Problem nasilja u porodici

Started by Masha, 03-10-2007, 18:50:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Masha

Nasilje i(li) sociolo¹ka analiza?

Beograd -- RTS sinoæ prikazao emisiju u kojoj mlado¾enja priznaje da ponekad ¹amara verenicu. LDP kritikuje RTS, Tijaniæ brani "analizu".

To je bio povod da poslanici LDP-a u Skup¹tini Srbije pokrenu pitanje odgovornosti èelnika RTS-a za emitovanje emisije u kojoj se na najbeskrupulozniji i najotvoreniji naèin promovi¹e nasilje nad ¾enama. Na poèetku dana¹nje sednice republièke Skup¹tine, poslanik LDP-a Milena Stankoviæ obratila se kolegama osuðujuæi sinoænu emisiju emitovanu na Javnom servisu u kojoj je, kako je navela, sklopljen brak izmeðu mlade i mlado¾enje koji priznaje da je ponekad i¹amara a njena majka to podr¾ava reèima da je to zaslu¾ila.
Deo razgovora novinarke i dvoje mladih ljudi tekao je ovako:

Devojka: Moji nisu hteli ni da èuju za njega, ni da se pomirim s njim, zato ¹to me je tukao.

Novinarka:
Tukao te je??? Miroslave, èoveèe!

Miroslav: Pa, nisam je tako jako tukao, malo, ¹amarèiæ.

Novinarka: Gde se ¾ene tuku, èoveèe!?

Miroslav: Pa dobro, nisam je ba¹ tukao, nisam je ba¹ ubijao.

Novinarka: Da sam znala, ne bih do¹la.

Devojka: Nekoliko me puta istuèe, pa ode, pa posle nedelju dana lepo, pa me opet istuèe.

Miroslav: Lepo preko kolena, po guzi.

Novinarka: ©to si ti sa njim?

Devojka: Zato ¹to ga volim.

Novinarka: Koliko te je puta istukao do sada?

Devojka: Ne znam, ne mo¾e ni da stane na prste.

Miroslav: Nije toliko ba¹.

Zbog ovog sadr¾aja epizode emisije "48 sati svadba", emitovane na Javnom servisu, u Skup¹tini Srbije danas je rasprava o zakonu o osiguranju pretvorena u polemiku o kredibilitetu direktora RTS-a Aleksandra Tijaniæa.

Raspravu je otvorila poslanica LDP-a Milena Stankoviæ koja je pozvala poslanike da osude taj sluèaj i da zatra¾e smenu rukovodstva RTS-a. Ubrzo se oglasio direktor Javnog servisa Aleksandar Tijaniæ.

"To nije bila oda toj vrsti mu¹ko-¾enskih odnosa, nego je cela emisija od taèke kada je taj momak priznao da je tuèe i¹la za time: za¹to se ona udaje za njega kad je tuèe i za¹to svi misle da æe se to u braku promeniti", ka¾e on.

"Prema tome, to je na jedan delikatan naèin uraðena izvanredna sociopsiholo¹ka studija koja ne predstavlja odu nasilju veæ, naprotiv, direktan poku¹aj, praktièno, da se uka¾e i toj devojci i njenoj rodbini da to nije dobro", ka¾e Tijaniæ.

Za poslanika LDP-a Slobodana Mara¹a nije èudno ¹to je takva emisija sinoæ pu¹tena na javnom servisu:

"Iz prostog razloga ¹to se gospodin Tijaniæ vi¹e puta na veoma primitivan naèin izra¾avao o ¾enama. Ja æu proèitati jedan deo ¹ta je rekao za ¾ene, objavljeno je u 'Dnevnom telegrafu' 1998. godine: '®ena treba da izgleda kao ¹arplaninac, s uroðenom bundom, krupna, dresirana, s ogrlicom oko vrata i da laje samo kad joj neko tuði priðe'. Ima jedna ¾ena o kojoj je lepo govorio, to je Mirjana Markoviæ", kazao je Mara¹.

U izjavi agencijama Tijaniæ, meðutim, tvrdi da je pokretanje prièe o emisiji "48 sati svadba" u Skup¹tini Srbije deo hajke kojom "LDP, deo radikala i deo socijalista" danima terori¹u javnost i koriste skup¹tinsku govornicu za izno¹enje osuda protiv politièkih i drugih javnih protivnika.

Direktorka beogradskog Medija centra Mirjana Milo¹eviæ smatra da je sinoæna emisija jo¹ jedan primer da na ovda¹njim televizijama mo¾e sve da se vidi, pa i to da neko ko æe upravo stupiti u brak priznaje da trpi nasilje u porodici.

Ono ¹to bi RTS trebalo da uradi jeste da ne emituje emisije u kojima se prikazuje obrazac pona¹anja koji javni servis ne bi smeo da promovi¹e.

"RTS treba i mora da uvede produkcione standarde èak i za emisije zabavnog tipa u kojima æe se znati ¹ta mo¾e, a ¹ta ne mo¾e da se emituje, jer ako vi poka¾ete obrazac pona¹anja u kome je ¾ena zlostavljana ili bilo ¹ta drugo, nije dovoljno da se u zabavnoj emisiji voditeljka tome suprotstavi", ka¾e ona.

"Da je to emisija sociolo¹kog, dru¹venog, dokumentarnog tipa gde bi vi to problematizovali na pravi naèin, to bi onda bila druga prièa", navodi ona.

Emotion: Dijalog izvuèen iz konteksta

Goran Stamenkoviæ, direktor producentske kuæe Emotion ka¾e da je prilog koji je emitovan na B92 izvuèen iz konteksta: "Ako je neko pogledao celu emisiju vidi se da se niukom sluèaju ne propagira nasilje, veæ suprotno, kao i obeæanje mlado¾enje da vi¹e nikada neæe biti nasilan."

"Drago mi je ¹to vidim da se na¹e emisije veoma gledaju i da su u de¹avanja iste veoma upuæeni ljudi koji sede u skup¹tini i da sti¾u da gledaju na¹e emisije pored brojnih obaveza", rekao je Stamenkoviæ povosom rasprave u Skup¹tini.

"Inaèe, ekipa koja radi emisiju je veoma profesionalna i veoma sam zadovoljan njihovim naèinom rada i mislim da æe prava vrednost ovih emisija biti za desetak godina kao neka vrsta dokumenta o Srbiji", ka¾e on.

Odbor zatra¾io od Tijaniæa da podnese ostavku

Ono ¹to Tijaniæ naziva hajkom, rezultiralo je sednicom skup¹tinskog Odbora za ravnopravnost polova koji je jednoglasno zatra¾io njegovu smenu.

Poslanik u tom odboru Vesna Marjanoviæ smatra da direktor RTS-a ne bi trebalo da rasuðuje da li poslanici imaju pravo da govore kritièki, èak i kada je reè o programu koji se emituje na RTS-u:

"S obzirom da na¹ Odbor nije nadle¾an da bilo koga razre¹ava, mi smo samo imali moguænost da damo moguænost gospodinu Tijaniæu da podnese ostavku, odnosno da obrazlo¾i zbog èega je na taj naèin vrednovao rad poslanika u parlamentu, pa samim tim i parlamenta kao institucije i u sluèaju da se to ne dogodi, nadle¾ni organi bi trebalo da preduzmu neke mere".

izvor B92, BETA

Ja sam sinoc, menjajuci kanale, uhvatila ovu emisiju i to malo pre ovog famoznog razgovora. Iskreno, sokirala sam se celom ovom pricom, ali nisam imala pojma da ce se naci i u skupstini. Meni smeta sto je ova prica samo povod da se zapodene opet ona stara o smeni Tijanica. On je u pravu o toku emisije i emisija nije bila oda nasilju, jedino se ne slazem sa ovom njegovom teorijom o izvanrednoj sociopsiholoskoj studiji (ovo sto sam rekla da je u pravu, mislim samo na njegovo izlaganje o toku emisije). Ali, mislim da su mogli da naprave izuzetak i ne vencaju ih. Ja ne bih mogla da kumujem ovoj prici, a oni, ako bi se na kraju ipak vemcali to bi bila samo njihova stvar.

AquArius

#1
Postoji mnogo razloga zasto Tijanic i njemu slicni
ne bi trebali da budu na pozicijama znacajnim za
mentalnu higijenu naseg osramocenog i napacenog naroda.

Mene fascinira druga stvar.

Da ti, i pored cinjenice da cela Srbija sad zna, i da znaju
svi (i ko treba i ne treba) svesno (valjda) ulazis u zajednicu
pred narodom i Bogom (verovatno su i vernici) sa nekim ko ti
lupa onako malo samarcice (ali te ne prebija kao stoku).

To je patplogija. Cista. Ona ne zeli da pobegne od toga.
Verovatno misli da nema od cega da se bezi, jer je to "normalno",
drustveno prihvatljivo (!?).

Treba emitovati te i takve emisije, cisto da se vidi kako neko
prosecan i "normalan" gleda na te stvara. Kako narod razmislja,
mada se to moze videti i na drugim primerima.

Sta ce kome ljudska prava, postovanje i vaspitanje?
Pa to je samo za zapad truli!

Masha

#2
Tijanicu mozemo da otvorimo temu pa da olaksamo dusu  :K. Nego, ja sam bas razmisljala o tome koliko covek mora da bude primitivan da i pored toga sto zna da to ide u javnost i to u udarnom terminu i da to gledaju svi, od 7 do 77, prica sve to. Nemojte me osuditi sto sam upotrebila ovu rec primitivan, ali, zene koje trpe nasilje u porodici o tome tesko govore, u emisijama im uvek zamrace lice, ali govore da bi pomogle drugima i te emisije su uvek sa tim ciljem, pomoc i ulivanje nade drugima. Ovo je bilo nesto potpuno drugo, ovo je neki mentalitet meni potpuno stran i ja ga jedino mogu nazvati primitivizmom. I sama cinjenica da svi preko toga nekako prelaze i da su zahvaljujcu tom guranju pod tepih dosli i do skupstine ide u prilog tome.

dirigent

Zene su po prirodi nerazumna bica i treba ih nekad cusnuti kad se puno uzjogune, ali se ne treba ljutiti na njih nikad, i uvek ih posle zagrliti i reci nezne reci (naravno ne radi neznih reci , no ako je stvarno volis). Ako je neka goropadnica treba je bataliti pa nek drugom zagorcava zivot.

malena

Nisam citala ovaj tekst tako da mozda se ponovim,samo sam za sve ovo juce cula na tvu... Kao okrivise voditeljku pa ne moze ona da prekine snimanje nema ovlascenje za to... A Tijanic pa ne znam ni sta da mislim ni sta da kazem... Ali ovu devojku nikako ne razumem,on je tuce ona ga kao voli,njena majka kaze:pa ako ona to ponekad i zasluzi...  :hmm  :hmm Ma treba njega  :batina pa da vidimo,i ona posle svega se udala za njega... Kao promenice se pa nece da je tuce... Ma da kako da ne...  :wall: :hmm :nonono:

katarina

QuoteZene su po prirodi nerazumna bica i treba ih nekad cusnuti kad se puno uzjogune, ali se ne treba ljutiti na njih nikad, i uvek ih posle zagrliti i reci nezne reci (naravno ne radi neznih reci , no ako je stvarno volis). Ako je neka goropadnica treba je bataliti pa nek drugom zagorcava zivot.

Ne razumem. Ti bi je kao cusnuo, pa onda grlio! Sado-mazo,a? Nemoj samo da naidjes na neku jacu od tebe da te ne oduva s mesta :K
Po meni zena koja ostane u kuci i posle dignute ruke je glupa zena, a jos gluplje je izjaviti da to cini zbog dece!

U ovoj prici sa RTS-a mi nista nije cudno! U unutrasnjosti je to cesto zastupljeno, makljaju bre zene ko volove u kupusu, samo sto do sada nije bilo nacina da tako nesto dospe do ociju sire javnosti. Ma verujem da je i u gradu zastupljeno, nrgo je sramota pricati. A oni su mogli da iseku taj deo da su mislili da je pogresno, ali im je bila bitnija gledanost i popularnost! Nisam gledala prvu emisiju, ali sam uhvatila malo druge gde mlada tvrdi da se nada da ce se muz promeniti. Po nekim statistikama, vecina zena ulazi u brak sa nadom da ce se ON promeniti!

olgica

#6
Omg! Meni nije jesno kako je neko tako nesto mogao da pusti na tv-u,ajde da je neka dokumentarna emisije ili nesto slicno, ali nije. Strasno, nije to ni film ni serija, to se stvarno desava. Sad sam procitala u tekstu.
Zar nasilje nad nekom osobom nije krivicno delo?
Najmanje mi je tu jasna ta devojka, sta voli ga? Promenice se? Ma, da, bas hoce. Naravno da nece, ali to ce izgleda shvatiti tek kad bude sva u modricama i slomljena u urgentnom centru, ili kad bude poceo i decu da samara! Uzas!
Sto je jos gore, majka koja to podrzava, i sto je to kao drustveno prihvatljivo za neke zajednice.

AquArius

Tacno, mogli su da edituju seriju, da iseku deo
o samarcicima i kucnom prevaspitavanju.

Ali nisu. I neka nisu. Nek' se zna. Kako je to po
manjim (ali i vecim) sredinama.
Na sta sve ljudi pristaju u svojim zivotima.

Bred

Da, a ova emisija je iskoriscena kao halabuka da bi se postugli neki politicki poeni i zatrazila Tiajaniceva smena a ja se taman ponadao da je LDPovicma zaista stalo do problema nasilja u porodici. :wall: :K
Ovo jeste zaista ozbiljan problem i ja sam morao da odgledam skoro celu vecerasnju epizodu iako sam spremao ispit, bas da vidim kako ce se stvari odvijati. I mogu vam reci da je ono SKANDAL, a mlada ocigledno nema nimalo pameti kad na pitanje zasto i pored svega zelis da se udas za njega, odgovara-pa sta cu kad ga volim :wall:
Onda nek te i maklja.
Ono sto je takodje OGROMAN problem jeste to sto to znaju svi i njena i njegova majka, mislim i ocevi da znaju i niko nista ne preduzima mada je i pitanje sta bi se u tom slucaju i moglo preuzeti kad su oboje punoletni.
I ono sto jeste kljucan problem-polozaj zena u Srbiji gde se nasilje prihvata kao normalno. Vi, zene, prvo na sta treba da msilite jeste da morate sebi da obezbedite hleb skolujuci se jer je to nesto sto vam niko ne moze oduzeti a nikako sebi ne smete dozvoliti da na bilo koji nacin zavisite od nekog a znam bez broj slucajeva iz praxe gde devojke cim zavrse srednju skolu, odmah se udaju, nemaju svoj dinar i onda treba da cekaju kad ce muz da im se smiluje i da im neku kintu. I tako docekaju starost. Za mene je to jako porazavajuce.

katarina

E Bred, lepo si sve rekao! I slazem se da zena treba da zaradjuje, ali i da kuca treba da ima zajednicku kasu. Svako sebi nek napravi kako misli da treba, al diplomu niko ne moze da vam oduzme. Moze da se zarati,da vas proteraju, da se muz propije, prokocka, da ga ubiju... Diploma je osnov! Al dzaba sto mi to sve ovde pricamo kad doticne verovatno ne znaju ni komp da ukljuce.

Bred

Neka, uticemo na svest onih koji znaju komp da ukljuce.
Grozim se i toga kada neku srednjoskolku pitam sta ce posle sa i u zivotu i ona kaze ladno-pa udacu se!  :wall: ok sve je to lepo, deca se vole, ovo-ono ali danas ljudi sve teze dobijaju posao i sa fakultetom a kamoli sa srednjom skolom!
Ova emisija je poucna i zato da se vidi koliko smo mi kao meni posmatraci u sustini kukavice da odreagujemo kada primetimo neko nasilje u bilo kom smislu...I to je porazavajuce..  :nonono:

Adonis_Vernalis


AquArius

Slazem se sa pricom - svesna zena, obrazovana, sa svojim dinarom i svojim JA.
Ali, kad se prica o diplomi i zaradjivanju iste,
morate da shvatite da u je Srbiji minoran procenat ljudi
fakultetski obrazovan, a da je oko 50% ljudi funkcionalno
nepismeno, sto znaci da ume samo da se potpise.

Kako ta i takva zena da gleda na zivot - osim nacicu muza
koji ce da zaradjuje, ja cu decu da mu gajim,
a ako me samara, cutis zbog mira u kuci. I dece.

Nije to samo diploma, to je i vaspitanje.
A tu vec krece vrzino kolo.

cvjetic

ja u potpunosti stajem iza Aquinih postova...
ne bih nista ni dodala,ni oduzela...

Smrda

i ja isto,
samo mislim da je malo pogresan smer price da diploma nesto garantuje...
ne garantuje nista...
i ja ne znam zasto neka osoba trpi nasilje,
a verujem da ni ona ne zna,jer da zna,ne bi bila tu...