Историја Срба

Started by Wlada, 13-10-2007, 22:24:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Wlada

Od 15. oktobra na Drugom kanalu RTS-a od 18 èasova biæe emitovan serijal „Istorija Srbija - rani srednji vek“, scenariste i reditelja Tibora ®ivkoviæa. To je prvi poku¹aj da se televizijskim dokumentarnim serijalom gledaocima pribli¾i sveobuhvatnija slika srpskih zemalja u razdoblju ranog srednjeg veka. Serijal od ¹est epizoda obuhvata razne aspekte srpske istorije do poèetka XIX veka.
- Verujem da svaki graðanin Srbije, kada razmi¹lja o istoriji srpskog naroda, dolazi do zakljuèka da o pro¹losti Srbije pre Nemanjiæa, ne zna mnogo. Izuèavajuæi razdoblje ranog srednjeg veka, po¾eleo sam da pribli¾im to vreme sugraðanima. Gledaoci æe dobiti jednu zaokru¾enu sliku. Saznaæe prvo ne¹to o prilikama koje su vladale na Balkanskom poluostrvu u vreme neposredno pre dolaska Srba, a zatim o samom èinu srpskog naseljavanja. Posebna pa¾nja posveæena je pitanju primanja hri¹æanstva, kao i strukturi srpske dr¾ave ranog srednjeg veka. Naposletku, saznaæe se o politièkim prilikama koje su tada oblikovale tokove dr¾avnog ¾ivota, kao i o vladarima. Ovaj period, preko kojeg se u ¹kolskom sistemu uvek ovla¹ prelazilo, tako æe biti, nadam se, obja¹njen i prikazan u punom znaèaju - ka¾e Tibor ®ivkoviæ za „Blic“.

Жалосно је то што је данас изузетно ретко наићи на човека у Србији који ће моћи да именује династије које су владале српским земљама пре Стефана Немање.
Колико људи уопште зна да је прва српска краљевина била Дукља (већ 1077. године папа Гргур Седми је у преписци са Михајлом Војислављевићем и назива га краљем, а папе су једине имале право да додељују титулу краља)?
Ускоро ће Црна Гора да се подичи својом краљевином иако сви Византијски летописци Дукљане називају Србима.

Al-Jasmina

 :>
Ja se interesovah za tu najraniju istoriju
uvek me je kopkala  :)):
E tnxs  :cvet
Nadam se da cu uspeti da odgledam

Bred

#2
evo na sta sam nabasao tumarajuci po netu.
Ne znam koliko je validno, samiprocenite