Main Menu

Zavist

Started by Bred, 26-07-2006, 02:36:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Smrda

da,da ....ali stalno me za off krive,pa se drzim teme....
sujeta je gadna...a zavist je uuuuu....ne pada mi nista,sem zlo!!!ako je u malim dozama,nema velike stete,ali ako nije...ode sve to u devijaciju...

Brian_May

Zavist-mac sa dve ostrice. Po meni, s jedne strane, moze cak i dovesti do zelje da unapredimo to sto nam nedostaje(tada se trudimo, povecavamo svoju produktivnost, sto i moze dati ''pozitivne'' rezultate, naravno u materijalnom smislu), ali druga strana medalje lezi u cinjenici to radimo samo da bi se izjednacili sa necijim uspehom, samo da bi povecali osecaj sopstvene vrednosti, a tada to vise nema veze s produktivnoscu-to je devijacija,a gadno..gadno tek postaje kada pocnemo da unistavamo ljude oko sebe :box

Back to reality....

Smrda

moze,ali ja onda to nazivam takmicarskim duhom,dok ne predje granice..
a kad predje to je opet problem sa sujetom....neprestana zelja za dokazivanjem vuce korene niz kompleksa...

Brian_May

Amen for that :smile:!

Coolgemini

QuoteZavist-mac sa dve ostrice. Po meni, s jedne strane, moze cak i dovesti do zelje da unapredimo to sto nam nedostaje(tada se trudimo, povecavamo svoju produktivnost, sto i moze dati ''pozitivne'' rezultate, naravno u materijalnom smislu), ali druga strana medalje lezi u cinjenici to radimo samo da bi se izjednacili sa necijim uspehom, samo da bi povecali osecaj sopstvene vrednosti, a tada to vise nema veze s produktivnoscu-to je devijacija,a gadno..gadno tek postaje kada pocnemo da unistavamo ljude oko sebe

Back to reality....

Slazem se potpuno...Zavist lezi u korenu nesigurnosti,komplexa i nedostatka pojedinih licnih karakternih vrednosti..Stabilne i labilne osobe koje drze do sebe i koje veruju svojoj individui su manje podlozne zavisnoscu a vishe gordoscu...i ne zna se sta je zapravo gore...da li zeleti to'' sitno'' sto drugi ''srecni'' imaju,ili mozda biti neprikosnoven za sve i traziti vishe od onoga sto ne zasluzujesh?? :hm...Sebicnost u najmanju ruku nema veze sa zavisnoscu...Zavidni ljudi su obicno fini i nikad nece pokazati svoje frustracije drugome...u tome su vesti imitatori i sa dobrom maskom.Namerno ce pokazivati dobre manire i trudice se da se prikazu u najboljem svetlu kako bi zataskavali svoje burne komplexe u podsvesti...Sebicnost jeste slicna zavisti,ali su im psiholoski aspekti razliciti...Sebicnost kruzi oko tvog sopstvenog domena i ispoljava se zadovoljstvom u nedavanju svojih vrednosti,dok zavisnost kruzi oko tudjih domena i manifestuje se zadovoljstvom u prisvajanju tudjih vrednosti...

Smrda

pa ima u tome logike ali nekada jedno podrazumeva drugo...tacnije mislim da sebicne osobe po defaultu sadrze klicu zavisti u svom karakteru......dok zavist ne mora uvek podrazumevati sebicnost...

Coolgemini

Quote.tacnije mislim da sebicne osobe po defaultu sadrze klicu zavisti u svom karakteru.

A sto mislish tako??Zar nije logicnije da je sebicnost sama po sebi dovoljna i da ne zahteva nikave druge opcije??Sebicna osoba je ogranicena u svom domenu pruzanja i da budem sirok ''zadovoljna'' sobom...Zavist se javlja ne vezano za sebicnost,narocito kad zelimo da imamo ono sto ne mozemo i kad nismo zadovoljni sobom...Barem ja gledam tako na tu paralelu...Ali bih voleo da pojasnish malo bolje to tvoje vidjenje :happy:

Smrda

za zavist se apsolutno slazem sa tobom....
a sebicnost....ovako...
jeste sebicnost dovoljna sama po sebi,zato sam i napisala da sadrzi klicu zavisti,sto znaci da moze da dodje do ispoljavanja istei,koja prati tu sebicnost(moze,ali ne mora...)..e sad...mislim da se te dve osobine cesto prate,sto iz licnog iskustva...a sa druge strane,jer...sebicne osobe(zaista sebicne) cesto preteruju u ne deljenju sa drugima,pa to prelazi u devijanciju.....sebicnost lako predje u pohlepu(pr....ja svoja 2 klikera ne dam,ali ako ti imas tri...sto bi ti bio bolji od mene...glup primer,ali sta sad...),a kad je neko pohlepan,on zeli,izmedju ostalog,sto i drugi imaju,a ako to ne mogu imati,tu pocinje zavist....
malo sam konfuzno objasnila(sorry,ali nije mi dan...)
tako da ja sad to svedem na poentu....mislim da su sebicnost i zavist dva zasebna skupa,koja se seku,s tim sto smatram da je veca verovatnoca da sebicna osoba bude i zavidna,nego obrnuto,da zavidna osoba bude i sebicna....
uf...nadam se da je ovo razumljivo..

Coolgemini

Ma super si objasnila :! :!..Evo ti  :cvet...Ima logike i u tvom vidjenju svakako...pogotovo sto se sebicnost moze ispoljiti i nakon saznanja da neke tudje vrednosti ne mozemo prisvojiti...to bi mogao biti josh jedan od uzroka sebicnosti>>ZAVIST...kao sto si lepo rekla:''Dva skupa koja se seku'' :wink:

Smrda

e...slozismo se mi.... :~
da,da...upravo...ima tu gomila uzroka,pa se one skoro pa prelivaju jedan u drugu,naravno ne skroz...
drago mi da me razumes,malo sam bila konfuzna... :wink:

Al-Jasmina

NEZDRAVA i TAKMICARSKA pa i destruktivna ZAVIST JE TAKVA BUDALASTINA!

toliko o tome od mene...
zamori me kad je opazim u nekome i silom prilike analiziram...
gore je od ciscenja unutrasnjosti bojlera!

Trudim se da taj sport ostavim drugima...
ja vec imam svoje favorite!

hulio_salinas

apsolutno sam protiv bilo kakve zavisti...

ne moze biti ni opravdana, ako nas podstakne na takmicenje...

bolje je da u drugima vidimo uzor i tako pomognemo sebi ka samousavrsavanju, a ne da zavidimo drugima, pa u svoj svojoj slepoj zavisti iz inata pokusavamo da budemo nesto sto nismo...