Srbija godi¹nje gubi vi¹e od 25.000 gradjana

Started by Roben, 03-10-2007, 11:25:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Roben

Srbija godi¹nje gubi vi¹e od 25.000 gradjana

Potpredsednik Vlade Srbije Bo¾idar Djeliæ izjavio je u utorak da Srbija svake godine, zbog negativnih demografskih trendova, gubi izmedju 25 i 30 hiljada stanovnika, i istakao da je re¹avanje tog problema jedno od najznaèajnijih pitanja koje dr¾ava mora da re¹ava na dug rok.

Djeliæ je, otvarajuæi nacionalnu debatu na temu "Stanovni¹tvo, populaciona politika i razvoj", rekao da u Srbiji postoji "katastrofalna kombinacija" niskog prirodnog prira¹taja i odliva mladog stanovni¹tva u druge dr¾ave.

Srbija je, prema Djeliæevim reèima, jedna od najstarijih zemalja u Evropi, sa proseènom staro¹æu 47,5 godina, i opasno¹æu da do 2025. godine veæina gradjana bude starija od 65 godina.

Da bi podstakla radjanje, Vlada Srbije, kako je naveo, razmatra uvodjenje celokupne isplate naknade za novorodjeno dete, umesto u ratama, zatim isplaæivanje naknade trudnicima u visini sto odsto plate, uvodjenje opse¾nog dr¾avnog programa pomoæi parovima koji ¾ele, a ne mogu da imaju decu i poveæanje jednokratne pomoæi za drugo i treæe dete.

Djeliæ je dodao da æe vlada uskoro formirati Savet za populacionu politiku koji æe sprovoditi strategiju podsticanja radjanja.

Kako je istakao, populaciona politika ne sme biti vodjena sa suprotstavljenih, ekstremnih pozicija - da je prokreacija patriotska du¾nost, odnosno da je radjanje potpuno intimni èin.

"Moraju se stvoriti uslovi da gradjani lak¹e donose odluku da se postane roditelj", rekao je Djeliæ sumirajuæi planove populacione politike Vlade Srbije.

Demografski trendovi, prema Djeliæevim reèima, imaju izra¾ene ekonomske, ali i politièke implikacije, buduæi da politièari najvi¹e pa¾nje poklanjaju problemima najagilnijih biraèa u populaciji, a to su, prema statistikama, stari.

Buduænost Srbije, kako je naglasio, moraju biti zaposleni mladi braèni parovi, zbog èega dr¾ava mora da uèini sve kako bi olak¹ala ¾eni da pomiri ulogu radno-aktivne dru¹tvene jedinke i majke.

"Pravite bebe, a i ja æu se potruditi da dam lièni primer u godinama koje dolaze", poruèio je Djeliæ uèesnicima skupa na kraju izlaganja.

Savetnica u Institutu za dru¹tvene nauke Mirjana Ra¹eviæ je ukazala da se u Srbiji radja 1,4 dece po porodici, ¹to je ispod proseka u evropskim zemljama.

"Pored nezaposlenosti, niskog standarda, nemoguænosti zbrinjavanja deteta u pred¹kolsku ustanovu, na odluku o radjanju utièe i oseæaj nesigurnosti, a èesto ¾ene ne mogu da radjaju zbog toga ¹to nisu koristile kontraceptivna sredstva i imale su èeste abortuse", navela je Ra¹iæ razloge za¹to se porodice ne odluèuju za potomstvo.

Francuska je, kako je rekao Alan Paran iz Nacionalnog instituta za demografske studije u Parizu, demografski izuzetak u Evropi jer ima prirodni prira¹taj stanovni¹tva.

"Vi¹e ljudi u Francusku dolazi nego ¹to iz nje odlazi, ali uz to zemlja ima i sreæu da je broj rodjenih veæi nego umrlih, dobrim delom zahvaljuæi dobroj populacinoj politici", naveo je Paran.

(Agencije/MONDO)

Bred

I ovo je alarmantan problem a drzava bi trebala da posegne i za drasticnim merama u smislu preuzmeravanja para sa mnogih vaznih projekata u ovom trenutku na podsticanje radjanja plus da daju trudnicama maximalne privilegije i povlastice. znate li da u Srbiji stvarno ima obdanista u kojima roditelji placaju PUNU cenu za 3. i 4. dete?!?!?!?!  :wall: :wall:

---
Do kraja godine Strategija za podsticaj rađanja
Autor: Beta | 05.10.2007 - 12:30
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić izrazio je danas očekivanje da će Vlada Srbije do kraja godine usvojiti Strategiju za podsticaj rađanja u Srbiji.

Ljajić agenciji Beta rekao da će sledeće nedelje na sednici vlade biti osnovan Savet za populacionu politiku na čijem čelu će biti premijer Vojislav Koštunica.
Dodao je da će time biti dat značaj celom projektu koji obuhvata finansijsku podršku budućim roditeljima i druge mere, i dodao da će sprovođenje tih mera zavisiti od finansijske moći države.
Ljajić je istakao da je stanovništvo Srbije među pet najstarijih na planeti, i da u Srbiji prvi put ima više starijih od 65 godina nego mladih do 14 godina.
Javna rasprava o Strategiji, čiji je cilj da se podsticajnim merama stopa fertiliteta podigne do nivoa potrebnog za obnavljanje stanovništva, otvorena je tokom jula.
Nivo rađanja u Srbiji je 30 odsto ispod potreba proste reprodukcije stanovništva, a demografski su samo Japanci, Italijani i Nemci stariji od stanovništva Srbije. U okviru strategije postoji ukupno osam različitih mera među kojima je ublažavanje ekonomske cene podizanja deteta.
Država treba da uzme na sebe deo troškova za rađanje dece, njihovo školovanje i izdržavanje, pa se tako predviđa ostvarivanje pune nadoknada za trudnice tokom bolovanja, i ukidanje PDV-a na opremu za bebe.
Nacrt strategije predviđa i otvaranje vrtića u firmama, kako bi se uskladili rad i roditeljstvo.
Strategijom se propisuje i finansijska pomoć mladim bračnim parovima, dodaci za treće i četvrto dete, i isplata materinskog dodatka nezaposlnim majkama od rođenja do navršene tri godine života deteta.
Strategijom su definisani i konkretnii programi za brže i lakše zapošljavanje mladih, posebno žena i sprečavanje njihove diskriminacije, a posebno se naglašava značaj oca u podizanjuu deteta.
U cilju podizanja nivoa rađanja u Srbiji, predviđena je i stručna pomoć parovima sa problemima steriliteta uz obezbeđivanje besplatnih lekova za prva dva pokušaja lečenja.

blic

Wlada

Ja ћу се трудити да допринесем повећању броја Срба тако што планирам да имам троје деце...  :K

Ayrton Senna

Troje dece mo¾e, ali za pozitivan natalitet i brzu demografsku ekspanziju, mora se razmi¹ljati i o èetvrtom detetu. Kako se u narodu ka¾e, gde ima za troje, biæe i za èetvrto.

Ali, ako dr¾ava ne uradi domaæi zadatak, i ne stvori uslove za zasnivanje i pro¹irenje porodice, prvenstveno mislim na smanjenje, ma ukidanje bebi-poreza, kao i davanja privilegija trudnicama, sve ovo æe ostati na prièi.

Jer, kako jedan stariji prijatelj druge nacionalnosti reèe mome ocu, dvoje dece samo menjaju tebe i ¾enu, a ne poveæava se broj ljudi koji nastavljaju posle tebe....

Zato su neki drugi dostigli enormnu demografsku ekspanziju za poslednjih 50 god.

_d.0.t_

Quote from: 'Ayrton Senna'Ali, ako dr¾ava ne uradi domaæi zadatak, i ne stvori uslove za zasnivanje i pro¹irenje porodice, prvenstveno mislim na smanjenje, ma ukidanje bebi-poreza, kao i davanja privilegija trudnicama, sve ovo æe ostati na prièi.
Dinkicj je objashnjavao da ukidanjem poreza na opremu za bebe korist ne bi imali kupci, nego proizvodjachi iste...

Enea

Quote from: Bred on 04-10-2007, 14:05:10
I ovo je alarmantan problem a drzava bi trebala da posegne i za drasticnim merama u smislu preuzmeravanja para sa mnogih vaznih projekata u ovom trenutku na podsticanje radjanja plus da daju trudnicama maximalne privilegije i povlastice. znate li da u Srbiji stvarno ima obdanista u kojima roditelji placaju PUNU cenu za 3. i 4. dete?!?!?!?!  :wall: :wall:


da, ima toga.. a znam da u centru bgda sa troje dece placjash mesechno po 'glavi' 99 dinara..

ovo je vecj za novu temu, znate li koliko ljudi nema pravo na primarnu zdravstvenu zashtitu? .. ni ja je nemam, moracju neku silnu papirologiju da skupim, i pravac na biro.. jeste omatorila sam, ali studiram farmaciju, kao redovan stydent... odavno idem na privatne poliklinike, drzavno mi ne zavrshava posao.. imam drugaricu, trudna je, nema pzz, trudnocja mora da se prati.. svaki pregled 5000... trudna ne moze da radi, a dechko joj se ubi od fizikalisanja..


jeste, dot, sve je to trzishte... :ohwell:

alfie

Nije samo poenta da se radja!
Naravno da je to bitno,jer bez toga nemamo o cemu ni da razgovaramo,ali smatram da je podjednao bitna cinjenica da nam ljudi odlaze i da su se naodlazili 'preko' u poslednjih 15-ak god.
I to vecinom mladi,posteni,sposobni,koji nemaju nameru da se vracaju. izgradili su svoje zivote i karijere na nekim drugim mestima...
A sa druge strane,ovde ostaje olos(govorim generalno,mislim na vecinu,znam da ima izuzetaka),ljudi koji su nauceni na lov u mutnom,bezobrazluk,poznaju samo kiceraj,vulgarnos...
Ostaju lenji,glasni i nemoralni,ljudi bez integriteta!
O kriminalcima,mafiji, lopovima i da ne govorim!
I sta se desava,ovi novi,posteni i sposibni, koji dolaze i koji ce doci,skontaju da nema smisla i sredstava da se normalan covek bori sa tim,vide da je sve bolesno i PALE I ONI!!!
'Bolje hladne ulice Nju Delhija,nego puna kuca,a prazna tepsija...'
to se zove NEGATIVNA SELEKCIJA,koja ce se zavrsiti sa BEORADSKIM PASALUKOM,pa sljivom,pod koju ce mo,kao u prorocanstvu,svi mi Srbi da se naguzimo...

Bred

Nestaju sela u Srbiji
| Izvor: B92 
Beograd -- Za poslednje tri godine s mape Srbije potpuno je nestalo 16 sela, a u 19 drugih ¾ivi manje od 10 stanovnika.

To su rezultati istra¾ivanja geografskog instituta “Jovan Cvijiæ“ Srpske akademije nauka i umetnosti. Uglavnom nestaju sela du¾ administrativne linije sa Kosovom, sela iz oblasti Stare planine, Vlasine, Kraji¹ta i op¹tine Dimitrovgrad. Istra¾ivaèi geografskog instituta "Jovan Cvijiæ" upozoravaju da su na korak od nestanka 226 naselja u kojima ima manje od 40 stanovnika i èija je proseèna starost preko 60 godina.

Neka sela nestaju bukvalno bez traga.

Na primer, selo Vukojevac u op¹tini Kur¹umlija, koje su istra¾ivaèi prona¹li tek uz pomoæ policije.

Od sela je ostalo groblje u zarasloj hrastovoj ¹umi i red stabala ¹ljiva.

Ministarstvo poljoprivrede najavilo je da æe do kraja aprila zavr¹iti dokument o razvoju ruralnih oblasti, koji æe biti osnova za novu strategiju na kojoj Ministarstvo radi.

“U osnovi se podr¾ava unapreðenje konkurentnosti razvoja i oèuvanje resursa, kao i diversifikacija ruralne ekonomije”, ka¾e Suzana Ðorðeviæ, pomoænik ministra poljoprivrede.

Meðutim, posebnu oblast u kojoj se sela gase sa osobenim uzrocima predstavlja administrativna linija sa Kosovom, odnosno kopnena zona bezbednosti.

Od pet sela, ¹to sa prete¾no srpskim, ¹to sa prete¾no albanskim stanovni¹tvom, samo u jedno se posle iseljenja vratila jedna porodica, èiji najmlaði èlan ima 63 godine.

Ga¹enje ovih sela posledica je fenomena koji istra¾ivaèi nazivaju "halo efekat granice".


Darker

Pa ovako, seljaci pale u beograd, beograðani pale preko grane. Srba sve manje, sasvim logièno.
Svi idu trbuhom za kruhom. Kad u srbiji bude kruha, mo¾da nas bude vi¹e. Mada ne verujem ni tad, mi smo nebeski narod i tamo treba i da se nastanimo :roll:

Enea


shmizla

Pa dobro, realno, sigurno je da postoje mesta gde je zivot mnogo bolji i kvalitetniji, i evo ja bih prva otisla posle faxa, i oticicu, ako budem imala uslova..Sto ne bih? Bice mi u pocetku tesko, ali vec posle nekog vremena, zivot ce mi vrlo verovatno biti mnogo bolji nego sto bi ovde bio. Ako ne, uvek mogu da se vratim... Zao mi je sto je tako, tako razmislja dosta mladih ljudi, razlicitih interesovanja i zanimanja, volela bih da se ovde ceni znanje i strucnost i skola, ali se ne ceni.

dirigent

Nacionalni interes br.1 (Kosovo je br.2)

    Sprovesti RIGOROZNE kaznene mere svim poslodavcima koji prete otkazima ili uslovljavaju zaposlenje neradjanjem, pripadnicama lepseg pola.
   
    Kad bi se to uredilo , svako bi zeleo da ima troje cetvoro dece za zivota.

Bred

DirigentU, sumnjam da je samo to problem danas?
:wink:

alfie

Quote from: shmizla on 28-02-2008, 21:55:05
i evo ja bih prva otisla posle faxa, i oticicu, ako budem imala uslova..Sto ne bih? Bice mi u pocetku tesko, ali vec posle nekog vremena, zivot ce mi vrlo verovatno biti mnogo bolji nego sto bi ovde bio. Ako ne, uvek mogu da se vratim...
:pljes: Bravo,samo tako!
Samo da znas da neæe¹ imati gde da se vrati¹.
Samo svi lepo zapalite,a Velimiri Iliæi i Slièni kad ostanu neæe ni¹ta da ostane...

Enea

 :roll:
da ne navodim one koje poznajem,
koji su otishli
i sada NE MOGU DA SE VRATE.. papirologija i zakoni

pisala sam vecj negde o tome..

zashto mislish da cje ti bilo gde biti bolje nego ovde?
zar je zivot bezati sa ulice i parka chim se smrkne,
zar je zivot izalaziti samo weekendom u neki pub,
zar je zivot ostaviti prijatelje, i stecji one kojima se svaka informacija u razgovoru placja novcem,
zar je zivot bezati, a ne suochiti se sa stanjem stvari,
zar je zivot dizanje u zvezde tudjih ideala?

ako jeste, ja ga ne zasluzujem.