Treba li Kosovo da bude nezavisno?

Started by Bred, 24-07-2006, 12:05:26

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

KaBoom

®ive dole ©iptari i 5 % Srba... Znamo i za¹to, odnosno zbog èije politike. Mada, uvek su tamo pravili probleme ¹iptari. '89 su lepo poslali specijalce koji su razbili demonstracije a voðe pohapsili i na Goli Otok. Pa aj da vidimo oæe se jo¹ neko buniti kad je cela ex-Yu protiv tebe i nema amerike za pomoæ...
Za 5% se vredi boriti, ali po mom mi¹ljenju da im budu garantovana sva prava, jer tra¾iti teritoriju na kojoj ima¹ 5% stavnovni¹tva tvoje nacionalnosti je pomalo bezveze. Onda bi i Chicago mogli tra¾iti za nas :D. Lièno mislim da æe ¹iptari prestati dole da prave probleme kad bude nezavisno Kosovo. Ali to je samo moje mi¹ljenje...

Vladimire, sla¾em se da se treba boriti za svako parèe svoje zemlje. Kosovo vi¹e nije na¹e i ako ostane u sklopu Srbije tu vi¹e neæe biti vlasti kao pre. Oni æe i dalje èaèkati i praviti probleme dok god ne bude nezavisno. Znaju to i ovi sa Zapada, znamo to i mi. To ¹to su poru¹ili manastire uop¹te nije lepo od njih, ali...  Tako je kako je. I JNA je poru¹ila crkve po Bosni i Hrvatskoj, sad nam se valjda vraæa... I gledao sam nedavno na TV Most (Novosadska televizija) plan Albanaca u stvaranju Velike Albanije. Tamo ne spada samo Kosovo veæ i ju¾ni delovi centralne Srbije do Ni¹a (Ra¹ka itd.). Tu spada treæina ili mo¾da èak polovina Crne Gore (do Podgorice), delovi Makedonije (opet skoro pola) i delovi Grèke. Kosovo je poèetna faza i nakon toga æe uslediti problemi sa njima u ostalim nabrojanim dr¾avama. Ceo "proces" bi trebalo da bude zavr¹en do 2010 po njihovom planu. Koliko æe u tome uspeti - videæemo.

Mislim da za Vojvodinu nema brige. Takoðe mislim da autonomija Vojvodine nije nikakva pretnja, niti ni¹ta lo¹e. Lièno nisam za otcepljenje Vojvodine od Srbije. Ali da ne idem u off-topic...

Samo nek se veæ jednom zavr¹i pitanje Kosova i Ha¹kih optu¾enika pa da idemo dalje.

Vampire 666


vladimir

@KaBoom:buraz, tamo je problema bilo jos mnogo pre '89. , smradina Tito im je omogucio autonomiju 74. , a oni su jos mnooogo pre te godine pravili dole sranja.Geda je tamosnju situaciju upotrebio da dodje tamo gde je bio i da pridobije narodne mase.Videli smo svi kako mu se vratilo.
Ali, kao sto rece Darker, ljudi zive dole i mnogim ljudima je imovina oteta, spaljena i zaposednuta dole.Mnoge od tih ljudi mozemo videti po centrima kolektivnog smestaja, ako ih u medjuvremenu nisu raselili.
Moj najbolji drug ima familiju sa Kosova i ispricao mi je jednu simpaticnu anegdoticu.Na njihovoj TV Kosovo je bila skrivena kamera, albanski glumac je dosao u centar Pristine maskiran u srpskog policajca.Na trafici je trazio cigarete na savrsenom srpskom jeziku, prodavac je pobegao glavom bez obzira.A onda je usao u prodavnicu TV opreme i pitao posto je TV, a prodavac mu je rekao:"Evo ti ga besplatno!" i zapalio! :lol:
Pitanje manastira se moze resiti njihovom zastitom na teritorijama gde se nalaze od strane medjunarodne zajednice.I da budu deo srpske drzave, kao Gibraltar po pitanju Velike Britanije ( njihov je, a fizicki je odvojen od te VB ).Mozda se varam, ali oni su ta stavka koja u mnogima od nas bude ono sto se zove nacionalni ponos, nesto sto je deo nase istorije i nase nacionalne svesti.Nesto na sta su mnogi od nas ponosni i sto nam nece biti lako da podnesemo ako ode u ruke nekom drugom.

KaBoom

Da, znam da je bilo sranja i mnogo pre, '89-u sam èisto kao primer naveo...

Jbga, sa jedne strane ¾ao mi je ljudi koji su ostali bez imovine, bez svega... Nisu krivi. Ali sa druge strane, ni ti ljudi nisu ba¹ ovih godina bili nevina¹ca. Po¹to su se Aljbanci mno¾ili ko zeèevi i bavili se mafijom (imali su ke¹a), kupovali su kuæe - ne pita za cenu. Na¹i ljudi su prodavali kuæe jaaako skupo, dolazili u Srbiju kao prognani i vlada im je gradila nove kuæe na Kosovu, koje im je davala besplatno, naravno. I to je odgovaralo i jednima i drugima.

Vremena se menjaju... Ako pogledamo Du¹anovo Carstvo mnogo toga se izgubilo godinama. Mnogo se izgubilo u ratu '90-ih. Ovo je, na¾alost, jo¹ jedan gubitak u nizu. Podr¾avan od strane zapada i USA (jer Aljbanci imaju jake lobije, mnogo pare daju za to u senat, dok mi ne damo ni centa - odbraniæemo se sami, jelte). Nema pravde na ovom svetu, to je op¹te poznato. Ne mo¾emo da se isprsimo i vièemo "na¹e je, na¹e", kad vi¹e nije i kad skoro biti neæe... Ne mo¾emo u rat, jer æe nas Zapad opet gaziti danonoæno bombama. Makar svi mi pristali da idemo u rat d¾abe nam, rat se sada vodi iz fotelje, rakete lete a narod gine.

Ne ¾elim da budem totalni kontra¹, da podr¾avam odcepljenje Kosova i sl., ali situacija je realno gotova. Mo¾emo mi da imamo 2000 godina istorije na kosovu i 10 000 manastira - niko to ne gleda sem nas, protiv kojih su svi u ovim pregovorima, u svemu... Milo¹eviæevo vreme je stvorilo u svetu jako lo¹u sliku nas kao ljudi, Srbije kao dr¾ave. Makar mi bili i "dobri" u prièi, svetski mediji su nas nacrtali - kako su nas veæ nacrtali. I gotovo. Ocrnjeni smo, omra¾eni... Sada treba graditi ugled makar i na ¹lihtanje, a ne samo terati kontru, nedati kosovo po cenu rata itd... Iz toga dobro nikako neæe proiziæi.

Videæemo, ko zna, mo¾da nam se sreæa i osmehne, ali... èisto sumnjam.

vladimir

Quote from: KaBoom on 24-09-2006, 21:17:57
Videæemo, ko zna, mo¾da nam se sreæa i osmehne, ali... èisto sumnjam.

Zivi bili pa videli! :>

pop

Pricao sam sa nekim strendzerima (koji su poprilicno neutralni) i koji su mi rekli jednu realnu cinjenicu - imali smo Kosovo tolike godine i pokazali smo se kako je svima poznato (misleci narocito na period '90.-2000.). Nije tu bilo okrivljivanja samo jednih ili drugih, nego je poenta da smo mi (Srbi) bili na vlasti i da smo dozvolili da dodje do situacije koja je totalno nedopustiva.

Velika vecina u Srbiji misli da se ne treba odreci tolike teritorije, sa cime se slazem i sto je apsolutno normalno, ali na zalost Kosovo je relativno nezavisno jos od '99., samo jos nemaju fudbalsku reprezentaciju i sl. Ona prica - standardi pre statusa je tek apsurd jer ako se ispune standardi, to je dokaz da su stabilniji bez Srbije i Kosovo postaje nezvisno, a ako se ne ispune standardi - nece biti zivih Srba dole. Problem je sto ovde niko od politicara nema onu stvar da pogleda istini u oci i kaze narodu kako stvari stoje.

Zamislite da Kosovo ostane u Srbiji, to bi znacilo da bi nam shef, predsednik skupstine ili cak premijer mogao biti Shiptar. Sumnjam da to ljudi ovde kapiraju kad kazu Kosovo ce uvek biti nase.

KaBoom

Quote from: pop on 26-09-2006, 00:04:13Zamislite da Kosovo ostane u Srbiji, to bi znacilo da bi nam shef, predsednik skupstine ili cak premijer mogao biti Shiptar. Sumnjam da to ljudi ovde kapiraju kad kazu Kosovo ce uvek biti nase.

Sa ovime se sla¾em u potpunosti! Zato i ka¾em, nek ide Kosovo, samo nek se re¹imo 2 miliona ¹iptara i najzaostalijeg dela zemlje. 2 miliona ¹iptara uop¹te nije mala stvar, uzimajuæi u obzir da se mno¾e geometrijskom progresijom... Plus treba ulagati u to Kosovo, ¹to æe dodatno ote¾ati na¹ d¾ep i usporiti razvoj. I jo¹ dodatak na sve to ¹to oni neæe plaæati porez kao ni do sad ¹to nisu i neæe po¹tovati vlast, veæ æe i dalje organizovati demonstracije kao i proteklih 25 (ili vi¹e) godina... I biæe ih sve vi¹e i vi¹e, pa æe sve vi¹e i vi¹e glasova dobijati njihovi politièki predstavnici. Pro¹ireæe se severnije... itd.

I onda se pitam, ¹ta smo mi to dobili time ¹to smo saèuvali Kosovo kao deo teritorije Republike Srbije? Veæinu, na¾alost, sru¹enih manastira? Neki mo¾da ponos pred svetom, kao dokazali smo nekome ne¹to? Ma kakvi, samo æemo imati muke jo¹ jedno 20 godina sa tim Kosovom, dok ne bude neki referendum ili opet neko sranje...

Bred

Quote from: pop on 26-09-2006, 00:04:13
Nije tu bilo okrivljivanja samo jednih ili drugih, nego je poenta da smo mi (Srbi) bili na vlasti i da smo dozvolili da dodje do situacije koja je totalno nedopustiva.

Ne zaboravi samo da je Kosovo skoro pa uvek bilo pod okom tzv medjunarodne zajednice :wink:

pop

Mene mnogo nervira ta nasa naknadna pamet. Mi redovno prvo zaj... stvari, pa se onda nesto cudimo posledicama. Setite se plana iz '91. kada su nam nudili iz EZ (danas EU) da sve republike SFRJ udju odmah u EZ, cime bi se izbegao rat, a mi bismo do sad garant bili jedna od jacih zemalja (narocito u odnosu na zemlje Istocnog Bloka). Tiranin je taj plan prvi odbacio. Posle je bio Z-4 plan pa Vens-Ovenov plan, cime bismo sacuvali Srpsku Krajinu, opet je odbijen i tako dalje. Da ne duzim mnogo van teme, '98. je bio Rambuje, opet ga je odbio i prosli smo kako smo prosli.

Moja poenta je da smo imali mnooogo gresaka u koracima, i muka mi je od svih onih 'realnih' koji kazu da ce Kosovo uvek biti nase ili da ce biti granice Srbije gde su Karlovac, Karlobag i Virovitica. Videli smo kuda sve to vodi i niko normalan ne moze da to zaboravi. Treba biti iskreno realan i izvuci sto vise iz situacije kakva je sad.

Vampire 666

....o da...dosta smo bili "nebeski narod"...vreme je da se sidje malo na zemlju...

Bred

Pope, sto se tice Rambuje, ne slazem sa tobom da smo ga trebali prihvatiti. Bojim se da bi tada imali situaciju svuda u Srbiji kao sto je sada na Kosovu ili Bosni

Vampire 666

naravno da je trebalo prihvatiti rambuje....kumanovski sporazum je mnogo pogubniji bio plus sto su nas bombardovali....

pop

Taj argument za Rambuje je vlast toliko puta ponavljala kao opravdanje da je svima usao u usi. Ja sam ipak procitao u nacelu sta je ponudjeno i nije ni blizu tako dramatican. Potpuno se slazem sa Vampirom da je 'Kumanovski sporazum' mnogo nepovoljniji, ali i da je i takav trebalo prihvatiti ranije, a ne cekati da ljudi stradaju i zive u strahu tokom bombardovanja pa posle kapitulirati. Za to treba debelo da se odgovara i ovde, a ne samo u Hagu.

KaBoom

Ma kako da se ovde odgovara? Vidi samo koju podr¹ku dobijaju radikali na izborima, pogotovo ovde u Vojvodini gde je veæina izbeglica sme¹tena. Oni su ustvari glasaèi za SRS i Srbi iz me¹ovitih sredina, koji se navodno oseæaju ugro¾eno... I kako da sudi¹ èoveku ovde za neki rat, kad radikali veæ zveckaju oru¾jem "ako se kosovo otcepi oma idemo da ga oslobaðamo"... A imaju najveæu podr¹ku naroda! Na brdovitom balkanu se jo¹ uvek neguju ovakve vrednosti. Al' biæe to valjda sve dobro...

Inaèe malo off-topic, gledao sam snimak emisije od ne tako davno na Sarajevskoj televiziji je bio Toma Nikoliæ i pitao ga voditelj ¹ta misli o Velikoj Srbiji. Naravno Toma je odgovorio da æe se Srbija maksimalno zalagati za ostvarenje ovog "mita" ili "projekta", ne znam kako ga nazvati. Toliko o tome.

lijepa bosanka

av,av.av.....kako da odolim.....
Kako rasplamsate ovu temu uvijek kada sam u R.Srpskoj?!
I kada svu nepravdu koju èine prema  mom narodu do¾ivljavam na svojoj ko¾i!!!!!!!!!!!!!!!

Ka,vjerovatno su ugro¾eni!!!!Srbi i Srbija ne smije sa Vojvodinom uèiniti ¹to je uèinila s Kosovom,ali tzv.manjine tamo imaju mnoooooogooooo povlastica....i pravi Srbin se osjeæa ugro¾eno.....npr. kada uðe u prodavnicu njemu na maðarskom govore dobar dan i sl.
Po mom mi¹ljenju,ovo je Srbija zvanièan jezik je Srpski,a ti u svojoj kuæi prièaj koji hoæe¹,niko ti ne ¾eli to braniti i ne smije zabraniti!!!!
©to se tièe SRS oni imaju svoj program i dr¾e ga se....isto to ima i DSS i DS..i GSS,a glasaèi su ti koji treba da odluèe...i odluèuju....
Pa ako ljudi pobjeðuju u nekim mjestima i to visokim procentom,mo¾da treba da se zapitamo ¹ta se to tamo de¹ava...U kom procentu su Srbi ugro¾eni?? Ili su zapravo oni svjesni ko su i ¹ta su,i smo idu logikom "svako za svoga!!!!"