Problem nasilja u porodici

Started by Masha, 03-10-2007, 18:50:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

lycos

Muz tuce zenu..Roditelji koji se izivljavaju na deci...Sve bi ih potrpao u zatvor, jer mislim da nema gore kazne od oduzimanja slobode!

AL-Samlud

Postoji i psihicko maltretiranje...a ne samo Fizika...znate.... zene recimo vecinom ne primenjuju fizicku aktivnost...dok im je psiholoski profil jaca strana i umeju da ga primene u praksi.

Duke

Znate kako, nesavrseni roditelji nesavrseno gaje svoju nesavrsenu decu i to je bilo i bice. Pocev od onih koji ne obracaju previse paznje, preko onih koji su preambiciozni do onih koji razmaze decu do stadijuma da je to strasno. Mene su moji i izlemali nekoliko puta (jako retko doduse) i vise volim sto je tako nego da su napravili neku drugu gresku koja bi se drasticnije odrazila na moju licnost.

Medjutim zakon treba to da regulise gde su granice, ali tesko ce to ici zato sto se desava u krugu porodice i jako je komplikovano to kontrolisati pogotovo ako nema dobre volje u porodici da se to sve prevazidje

Bred

#33
U Srbiji ¾ene jo¹ kleèe na kukuruzima
Autor: Srna |

Mu¾evi u Srbiji teraju svoje "neposlu¹ne" ¾ene da kleèe na kukuruzima, a veoma èesto ka¾njavaju ih brutalnim ¹amaranjem i prebijanjem, navodi se u studiji "Pravna regulativa o nasilju u porodici u Srbiji i medjunarodni standardi", koju je priredila Mirjana Tejiæ.

U studiji se navodi da mu¾evi tuku ¾ene i u trudnoæi, da ih zlostavljaju zatvarajuæi u burad, ranjavaju ih pi¹toljem, no¾evima...
Ova studija je promovisana u Novom Sadu, a uèesnici promocije Danica Todorov, zamenik pokrajinskog ombudsmana, i dr Mirjana Dokmanoviæ, istra¾ivaè iz beogradskog Viktimolo¹kog dru¹tva, saglasile su se da Srbija mora da donese poseban zakon o nasilju u porodici koji bi sadr¾avao krivièno-pravne i gradjansko-pravne mere za¹tite ¾rtava tog nasilja.

blic

--

Svetska organizacija pokreæe novu kampanju protiv nasilja nad ¾enama

26/11/2007
   

Nicole Kidman (file photo)
Nikl Kidman
®enski fond za razvoj Ujedinjenih Nacija je pokrenuo novu kampanju protiv nasilja nad ¾enama. Glumica Nikol Kidman se pridru¾ila kampanji i trenutno radi na njenoj promociji. Ova inicijativa poziva ljude da daju svoj virtuelni potpis, odnosno da putem vebsajta kampanje daju svoj glas za prava ¾ena.

Fond Ujedinjenih Nacija navodi da je nasilje nad ¾enama najrasprostranjeniji vid kr¹enja ljudskih prava na svetu. ®ene su ¾rtve nasilja u porodici, trafikinga i silovanja u konfliktnim zonama.

Ujedinjene Nacije procenjuju da æe jedna od tri ¾ene biti ¾rtva nasilja tokom ¾ivota.

®enski fond za razvoj radi na na postizanju jednakosti polova, kao i na iznala¾enju naèina da se skrene svetska pa¾nja na ovaj problem.

Nikol Kidman je na konferenciji za novinare rekla da je ponosna na svoju funkciju ambasadorke dobre volje za fond Ujedinjenih Nacija. Dodala je da æe nova Internet kampanja pod nazivom «Recite ne nasilju nad ¾enama» doprineti globalnoj svesti o tom problemu.

«Znamo da je nasilje nad ¾enama problem, ali znamo i da postoji re¹enje za taj problem.»

Vr¹ilac du¾nosti izvr¹nog direktora ®enskog fonda za razvoj D¾oen Sendler ka¾e da sve veæi broj organizacija i vlada aktivno rade na zaustavljanju nasilja nad ¾enama. Oni su takoðe podr¾ali Internet kampanju, èiji se vebsajt nalazi na adresi www-taèka-say-no-to-violence-taèka-org.

Sendler skreæe pa¾nju da iako najmanje 89 zemalja imaju zakone o nasilju u porodici, to i dalje znaèi da takva za¹tita za ¾ene ne postoji u vi¹e od 200 dr¾ava.

Organizacija Ujedinjenih Nacija se bavi i kontrolom fondova koji omoguæuju finansijska sredstava i tehnièku pomoæ zemljama koje su u fazi implementiranja kampanja protiv nasilja. Sendler ka¾e da æe 35 zemlje, ukljuèujuæi Ruandu i Peru, dobiti donacije za programe koji se bave pitanjima ¾enskih prava, ali i da se ti fondovi susreæu sa finansijskim pote¹koæama.

«Za razliku od fondova koji se bore protiv side, tuberkuloze i malarije, a koji dobijaju milijarde dolara, fondovi za okonèanje nasilja su jedva obezbedili 5 miliona dolara za donacije protekle godine iako su dobili zahteve za 100 miliona.»

Internet kampanja je pokrenuta 25. novembra odnosno na Meðunarodni dan borbe protiv nasilja nad ¾enama.

VOA.com

--

Nasilje u porodici
Izvor: B92
Beograd -- Svakih osam minuta u Srbiji se dogaða porodièno nasilje. Uprkos tome ¹to je to krivièno delo, kazne za nasilnike uglavnom su blage.

U takvoj situaciji postavlja se pitanje kakav je odgovor dru¹tva na taj problem i da li su ¾rtve za¹tiæene dok èekaju da onaj koji je poèinio nasilje za to odgovara.

Porodièni zakon ima nekoliko osnovnih mera za¹tite, kao ¹to su iseljenje nasilnika iz porodiènog stana ili kuæe - bez obzira na pravo svojine, zabrana pribli¾avanja ¾rtvi i njenog daljeg uznemiravanja.

Meðutim, Biljana Vukeljiæ iz Centra za socijalni rad u Somboru i Vesna Stanojeviæ iz Savetovali¹ta protiv nasilja ka¾u da se te mere slabo primenjuju.

“Mogu da se setim intervencije u kojoj sam, kao èlan mobilne ekipe, dobila rok od 15 minuta da iselim ¾enu i decu iz kuæe”, ka¾e Biljana Vukeljiæ.

Nasilnik je tom prilikom rekao da æe biti krvi do kolena ako se ne isele ¾ena i èetvoro dece.

“Dakle, izmestili smo pet osoba umesto nasilnika, a on je taj ko preti i treba da odgovara za tako ne¹to”, ka¾e ona.

“Mislim da je Velika Plana bila u pitanju kada smo trebali nasilnika da iselimo iz stana, ali sudijin komentar je bio u smislu 'kako ja da iselim èoveka iz njegove kuæe'”, ka¾e Vesna Stanojeviæ.

Biljana iz Bora od 2002. godine trpi nasilje biv¹eg partnera iako ga je sa detetom napustila i ¾ivi kod roditelja. Nasilnik je dobio dve uslovne kazne, a treæa – kazna zatvora, jo¹ nije postala pravosna¾na:

“Nemam ¾ivot. On se sveo na odlazak i povratak sa posla. Uglavnom me mama i tata prate na posao jer ne smem sama na ulicu”, ka¾e Biljana.

“Grad je pojam za mene, vi¹e verovatno ne znam da se kreæem normalno gradom jer gledam iza sebe i sa strane da se odnekud ne stvori”.

Porodièno nasilje se tretira ne samo kao prekr¹aj, veæ i kao krivièno delo, za koje je najbla¾a kazna od novèane do godinu dana zatvora. Meðutim, dr¾avna sekretarka ministarstva pravde Sne¾ana Maloviæ ka¾e da je analiza kaznene politike pokazala da sudski procesi dugo traju i da su èak dve treæine kazni uslovne:

“Ne govorimo èak ni o rasponu ili visini kazni, veæ o tome da se i ono ¹to sada zakon daje kao moguænost ne koristi, veæ je na granici ili ispod granice zakonskog minimuma. Razlièiti su razlozi za to, poèev od nestruènosti, nesavesnosti…”, rekla je Sne¾ana Maloviæ.

Struènjaci koji se bave ovim problemom oèekuju da se donese Nacionalna strategija borbe protiv nasilja u porodici, kao i jasni protokoli i pravila postupanja za sve slu¾be. A u ministarstvu pravde ka¾u da æe u narednom periodu razmotriti krivièni zakonik i druge zakone, kako bi se unapredila za¹tita ¾rtve.


b92

Masha

U sredu vece moja sestra se vracala kuci iz grada. Prilazeci pesackom prelazu, videla je muskarca i zenu koji se otimaju o dete, mislim na ono da ga jedno drzi za jednu, a drugo za drugu ruku i svako ga vuce na svoju stranu i muskarac, pri svemu tome, uzasno vice. Moja sestra je sad vec prisla do pesackog prelaza, a i njima na nekih par metara. Tada je muskarac pustio detetovu ruku, koje je sve vreme, naravno, plakalo i vristalo, i poceo da udara zenu. Moja sestra je samo viknula - Prestanite ili ovog casa zovem policiju i tada se on okrenuo ka mojoj sestri i zapretio da ce i nju da udari. Ono jadno detence se odvojilo od oboje i sakrilo iza moje sestre koja je pitala zenu kako se zove covek i zena joj rekla. Tada ga je moja sestra oslovila i rekla da moze slobodno da je udari, ali da ce ga ona, za razliku od njegove zene koja ga verovatno nije tuzila, tuziti pa ako ima novca da placa advokata i troskove sudjenja neka izvoli. Tada je on pustio svoju zenu, nastavio da joj preti, a i mojoj sestri uzgred, okrenuo se i otisao uz cuvenu recenicu - Videcemo se mi jos, naravno, to je bilo upuceno njegovoj zeni. Kada je otisao, zena se zahvaljivala do besvesti i rekla da ga je napustila i da zivi tu u nasem kraju sa detetom, ali da ih on tako sacekuje i maltretira. Uzasno! Ali, ono sto je takodje uzasno jeste to da su ljudi prolazili i da se nisu osvrtali na to. Jednostavno su prolazili. Sigurno je, medju tim prolaznicima, bilo i nekih korpulentnih muskaraca, ali dzaba. Sada ce neko reci da nisu hteli da se mesaju, ali kako mirno proci kada tako nesto vidite? Ja se pitam da li te prolaznike kasnije grize savest ili nikada ne pomisle na scenu koju su videli i mirno prosli?

pig_am_am

svaka cast tvojoj sestri  :Bog

zar se nije uplasila?

Masha

Nije imala kad da se uplasi. Jenostavno, to je bila njena prva reakcija. Ona je vrlo stalozena u dramaticnim situacijama i reakcije tipa strah je, eventualno, stizu kasnije. Ona je stigla kuci vidno potresena, ali ne i uplasena. Bila je ljuta, besna i ogorcena na ljude.

Bred

Quote from: Masha on 15-12-2007, 19:06:16
Uzasno! Ali, ono sto je takodje uzasno jeste to da su ljudi prolazili i da se nisu osvrtali na to. Jednostavno su prolazili. Sigurno je, medju tim prolaznicima, bilo i nekih korpulentnih muskaraca, ali dzaba. Sada ce neko reci da nisu hteli da se mesaju, ali kako mirno proci kada tako nesto vidite? Ja se pitam da li te prolaznike kasnije grize savest ili nikada ne pomisle na scenu koju su videli i mirno prosli?
Nista me ne cudi. Sto ide u prilog konstataciji da smo na sve oguglali i da uveliko gledamo samo sebe. A poenta je da ovakve i slicne teme bar nekog "otrezne" ? mada...  :ohwell:

Tvoja sestra to nikako nije smela da uradi jer je pre svega dovela u opasnost svoju bezbednost  a takodje se zna da ima svakakvih ljudi  :wink:
Pozoves muriju i gotovo.

To me podseti na jedan dogadjaj od pre par meseci, nadam se da o tome nisam pisao - vracamse ja iz grada, nedelja ujutru , oko 4-5h , bilo je leto pa je vec svanulo. Na Slaviji cekam prevoz. 2 grupe mladica idu jedna za drugom. Kad su dosli do Slavije-pocela je makljaza. U stavri jedan decko iz prve grupe je poceo redom da udara koga je stigao iz druge grupe a posebno je dohvatio jednog mladica kojeg je bas tukao, onako krvnicki. Na kraju je taj mucenik ostao da lezi NA SRED Slavije, dok su se ovi iz njegove grupe razbezali. Prvo sam pomislio, gotovo , ubise ga. A zatim sto NIKO ne pridje da ga podigne i vidi da li je ZIV?!?! Iako je bilo rano ujutru , Slavija je bila solidno puna ljudi koji su sve to gledali i zgrazavali se ali niko nista da uradi. A policije ni za leka, kao po obicaju, nema ih kada treba.  :nonono:
I dakle, decku naravno niko nije prisao iako je lezao tamo bar nekoliko minuta tako da je sam ustao [srecom]. Ali cim je ustao, ovaj koji ga je tukao ga je opet dohvatio i ja to vise stvarno nisam mogao da gledam .
Jos uvek se zgranem ljudske nesaosecajnosti i nehumanosti, kada se toga setim...  :ohwell:

Wolf

Sad sam gledao na B92 da je neki decko od 25 godina
u Zajecaru prvo istukao svoju babu, a onda je
dokusurio nozem... Strasno!

pig_am_am

ljudi su mnogo prsli... nasilje u porodici nije vise retkost. samo sto neke je sramota i kriju,a neki nemaju ni tu kocnicu.
moja prva [off] prava [/off] porodica bila je nezdrava sredina. i ja sam pala u depresiju.
mislim,niko se tu nije ne daj boze tukao,ali opet...
kad su se moji razveli svi smo progledali. nikada ovako vesela nisam bila,nego uvek mirna i tistilo me je svasta...

e,jbt,sad sam nasla da serem ovo,a treba da ucim brome.

hocu da kazem - postoji resenje za sve. ljudima nedostaje hrabrost i da se rese konzervativnosti.

onaj koji ne ume da se bori sa zivotom, bori se protiv drugih ljudi to je moj zakljucak. :K
zadrzavam autorsko pravo  :>

ares

Mene su kao malog cesto tukli, ali nije to ono da te tuku pa da ti otpadne koza! To su one zdrave batine, malo po guzi, po neki samarcic... Mislim da je to ok, s obzirom da neka deca jednostavno ne mogu da se pretvore kad im se nesto kaze! Takodje smatram da od dece, koju svakodnevno cujem kako drece za neke gluposti izrastaju u buducnosti debili, nepristojni ljudi koji su naviknuti da sve moze!  Hiljadu puta sam video u skoli kako se deca svadjaju oko ocene koju su dobili, a na fakultetu da i ne pricam! To je ono vaspitanje koje je poteklo iz porodice u kojoj je sve moglo i gde se nije znalo ko je stariji mocniji !

slobokv83

@Bred 
To ti je zakon prirode.Kada lav uhvati antilopu i zivu je rastrgne,mislis li da bilo ko od njenih pokusa da joj pomogne.Ako je sazaljeva i sa njim ce se desiti isto.Prema tome niko se ne sazaljeva i zivot ide dalje.Tako postaje i kod ljudi,bez sazaljevanja.Pa se postavlja pitanje:Kud se dede ona Andriceva-"Biti covek je sustina postojanja"?
Ipak smo mi ljudi a ne antilope.Humanost gubi na znacaju,tako da onaj ko danas igra po pravilima taj je u najmanju ruku GLUP i to me strasno nervira.Zar je moguce da ljudi ne prepoznaju vise mala lepa osecanja koja ispunjavaju i od kojih se zivi(jer sitnice zivot znace,a ne Holivud i da budem najslavniji).
Nikad mi nije bilo jasno kako mozes da povredjujes nekoga koga volis(citaj tuces),ako ga tuces onda ga ne volis,ako ga ne volis,zasto si sa njim.
Al sam se sada prosuo,nece me ni deset Dunava prevazici :peace: :peace: :peace:

Bred

Prosuo? ma ne, i dalje si u ontopiku  :wink: :K
Quote from: slobokv83 on 22-12-2007, 09:01:20
Humanost gubi na znacaju,tako da onaj ko danas igra po pravilima taj je u najmanju ruku GLUP i to me strasno nervira.Zar je moguce da ljudi ne prepoznaju vise mala lepa osecanja koja ispunjavaju i od kojih se zivi(jer sitnice zivot znace,a ne Holivud i da budem najslavniji).
Nikad mi nije bilo jasno kako mozes da povredjujes nekoga koga volis(citaj tuces),ako ga tuces onda ga ne volis,ako ga ne volis,zasto si sa njim.
U tome je poenta-da pni koji su svesni sve vece "nehumanosti" medju nama, uticu na druge i isticu znacaj upravo humanosti  :wink: Da i dalje ostanemo ljudi.   :wink: :wink:


ares

Zamisli ovako dete koje place i nece da prestane da place dok mu mama ne kupi kokice, ili majka koja je zauzeta s pricom o nekoj vaznoj temi a dete koje ne da mira i stalno trazi 100% paznje,a uz to uzimam u obzir da mu se kaze 100 puta da prekine! Pa samarcina iz kuka! Ajde neko nek mi kaze lek protiv ovih stvari, bas bi me zanimalo! U porodici za sve postoji dogovor, ali kad se prekardasi onda se jednostavno zna! Naravno sa ,,dresiranjem'' treba poceti od malih nogu jer jedino tad mozemo da uticemo na psihologiju, a posle 13,14 godine dolazi do suprotnog efekta ako se primenjuje sistem pruta! Tada deca postaju narkomani i nenormalni ljudi! Pod dresiranjem podrazumevam ucenje o lepom ponasanju, kao i razne price obavezo kroz primere sta sme , sta ne sme,sta je dobro , a sta lose...,samo u krajnem slucaju se koristi metod pruta!


Bred

ovo je vise tema za psihologiju.  :wink:
ares, roditelji moraju biti psiholozi, hteli ne hteli sto znaci da moraju prvo da UPOZNAJU svoje dete. U ovom tvom primetu ja bih se npr prvo zapitao da li se ne radi mozda o hiperaktivnom detetu? A tu batine definistvno ne pomazu i bilo bi krajnje neadekvatno primenjivati nasilje nad tim detetom.
Drugi "slucaj" je histericno dete.
Znam toliko primera dece koje bi mogao da ubijes od batina a ono bi i dalje plakalo, histerisalo i sprovodilo svoju volju. Tako da, opet iz prakse, znam da tu batinjanje ne bi pomoglo, nego moras da budes veoma mudar i VEOMA, VEOMA . VEOMA, VEOMA, VEOMA strpljiv i na koliko je god to moguce, fin nacin objasnis zasto ne moze. Tesko da ce neko dete histerisati u nedogled ako niko ne obraca paznju na to histerisanje.  :wink: