Za¹to astrologija nije nauka

Started by Bred, 30-11-2009, 20:33:38

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Taèno je da logos znaèi nauka, ali to ne znaèi da je astrologija nauka. Zbog sticaja istorijskih okolnosti astronomija i astrologija imaju slièna imena, ali prva je nauka o nebeskim telima i njihovim odnosima, a astrologija je sujeverje. Astrolozi pak insistiraju da se oni bave naukom. Za¹to to nije taèno?

Pi¹e: Aleksandar Zorkiæ

Ljudi koje se bave astronomijom ili njenom popularizacijom èesto se susreæu sa insistiranjem astrologa ili onih koji su ljubitelji ovog sujeverja da je i astrologija nauka i èak insistiraju na tome da je i astrologija nauka. Evo nekoliko jednostavnih odgovora na ova insistiranja.
Velik broj astrologa tvrdi da astrologija jeste nauka

Njih moramo da razoèaramo: nije! A evo za¹to.

nastavak -> http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2009&mm=11&dd=30&nav_id=394954

Mashrum


SPAJALICA

Mo¾da bi bila uvreda NAUCI, REÆI DA JE ASTROLOGIJA - NAUKA!

Davno sam tra¾ila odgovor na ovo pitanje, da li ona jeste ili nije, i uvek sam nalazila na suprotstavljene strane! Kao staro pitanje-¹ta je strije-koka ili jaje?....
Ono ¹to mi je simpatièno, vodeæi se zdravim razumom, je sledeæe....
Poznato je recimo, da mesec, kao nebesko telo ima uticaj na plimu i oseku, a po¹to smo i mi prilièno "vodena" biæa, postoji moguænost, da utièe i na nas u izvesnom smislu.
Za¹to onda ostala nebeska tela ne bi imala izvestan uticaj na nas? Jer mi nismo izolovani od Kosmosa kao takvog.... Ali èovek se oslanjao na tumaèenja prirode na razlièite naèine tokom istorine. Prvo je koristio mitove, potom religiju, nakon toga nauku....
Ne mogu da ka¾em da me u tom adolescentskom i pubertetskom periodu nije zanimalo i zabavljalo izvesno predviðanje buduænosti".....Da li se dopada¹ deèku, da li æe ti priæi...." ali svrstavati astrologiju u rang nauke , malcko mi doðe neozbiljno.
Èini mi se da ljudi imaju intuiciju, ali kao da tra¾e u astrologiji neko opravdanje umesto da veruju sebi. Uostalom, kome treba da zna ¹ta æe biti sutra....CARPE DIEM! :K2:

Bred

Hm, da li je nauka ili ne ne znam, ali znam da je cinjenica da je raspored planeta na dan necijeg rodjendana skoro pa UNIKATAN.

:wink:

Mashrum

Nauèno je konaèno dokazano da je starija koko¹ka nego jaje.  :>:
izdvojen je protein koji poseduje koko¹ka,
a koji je potreban da se jaje napravi.

protein ne postoji u jajetu,
pa su nauènici tako zakljuèili da je koko¹ka ipak starija.
verujmo im..

**********************************************************

A kao ¹to rekoh gore:
ASTROLOGIJA JESTE NAUKA

a to ¹to je neznalice blate i prljaju po kojekakvim televizijskim stanicama
a nemaju blage veze s njom
to bi trebalo biti ka¾njivo i sankcionisano.

Astrologija ne mo¾e da se nauci za 3meseca,
ona se uèi èitavog ¾ivota
uvek ima novih stvari novih pogleda na problematiku.

Ostajem pri svom mi¹ljenju,
a svaki pravi astrolog æe me podr¾ati.
Ja to znam.