Duhovna muzika

Started by Adonis_Vernalis, 18-10-2007, 14:16:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

philoserbiana

uskoro pocinju Mokranjcevi dani...mozda ce Adonis nastupati sa svojim horom u Negotinu  :cvet
molimo za utiske... :~

knemile

Ako neko ima duhovnu muziku opelo i parastos neka je postavi.

dirigent

Hej ljudije!

  u PEtak (sutra) u vaznesenskoj crkvi (Admirala Geprata) nastupam od 20h sa horom Eho . Izvodimo pravoslavnu duhovnu muziku, pa ko zeli nek izvoli. Bice jos jedan hor pored nas da upotpuni dozivljaj.  :cvet

Nina89

Mo¾e li ko da okaèi neki link sa pravoslavnim crkvenim pojanjem? :indi:

Adonis_Vernalis

Na youtube se moze pronaci mnogo stosta...

philoserbiana

i u crkvenim prodavnicama  :wink:

Adonis_Vernalis

#36
Odavno sam zeleo da sa svima onima koji nisu imali prilike da prisustvuju koncertu duhovne muzike koji je, u Velikoj dvorani Kolarceve zaduzbine, negde marta 2002. godine odrzao hor u kojem sam tada pevao, a to je bio Kir Stefan Srbin, muski hor. Na tom koncertu je pevana ruska i srpska duhovna muzika, a sam koncert je predstavljao neku vrstu omaza Stevanu Mokranjcu, jer su "udarne" kompozicije bile njegove. Tada je, prvi put u Srbiji, javno izvedena Liturgija Sv. Jovana Zlatousta, pisana za muski hor, koja nema ama bas nikakve melodijske veze sa, takodje Liturgijom Sv. Jovana Zlatousta za mesoviti hor, koja je jako dobro poznata i predstavlja muzicku podlogu svete Liturgije u svakom hramu u Srbiji. Mozda cu, kada budem imao malo vise vremena, na youtube postaviti i tu Liturgiju, ali ne mogu da obecam.

Sada sam postavio Ninje sili, deo Liturgije predjeosvecenih darova, koju smo tom prilikom izveli, a koja se meni izuzetno svidja... Bez obzira na to sto je cesto slusam, a i pevao sam je, svaki put se najezim, vec od prvog takta.

Dakle, Ninje sili, Stevan Mokranjac, i hor Kir Stefan Srbin. Diriguje: Nebojsa Cvijanovic.

[youtube=425,350]GngZcpCvkOw[/youtube]

dirigent

imate li snimak liturgije u h-molu za muski hor? Nisam ga cuo uzivo , samo sam gledao partituru.

    Ovo ninje sili je jako dobro. Malo je timing tempa problematican jer se horski zvuk i boja cesto grade na ustrb pokretljivosti. Ne treba brze , ali zvuci malo tromo. Inace hor Kir Stefan je uvek bio dobar i ne peva tamo bilo ko vec probrani pevaci (cisto da forumasi znaju s kim imaju posla) .
      :K2:

philoserbiana

Divno je, profesore...
Ja otpevah tenorsku deonicu sa vama  :K2:
svidja mi se sto muziku prati notni tekst...
kako bih se rado vratila u svoj hor  :hm

Adonis_Vernalis

Quote from: dirigent on 18-03-2009, 08:37:31
imate li snimak liturgije u h-molu za muski hor? Nisam ga cuo uzivo , samo sam gledao partituru.

    Ovo ninje sili je jako dobro. Malo je timing tempa problematican jer se horski zvuk i boja cesto grade na ustrb pokretljivosti. Ne treba brze , ali zvuci malo tromo. Inace hor Kir Stefan je uvek bio dobar i ne peva tamo bilo ko vec probrani pevaci (cisto da forumasi znaju s kim imaju posla) .
      :K2:

Dragi Dirigente, imam audio snimak celog koncerta, pa samim tim i Liturgije. No, posto (iako nekompletna), Liturgija traje oko 25 minuta (tacnije, nas snimak), trebace mi zaista dosta vremena da skeniram notni tekst i umontiram ga u video tako da, koliko-toliko precizno, prati zvucna zbivanja. Nadam se da cu iduce nedelje moci da posvetim celo vece pravljenju video-klipa te Liturgije.

Heh, a propo tempa... Pevalo nas je samo dvanaestorica. Kamerni hor, mozda, podrazumeva zivahnost izvodjenja i vrlo veliku prilagodljivost, ali... ima i neka svoja ogranicenja. Mislim da su dahovi, odnosno njihovo uzimanje, donekle ogranicili pokretljivost izvodjenja, jer je dirigent zeleo da ceo ovaj komad (dakle, blizu 9,5 minuta muzike) bude izvedeno tako da zvuci kao da je otpevano "na dah". Dvanaest pevaca, cetiri glasa, po tri pevaca u svakom glasu... bilo ko da zevne u prazno - cuje se njegov izostanak. Ovaj koncert cu pamtiti po tome sto sam (izmedju ostalog), posle njega zadobio jaku upalu medjurebarnih misica, tako da sam par dana posle disao na skrge. Mislim da je tu negde bio "Saban Cucavac"...

Inace, hvala na onome "da forumasi znaju sa kim imaju posla"... Znam da nema veze samnom, vec sa Kir Stefanom, ali prija :)

Adonis_Vernalis


Adonis_Vernalis

Dirigente, ako mi Youtube dozvoli da postavim tako dug video (oko 25 minuta), onda za par sati mozete ocekivati Liturgiju Sv. Jovana Zlatousta za muski hor. Trenutno prolazi cenzuru. Fajl je bez problema progutan, ali sledi mucno (bar za mene) iscekivanje. Nisam skenirao note, vec sam umontirao fotke nekih crkava i manastira koje imam. Link postavljam cim ga (tj. ako ga) dobijem...

Adonis_Vernalis

Nazalost, Youtube mi nije dozvolio da se kreativno izrazim, jer video traje vise od 10 minuta, iako zauzima mnoooogo manje od 1 GB, koliki je limit. No, postoji i dodatni uslov: manje od 10 minuta. Tragam i dalje za sajtom koji ce mi dati uhleblje. Cim ga nadjem i postujem svoj video, eto njegovog linka ovde.

Adonis_Vernalis

#43
Nisam na¹ao sajt koji (besplatno) omoguæava postovanje video-materijala du¾eg od 10-20 minuta. Mogu da poku¹am da Liturgiju podelim na dva dela, samo treba da pronaðem mesto gde je to moguæe, logièno i opravdano.

U meðuvremenu, dok se time bakæem, mo¾ete poslu¹ati jedno drugo delo. Vrlo lepu, himniènu i pevljivu duhovnu kompoziciju (meni) nepoznatog autora "Voskresni, Bo¾e", u izvoðenju istog hora (Kir Stefan). Diriguje: Milan Milijanoviæ.

Pretpostavljam da je ova kompozicija delo nekog ruskog ili bugarskog autora, a gotovo sam siguran da je u pitanju XIX vek. Pisana je u troglasu, a ima meni interesantnu "arhitekturu": refren (tutti) - prvi deo (soli I) - refren (tutti) - drugi deo (soli II) - refren (tutti) - treci deo (soli III) - refren (tutti). Aplauz sam izostavio, jer mi smeta.

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=fLo4xc1miec[/youtube]

Adonis_Vernalis

Oh, evo najzad linka:

[youtube=425,350]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/fLo4xc1miec&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/fLo4xc1miec&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]