American Journal of Undergraduate Research

Started by Adonis_Vernalis, 08-10-2007, 14:32:20

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Evo, ovako su vase/moje mladjane kolege iz USA resile pitanje objavljivanja najboljih svojih naucnih radova. Pokrenule lepo casopis, angazovale profesore kao urednike... i svima lepo.

Mozemo u njihovom casopisu radove FID-a da objavljujemo, a mozemo i da lepo zagrizemo isti kolach i pokusamo nesto slicno da pokrenemo ovde, pa da se radovi istomisljenika u ovom kraju sveta objavljuju kod nas.

Kako to izgleda na University of Western Iowa? Ovako:

http://www.ajur.uni.edu/index.html

Kako bi to izgledalo na Univerzitetu Juznog Beograda (A.K.A. Kumodraz I & II)?

M?

Bred

Opet ja istu pricu ali MNOGO je jeftinije to objavljivati na netu  :wink:

zoe

На нашем факултету је једном изашао један број студентског часописа. Зове се "Панакеја" а примерак се може видети у оној витрини што се налази поред степеништа које силази ка кафићу и мензи. Значи, могло је. Чим је могло, значи и да је могуће :>

Следећи моменат је што је, колико ја знам, факултет добио и основао своју издавачку делатност (ваљда се то овако каже :stid: :>). И тако ће се штампати тазе уџбеници, радови наших професора, а зашто не и студентски часопис?

Још једна важна ствар је, што се коначно на нашем факултету покреће и центар за научно-истраживачки рад нас студената.

И тако, сви услови су ту! Још један корак, и ето реализације! :hm :happy:

pereca

Da, Studentska organizacija je izdavala Panakeju, ali nazalost ponestalo je para.
Ako neko zeli da je ozivi - dobrodosao!

Adonis_Vernalis

Da li ste obratili paznju na to da je AJUR naucni casopis, koji izlazi kvartalno i objavljuje naucne radove studenata? Panakeja (koje se secam) bila je nesto drugo i imala je informativni karakter: nesto kao novine. AJUR ima glavnog urednika (profesora), urednike po naucnim oblastima (takodje profesori), kao i recenzente (opet profesori). Finansira se pretplatom, ali i donacijama. Izlazi u papiru, ali i na netu.

Procedura objavljivanja radova je sledeca: studenti urade i napisu rad, prema instrukcijama koje dobiju od svojih mentora. Posalju ga odgovarajucem uredniku, a on ga prosledi recenzentima koji ga pregledaju i ocene. Ako zadovolji kriterijume, biva objavljen. Ako ne, biva odbijen. Svu korespondenciju obavlja mentor.

Inace, ja sam kontaktirao glavnog urednika casopisa i on je odusevljeno prihvatio mogucnost da studenti farmacije iz nekog tamo Beograda i neke tamo Srbije ponekad objave neki rad u ovom casopisu. I pripremam jedan, koji cu u naredna dva-tri dana poslati. Fidovci, mozda cu vas uskoro obradovati... :)

Weishaupt

Ideja je dobra, pogotovo sto bi studenti farmacije imali bar mali izlaz u svet, a i preko saradnje mozemo samo nesto novo da naucimo.
Zao mi je samo sto kada vidim datum zadnjeg posta, prosto pomislim da se to nikada ovde nece dogoditi.
Ali bi bilo lepo i korisno!

Adonis_Vernalis

Moglo bi da se desi. Pokrenimo casopis.

Weishaupt

Ok, Adonise, sta nam treba za pocetak?

Adonis_Vernalis

Pogledajmo, najpre, da li postoji nesto slicno. U Beogradu (na Medicinskom, Stomatoloskom ili Veterinarskom fakultetu).

Onda, ocenimo sta je bolje: prikljuciti se njima (ako postoji), ili insistirati na samobitnosti... ili smo jedini, u sta ne verujem. Ako ocenimo da smo dovoljno razliciti od onoga sto postoji, pa... pokrenimo ga.

Ime casopisa. Format. Recenzenti. Kontaktirajmo profesore u zemlji i inostranstvu. Podelimo sa njima nas entuzijazam (recenzije se ne placaju. Dobra su volja recenzenata). Kontaktirajmo bibliotekare na fakultetu. Raspitajmo se kako se gradi casopis (ti ljudi to jako dobro znaju, zar ne?)...

Kako smo hor pravili, ili foto-klub nikada napravili, ta sudbina ceka i casopis. Ili je to samo profin domaci zadatak koji niko nece uraditi, jer niko ne zeli peticu?

Enea

u XII BGDG, 'Dimitrije Tucovicj', napravili smo chasopis, a svako ko je imao volje i zelje doprineo je tome.. onda smo organizovali knjizevne vecheri u biblioteci shkole. super je bilo, no nije dugo trajalo..


koliko materijala ima, koliko cje ga biti?
kakavog je kvaliteta?
mislim da je bolje pridruziti se vecj postojecjim... ako takvi postoje.

Adonis_Vernalis

Pa, i FID i SNIF bi tom kvalitetu trebalo da doprinesu. Ili se sve svodi na logorske vatre uz vino i gitare. Lepo, o da... ali, nedovoljno za naucni casopis.

Weishaupt

Mislim da osim studentskih organizacija mogu da se ukljuce i studenti koji rade samostalno neki rad (posto sigurno ima i takvih). Uostalom, ako cemo da radimo, ajde da radimo onda to kako treba.