Novi lek za reumatoidni artritis

Started by Bred, 22-03-2007, 13:29:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: B. Krivokapiæ | 22.03.2007 - 11:15

Terapija „rituksimabom“ otvara novo poglavlje u leèenju reumatoidnog artritisa, hroniène bolesti koja dovodi do te¹kog o¹teæenja zglobova i invaliditeta, od koje boluje oko 0,5 odsto populacije, ka¾e prof. dr Nemanja Damjanov, predsednik Udru¾enja reumatologa Srbije. Lek je pro¹le godine registrovan i u Srbiji, a dr¾ava za sada refundira kori¹æenje samo kod leèenja dece.
Reumatoidni artritis (RA) je hronièno progresivno oboljenje koje o¹teæuje najvi¹e zglobove ¹aka i nogu, a uglavnom pogaða osobe srednjeg doba, najèe¹æe ¾ene koje obolevaju tri-èetiri puta èe¹æe nego mu¹karci. U Evropi ima preko tri miliona obolelih od ove bolesti, a u Srbiji se procenjuje da od RA boluje oko 35.000 ljudi, od èega njih oko devet hiljada ima te¾i oblik bolesti.
Uzrok reaumatoidnog artritisa nije poznat, a smatra se da bolest nastaje kombinacijom infekcije i uroðene sklonosti. Bolest najèe¹æe dovodi do trajnog invaliditeta, a polovina obolelih postaje nesposobna za rad u roku od tri do 10 godina. Profesor Damjanov ka¾e da reumatolozi nisu zadovoljni dosada¹njim naèinom leèenja ove bolesti.
- Svi hemijski lekovi su u izvesnoj meri opasni za organizam i dugotrajno uzimanje znatno poveæava rizik od ne¾eljenog dejstva lekova. U zadnjih 10 godina bolesnici se leèe novijim lekovima koji deluju na imuni sistem, taènije na T limfocite. Ovi lekovi usporavaju bolest, ali u izvesnoj meri poveæavaju sklonost ka infekcijama, tako da ni njihova efikasnost nije zadovoljavajuæa. Do sada najbolje rezultate dalo je leèenje „rituksimabom“, prvim registrovanim lekom u svetu koji deluje na B limfocite i tako zaustavlja napredovanje bolesti i dovodi do smirivanja bolova i otoka - obja¹njava profesor Damjanov.
Lek „rituksimab“ je monoklonsko antitelo proizvedeno genetskim in¾enjeringom i po reèima profesora Igora Mitiæa sa Klinike za nefrologiju i klinièku imunologiju KC Vojvodine, njegova je efikasnost i bezbednost kod pacijenata sa RA izuzetno dobro ispitana (do sada ga je primilo 960.000 pacijenata). Mitiæ ka¾e da „rituksimab“ deluje na samo jednu grupu æelija i da u znaèajnoj meri smanjuje rizik od invaliditeta. Zbog toga su gotovo sve bogate zemlje stavile ovaj lek na pozitivnu listu, jer su zakljuèile da im se vi¹e isplati da ulo¾e u leèenje obolelih nego kasnije u socijalno zbrinjavanje invalida.
Terapija „rituksimabom“ godi¹nje ko¹ta oko 5.000 evra, a leèenje obièno traje godinama. U Srbiji se lek ne nalazi na pozitivnoj listi, ali Fond RZZO refundira tro¹kove njegove primene ukoliko je reè o upali zglobova kod dece. Kod odraslih pacijenata primenu ovog leka, koji pod nazivom „mabthera“ proizvodi kompanija „Ro¹“, Fond RZZO refundira kod leèenja limfoma.

blic