Nemaèki fizièari probili brzinu svetlosti

Started by Bred, 23-10-2009, 01:16:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Blic online |
Dvojica nemaèkih fizièara tvrde da su probila brzinu svetlosti, prenosi "Telegraf". Ovo otkriæe moglo bi skroz da izmeni na¹e shvatanje vremena i prostora.

Prema specijalnoj teoriji relativiteta Alberta Ajn¹tajna bilo bi potrebno beskonaèno mnogo energije da se objekat pokrene br¾e od 299.792.458 metara po sekundi, odnosno pribli¾no 300.000 kilometara na èas.
Meðutim, dr Gunter Nimc i dr Alfons Stalhofen sa univerziteta u Koblencu ka¾u da su naru¹ili kljuène postavke te teorije. Dva nauènika navode da su sprovela eksperiment u kome su mikrotalasni fotoni – energetski paketi svetlosti – putovali "u trenutku" izmeðu para prizmi razdvojenih do 90 santimetara.

nastavak -> http://www.blic.rs/slobodnovreme.php?id=116908

dirigent

Ne ulazeci u naucno tehnoloske reperkusije otkrica dolazi se do jednog sustinskog metakoncepta bivstvovanja.
   Buduci da su vreme i prostor neraskidive kategorije , mogucnost degradacije uzrocno-posledicnog odnosa koji proizilazi iz prostornovrmenskog koontinuma kakvog poznajemo odvajkada nam direktno namece pitanje paralelnog vremena i prostora kao sferi moguceg.
   Da li to znaci da je nas zivot samo hod po `samopredodredjujucim` matricama probabilizma koje cine skup nasih i tudjih voljnih i nevoljnih odluka sto kroje nasu sudbinu od prvog placa do zadnjeg hroptaja?

   Kao da je nasa sudbina `unapred zapisana` za svaku mogucnost kojom je njen tok mogao krenuti... bilo u svetu klasicne ili kvantne fizike.

   

JOSIP

Pa i jeste zapisana svaka mogucnost....pitanje je koja od njih postaje aktuelna

dirigent

Aktuelna mozda u nasoj linearnoj predstavi fatuma . Ali sta je sa ostalim mogucnostima . Jel one ostaju `mogucnosti naseg puta` tj. potencijalno upotrebljiv materijal ili su to nezavisni putevi sami po sebi.
     I pitanje je kako se mogu prepletati vremenske dimenzije koje nastaju usred nadsvetlosnih brzina kojima bi putovali.
   U jednom stripu sam nekad davno video jedan koncept koji se cini jedino logicnim. Putnik kroz vreme se vratio unatrag , ali je bio poput duha , nije bio sposoban da komunicira ni sa kim.
   Ako postoje paralelni svetovi i nadsvetlosna brzina mora postojati neki parametar koji regulise odnos uzroka i posledice. Bez toga bi svet bio galimaijas probabilizma , a ispalo bi da je i sam Tvorac `ucinio kamen toliko teskim da ga vise ni sam ne moze podici`. 

mrsH

Mislim da je ovo malo bajata vest :)Secam se da nam je u srednjoj profesor fizike rekao da su otkrivene cestice koje se krecu brze od svetlosti (neke neutrino cestice - boga pitaj sta je :D ). Mada, mozda gresim ... bese davno