Prava studenata da po¹tuju prava ¾ivotinja

Started by Darker, 25-10-2007, 16:08:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Darker

Poenta je ¹to u pokaznim ve¾bama NE MORA  da se bira :wink:
Aqua, ja ne tra¾im da se ukinu istra¾ivanja. Tra¾im da se izvode u dovoljnoj meri. I hvala Bogu da se u celoj prièi pita i neko ko je za¹titnik ¾ivotnjiskih prava, a ne da se prevræe oèima na to...

Mo¾da ja sad palamudim, a nemam veze sa celom prièom, kao u onoj prièi sa kupovinom mesta u domu, ali sam bar toga svestan. I ne ¾elim da morali¹em o neèemu ¹to me ne dotièe konkretno, nego sam vrlo zadovoljan ¹to sve ono ¹to sam pominjao i o èemu sam se raspitivao-zapravo postoji!
Etièki komitet sa predstavnikom Orke. Super!
Za¹to je potrebno prevrtati oèima na to, kad je valjda normalno da u dono¹enju odluke o muèenju ¾ivotinja zarad vi¹eg(va¹eg :hm) dobra, uèestvuje i za¹titnik njihovih prava? Makar kao kontrolor, a valjda je svako normalan svestan da su preklinièka ispitivanja sastavni deo proizvodnje leka :wink:


A meni lièno je preterano da gledam experimente na ¾ivotinjama, zbog uèenja. Kaseta je sasvim dovoljna, a svrsishodna :wink:

Adonis_Vernalis

Preti opasnost da ispadnem dosadan, ali cu ipak reci.

Od nedavno, da biste objavili rad u Pharmaceutical Biology, uz rad morate dostaviti i dozvolu (misljenje) nadleznog nacionalnog etickog komiteta, ili dokaz da ste se pri radu sa zivotinjama drzali smernica objavljenih na gorenavedenim sajtovima.

Prevrtanje ocima je razumljivo, jer se na to misljenje/dozvolu ceka neko vreme, sto bitno usporava ionako spor proces recenziranja naucnih radova, a pritome predstavnici Orke umeju da budu skoro isto tako ostrasceni i zadrti kao predstavnici NVO Natase Kandic, ili nekih drugih NVO gradjanske provenijencije, kojima je osnovni cilj nabiti Evropu u glave ovdasnjeg zaostalog stanovnistva.

Darkeru, ne zelim polemiku. Ovo sto sam napisao u pretposlednjem pasusu bilo je ne ironicno, no sarkasticno. Pojasnicu svoj stav:

1) Vezbe na zivotinjama: NE.
2) Istrazivanja na zivotinjama: DA.
3) Rigidan stav obe strane: NE.
4) Razmisljanje nad argumentacijom obe strane: DA.
5) Segacenje na ovu temu: NE.

Darker

Pa zaista imam takav utisak kakav ste naveli u nanedenom pasusu.
Apsolutno se sla¾em sa va¹im poja¹njenim stavom! :cvet
Ponavljam da bi trebalo da saraðujemo sa Orka-om, a ne da u njoj gledamo dosadne odugovlaèitelje(kakva kovanica, ima nade za srpski jezik :K)
Ako su veæ tu, za¹to ¾iveti u konfliktu, za¹to ne pogledati da li mo¾e da se ostvari saradnja?
Sla¾em se da je ORKA mo¾da i rigidnija po stavovima, ali mislim da bi jedna tribina mogla da re¹i sve to... :happy:

whatever

А мене занима какве квалификације имају представници ОРКЕ у таквим комитетима које их чине компетентним да процене шта спада у домен нужног укључења животиња у истраживање а шта је хир, шта је етички у поступању према њима а шта није. Да ли су те особе ветеринари, имају искуства у таквим стварима или су само неки душебрижници? Ово није флејмовање, ја волим животиње и безусловно подржавам заштиту њихових права, али имајући у виду да је код нас домен НВО поприлично растегљив и произвољан, чисто ме занима јесу ли они тамо само да вичу `неправда` или имају некакво разумевање о неизбежности експеримената на животињама? И зашто баш ОРКА, нису они једини који се баве заштитом права животиња?

Darker

Ovo nisu pitanja za mene, ja sam samo pasivni du¹ebri¾nik, kome se prevrne ¾eludac kad neko prevrne oèima na ovu temu :cvet

pig_am_am

Quote from: Darker on 23-11-2007, 11:44:45
Ovo nisu pitanja za mene, ja sam samo pasivni du¹ebri¾nik, kome se prevrne ¾eludac kad neko prevrne oèima na ovu temu :cvet
:siza:

sorry...smesno mi. :>

Quote from: Adonis_Vernalis on 23-11-2007, 08:58:55
1) Vezbe na zivotinjama: NE.
2) Istrazivanja na zivotinjama: DA.
3) Rigidan stav obe strane: NE.
4) Razmisljanje nad argumentacijom obe strane: DA.
5) Segacenje na ovu temu: NE.
mislim da smo ovim svi srecni i zadovoljni  :pljes: :happy:

Bred

Quote from: whatever on 23-11-2007, 11:22:58
А мене занима какве квалификације имају представници ОРКЕ у таквим комитетима које их чине компетентним да процене шта спада у домен нужног укључења животиња у истраживање а шта је хир, шта је етички у поступању према њима а шта није. Да ли су те особе ветеринари, имају искуства у таквим стварима или су само неки душебрижници? Ово није флејмовање, ја волим животиње и безусловно подржавам заштиту њихових права, али имајући у виду да је код нас домен НВО поприлично растегљив и произвољан, чисто ме занима јесу ли они тамо само да вичу `неправда` или имају некакво разумевање о неизбежности експеримената на животињама? И зашто баш ОРКА, нису они једини који се баве заштитом права животиња?
Bravo!  :pljes:

Vampire 666

Quote from: whatever on 23-11-2007, 11:22:58
И зашто баш ОРКА, нису они једини који се баве заштитом права животиња?
Ово је суштина распараве... Истраживао сам мало по нету о делатностима ОРКЕ и дошао до закључка да ту није све чисто...односно некеко ми не делује да су права животиња њихова промарна брига...и да, много су слични Кандићки и сличнима, а то нам не треба...
Мени је најлогичније решење формирање неког регулаторног тела на нивоу универзитета у коме би били озбиљни људи који разумеју суштину проблема, а не тамо нека ОРКА

mikele

Сада ћу вам написати нешто што сам видео својим очима,а све то баш и нема везе са односом студенти-права животиња,али итекако има везе са правима животиња.
Пре 10-так дана идем ја са друштвом на Јахорину и на граничном прелазу код Зворника испред нас лик на мотору који је везао пса за мотор и тако га вуче.Ми сви стојимо згранути и не можемо да верујемо шта се дешава.И наравно сви сада очекујемо реакцију полиције на граничном прелазу.И шта мислите да ли је неко реаговао?Јесте,али не полиција,већ ми.Они су ладно њега пустили да пређе границу и вуче пса мотором,а пас се преврђе,клиза...Један мој друг је изашо иза аута и почео је да виче на њега,али било је касно јер је лик на мотору прешао границу,а ми смо остали на истој.А пандури су нам рекли ''Па није то наш посао,јурите га ви па му кажите'' :wall: :wall: :wall:
Ето,јесте мало  :OFF:,али морао сам да поделим ово искуство са вама.

Weishaupt

Mikele, horor najgore vrste. :batina Nazalost to je stvarnost, a svest naseg naroda po tom pitanju je na jednom zaostalom nivou.

Sto se tice demonstracija na vezbama konkretno na nasem faksu, mislim da one nisu neophodne, jer ce konkretno data zivotinja biti zrtvovana posle demonstracije ili u toku, jer za neke postupke se nemogu koristiti iste zivotinje vise puta. Medjutim, postoji malo vise problema oko cele price, to i Adonis vrlo dobro zna, i to je napisao. Doticne zivotinje su posebno uzgajane za svoju svrhu, znaci nisu pokupljene sa ulice, ili ukradene od vlasnika, vec posebno razmnozavane i nabavljane da budu eksperimentalne.
Jedna stvar je da se njihova upotreba okonca u svrhe demonstracija na faksu, ali se one koriste u proizvodnji i istrazivanju lekova. Polio vakcina kao krajnji test se radi na majmunima, a ta vakcina je neophodna. Jos jedan broj vakcina se tako proizvodi. Neko ce sada reci da su pare problem, i to je tacno, ovako je mozda jeftinije, zbog postupka, obima proizvodnje, tehnoloske opremljenosti, ali nemogu se sve stvari testirati na alternativni nacin za sada i to je srz problema.Jer to znaci da ce se testovi na zivotinjama jos raditi, i da ce one platiti cenu kako bi neki lek bio testiran da li ce moci uopste da se primeni na ljudima.

Plasim se da bi mozda ostrascenost pojedinih nvo organizacija mogla napraviti dar mar nekim svojim nepromisljenim postupkom, jer se primerice vakcine u ovoj drzavi vec sada jedva rade, i ako se sa njima u potpunosti stane bicemo potpuno zavisni od zapada, a i taj dolazni kvalitet ce biti sumnjiv. Treba postovati eticki kodeks upotrebe tih zivotinja u nauci, i koristiti alternativne mogucnosti tamo gde je moguce, dotle ce to biti nasa realnost.

pig_am_am

prebacite to u "vau mjau salter" temu.
ako vidite slucaj zlostavljanja zivotinja,javite se na 011/30 30 303
(pogodite ciji je to broj:>)

ova organizacija treba da postoji bas za slucajeve kao sto je pas kojeg je video Mikele a005

a sto se tice eksperimenata, mislim da ako se desi da clan orke mora da nadgleda to i odlucuje...e onda mora i da ZNA mnogo toga o eksperimentu...da ne kazem da bude farmaceut ili sta vec...

hvala bogu sto studenti ne rade na zivotinjama... i hvala bogu sto postoje ljudi cija je svest o postovanju zivotinja koje su zivot dale za nase dobro- ocuvana. (to je za gazdu  :pljes:)

Darker

Zaista nisam upuæen u delovanje Orka-e, wamp ako naðe¹ ne¹to-ostavi link :wink:
Mislim da su experimenti potrebni i neophodni ali, kao ¹to svaki kriminalac ima pravo na advokata, tako treba i nedu¾na ¾ivotinja koja æe biti ¾rtvovana za na¹e dobro. ako ni¹ta, a ono bar da se utvrdi da neæe biti ¾rtvovana uzalud :wink: :cvet

Uop¹te ne mora orka, samo ja nisam upuæen koje se sve organizacijue bave za¹titom ¾ivotinja... :ohwell:

AquArius

#57
Treba razgraniciti paljenje macke u kartonskoj kutiji od
uzgajanja odredjene vrste u opravdane svrhe, sa izvesnom dokumentacijom
i uz neizbezan nadzor.

I odlicno pitanje je kompetentnost ORKE
(a smatram da, nazovimo to nadzorni organ, mora da postoji).

Dare, http://www.orca.org.yu/.
To je naravno zvanicni sajt.
Ali pokusacu pronaci jos nesto.

Darker

Pogledaj prvu stranu, aqua, to je skinuto sa zvaniènog sajta orke :wink:

AquArius

 :lol:

Bese davno prva strana (Orke).
Svejedno, nesto cemo jos pronaci.