Su¹a pokosila civilizacije / nestanak civilizacije Maja

Started by Bred, 06-01-2007, 03:31:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Velike i èeste su¹e, sna¾ni monsunski vjetrovi i nepravilnosti u ki¹nim razdobljima donijeli su slab urod ¾itarica. ©to se pokazalo pogubnim za dinastiju Tang i civilizaciju Maja.   

Propast dinastije Tang, jedne od najznaèajnijih u kineskoj povijesti, te propast visokorazvijene civilizacije Maja iz Srednje Amerike mogle bi se objasniti velikim klimatskim promjenama koje su zahvatile na¹ planet u tom razdoblju, odnosno promjenama ¹to su ih prouzroèili sna¾ni monsunski vjetrovi, vjeruju autori istra¾ivanja objavljenog u struènom èasopisu Nature.

Meðunarodna skupina znanstvenika, koju je predvodio Gerald Haug iz Centra za istra¾ivanja na Zemlji iz Potsdama, povezuje nestanak dviju velikih kultura i civilizacija s velikim promjenama klimatskih ciklusa koje su se dogodile izmeðu 700. i 900. godine.
Velike i èeste su¹e ¹to su ih prouzroèile nepravilnosti u ki¹nim razdobljima, koje su utjecale na siroma¹an urod ¾itarica i ostalih plodova te opæe siroma¹tvo, moglo bi objasniti duboke tenzije koje su rezultirale propa¹æu dviju velikih i naprednih civilizacija.

Znanstvenici svoje zakljuèke temelje na analizi sedimenata iz jezera Huguang Mar na jugoistoku Kine. Njihova magnetska svojstva i pronalazak titana, obja¹njavaju znanstvenici, upuæuju na razornu snagu monsunskih vjetrova koji su u tom razdoblju pusto¹ili istoènom Azijom. Haug i njegovi kineski i amerièki kolege utvrdili su da su se u posljednjih 16 tisuæa godina izmijenila tri razdoblja zimskih monsuna tijekom kojih je klima u Kini bila vrlo suha, posebno u trenutku propasti trinaeste kineske dinastije Tang, koja je vladala izmeðu 618. i 907.

Ista skupina znanstvenika smatra da su velike klimatske promjene u dijelu svijeta s najvi¹e tropskih ki¹a - na podruèju dana¹njeg Meksika i Gvatemale, takoðer mogle djelomièno objasniti propast civilizacije Maja (250.-900.). Poznati po hijeroglifskom pismu, umjetnosti, solarnom kalendaru u trajanju od 365 dana i piramidama, ova razvijena civilizacija propala je u kratkome vremenu, a nitko do danas nije uspio objasniti za¹to.

   
Net.hr

Al-Jasmina

Maje su propale od srama u zemlju kad su im prorocanstva otkrila da ce jednoga dana najjaci izvozni artikal de Mexico biti latino sapunice! :K

stef

 To preti i nasoj...Neracionalno trosenje vode...Treba samo pogledati silne fontane u Vegasu, a tamo nema vode...

Al-Jasmina

Quote from: stef on 06-01-2007, 11:13:20
To preti i nasoj...Neracionalno trosenje vode...Treba samo pogledati silne fontane u Vegasu, a tamo nema vode...

Stef, jednog dana ce se nasa zemlja zvati oblast hiljadu izvora i prodavacemo je ako nas na njoj bude bilo... :>

Sem toga, ne preti nam to, veruj mi snaci ce se budale tamo u USA...
Imaju plan da pomocu solarne energije skupljene po pustinjama Nevade
ekonomicno prevode slanu vodu u pijacu...i to neverovatno ekonomicno...

Adonis_Vernalis

Quote from: Al-Jasmina on 06-01-2007, 15:22:48
Quote from: stef on 06-01-2007, 11:13:20
To preti i nasoj...Neracionalno trosenje vode...Treba samo pogledati silne fontane u Vegasu, a tamo nema vode...

Stef, jednog dana ce se nasa zemlja zvati oblast hiljadu izvora i prodavacemo je ako nas na njoj bude bilo... :>

Sem toga, ne preti nam to, veruj mi snaci ce se budale tamo u USA...
Imaju plan da pomocu solarne energije skupljene po pustinjama Nevade
ekonomicno prevode slanu vodu u pijacu...i to neverovatno ekonomicno...

Ili nas preorati ko Irak zbog nafte ili Avganistan zbog opijuma... Jos ekonomicnije...

Bred

Quote from: Al-Jasmina on 06-01-2007, 15:22:48
Quote from: stef on 06-01-2007, 11:13:20
To preti i nasoj...Neracionalno trosenje vode...Treba samo pogledati silne fontane u Vegasu, a tamo nema vode...

Stef, jednog dana ce se nasa zemlja zvati oblast hiljadu izvora i prodavacemo je ako nas na njoj bude bilo... :>


A s ozirom na to kako je i mi trosimo...tesko. nikad nismo umeli da gledamo u buducnost. :roll:

Al-Jasmina

Nateraæe nas drugi!

Uslov za ulazak u EU biæe racionalnija potro¹nja...
(oni æe brinuti za to da ne izumremo- ha ha)
Raèunajte da æe i voda poskupljivati...

Adonis_Vernalis

U tom tekstu koji bese varnica za rasplamsavanje diskusije na ovu temu, potkrala se jedna mala nedoslednost. Ali, tako vam i treba, kada skidate polusenzacionalisticke, kvazinaucne, a u svakom slucaju satroproverene informacije... Dakle, u isti kos strpane su i propast CIVILIZACIJE Maja i klonuce DINASTIJE Tang... Da li moze da se kaze civilizacija = dinastija? Mislim da ne moze. Maje vise ne postoje kao relevantan drustveni faktor u savremenom Meksiku (u stvari, cine najveci deo bedne i siromasne, nepismene i neprilagodjene populacije, sa kojom Meksiko ne zna kako da izadje na kraj), a Kina postoji i dan-danas, i prilicno je "live and kicking"... sa nasledjem Tang-dinastije, ili bez njega...

Postoji nekoliko romanticnih lazi o Majama, koje su nastale 50-tih i 60-tih godina proslog veka. Mnostvo njihovih tragova zbrisalo je vreme. I kise. I dzungla. Pre toga, Spanska Inkvizicija i Konkvistadori, koji su temeljno spalili svaki pisani dokument koje su Maje za sobom ostavile. Znate li koliko Majanskih "knjiga", pisanih mastilom na svojevrsnom "papiru" danas postoji? Pronadjene su svega 4... ostatak je spalila Inkvizicija. Ali, ponesto je i ostalo, ono sto je uklesano u kamenu. O Majama, doskora smo znali samo da su imale strahovito razvijenu matematiku i astronomiju, vrlo bogat jezik, vrlo razvijenu knjizevnost i umetnost, i to u isto doba kada je Evropa grcala u nepismenosti i koznim parazitima, sve zacinjeno bubonskim kugama, boginjama, malarijom i kolerom. Izveden je zakljucak da su Maje bile nekakav "nebeski" narod, miroljubiv, kontemplativan, zamisljen nad krugovima i brojevima, nad kalendarom... Ne, Maje su bile iste onakve kakvi smo mi danas. Bavile su se i politikom. I onda su misteriozno nestale, pa se javila teorija o dugotrajnim susama... Mozda su suse doprinele ubrzanju njihove propasti, ali...

Rat, i to gradjanski, sa formom genocida ih je marginalizovao. Maje su se pobile medjusobno. Klanica je trajala kojih 200 godina, a pocela je 695. godine. Izazvala ju je zena. Ambiciozna, plemickog porekla, koja je zelela da postane kraljica, koja nije postovala "pravila ratovanja" (vise rituali rezervisani za plemstvo, prilicno krvavi, ali bez ogromnih gubitaka u ljudstvu), koja je isla do kraja i nikoga nije zarobljavala... Uvela je time nova pravila ratovanja: kad vec ratujes, a ti zavrsi posao... Dosavsi na Jukatan, Spanci su zatekli ostatke jedne blistave civilizacije koje je vec tada nagrizla dzungla, sa sacicom ljudi koji su ziveli duboko zagnjureni u slavnu proslost, koji su znali da ce propasti i da ce im propast doneti ljudi bele koze, sa bradatim licima... Konkvistadorima Maje nisu mogle da pruze bilo kakav ozbiljniji otpor, a o ustancima kakve su organizovale Inke u Peruu nije bilo ni reci...

Politika, a ne susa, pokosila je Maje.

Adonis_Vernalis

Opet ja...

Hajde, javljajte se vise... Ovo je lepa tema i moze se rasiriti poprilicno...

Pre par dana, posredstvom Interneta, upoznao sam jednog coveka koji radi na Univerzitetu Viskonsina, SAD... Profesor je, ili predavac tamo... a Maja poreklom. Pravi Maja, onako kako smo svi mi Srbi, rodjenjem, a ne ubedjenjem... Poslao mi je nekoliko svojih radova koji su me bukvalno rasturili...

Zahvatite vodu sa izvora... Ne verujem da vas vise interesuju clanci objavljeni na net.hr...

BTW, racuna se da su Maje isparile 1521. godine, sa dolaskom bradatih belaca koji su im doneli kursume, boginje, kugu, koleru, malariju, sifilis, gonoreju... glad za zlatom, kojim je odbranjena sloboda Evrope toga doba... i ostalo, cime se (ne znam zasto) toliko dicimo...

cvjetic

ja sam citala knjigu koja daje zanimljiv pogled na nestanak Maja. ''Celestinsko prorocanstvo'' Dzejms Redfild.  ovo kazem cisto da ne mislite da nece niko da se javi na ovu temu...i da nemate osjecaj monologa.... :cvet

Smrda

a sta pise u njegovim radovima?
meni je ovo super tema,
samo nisam bas toliko upucena da bih mogla razglabati..
ali zato uzivam citajuci!!:)

Al-Jasmina

Èitala sam o tome, i znam okvirno da su Maje rasturile sebe,
pa su evropljani dokrajèili ...
Ipak ne znam ni¹ta o pomenutoj plemkinji i njenoj ambiciji
dokumentarci koje sam u skorije vreme gledala mahom su obradjivali
kraljeve Maja uop¹teno...

Fantastièno je njihovo predvidjanje dolaska belog, bradatog èoveka...
Da li je to puka koincidencija ili ono ne¹to?

zoe

da da, i ja bih kao htela reci nesto pametno, ali jedino sto mi se trenutno namece kao zakljucak je da zene zaista ne treba da se bave politikom i da zaista ne treba da imaju vlast u rukama.... (zene imaju vlast neke druge prirode, pa se nadam da sad necu biti na udaru feministkinja...)

a sto se tice propadanja civilizacija... egipat, stara grcka, zapadno rimsko carstvo, vizantija... otomansko carstvo, cak... impresivne su bile u svom dobu, bilo da je njihova snaga lezala u blistavim umovima pesnika i vajara bilo da su se dicili svijetlim oruzjem, ali su propali... panta rei... vidite poentu...