Tose Proeski svetac

Started by Ru¾an Bosanac, 20-10-2007, 11:54:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ru¾an Bosanac

Makedonska Pravoslavna Crkva razmatra da proglasi Tosea Proeskog za sveca. Ne ulazeæi u analizu dobrih dela tragicno preminulog pevaèa ovde se postavlja pitanje na osnovu kojih ce kriterijuma on biti kanonizovan. Jedan od vladika MPC je izjavio da nije potrebno neko cudo da se desi, vec je dovoljno da u narodu vlada takvo raspolo¾enje za tim. Ipak potrebno je neko vreme da prodje. S druge strane pitaju se neki, da li mo¾e nepriznata MPC da proglasi nekog za sveca.

Al-Jasmina

 :shock
Tose je bio divan i jedinstven...
On je andjeo
i kao takvom nije mu potreban svetachki oreol  :a


btw.a da to nije malo komercijalizovanje ili popularizacija doticne crkve?  :wink:

Wlada

СРАМОТА!!!
Своју непризнату цркву да граде на оваквом догађају!
Та БЈР Македонија покушава да прави нову историју јер своје нема...
Дали су аеродрому у Скопљу име Александар Велики, и шта сад? Треба неко да им поверује да су они у ствари наследници Александра а не Грци из ПРАВЕ Македоније са центром у Солуну!

Жао ми је тих људи... ПАТЕТИЧНО!!!!

pig_am_am

ej...vlado,lakse malo  :K

znaci,ja ne verujem koliko je skandala izbilo posle smrti tosetove.
a to sa svecem.meni to malo smesno. zar nije?

a makedonci su dobar narod,nemoj da mi diras makedonce  :F  :K

dirigent

Neka sacekaju pedeset godina , pa ako ga se budu secali nek ga kanonizuju. Ako je necije delo besmrtno i neprloazno secace ga se i tad.

     Uzgred ja predlazem da se kanonizuje gospodin BAH. On je za Toseta gromada, i ostavio je toliko dobre i neprolazne duhovne muzike da ni sam Bog ne bi mogao vise za ljudskog zivota da iskomponuje, jer ne bi jednostavno imao fizickog vremena, pa  pisao i svaki dan po 12 sati.
     Ideja je blesava i nije dostojna razmatranja. Ako bi njega kanonizovali , onda bi otvorili vrata celoj estradi jednog dana da postanu potencijalni kandidati za svetacki oreol. Sve sto treba da urade je da nastradaju tragicno.
      A jel Jimi Hendrix moze da postane svetac , samo uzgred pitam ovako?

cvjetic

ovo je skrnavljenje tog jadnog momka!!!
ja ne mogu da vjerujem kakav je narod na ovom balkanu!je li moguce da proguravamo politiku gdje god mozemo? i izgleda da je specijalan gust to raditi na tudjoj nesreci! :namcor

Girl

Ovo je sramota! I gazenje po tudjem bolu!

stef

 :namcor :namcor :namcor
Zar ne moze covek da pociva na miru...Zasluzio je to!  :a
Zalim njegovu porodicu sada, nije dovoljno sto su izgubili nekog kao sto je on, nego moraju ljigasture da ih dokrajce...

Favis

 :pljes: za dirigenta!
oni kao da nemaju pametnija posla...

tarantulica

Ja sam mislila da je ovo samo traè, po¹to sam vest proèitala na naslovnoj strani Pressa...  :ball2:

Ru¾an Bosanac

Quote from: tarantulica on 21-10-2007, 09:17:52
Ja sam mislila da je ovo samo traè, po¹to sam vest proèitala na naslovnoj strani Pressa...  :ball2:
Ne boj se, ja ne postavljam traèeve.

Bred

#11
e ovo je vec preterivanje :!:nonono:

BK

Iako je ideja nesvakidasnja...nekako se uopste nisam iznenadila (mislim neprijatno)....on je tako mio da mozda i zasluzuje makar da se prica o tako necemu, ako ne i da se dogodi...

cvjetic

ne,on jeste bio svetac za svoju zemlju,uradio je vise nego iko ja mislim...
ali ovo je politika...ne mora bas svuda da se uvuce...

Adonis_Vernalis

#14
Cvjetic,

ne znam zasto Amerima nije palo na pamet da u jednoj od zilion svojih Crkava kanonizuju Elvisa Prislija? On je za Ameriku ucinio vise nego svi Ameri u poslednjih pedeset godina zajedno: ako nista drugo, celom svetu je uvalio da sanja americki san, a Ameri ostali mrtvi budni.

Pri tome, zadrzavam lepo i visoko misljenje o Tosi Proeskom, coveku a ne svecu. A sto se kanonizacije tice, u Pravoslavnoj crkvi postoje izuzetno stroga merila ko ce i kako, a i kada postati svecem. Prvo: mora postati centrom odredjenog kulta, koji okuplja odredjeni broj verujucih ljudi. Drugo: mosti netrulezne. Trece: cudo nad mostima. Cetvrto: zivot dostojan pisanja Zitija, ravan, neprekinut niz dobrih dela, neposustale vere i tako to. Postoji i izuzetak: plava krv. Sem Cara Dusana, svi srpski srednjovekovni vladari su kanonizovani.

Sto ga, bre, ne ostave na miru?