Hirurgija srca bez skalpela

Started by Bred, 13-04-2007, 09:45:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred


Tehniku zatvaranja uroðenih otvora na pretkomorskim pregradama srca pomoæu specijalnog ki¹obrana, bez otvaranja grudnog ko¹a, juèe je prezentovao gost iz Kine, dr Jumbo Ge, na treæem internacionalnom radnom skupu u Klinièkom centru Srbije.
Ovakve intervencije trenutno su hit u svetu, a dr Jumbo Ge u tome ima najveæe iskustvo i posti¾e najbolje rezultate. Na ovaj naèin biæe operisana tri na¹a pacijenta.
Ovaj izuzetni interventni kardiolog tokom boravka u Beogradu operisaæe ¹est pacijenata.
Prva tri pacijenta imaju uroðene defekte na pretkomorskim pregradama i dr Jumbo Ge æe specijalnim ki¹obranima zatvoriti te otvore kako se krv iz leve i desne strane srca vi¹e ne bi me¹ala.
- Takvi otvori na pretkomorama nisu dobri, jer optereæuju srèane ¹upljine. Zbog toga dolazi do zamaranja, malaksalosti i popu¹tanja srca. Obièno ti ljudi imaju mo¾dane udare koji se ponavljaju - obja¹njava dr Milan Nedeljkoviæ, organizacioni direktor treæeg internacionalnog vork ¹opa.
Dr Jumbo Ge æe uz pomoæ ultarzvuènog katetera, preko preponske vene, ustanoviti gde se nalazi otvor. Drugim kateterom, koji se ¹iri kao ki¹obran, zatvoriæe taj otvor. Tog trenutka vi¹e neæe biti me¹anja krvi izmeðu desne i leve strane srca, kao ni optereæenja desne strane srca, ka¾e dr Nedeljkoviæ.
Pored otklanjanja uroðenih defekata na srcu, dr Jumbo Ge otvara dugo godina zapu¹ene krvne sudove. On æe operisati jo¹ tri pacijenta.
- Doktor æe otvoriti krvni sud pacijenta, kojem smo mi to veæ uradili pre dve godine i stavili mu tri stenta u desnu arteriju. Meðutim, sada je ta arterija ponovo zapu¹ena. I pro¹le godine smo poku¹ali da taj krvni sud otpu¹imo, ali dr ©igero Saito iz Japana nije uspeo. On je ove godine odbio da operi¹e tog pacijenta, ali je zato dr Jumbo Ge pristao da uradi intervenciju. Pacijent je imao dva puta operaciju, pre 15 i pre sedam godina.
Specijalnim, tankim i ojaèanim ¾icama dr Jumbo Ge æe otpu¹iti krvni sud kako bi krv ponovo nesmetano potekla. Gost iz Japana ka¾e da je ova intervencija veliki izazov za njega.

blic