®rtvovanje

Started by Bred, 26-07-2006, 02:38:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Dragana je smisao svog ¾ivota prona¹la u ¾rtvovanju. ®rtvovati se za druge i nikada ni¹ta ne tra¾iti za sebe. Primiti na sebe njihove obaveze ali i njihove gre¹ke i krivice. Pomoæi im da ostvare ono ¹to ¾ele i stignu do onoga èemu te¾e.

Neki su je smatrali budalastom, pa i priglupom jer se olako da iskori¹tavati. Èak se i sama nudi. Ali nisu propu¹tali priliku da je, kao kakvu alatku, upotrebe kada im je to potrebno.

Drugi o njoj nisu ni razmi¹ljali ali im je bilo zgodno da im bude pri ruci.

Treæi su je dr¾ali simpatiènom osobom ali je nisu uzimali previ¹e ozbiljno.

Ljudi su je koristili kada im je bila potrebna i napu¹tali kada im vi¹e nije trebala. Po naèelu – upotrebi i ostavi, bar do neke sledeæe prilike.

Dragana se stra¹no bojala napu¹tanja. U¾asavala ju je pomisao da ostane prepu¹tena sama sebi. Tada bi se oseæala praznom i bezvrednom.

Èinila je sve ¹to da uvek bude potrebna. Ako je razvijala svoje sposobnosti, radila je to samo zato ¹to bi nekom drugom mogle biti od koristi.

Ponekad bi je hvatala neka iznenadna tuga od koje bi joj se ovla¾ile oèi. Tek tako, bez ikakvog opipljivog razloga ili povoda.

Bila je to duboka tuga nad samom sobom koju ponekad jednostavno nije mogla da suspregne. Stidela se ove tuge, praæenje potmulim oseæanjem da njen ¾ivot odlazi u prazno. Tada bi pomi¹ljala ¹ta je sve propustila da uèini sa sobom i svojim ¾ivotom, slu¾eèi tuðim interesima, ¾eljama i potrebama. Èinilo bi joj se u takvim trenucima da zapravo ne ¾ivi i da nije ni ¾ivela. Da je neka avet koja tumara meðu ljudima.

Brzo bi potiskivala ovu tugu i prekorevala sebe zbog takvih misli. Nije li veæ davno pregorela i pre¾alila sebe?

Ma koliko ispunjavalo njen ¾ivot, Draganino ¾rtvovanje je zapravo bilo prinudno. U njoj su se javljale ¾elje da se pobuni protiv jarma koji joj nameæu i dolapa u koji je upre¾u, i to uz njenu vlastitu pomoæ. Te ¾elje bi brzo gu¹ila, sva usplahirena. Imala je utisak da æe je ljudi jednostavno rastrgnuti ako im ne izaðe u susret.

Ovo je zapravo bio spolja preme¹ten izraz njene potrebe da rastrgne samu sebe ukoliko ne ispo¹tuje unutra¹nju zapovest da slu¾i drugima, koju je sama sebi nametnula.

Dragana nije sebe pretvorila u tuðu robinju iz straha, veæ iz oèajanja. Digav¹i ruke od sebe, to je bio jedini naèin da nastavi da ¾ivi.

Najva¾nije pitanje je – za¹to je digla ruke od sebe?

Zato ¹to je od sebe zahtevala previ¹e i ¹to nije uspela da odgovori ovim zahtevima. Zbog toga je samu sebe progla¹avala nedostojnom osobom koja ne zaslu¾uje da ¾ivi. Zbog toga je sebe ka¾njavala stidom koji se èinio gorim od smrti.

Mnoge joj stvari nisu polazile za rukom jer je u jednom periodu svog ¾ivota htela previ¹e. To ju je slomilo i nateralo da napusti samu sebe kako bi se posvetila iskljuèivo drugima koji su je bezobzirno iskori¹tavali.

‚Prilo¾io siMOn1960

Smrda

eeej...bred odakle ti ovaj text,ima li toga jos???

Vampire 666


Smrda

Vamp...bice... :F :F :F
samo da znas.... :)
treba mi bre...znam jedan takav primer....veruj mi...iako se slabo slazem sa svim tim,nije lose sagledati tudje stanoviste....

Vampire 666

ama pukla je riba iz teksta...ne ti...

Smrda

aaaaaaaaa.....sorry!!!!! :~ :~ :~
evo cvetic :cvet

Bred

ima, naveo sam izvore textova mislim- www.izaogledala.com ili tako nekako

Smrda

hvala....!!!!!!!!!!!! :cvet