Duhovna muzika

Started by Adonis_Vernalis, 18-10-2007, 14:16:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Kad procitate ovaj naslov, sinuce vam, mozda, Crnci, majstori-pevaci, ili nesrecni Bah, kantor lajpciske crkve Sv. Tome, ili horic crkve u koju nedeljom, ponekad, idete... ili vec nesto.

Napisite. Artikulisite ono sto ste iskusili slusajuci. Eto.

Pa, napisite nesto.

dirigent

Profesore Adonise pozivam vas da dodjete na koncert mog drugog hora na galeriji fresaka 10 novembra. Bice izveden vrlo lep i zanimljiv program.

    Uzgred za sve ljubitelje festival ce trajati mesec i po dana , i odrzavace se petkom , subotom i nedeljom u svecanoj sali Ms Mokranjca Decanska ulica preko puta doma omladine.

Smrda

e,ja bih sad drage volje pisala na ovu temu...
ali mi mozak stao,pa sad molim dragu gospodu iznad da me podsete...
jako volim da slusam gdju Divnu (evo ga deo gde mi mozak stade...),peva nasu duhovnu muziku...

takodje sam slusala par interpretacija Madam Piano i Cuneta Gojkovica u tandemu...


a za gospel ..hmmmm..ljubitelj sam,
ali nisam neki poznavalac,slusam na sta naidjem...
za sad izdvajam izvodjaca pod imenom Denis Montogomeri,
koji je inace profesor gospel muzike,ima svoj hor sa kojim nastupa,i mnogo dobro zvuce....a capela....mmm...

dirigent

Smrdo , ako mozes cenio bih da mi dobacis taj CD , mozda ima nesto dobro sto bi nas hor mogao pevati.

Wlada

Обожавам духовну музику... Али само православну и католичку.
Покушавам да набавим од Кир Стефана Србина - Ниња сили Небесније али ми никако не полази за руком.
Православном појању нема равног!
Одушевљава ме преклапање гласова "у даљини" специфично за византијски начин појања који су католички клерици преузели у додиру две цркве у јужној Италији, увек ме прође језа неког страхопоштовања.

А онда извођење велике и мале мисе... Kyrie Eleison(Јагње Божје)!!!
И Реквијем, поготову  Dies Irae...

Дотакне душу увек!  :Bog

dirigent

Nabavi CD Dragoslava Pavla Aksentijevica Srpski duhovni napevi iz 14. i 15. veka.

    To je  predivna muzika , pevana na ison , samo je melodika mnogo bliza Srbiji , no li Bliskoistocno/Grcko pevanje pretrpano trilama i kicastim ukrasima.
     Podpisujem da je mnogo lepse no vizantijska muzika.

Wlada

Словенска душа, на византиској традицији... Људи, има ли шта лепше!  :happy:

Набави-теже рећи но урадити...Јел може да се купи у, предпостављам, ПГП-у?

Adonis_Vernalis

Licno, prisustvo Boga, tu, negde u prostoru oko sebe, osetio sam dvaput.

Pre dosta godina, kulturno-umetnicko drustvo iz mog grada je islo u Ulm, da dijaspori (a tada se nije tako zvala) odrzi par koncerata i time im ublazi nostalgiju za rodnim krajevima. Bila je nedelja, novembar mesec, a ja ustao pre petlova i resio da se malo prosetam po gradu. Kisa, ona od koje nema spasa jer pada kao fina maglica, pritisnula je Zemlju. Grad spava. Setkao sam se besciljno po trgu ispred katedrale... udjoh... kad, pogled mi pade na jednu tablu na zidu pored dveri: danas, u 11 h, taj-i-taj, kantor Ulmske katedrale, odrzace koncert. Program: Bah, Bukstehude... Orgulje. Ulaz slobodan. Pa naravno, rekoh sebi, i sacekah muvajuci se unaokolo jos par sati. U 11 h (publika je odavno vec bila na svojim mestima) zacuh mocne orgulje, ciji je zvuk zacas ispunio ceo brod te gigantske crkve... i prikucao me u kameni pod. Osetio sam kako se polako, polako smanjujem, sve dok se nisam sveo u tacku, a Bog je bio tako ogroman...

Pre nekoliko godina, pevao sam u muskom horu "Kir Stefan Srbin". Mart mesec. Kolarac, vecernji sati. Napolju pljusti kisa (opet kisa. Da li je ona bas toliko bitna?) Izvodimo vrlo intrigantan program: nikad u Srbiji izvedenu Liturgiju Sv. Jovana Zlatousta od Mokranjca, a potom retko izvodjena dela Mokranjca, Ljubimova, Cesnokova i drugih pravoslavnih autora. Muski horovi su ovde retki, a dobri muski horovi jos redji. Pevajuci "Ninje sili" iz Liturgije predjeosvecenih darova Mokranjca, suspregnutog daha u najtisem pijanisimu, osetio sam kako rastem i rastem sve dok se nisam rasplinuo, a Bog je bio svuda oko mene, jednako ogroman kao u prethodnom slucaju.

Dirigente, da profa donese snimak tog koncerta, jednom, na horsku probu? Bar Ninje sili horska pojstva da cuju?

philoserbiana

smrdo,ti govoris o Divni Ljubojevic.hor se zove Melodi( po sv.Romanu Melodu).pevaju svake nedelje na Liturgiji u manastiru Vavedenje na Senjaku.pevaju divno i milozvucno,broje oko 7 clanova.pevali su na nasem vencanju.prodaje se knjizica sa CD-om- o Vaskrsu,vaskrsnje pesme u njihovoj interpretaciji.Volim duhovnu muziku,pisacu jos tome   :cvet

Smrda

e na to sam mislila...
mnogo volim da je slusam..
hvala philo :cvet

dirigente.
koji cd?
Madam Piano?
na tom Cd(koji je radila sa Teodulijom) ima samo 1 pesma sa Cunetom...
a sve ostale su sa njenog koncerta...i trazim snimak vec duze vreme...ali avaj...nije izdat..

alexica

Ja sam tri godine pevala u crkvenom horu...nista lepse od toga nema...kad stanes u crkvu i pevas iz duse a ne iz grla...
ako neko zeli da cuje mali hor iz provincije sa puno medalja neka se javi...

Wlada

Нормално да желимо да чујемо... Ако можеш слободно окачи овде.
Најмање што можеш да добијеш јесте једно "Свака част!"  :>

Darker

A drugo ¹to mo¾e¹ da dobije¹ jeste-mar¹ u hor farmaceuta!!! :K

dirigent

      Najlepse je drzati koncert u crkvi . Mnogo je akusticno i svako pevanje zvuci `bolje nego inace`. Naravno to ne sme biti izgovor da se peva `mlako` i sa pola gasa.
       Bas sam imao juce koncert sa svega 11 pevaca i veoma ozbiljnim programom. Odlican je zvuk bio i prilicno sam zadovoljan.

Bondage Slut

Divna Ljubojevic! Obozavam je! Je l' je neko slusao uzivo u manastiru Vavedenje? Uvek se lepo ispricam s njom na sajmu knjiga! I svidja mi se sto podjednako paznje posvecuje nepravedno zapostavljenom Hristicu cije je Opelo neuporedivo bolje odradjeno od Mokranjcevog!
Kyrie Eleison valjda znaci "smiluj se Boze"