Uvodi se red u reklamiranju lekova

Started by Bred, 27-11-2006, 11:29:55

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Nema obeæanja o sigurnom izleèenju

Sa malih ekrana, Internet stranica i bilborda vi¹e ne bi smelo da se desi da nam serviraju poruke da neki novi lek sigurno leèi reumu ili astmu i da je tako èudotvoran izleèio ovu ili onu poznatu liènost. Po novom pravilniku o novom naèinu i uslovima ogla¹avanja lekova i medicinskih sredstava, na reklami sme da se istakne samo naziv leka, ime proizvoðaèa i naèin primene.

Prema reèima dr Vasilija Antiæa, pomoænika ministra zdravlja, novi pravilnik je donet 18. novembra i jasno je definisao ogla¹avanje i podelio ga na tri dela. Prvi je namenjen graðanima, drugi lekarima i farmaceutima, a treæi se odnosi na davanje besplatnih uzoraka.

- Niko neæe smeti da u reklami tvrdi direktno ili indirektno da je dovoljno da pacijent uzme neki lek i da ne treba da ide kod lekara. Nije dozvoljeno reæi ni da neki lek sigurno leèi, kao ni preporuèivanje proizvoda iz usta poznatih javnih liènosti - obja¹njava za „Blic“ pomoænik ministra.

Vi¹e prostora za reklamiranje i ma¹tovitije poruke graðanima ostavljeno je za pomoæna lekovita sredstva i razne preparate za mr¹avljenje i njima slièna pomoæna sredstva.

- Ako je reè o sredstvu za skidanje kilograma, dozvoljeno je da ga reklamira poznata liènost, ali nikako i obeæanja o garantovanom uspehu. Takve poruke op¹toj javnosti su novim pravilnikom najstro¾e zabranjene - upozorava dr Antiæ.

Detaljniji opisi pojedinih lekova, ¹to bi se moglo podvesti pod reklamiranje, ipak su dozvoljeni u èasopisima koji se bave medicinom kada, na primer, èitalac pita za neki lek koji je koristio, a lekar mu odgovara detaljnije o svojstvima leka.

Ako se neki lek reklamira na bilbordu, dozvoljeno je navesti ime leka, naèin primene i naziv proizvoðaèa, ali bez dodataka poput zgodnih manekenki i poznatih glumaca.

Novim pravilnikom je dozvoljeno lekarima da u televizijskim i radijskim emisijama prièaju o lekovima, ali u sklopu leèenja bolesti i iskljuèivo pod generièkim nazivima, odnosno ne sme se spominjati naziv leka pod kojim ga proizvodi odreðena farmaceutska kuæa.

I. Mi¹koviæ

    Milionske kazne

    Nepo¹tovanje novog pravilnika povlaèiæe i kazne predviðene zakonom u iznosu od 50.000 do pet miliona dinara. Kako saznajemo, velika pomoæ pri otkrivanju onih koji se nekorektno reklamiraju biæe konkurentske farmaceutske kuæe kojima nelojalna konkurencija nikako ne odgovara, pa se meðusobno optu¾uju pred nadle¾nima.

http://www.blic.co.yu/

Darker

Bio bi red... pre neki dan bio u studentskoj... doktorka mi preporuèi neki lek koji je umesto inhalacije, otèepljuje disajne puteve, ma ludnica, ozdravi¹ polse dva dana, ali naravno-nije na recept... Ja, ajde da uzmem to èudo, smara me prehlada opasno, 613 din platim kutijicu tabletica, proèitam uputstvo, 4x1 dnevno, fino, pocirkam skoro celu kutiju... da li treba da napominjem da sam posle nedelju dana isto tako prehlaðen??

Bred

Farmaceutski marketing
Izvor: B92
Beograd -- Novinari, lekari i farmaceuti moraju biti etièni i razlikovati informisanje od reklamiranja, reèeno na okruglom stolu.

'Dajte mi pilule za lilule'

Pravilnik Ministarstva zdravlja o reklamiranju lekova i medicinskih sredstava jasno govori da reklame kompanija koje poruèuju da je to lekarska usluga ili lek koji æe izleèiti, lek bolji od ostalih, vi¹e neæe smeti da se pojavljuju na televiziji, bilbordima i u novinama - reèeno je na okruglom stolu posveæenom izve¹tavanju o zdravstvu i farmaciji u medijima, odr¾anom juèe.

Konferenciji su prisustvovali predstavnici Ministarstva zdravlja, farmaceutskih kompanija, lekarskih dru¹tava i brojni novinari.

Vasilije Antiæ, pomoænik ministra zdravlja, ka¾e da pravilnik ne treba da zabrani reklamiranje: "Naprotiv, graðani moraju biti upoznati o svim lekovima i medicinskim sredstvima, ali ¾elimo da uvedemo objektivno informisanje."

Novinari koji izve¹tavaju o zdravstvenim temama takoðe moraju da naprave razliku izmeðu revolucionarnog otkriæa leka ili metode leèenja i reklame neke kompanije.

Srba Jovanoviæ iz Dru¹tva za odnose sa javno¹æu, ka¾e da mediji treba da se neposredno uvere u jedinstvenost nove metode, a to mogu da urade ako provere uputstvo za kori¹æenje leka, ¹to znaèi da je taj lek dobio atest Agencije za lekove. "Novinari koji prate zdravstvo mogu to da provere s lekarem specijalistom, kada posumnjaju da je reè o reklami", ka¾e on.

Neophodno je usavr¹avanje medija i da mediji, zdravstveni radnici, farmaceutske kuæe i dr¾avni organi, vi¹e i bolje saraðuju, zakljuèeno je na skupu.

Smrda

..............Neophodno je usavr¹avanje medija i da mediji, zdravstveni radnici, farmaceutske kuæe i dr¾avni organi, vi¹e i bolje saraðuju, zakljuèeno je na skupu. ..........
samo ako se ne desi...

bokifaca

Da li smeju proizvoðaèi lekova da stavljaju na sajt odreðene informacije  o leku? Primetila sam da neke farmaceutske kuce daju celo uputstvo za upotrebu sa dozama, indikacijama,kontraindikacijama... Da li je to dozvoljeno? Isto pitanje vazi i  za lek koji se po rezimu izdavanja vodi kao lek koji se koristi samo u stacionarnim ustanovama?
Da li neko zna koji su uslovi za otvaranje apoteke, ako je neko imao iskustva sa tim?
Unapred zahvalna.

Bred

"Ne" reklamama za neke lekove (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,9082.0.html)
PRAVILNIK O NAÈINU I USLOVIMA OGLA©AVANJA LEKA I MEDICINSKOG SREDSTVA (http://www.alims.sr.gov.yu/download/regulativa/Pravilnici/Pravilnik%20o%20oglasavanju/PRAVILNIK_oglasavanje.pdf)

A posto si skoro polozila drzavni, trebalo bi da znas da koji su to uslovi koje apoteka treba da ispuni.  :wink: :K2: