Taoci lo¹ih veza

Started by Darker, 16-05-2007, 20:34:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darker

Таоци лоших веза
Због чега се многе жене плаше самоће и живот без мушкарца сматрају синонимом за ропство у самици тајландског затвора у који су доспеле због шверцовања дроге

Америчку глумицу Хале Бери "бије глас" да нема среће са избором мушкараца
(фото: ЕПА)

Вероватно нисте једина жена на свету која се већ месецима преиспитује због чега остаје у емотивној вези са мушкарцем који је чини фрустрираном, несрећном или – равнодушном и која проналази милион оправдања због којих наставља да се врти у зачараном кругу свог незадовољства. Можда се управо двоумите да ли да уђете у везу са мушкарцем коме су све ваше пријатељице дале „чисту десетку”, иако ви не можете да замислите чак ни пољубац са Мистер Идеалним.

Постоји и гори сценарио – ушли сте у везу са мушкарцем који вам се уопште не свиђа, али остајете са њим због страха од самоће, зато што га други сматрају добром приликом или зато што вам мањак самопоуздања злобно шапуће да вас нико други неће. Иако смо сви ми у неком животном периоду били без партнера и знамо да солерски живот уопште није синоним за робинзонско самовање, нити је увод у клиничку депресију, када се окренете око себе схватите да се многе жене понашају као да је живот без мушкарца синоним за ропство у самици тајландског затвора у који су доспеле због шверцовања дроге. Хладан, таман, прљав и застрашујући. Најновије истраживање социјалних психолога објављено у америчком „Журналу социјалне и интерперсоналне психологије” говори да, ако вам се неко не свиди у прва три минута познанства, највероватније је да вам се никад и неће свидети. И да тај магични осећај привлачности долази из дубине желуца, а не из нашег уверења да би неко требао да нам се допада јер је он „добра прилика” по оцени јавног мнења. Аутори овог истраживања такође набрајају неке од најчешћих заблуда које нам пролонгирају статус таоца заробљених у лошим везама.

Супротности се привлаче: Супротности се привлаче само у физици и хемији – заборавите на тај закон у љубавним везама. Две потпуно различите особе можда могу добро да функционишу на почетку везе, док је страст на врхунцу или у везама које немају будућност. Ако вам је стало само до лудог секса или до откривања људских особина за које нисте ни слутили да постоје, само напред! Али, ако желите дужу везу са мушкарцем који је различит од вас колико и ноћ од дана, схватићете да вам је потребна енергија Попаја да бисте превазишли све разлике које постоје између вас. Прављење компромиса јесте сертификат емотивне зрелости, али превише компромиса фрустрира особу и краде драгоцену емотивну енергију.

Он се свима допада: Свако од нас је веома осетљив на коментаре наших ближњих и драгих људи, па када нам мама и сестра саопште да је наш нови изабраник „диван, паметан, шармантан, духовит, успешан и – потпуно очаран нама” имаћете осећај да са вама нешто није у реду, јер вам срце не плеше у ритму самбе у његовом присуству. Слично ћете се осећати и ако вам се отворено удвара мушкарац који важи за најбољег дасу у друштву и кога све ваше пријатељице завидно меркају, али ваша „лабораторија љубави” једноставно не реагује.

Другим речима, ако вам се не допада главни фрајер у граду, који уз очаравајући изглед  има и успешан приватни бизнис и свакодневно вам испоручује букет од 101 руже на кућни праг, а срце вам вене за продавцем из локалне цвећаре који можда није завршио ни средњу школу, али вам се у његовом друштву разлете они чувени „лептирићи” у стомаку – чини се да немате избора. Или ћете бити срећни по својим мерилима или несрећни по туђим.

Потпуно је другачији од идиота са којим сам до јуче била: У праву сте – након дугогодишње везе са потпуно неамбициозним, емоционално незрелим типом са којим вам се „смешио” брак у заједници са његовим или вашим родитељима, право је освежење бити са мушкарцем који је професионално успешан, романтичан до суза и увек расположен да са вама путује на егзотична места, али – будите опрезни. То што је он потпуно другачији од вашег бившег не значи да је идеалан. Ако се сконцентришете са оне његове особине које га разликују од бившег, можете изгубити из вида особу у целини и завршити са партнером који вам по неким другим стварима уопште не одговара. 
Волимо исте ствари – мора да смо суђени једно другом: Ви то озбиљно? Да ли сте икада чули за пар који је остао дуго заједно само зато што партнери воле  исте филмове, исту музику, исте књиге и – продужени еспресо са шлагом? Наравно да је дивно када двоје људи уживају у истим стварима, али ако себи говорите да је штета раскинути  везу са особом која дели вашу љубав према Моцарту, Достојевском или детективским серијама, можда је време да размислите да ли ту везу треба да претворите у пријатељску. Алтернатива је да је пролонгирате у дугогодишњу досаду са великим потенцијалом обостраног „шарања са стране” у потрази за узбуђењима.
Катарина Ђорђевић
[објављено: 16.05.2007.] Politika

Pedja

Јао,дођи овамо бићеш најсрећнија када те ми доватимо   :luda

Sole

#2
rekao bi covek da su malo te dive razmazene, pa ne znaju sta hoce i nista im ne valja, ali ja iskreno zalim njihov zivot sav satkan od vecitog straha da ce ih neko uslikati ili oteti ili sta vec, pa oni jadni i nemaju vremena da se bolje upoznaju sa nekim ko im se svidja, a kamo li da se posteno zaljube!!!
pogledajte samo koliko je tih holivudskih veza uspelo... strasno malo...

text mi se jako dopada, posebno onaj deo o suprotnostima, verovatno je i tacno da to vazi samo u prirodnim naukama...
zao mi je svakog ko je nesrecan u ljubavi, sto zbog manjka emocionalne inteligencije, sto zbog zivotnih prilika ili mozda loseg okruzenja i izbora. ;-(

pig_am_am

kakva dobra tema.
ja sam npr. bila u losoj vezi zato sto stvarno nisam mogla da zamislim sebe sa nekim drugim. a kad sam videla da postoji bolje smejala sam se samoj sebi. sad trazim sve bolje,pa bolje,pa bolje hehehe

Sole

i ja sam bila u vezi u kojoj sam mislila da mi je super, a onda kada je naisao neko drugi shvatila sam da to uopste i nije bilo to sto sam ja mislila...tragicno...
mada, nije bilo tako lose, nisam bas mnogo znala, a i za tadasnje prilike...

mimil

 'Најновије истраживање социјалних психолога објављено у америчком „Журналу социјалне и интерперсоналне психологије” говори да, ако вам се неко не свиди у прва три минута познанства, највероватније је да вам се никад и неће свидети.'

glupost...

Maslacak

najverovatnije nije i sigurno :wink:

Kamicak

first impresion momenat.Osporavan i odobravan,no u mom slucaju radi :lol2:

pig_am_am

 :> moj sadasnji decko ne da mi se nije svideo u prva tri minuta nego smo se svadjali prva tri meseca. stvarno. mislila sam `koji je ovo kreten` , nisam mogla ni da sanjam sta ce da se desi  :>

2fast

Sve ima svoje izuzetke, ne postoji ni jedno pravilo koje je 100% sigurno da ce se desiti svaki put...

Svakako, svi mi kada vidimo neku osobu koja nam se fizicki svidi (odmah - u prvih tri min. nebitno) pozelimo da se 'bolje' upoznamo sa njom, ali i cesto se desava da ce ta osoba prosto da nas odbije sto se tice njene psihe...
Dok postoji i drugi slucaj, kada nam se neka osoba ne dopadne fizicki, medjutim mi se nekako igrom slucaja upoznamo i odusevimo kako ona razmislja i kako gleda na svet. To vec ponekad pocinje da nam menja nase pocetno uverenje i pocinjemo da se pitamo da li bi mi 'isli' zajedno ili ne...

Luximus

Ja ne ulazim u vezu dok ne ispitam iz kakve je familije djevojka! Ako je iz lupeshke familije, moze bit' i Andjelina Dzoli, nece me dobit'... Hahaha!  :>
Salu na stranu, nekad je stvarno problem izvuci se iz loshe veze, pogotovu ako je duza veza u pitanju! To moze bit' zayebana stvar! Cesto se desi da je veza u pocetku dobra, a da vremenom postaje sve gora i gora, dok se na kraju ne desi kastig...  puc Zato, cim vidite da ne shtima, odmah  :run run baby run!  :wink:

Sole

#11
lako je to reci, ali je vrlo tesko uraditi, nije bas svejedno kako ces to saopstiti drugoj strani. e, tu se na muci poznaju junaci!

ono istrazivanje sto se tice prva 3 minuta moze biti tacno, ali glupo je generalizovati nesto, sto je kod mene uvek slucaj, taman kazem jedno, a u sledecoj situaciji eto me vec u drugoj krajnosti!

mada, uglavnom ko mi se ne dopadne u pocetku, retko ce mi se dopasti kasnije, ali mi se znatno cesce desava da ne mogu da smislim osobe koje su mi se u pocetku jako svidjale, i to uglavnom na osnovu fizickog izgleda.
svi znamo da je taj fizicki izgled ono prvo sto ce nas privuci nekoj osobi, ali 2 fast dobro rece, mozda nas i kasnije neka osoba odusevi svojim razmisljanjima i sl...