Upala sinusa mo¾e da se spreèi

Started by Bred, 11-10-2007, 10:44:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Biljana Tasiæ |

Problem sa upalom sinusa ima vi¹e od 30 odsto pacijenata koji poseæuju ORL klinike u na¹oj zemlji. Ukoliko mislite da imate upalu sinusa, odmah zapoènite leèenje konzervativnom terapijom koja ukljuèuje dekongestivne kapljice za nos nekoliko puta na dan.

- To æe omoguæiti pra¾njenje sekreta iz nosa i sinusa - obja¹njava dr Petar Vasiljeviæ, otorinolaringolog. - Samo u sluèaju bakterijske upale sinusa dobiæete od lekara ciljano prepisane antibiotike - obja¹njava on.

Za¹to nastaje upala sinusa?
Uzroci zapaljenja mogu biti razni, od bakterija, gljivica i virusa, do alergije, povreda i raznih hemijskih iritanasa. Svi oni samostalno ili u kombinaciji dovode do zadebljanja sluznice nosa i sinusa, ¹to ima za posledicu blokadu prirodnih u¹æa sinusa u nosu i nemoguænost pra¾njenja sekreta iz sinusa.

©ta pogoduje upali?
Veæina ljudi ima nekoliko vrsta bakterija prisutnih tokom èitave godine na sluznici gornjeg disajnog sistema, koje ne izazivaju nikakve probleme dok ne padne imunitet èitavog tela ili pra¾njenje sinusa bude blokirano prehladom ili drugim uzrokom. Veæina sluèajeva upale sinusa zapoèinje obiènom prehladom, koja je uzrokovana virusima. Ta virusna prehlada ne uzrokuje simptome upale sinusa, ali izaziva upalu sluznice sinusa.
Prehlada i upala sinusa najèe¹æe spontano nestanu nakon dve nedelje. Meðutim, u nekim sluèajevima takva upala, koja dovodi do pojaèanog stvaranja sekreta i zadebljanja sluznice nosa i sinusa, mo¾e da dovede do blokade otvora sinusa.

Akutna i hronièna upala
Sinuzitisi se mogu podeliti prema broju obolelih sinusa, zahvaæenoj strani, prema du¾ini trajanja na akutni i hronièni (traje du¾e od 12 nedelja) i prema uzrastu na sinuzitis odraslih i sinuzitis kod dece. Svaka bolest ima iste simptome, a razlikuju se samo po du¾ini trajanja.

Uzroènici
Akutni sinuzitis najèe¹æe nastaje kao virusna prehlada koja dovodi do zapaljenja i o¹teæenja sluznice nosa i sinusa. Na njoj zatim poèinju da se razmno¾avaju bakterije koje su tu prisutne. To su najèe¹æe Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus i Escherichia coli.
Uzrok hroniènog sinuzitisa je raznolik, ukljuèuje alergiju na razne uzroènike iz okoline, astmu, gljiviènu infekciju, nealergijsku vazomotornu upalu nosa, opstrukciju nosa i sinusnih otvora zbog krive nosne pregrade, polipa...

Simptomi
Najèe¹æi simptomi zapaljenja sinusa su oseæaj pritiska i bola u predelu zahvaæenog sinusa, zapu¹enost nosa sa prateæim zeleno¾utim sekretom, glavobolja, povi¹ena temperatura i malaksalost, otok oko oèiju i mekih tkiva iznad zahvaæenog sinusa, poremeæaji mirisa, usled slivanja sekreta u ¾drelo javljaju se peèenje, ote¾ano gutanje i uporni ka¹alj, bol koji se ¹iri na zube.
Leèenje
Radi pravilnog i pravovremenog leèenja neophodan je kompletan ORL pregled i postavljanje dijagnoze ovog oboljenja.
Ono mo¾e biti konzervativno i hirur¹ko.
Konzervativno leèenje obuhvata primenu lekova (dekongestivne kapi za nos, antibiotici, antialergijski lekovi i kortikosteroidi), aspiraciju sekreta iz nosa i sinusa, kao i mere za prevenciju sinuzitisa. Te mere podrazumevaju: pobolj¹anje uslova ¾ivotne i radne sredine (osunèane i provetrene prostorije odgovarajuæe vla¾nosti vazduha), podsticanje lokalnog i op¹teg imuniteta (bez pu¹enja i alkohola, zdrava ishrana sa dosta vitamina, vakcinacija, saniranje obolelih zuba, krajnika...), primena fiziolo¹kog rastvora u vidu spreja zbog higijene nosa, izbegavanje pra¹ine, industrijskih gasova i dr.
Da bi bilo delotvorno, izuzetno je va¾no pravilno ukapavanje nosa, koje se izvodi na sledeæi naèin: bolesnik legne na leða, glavu zabaci jako unazad, nagne se na desnu stranu i nakapa kapljice u desnu nozdrvu i ostane u tom polo¾aju jedan minut, potom nagne glavu ulevo i ponovi postupak sa levom nozdrvom.
Hirur¹ko leèenje se primenjuje kod pacijenata koji nisu adekvatno reagovali na konzervativnu terapiju ili su nastale komplikacije sinuzitisa.

Inhalacijom izleèite upale
Ako imate èeste upale sinusa, najbolje re¹enje je inhalacija, ali morate da budete uporni. Jedna od najboljih me¹avina je èaj od kamilice i ¾alfije, a ukoliko vam to ne pomogne, inhalirajte se svake veèeri èajem od bosiljka. Kada doðe sezona grejanja, na radijatore obavezno okaèite keramièke posude iz kojih æe isparavati èaj i vla¾iti vazduh. Odskoro u apotekama mo¾e da se kupi me¹avina rastvora morske soli i bakra, koja je odlièna u leèenju upale sinusa. Ako su bolovi jaki i posle pet dana, morate da odete kod lekara i proverite da mo¾da nije reè o bakterijskoj upali.

Prva pomoæ protiv bolova
Ako dobijete upalu sinusa, ovo vam mo¾e pomoæi:
ninhalacije nosa - inhaliranje ili kupanje u vruæoj vodi i udisanje vruæeg, vla¾nog vazduha
nprimena toplih obloga - vla¾an, topao pe¹kir preko nosa, obraza i oèiju poma¾e i smanjuje bol
nobilno uzimanje teènosti - puno teènosti omoguæava razreðivanje gustog sekreta u nosu i sinusima i olak¹ava njegovo izbacivanje
nizbegavajte konzumiranje alkohola - alkohol pogor¹ava otok sluznice nosa i sinusa i tako dodatno ote¾ava pra¾njenje sekreta.

blic

Bred

Upala sinusa

Upala sinusa ili SINUSITIS predstavlja zapaljenski proces mukozne membrane koja obavija sinusne ¹upljine. U tom sluèaju, sinusne ¹upljine nisu vi¹e prazne i ispunjene vazduhom, veæ se pune mukoznim sadr¾ajem. Sinusitis mo¾e biti akutni i hronièni.

Izvor: Ambulanta fizikalne medicine NIKA

Najèe¹æi razlozi nastanka akutnog sinusitisa je virusna respiratorna infekcija, alergije, iritacija duvanskim dimom, devijacija nosne pregrade, postojanje nosnih polipa, kao i astma, cistièna fibroza, bronhiektazija i sistemski pad imuniteta.

Virusne infekcije najèe¹æe vode bakterijskim infekcijama koje su po simptomima lo¹ije po pacijenta jer su bolnije i mogu da povise telesnu temperaturu. Postoje i gljiviène infekcije sinusitisa.

Simptomi sinusitisa su:

Neprekidno curenje nosa, oseæaj pritiska u glavi, buðenje sa glavoboljom koja ne prestaje tokom dana, èeoni pritisak (pritisak u predelu sinusa), bol u gornjoj vilici i oènim dupljama, lo¹ zadah, povi¹ena telesna temperature (do 39 ˚ C).

U dijagnostici sinusitisa primenjuje se Rentgensko snimanje (Rtg.), kao i kompjuterizuovana tomografija (CT) ili Magnetna rezonanca (MR) sinusnih ¹upljina. Primenjuje se i metoda nazalne endoskopije. Naravno pre svih ovih metoda obavi se pregled kod specijaliste ORL koji odreðuje koju æe dijagnostièku metodu primeniti.

U terapiji sinusitisa va¾no je napraviti razliku koji je oblik sinusita i ¹ta je razlog nastanka.

Bakterijski sinusitis se tretira antibioticima (uzima se bris). Alergijski sinusitis se tretira antihistaminicima.

Zajednièko u tretmanu sinusitisa je kori¹æenje anelgetika kao i raznih kapi i sprejeva za nos sa vi¹e ili manje efekta.

Kada konzervativno leèenje ne daje rezultat, primenjuje se hirur¹ka intervencija kako bi se sinusne ¹upljine oèistile i ispraznile. ©to ne znaèi da se opet neæe napuniti.

NELEÈENI SINUSITIS – MOGUÆE KOMPLIKACIJE

1. Kavernosna sinusna tromboza
2. Absces mozga
3. Meningitis

FIZIKALNA TERAPIJA U TRETMANU SINUSITISA

PRIMENA LASERSKE TERAPIJE U TRETMANU SINUSITISA
Terapija laserom pospe¹uje metabolièke i regenrativne procese u tkivima. Istovremeno se pospe¹uje i olak¹ava apsorpcija intersticajalnih teènosti. Terapija laserom ima za cilj da izazove vazodilataciju i analgeziju.

Terapija laserom potpoma¾e proces zaceljenja i smanjenja bola. Terapija laserom deluje na æelijskom nivou tako ¹to se projektovana koncentrovana i usmerena svetlosna energija apsorbuje u mitohondrijama i æelijskim membranama koja pospe¹uje sintezu Adenozin trifosfata (ATP) koji stimuli¹e sintezu DNA i RNA koji su odgovorni za regeneraciju tkiva i kontrolu bola.

Anelgetski efekat terapije laserom je brzo uoèljiv zbog koncentrovanog snopa laserske svetlosti koji ciljano usmeravamo ka bolnim taèkama.

Toplotni efekat terapije laserom u tretmanu sinusitisa predstavlja znaèajnu komponentu u leèenju zbog omek¹avanja mukoznog sadr¾aja. Zagrejan, pokrenut i omek¹an mukozni sadr¾aj lak¹e je izbaciti iz sinusnih ¹upljina.

PRIMENA LEKOVITE GLINE KAO OBLOGE U TRETMANU SINUSITISA

Glina svoju lekovitost duguje strukturi i sastavu.

Strukturu gline èini kristalna re¹etka koja joj daje sposobnost da skladi¹ti energiju te da je posle izvesnog vremena oslobodi. Istovremeno, glina zahvaljujuæi svojoj kristalnoj strukturi, vezije sve do èega doðe u kontakt, posebno vezuje vlagu u kolièini koja je nekoliko puta veæa od sopstvene mase.

Glina deluje na nivou æelije, prodire u telo putem æelijske membrane. Èestice gline su manje od velièine mnogih bakterija, tako da je odlièan antiseptik.

Glina prilikom aplikacije oslobaða akumuliranu energiju i greje, èime pospe¹uje cirkulaciju i izaziva vazodilataciju tkiva i vr¹i anelgeziju.

Pre upotrebe glina se zagreje do temperature od oko 40˚ C. Nanese se obloga koja se aplikuje na sinusne ¹upline. Preko obloge se stavlja folija i frotir. Aplikacija traje 15 minuta.

INHALACIJA U TRETMANU SINUSITISA

U zavisnosti od vrste sinusitisa (virusni, bakterijski, gljivièni i alergijski), u tretmanu se koriste i razlièiti preparati koji se dodaju fiziolo¹kom rastvoru koji je osnova za inhaliranje, naravno uz preporuku specijaliste ORL.

Aparat za inhalaciju raspr¹uje lekoviti rastvor, stvara se para koja se inhalira i unosi u respiratorni sistem. Velièina raspr¹ene èestice je 5,4µm. Lekovite èestice prodiru u æelije putem æelijske membrane, gde ispoljavaju svoje maksimalno dejstvo.

Kao odlièan antiseptik, koristi se etarsko ulje èetinara.

PREVENCIJA NASTANKA SINUSITISA

Vodite raèuna o liènoj higijeni. Disajni putevi bi trebali da budu prohodni. Ukoliko osetite zaèepljenje nosa, isperite ga fiziolo¹kim rastvorom, nakon èega æete upotrebiti i kapi za nos.

INHALACIJA - ukoliko nemate profesionalni inhalator, mo¾ete se inhalirati tako ¹to æete u posudu da sipate vrelu vodu u koju æete staviti bosiljak ili par kapi etarskog ulja koje mo¾ete kupiti u apoteci. Nadnesite glavu nad posudu i prekrijte se pe¹kirom preko glave. Udahnite na nos (zadr¾ite vazduh par sekundi) – izdahnite na nos. Trajanje inhalacije 10-15 minuta.

Izbegavajte duvanski dim, kao i bilo koji alergent.

Zagrevajte sinuse makar jednom dnevno. Mo¾ete da upotrebite zagrejeni komad vunene tkanine, ili da napravite od pamuène takanine (gustog tkanja) jastuèe velièine 15 cm x 10 cm, koje æete ispuniti sa morskom soli. Jastuèe zagrejte da bude ¹to toplije i par puta dnevno njime zagrejte sinuse.

Kada zahladi, koristite kape i ¹alove. Unosite dovoljno teènosti.Konzumirajte ¹to vi¹e toplih napitaka (topla supa, èaj..). Blagotvorni su i prijaju.

Izbegavajte ekstremne promene temperature (toplo-hladno). Budite umereni pri upotrebi klima ureðaja. Temperaturna razlika (spolja - unutra) bi trebalo da bude do 5 ˚ C.


b92