Ogranièenja za Rumune i Bugare

Started by Bred, 25-10-2006, 11:07:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

B92
London -- Britanija i Irska uvele su ogranièenja za privremene radnike iz Rumunije i Bugarske, po ulasku ove dve zemlje u EU.

Restrikcije predstavljaju promenu neogranièenog pristupa tr¾i¹tu rada koje su i Britanija i Irska davale dr¾avljanima zemalja koje su 2004. u¹le u Uniju. Ta sloboda dovela je do velikog priliva stotina hiljada dr¾avljana istoène Evrope, naroèito Poljaka u ove zemlje.

Britanska i irska vlada su znatno potcenile broj imigranata i sada se nalaze pod politièkim pritiskom da ne dozvole novi priliv radnika sa ulaskom Rumunije i Bugarske u januaru 2007.

Irski zvaniènici rekli su da bugarski i rumunski radnici neæe imati otvoren pristup irskom tr¾i¹tu rada najmanje dve godine, dok æe se britansko tr¾i¹te rada od iduæe godine postepeno otvarati za dr¾avljane novih èlanica.

Nekvalifikovanim radnicima æe u Britaniji biti dozvoljeno da rade samo u poljoprivredi i sektoru obraðivanja hrane i njihov broj æe biti ogranièen na 20.000 godi¹nje. Oni æe moæi da rade samo ¹est meseci i neæe imati nikakve benificije. ©kolovani radnici neæe vi¹e imati slobodan pristup britanskom tr¾i¹tu, veæ æe im biti potrebne radne dozvole koje æe ih kvalifikovati kao "visoko ¹kolovane imigrante".

Irski ministar trgovine i zapo¹ljavanja Majkl Martin rekao je da njegova vlada mora da bude "oprezna i da se koncentri¹e na potrebe onih koji su veæ do¹li da ¾ive i rade u Irskoj" i da æe radnici iz Rumunije i Bugarske morati da tra¾e radne dozvole, ali da æe "imati prednost u odnosu na dr¾avljane zemalja koje nisu u evropskoj ekonomskoj oblasti".

Evropska komisija izrazila je ¾aljenje zbog odluke britanskih vlasti dodajuæi da i dalje smatra da je pro¹irenje EU korisno za privrede evropskih zemalja, izjavila je Katarina fon ©nurbajn, portparol evropskog komesara za zapo¹ljavanje Vladimira ©pidle.

©vedska, Irska i Britanija su bile jedine tri zemlje koje su posle pro¹irenja EU 2004. imale otvorenu politiku zapo¹ljavanja dr¾avljana iz novih zemalja èlanica Unije.

Britanska vlada je u avgustu saop¹tila da je iz tih zemalja u Veliku Britaniju do¹lo vi¹e od 400.000 radnika, ¹to je znatno iznad zvaniènog predviðanja da æe godi¹nje dolaziti izmeðu 5.000 i 13.000 radnika.

Tarièeanu: Odluka Britanije nije najsreænija

Odluka Velike Britanije da ogranièi pristup Rumuna tr¾i¹tu rada "nije, na du¾i rok, najsreænija ideja" jer je do sada strana radna snaga donela koristi britanskoj ekonomiji, izjavio je rumunski premijer Kalin Popesku Tarièeanu.

Vlada Rumunije je vi¹e puta od britanskih vlasti tra¾ila da ne uvedu restrikcije za rumunske radnike i nastaviæe to i dalje da èini kako bi se skratio period predviðene tranzicije.

Rumunski premijer smatra da ne postoji realna pretnja od velike migracije Rumuna u Veliku Britaniju jer stopa nezaposlenosti u Rumuniji iznosi pet odsto, a zbog brzog ekonomskog rasta oèekuje se otvaranje novih radnih mesta. U zemljama EU radi dva miliona Rumuna, posebno u ©paniji i Italiji koje su im, kao latinske zemlje, bli¾e po jeziku, kulturi i mentalitetu.


b92