Bler odlazi sa funkcije 27. juna

Started by Roben, 10-05-2007, 21:47:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Roben

Bler odlazi sa funkcije 27. juna

Britanski premijer Toni Bler danas je zvanièno saop¹tio da podnosi ostavke na mesta lidera vladajuæe Laburistièke partije i predsednika vlade, èime je otvoren proces izbora novog lidera stranke, do èijeg okonèanja æe Bler obavljati funkciju premijera.

Izbor novog lidera stranke traje sedam nedelja, pa je Bler najavio da æe 27. juna i zvanièno napustiti premijersko mesto i toga dana æe formalno svoju ostavku predati kraljici Elizabeti Drugoj.

Bler je tu, dugo oèekivanu i najavljivanu odluku, javno saop¹tio u svojoj izbornoj jedinici, u Sed¾fildu, na severu Engleske.

U govoru pred okupljenim simpatizerima, on je poruèio da Britanci treba da se podsete na 1997. godinu, kada je do¹ao na vlast ubedljivom podr¹kom biraèa. Tada su, ocenio je Bler, "mo¾da bila isuvi¹e velika oèekivanja".

U politièkim krugovima u Londonu se sa velikom sigurno¹æu veruje da æe Blerov naslednik biti ministar finansija Gordon Braun.

Braun je vi¹egodi¹nji izuzetno blizak Blerov saradnik, pa se zato, sem kadrovskih, i ne oèekuju ozbiljnije promene u politici britanske vlade.

Posle deset godina vlasti, Bler odlazi kao jedan od najkontraverznijih britanskih politièara. On je sa tri uzastopne izborne pobede najuspe¹niji lider Laburista i deveti je britanski premijer koji je u Dauning stritu broj deset proveo jednu deceniju.

U poslednjih stotinu godinu, na mestu premijera du¾e od Blera bila je samo Margaret Taèer, koja je vladala deset i po godina.

Medjutim, nijedan britanski premijer u istoriji nije imao toliko veliku podr¹ku gradjana na poèetku, a da æe, na neki naèin, otiæi poni¾en, jer odlazi kao jedan od najnepopularnijih britanskih lidera.

Njegov bliski saradnik i biv¹i ministar Alan Milburn izjavio jenovinarima da je Bler "hteo da jo¹ ostane premijer", ali je, sugerisao je on, morao da ode.

Za Blera se mo¾e reæi da je najveæe razoèaranje u istoriji britanskog parlamentarizma, jer ga danas, prema istra¾ivanjima, podr¾ava jo¹ samo 11 posto Britanaca.

Profesor politike na Eseks univerzitetu Entoni King ocenio je nedavno da nijedan britanski premijer u istoriji nije do¹ao na vlast sa toliko mnogo oèekivanja gradjana, sa tolikom podr¹kom, a da odlazi u tako lo¹em svetlu.

Jedan od hronièara Blerove politike, Maks Hastings, jo¹ je kritièniji i tvrdi da je Bler za 10 godina "ruinirao Britaniju" i da se mnoge ¹tete neæe nikada moæi popraviti.

Na domaæem planu Blerove godine su obele¾ene potpunom liberalizacijom tr¾i¹ta, privatizacijom veæine tradicionalno dr¾avnih slu¾bi i iznad svega pro¹irenjem razlika izmedju bogatih i siroma¹nih.

Bogati deo Britanije je tokom Blerove decenije uveæao lièno bogatstvo za 300 odsto, a petina stanovni¹tva, 12 miliona ljudi, i dalje ¾ivi na ivici siroma¹tva i u bedi. Tri miliona dece u Britaniji ¾ivi ispod granice siroma¹tva.

Pored ¹tete na unutra¹njem planu, analitièari smatraju da je Blerova politika uèinila da Britanija stekne negativnu reputaciju u inostranstvu i doprinese jaèanju antibritanskog raspolo¾enja ¹irom sveta.

Analitièari ukazuju da razlog tome najvi¹e le¾i u èinjenici da je Bleru tokom minule decenije posebno bila omiljena spoljna politika olièena u ignorisanju medjunarodnog prava i medjunarodnih institucija, skoro neogranièem intervencionizmu i èestoj upotrebi vojne sile.

On je za deset godina Britaniju uveo u pet ratova, od kojih dva jo¹ traju - u Iraku i Avganistanu.
Uz to, Bler je bezrezervno vezao Britaniju za Ameriku i na medjunarodnom planu Britanija je jedini potpuno verni saveznik Va¹ingtona.

Pre jedne decenije Bler je obeæao da æe njegova vlada biti "belja od beline", a ispostavilo se da je za to vreme vlast u Londonu postala jedna od najkorumpiranijih u novijoj istoriji.

On je postao i prvi britanski premijer kojeg je policija ispitivala u jednoj kriviènoj istrazi, povodom otkriæa da su vladajuæi Laburisti za novac prodavali lordovske titule.

Blerov udeo u britanskoj istoriji bli¾i se kraju ali, kako upozoravaju hronièari, neke ozbiljnije politièke promene ne bi trebalo oèekivati, barem ne u skorije vreme.

(Tanjug)

Bred

Fala Bogu i bilo je vreme, koliko je zla naneo...

mikele

Bler zvanièno najavio Brauna kao naslednika
(http://nono9.us)

Britanski premijer Toni Bler i zvanièno je odredio ministra finansija Gordona Brauna za svog naslednika na èelu Laburistièke partije, èime po britanskim zakonima postaje i njegov naslednik na mestu premijera.

Gordon Braun u medjuvremenu je zapoèeo kampanju kako bi postao naredni premijer Britanije i ponovo pridobio glasove biraèa razoèaranih desetogodi¹njom vladavinom laburista.

Bler, koji je u èetvrtak najavio da æe se povuæi sa funkcije 27. juna, rekao je novinarima da sa zadovoljstvom pru¾a podr¹ku Gordonu kao buduæem lideru laburista i kao premijeru. "Mislim da on ima ono ¹to je potrebno kako bi sa uspehom predvodio Laburistièku partiju, kao i zemlju", rekao je Bler, dodajuæi da Gordon raspola¾e "izuzetnim i retkim talentom" koji æe biti stavljen u slu¾bu naroda.

Bler je Brauna kao svog naslednika najavio u svom kabinetu u ulici Dauning, posle razgovora sa iraèkim predsednikom D¾alalom Talabanijem.

Odlazeæi britanski premijer posebno je istakao Braunov uspeh u vodjenju britanske privrede, koja do¾ivljava period nezapamæenog napretka. "On je svojim primernim vodjenjem ekonomije...pokazao da raspola¾e snagom, procenom i iskustvom potrebnim za sjajnog premijera. Znam da ¾eli da podstakne modernizaciju zemlje kako bi iza¹la u susret izazovima naredne decenije", rekao je Bler.

Toni Bler povlaèi se sa funcije posle deset godina provedenih na vlasti.

Braun je rekao da æe njegova vlada po¹tovati preuzete obaveze u Iraku, ali je priznao i da su uèinjene izvesne gre¹ke. On je najavio i da æe njegova vlada biti otvorenija i te¹nje saradjivati sa parlamentom.

"Jedan od mojih prvih poteza kao premijera biæe da obnovim vlast parlamenta, kako bi se obnovilo poverenje u britansku demokratiju", rekao je Braun, èija laburistièka partija prema istra¾ivanjima javnog mnjenja u posledjnih vi¹e od godinu dana zaostaje za opozicionom Konzervativnom partijom.

(Beta/MONDO)

Darker

    
Тониблер

Дечак има шест година. Живи у једном малом селу и ни по чему се не разликује од својих вршњака. Осим по имену. Добио га је по човеку коме, кажу поносни родитељи, „дугује слободу и спасење”.
Дечак се зове Тониблер. Презива се Дајаку и одраста у селу Ракитници у Дреници, крају који Срби сматрају упориштем терориста, а Албанци престоницом бораца за слободу Косова.
Вероватно ће кад порасте имати проблема да објасни одакле му име, као што деца која су названа по доживотном председнику Југославије данас тешко могу да нађу некога ко се сећа Тита. Да ли ће се за десетак година мали Дајаку поносити својим чудним именом или ће га се стидети?

Сличан проблем – да ли да се поносе премијеровим успесима или да се стиде рата у Ираку – ових дана имају и британски коментатори, па ће некима од њих и Тониблер Дајаку послужити као аргумент за позитивне стране владавине вође „нових лабуриста”. Уосталом, верују они, лично је Блер наговорио Запад да се уједини и да спречи злочине Слободана Милошевића.

У говору којим је најавио да ће се 27. јуна повући с функције, Тони Блер поменуо је и бомбардовање СР Југославије 1999. године. „У Сијера Леонеу и да би се зауставило етничко чишћење на Косову, ја сам одлучио да наша земља буде она која интервенише, она која не пролази мимо или бежи кад је густо”, било је све што је британски премијер рекао о том рату, за који огромна већина Британаца мисли да је био успешан. А неки, као Макс Хејстингс, бивши главни уредник „Дејли телеграфа”, тврде да је довео до катастрофе у Ираку. Он у својој колумни у „Дејли мејлу” каже да је ратом против Садама Хусеина Тони Блер нанео већи спољнополитички пораз Британији него што је била Суецка криза 1956: „Блерови почетни успеси на Косову и у Сијера Леонеу дали су му самопоуздање које се, уз његову моралну посвећеност добрим делима, завршило разочарањем и губитком стотина британских живота... Ирак ће бити главно наслеђе његове владавине.”

„Грешка господина Блера била је та што је сам себе убедио да победу над Слободаном Милошевићем на Косову може да понови у Ираку”, додаје Филип Стивенс у „Фајненшел тајмсу”, а Дејвид Марканд у „Гардијану” пише да се од моралног политичара „налик Гледстону” који не преза да помогне другим народима премијер претворио у империјалисту који је „дискредитовао целу идеју моралног интервенционизма”.

Једини коментатор који примећује да бомбардовање СР Југославије није решило ништа и да косовски проблем није решен јесте Бронвен Мадокс, која у „Тајмсу” наводи да је „Блер признао да је рат у Ираку контроверзан, али је погрешио што је само узгред поменуо Косово, које је означио као успех”.

„Највеће право да тврди да је постигао мир међу зараћеним заједницама он има у Северној Ирској. Косово није ни близу тога”, закључује Мадоксова.

Односно, близу је таман онолико колико памети родитеља да сину дају име Тониблер.

Владимир Радомировић
[објављено: 12.05.2007.] Politika

Al-Jasmina

Ne znam sta bih rekla povodom "vladavine" gospodina Tonija Blera...
Istorija ce dati subjektivnu ocenu
sumiranu u nekakvom politichkom atlasu
i u knjigama za skolu.
Sto se mene tice, secam se da je na pocetku docekan kao perspektivan mladi politicar
a sada kao da je bilo dosta.

Temi me je vise privuklo to sto mi se ucinilo da naslov glasi
"Bred odlazi sa funkcije 27 juna "
:trfr:

ahahahhaha
pa- pa- paranoja

Bred

[off]to se kaze-sto je babi milo, to joj se i snilo[/off] :K

Al-Jasmina

[off] Isparanojisala sam da nas ostavljas na milost i nemilost berzanske politike[/off] :cvet

Svejedno,
Bler odlazi u istoriju
kao politichki Dambo :>