Otkrivanje tumora u samom zaèetku

Started by Bred, 07-02-2007, 14:54:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred


Srbija æe dogodine dobiti prvi vi¹enamenski akcelerator, jer bi do tada trebalo da se zavr¹i gradnja instalacije „Tesla“ u Institutu za nuklearne nauke „Vinèa“. Time æe se stvoriti uslovi za poèetak proizvodnje radioizotopa - jod 123 i 124, èime se omoguæava najsavremenija medicinska tehnika za brzu dijagnostiku raznih oboljenja, a pre svega malignih tumora.

Trenutno nijedna zemlja u okru¾enju nema slièan akcelerator, pa se oèekuje da æe Srbija, kada ga dobije, postati vodeæa regionalna sila u oblasti nuklearne medicine.

- Akceleratorska instalacija „Tesla“ jeste postrojenje za proizvodnju, ubrzavanje i kori¹æenje jonskih snopova (ubrzanih naelektrisanih èestica) u èiji sastav ulaze èetiri ma¹ine i vi¹e eksperimentalnih kanala. Ubrzane èestice sa nuklearnim reakcijam proizvode radioizotope i mogu da ubiju æelije tumora. Ovaj program, pored ostalog, ukljuèuje proizvodnju radioizotopa (za nuklearno medicinsku dijagnostiku), kao i protonsku terapiju (za leèenje melanoma oka). Na projektu je anga¾ovano 69 ljudi, a od toga su polovina istra¾ivaèi - ka¾e za „Blic“ dr Jo¾ef Èomor, saradnik na projektu „Tesla“.

Tim struènjaka iz Laboratorije za fiziku Instituta „Vinèa“ biæe ukljuèen i u proizvodnju radioizotopa za prvi srpski PET centar èija se gradnja planira u okviru Klinièkog centra Srbije, a koji bi trebalo da bude zavr¹en do kraja 2008. godine. Novac za izgradnju PET centra obezbeðen je donacijom i kreditima EFG banke, a jedan deo finansiraæe se sredstvima iz nacionalnog investicionog plana.

- U PET centru æe se primenjivati najsavremenija dijagnostièka tehnika za rano otkrivanje malignih oboljenja. Zahvaljujuæi ovoj tehnici, mo¾ete videti tumore dok su manji od jednog centimetra (velièine svega nekoliko milimetara). Pored toga, PET skener pru¾a moguænost da se odmah vidi da li je reè o benignim ili malignim tumorima. Moguæa je i dobra kontrola terapije malignih oboljenja, jer veæ posle nedelju dana mo¾ete znati da li se posle primene citostatika maligno tkivo smanjuje - ka¾e dr Neboj¹a Ne¹koviæ, rukovodilac projekta „Tesla“ u Institutu „Vinèa“.

Realizacija ovih projekata omoguæila bi medicinskim centrima u Srbiji da od kraja 2008. godine svakodnevno koriste radioizotope fluor-18, ugljenik 11, jod-123 i jod-124, koji æe se proizvoditi u Klinièkom centru Srbije i Institutu „Vinèa“. Najva¾nije je ¹to bi se tako stvorili uslovi za blagovremenu dijagnostika i primenu odgovarajuæe terapije, a pacijenti ne bi s neizvesno¹æu èekali rezultate vi¹ednevnih, a ponekad i vi¹emeseènih analiza.

- To æe obezbediti vrhunsku dijagnostiku u onkologiji, kardiologiji, neurologiji, endokrinologiji i psihijatriji, ¹to bi izazvalo pravi preporod nuklearne medicine u Srbiji - ka¾e dr Neboj¹a Ne¹koviæ.

V. Nedeljkoviæ

    Radi 400 istra¾ivaèa

    Institut za nuklearne nauke „Vinèa“ osnovan je 1948. godine kao istra¾ivaèki centar za realizaciju nuklearnog programa zemlje. Danas je „Vinèa“ multidisciplinarni nauèni institut koji pokriva veliki broj nauènih i tehnièko-tehnolo¹kih disciplina. U Institutu je zaposleno oko 750 radnika, od kojih je oko 400 istra¾ivaèa.
    Ruski dug za „Vinèu“

    U decembru 2006. godine potpisan je sporazum o regulisanju klirin¹kog duga Rusije Srbiji, prema kojem æe deo duga u iznosu od oko pet miliona dolara biti izdvojen za dogradnju akceleratorske instalacije „Tesla“ u Institutu „Vinèa“ u toku 2009. i 2010. godine. Planirano je i da u aprilu ove godine poène realizacija ugovora sa Objedinjenim institutom za nuklearna istra¾ivanja u Dubni u Rusiji, gde æe biti izraðeni nedostajuæi delovi ciklotrona, za ¹ta æe Ministarstvo nauke i za¹tite ¾ivotne sredine u sledeæe dve godine izdvojiti jo¹ èetiri miliona evra. Time æe biti zavr¹ena prva faza nastavka izgradnje akceleratora i poèetak njegove primene u medicinske svrhe.


blic