Monblan "porastao" za dva metra

Started by Roben, 13-10-2007, 22:33:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Roben

Monblan "porastao" za dva metra

Monblan je, usled gomilanja snega na vrhu koje je izazvano promenom klime, porastao za vi¹e od dva metra.

Istra¾ivaèi su izmerili da najvi¹i vrh sada ima 4.810 metara i 90 centimetara, ¹to predstavlja poveæanje od dva metra i 15 centimetara u poslednje dve godine.

"Visina i obim Monblana znaèajno su poveæani zbog gomilanja snega na vrhu u poslednje dve godine", izjavio je za AFP ekspert Filip Borel.

Zapremina leda na padinama Monblana iznad visine od 4.800 metara iznosila je 14.600 kubnih metara 2003. godine, a ove godine izmereno je 24.100 kubnih metara. Meteorolozi ka¾u da je ovo posledica jaèeg vetra koji duva sa zapada i donosi ki¹u i vi¹u temperaturu.

Ovaj klimatski fenomen izaziva topljenje gleèera u ni¾im planinskim predelima Alpa, ali i gomilanje leda na veæim visinama.

(Srna)

Wlada

Успон на Мон Блан је тежи него што је успон до највише тачке Европе Елбрус (5,642 м)на Кавказу.

pig_am_am


stef

 Eh, kad bi ja porastao za 5cm (ne 2m), gde bi mi kraj bio...  :K

Wlada

Па можеш и ти да порастеш, ал мора снег да ти се нагомила снег на глави  :K

pig_am_am

... ili da odes u svemir. tamo svi porastu bas tih 5 cm.

pogledaj...cak je i iznad sunca ovaj Monblan...

cvjetic

Quote from: stef on 14-10-2007, 10:03:04
Eh, kad bi ja porastao za 5cm (ne 2m), gde bi mi kraj bio...  :K
XY cm od pocetka... :K

dirigent

Quote from: Wlada on 14-10-2007, 10:31:09
Па можеш и ти да порастеш, ал мора снег да ти се нагомила снег на глави  :K

    Haahha , ovo je dobro.

     Mislim da ce himalaji biti sve visi kroz narednih nekoliko hiljada godina jer se indijska potkontinentalna tektonska ploca podvlaci pod azijsku i zato `nabira` planine.