Kina: Slu¾benik pogubljen zbog mita

Started by Bred, 10-07-2007, 14:38:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

| Izvor: Beta 
Peking -- U Kini izvr¹ena smrtna kazna nad biv¹im direktorom dr¾avne uprave za hranu i lekove Zengom Sjaoiuom, zbog mita.


Zvaniènici agencije u kojoj je radio Sjaoiu obrazla¾u njegovo pogubljenje (Beta)
Utvrðeno je da je Sjaoiu odobravao neispitane lekove u zamenu za novac. Tokom njegovog ¹efovanja upravom, od 1998. do 2005, agencija je odobrila ¹est lekova za koje se pokazalo da su la¾ni, a da su proizvoðaèi podneli falsifikovana dokumenta za dobijanje odobrenja. Jedan od antibiotika bio je uzrok smrti najmanje 10 ljudi.

"Nekoliko korumpiranih zvaniènika su sramota za ceo sistem, a njihovi skandali su otkrili neke veoma ozbiljne probleme", izjavio je novinarima u Pekingu predstavnik Uprave za hranu i lekove Jan D¾ingjing.

Sjaoiu je osuðen jer je uzeo gotovinu i poklone vrednosti oko 832.000 dolara za vreme svog mandata.

Smtrna kazna je neobièno te¹ka èak i za Kinu, za koju se smatra da izvr¹ava vi¹e pogubljena nego sve druge dr¾ave zajedno, a izvr¹enje te kazne nad Sjaoiuom ukazuje na odluènost rukovodstva da suzbije glas koji prati bezbednost kineskih prozivoda.

Kineski zvaniènici su ranije navodili da æe se zemlja suoèiti s dru¹tvenim nemirima i gubljenjem ugleda u svetu ako ne popravi kvalitet i sigurnost hrane i lekova koje proizvodi


b92

lycos

#1
odobravati neispitane i lazne lekove?! koliko ljudi je ugrozio time ?!

jecapereca

Na pravi nacin ce resiti problem.
Bas me interesuje koliko se ih se posle toga usuditi da prime mito

Adonis_Vernalis

Ne bih se slozio sa time da je Kina zemlja u kojoj se izvrsi vise smrtnih kazni no u svim zemljama zajedno. Mislim da ipak SAD pogube vise zatvorenika po glavi stanovnika nego Kina (ne zaboravimo, Kina ima milijardu i 300 miliona stanovnika, a SAD oko 300 miliona).

Sa nekim stvarima se ne igra. Mozda nama to izgleda surovo, ali Kina na taj nacin obuzdava korupciju i druge stetne pojave u svom drustvu. Zamislite milijardu i kusur ljudi na jednom mestu. Koliko muke policija ima da obuzda porive 50000 navijaca na derbiju ovde, kod nas, a smatramo da smo civilizovani?

Lako je o Kini pricati, kad o njoj nista ili skoro nista ne znamo. Ono sto znam je da se u Pekingu, na svakom stepenistu podzemnih prolaza ispod brojnih auto-puteva nalazi po jedan policajac. Neka neko pokusa da vas u podzemnom prolazu odzepari: umlatice ga obojica, istog trenutka kad vrisnete. Na svakom autobuskom stajalistu na vrlo prometnim ulicama, stoji baja sa zastavicama, koji ne dozvoljava da autobus krene dok se nije uverio da su svi putnici usli. Oni se vole. Ne mrze se medjusobno. Svaka im je glava suvise vredna da bi se moglo desiti da je izgube zato sto je ispala iz autobusa u pokretu.

A one glave koje ugroze zivot nacije liferujuci skart-lekove, ima da se kotrljaju. Tako Kina funkcionise. Ne mora vam se svideti, ali bi trebalo da razumete.

Bred

E, u vezi sa tim profesore:

Individualizam i kolektivizam
Izvor: Beta 
Èikago -- Kinezi se meðusobno bolje razumeju nego Amerikanci, navodi se u studiji koju je objavio magazin "Sajkolod¾ikal sajens".


U zapadnim dru¹tvima, u kojima se gaji individualizam, ljudima je te¾e da razumeju tuðe mi¹ljenje, za razliku od kineskog dru¹tva u kojem se gaji duh kolektivizma, smatraju nauènici Boaz Kejsar i ©ali Vu sa univerizteta u Èikagu.

Razlike ovih kultura u domenu komunikacija analizirane su uz pomoæ eksperimenta u vidu igre, u kojem su uèestvovale dve grupe - jednu je èinilo 20 Amerikanaca, a drugu 20 Kineza kojima je maternji jezik mandarinski.

Cilj igre bio je da se u grupama od dvoje razme¹taju predmeti na èetvrtastoj podlozi i to tako ¹to bi jedan od igraèa bio "gospodar" koji je svom "slugi" nareðivao gde da postavi predmete.

Zakljuèeno je da su se, za razliku od Amerikanaca, kineski igraèi lak¹e fokusirali na predmete koji su bili u vidnom polju "gospodara".

Amerikancima je u proseku bilo potrebno duplo vi¹e vremena nego Kinezima da rasporede predmete.

"Oèigledno je da meðuzavisnost svojstvena kineskoj kulturi opstaje i da je Kinezima ostavila u nasleðe prirodnu sposobnost da se stave na mesto drugog i anticipiraju njegove poteze", obja¹njava se u studiji.

b92

dirigent

Slazem se sa profom , u mnogoljudnim zemljama mnogo je bolje (i jeftinije) odkotrljavati glave nego puniti zatvore milionimsa izgrednika koji ce se ionako posle opet vratiti jos gori. U duzem periodu nacija ce shvatiti da sa kriminalom nema sale pa ce sebe obuzdati od korupcije i prevare.

Adonis_Vernalis

Brede,

jesam ziveo tamo, ali mi je ponesto ipak promaklo, jer Peking nije Kina, niti je Kina Peking. Ja sam medju tim divnim ljudima neko vreme ziveo i zeleo sam da ih sto bolje razumem. Stoga sam kupio jednu knjigu koja se zove "Behind the Chinese Face". I tu sam, uz empiriju sticanu svakodnevno, na pijaci, u studentskom restoranu, na fakultetu i u gradskom saobracaju, stekao bar neka znanja o Kinezima.

Cak i u prenatrpanom metrou, nikada nisam prisustvovao svadji koja obicno prsne u Beogradu, kada svojom aurom ocesete neciji zivotni prostor. U pekinskom javnom saobracaju nema anegdota kojima svakodnevno prisusvujemo. Oni vole jedan drugog. Dodir tudjeg a stranog tela u krkljancu saobracaja petnaestomilionskog grada povrsine Srema, njima ne predstavlja atak na privatnost, niti razlog da nekoga istucete zato sto se zaneo jer se nije na vreme za sipku pridrzao. To je privremena neprijatnost. I nista vise.

Ali, kriminal je kriminal. A odgovornost je odgovornost. Oni me ponekad podsete na pcelinje drustvo.

I to je jedan od razloga zbog kojih ih volim. Mocni su. Oslusnite ponekad kako zuji njihova kosnica...