Sigurnost u saobracaju

Started by Ayrton Senna, 17-10-2007, 15:12:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Al-Jasmina

 :hm Pa i ta sirena je sigurnost-
toliko puta sam pozelela sve najgore nekome ko mi trubne
dok prolazim uz kolonu vozila, a trubi zato sto mora da ceka na semaforu.
Stvaranje nervoze u saobracaju je itekako opasno!  :nonono:

Ayrton Senna

Dobar oseæaj, Katarina, retko ko voli da uspori kod stanice. Ima caka za nogu na koènici koju ja praktikujem, pa je i refleks br¾i.
Koristi se za gradsku vo¾nju, al' je nepraktièno na otvorenom putu(osetio sam posledice, tako ¹to me je dva dana bolela ista). Sve je stvar liènog stila vo¾nje, i pona¹anja u saobraæaju.

Da se nadove¾em, ni ja nevolim sirenu, ne koristim je èesto(nekad neradi), ali ume biti korisna, jer zvuk je tu da nekog 'probudi', i skrene mu pa¾nju na de¹avanja na ulici. A kakav je saobraæaj u poslednje vreme, mora¹ da vodi¹ raèuna o svemu.  :shock

katarina

Sirena za budjenje DA, ali za sve sto nije to,da ne kazem ruznu rec-NE. Znam da smo napaceni i nervozni, al postoje ljudi koji besumucno sviraju zbog npr zastoja ako su 10ti u koloni ili kad neko propusti nekog da se isparkira i slicno.
Koja je to caka?

shumshi

Meni je danas jedan svirao, kao nezdrav, dok sam propustala pesake na pesackom...  puc

Bred

Da li znate da u inostrantsvu cim vide da pesak hoce da predje pesacki prelaz odmah staju da ga propuste??
e kad budemo dostigli taj novi sveopste a posebno saobracajne kulture, onda mozemo reci da smo dostigli evropske standarde.  :wink:

pig_am_am

pa u celoj vojvodini je to tako (ne kazem sad da je vosa evropa :K)

ovaj grad je divljina...to je nesto drugo...

Ayrton Senna

Kod nas je saobraæajna kultura na niskom nivou, ali zato nekultura na vrlo, vrlo visokom!
Inaèe, po PSP-u(pravila saobraæajnog pona¹anja) kada pe¹ak NOGOM KROÈI NA KOLOVOZ, pravilo je da se zaustavite, i propustite pe¹aka(ima prednost). To je po pravilima, a u praksi je situacija potpuno drugaèija. Po novom zakonu o saobraæaju(koji se oèekuje skoro) nepropu¹tanje pe¹aka od strane vozaèa, bilo na kolovozu, a jo¹ gore na pe¹aèkom prelazu, skupo æe se ka¾njavati, u nekim sluèajevima i oduzimanjem dozvole na odreðeno vreme(kao na zapadu).

Pa sad, ako hoæe¹ da vozi¹, MORA© da po¹tuje¹ saobraæajna pravila, ili da ima¹ dubok d¾ep!

@Katarina
Desna noga se petom oslanja na pod taèno ispod pedale koènice, a pod uglom okreæe¹ stopalo kako bi kontrolisala gas. Prilikom iznenadnog koèenja, brzim refleksom se stopalo prebacuje na koènicu ravno, radi¹ samo stopalom a ne celom nogom.(treba malo ve¾be i navikavanja)

E pa ljudi, sinu mi ideja. Ako ste zainteresovani, mogao bih da otvorim novu temu 'mala auto¹kola', gde bi bila pitanja sa testova za vo¾nju, saobraæajni znaci, interesantne vesti iz saobraæaja...
©ta mislite?

Bred

ayrton, otvori. posebno ako imas neke tips&tricks tj savete za pocetnike  :wink:

katarina

Ayrton, ja sam nesvesno tako vozila...al meni se nekako sama peta namesti ispod kocnice, i onda mi nekako stopalo stoji dijagonalno kad pritiskam gas!
Inace, obozavam da vozim, i najveci izazov mi je bocno parkiranje u rikverc!!

Ayrton Senna

Boèno parkiranje? Jel' zmijica(rikverc, pun desni ili levi pa ispravljanje)?

Takvo dr¾anje noge ne uèe u auto-¹koli, ali ¹to du¾e vozi¹, sama se noga privikava.

katarina

Da,da, zmijica..kako god da se zove  :wink: ovaj "normalan" rikverc vec mogu i zmureci.
Znam da ne uce u auto skoli, al sto ti kazes, valjda sama noga tako nauci  :happy: al nemam ja neki staz veliki, ali sve vreme se vozikam(4 godine)
Nego, hoces da otvaras temu? Imam ja jedno pitanje za "autoskolu"!

mikele

Уф,док прочитах све постове...Није лако :>
А сада да кренем редом.
Што се тиче неотворених ваздушних јастука,све је то дискутабилно.Јастуци се отварају на директан ударац спреда или са стране или одпозади(значи на местима где су сензори).Ја сам једном другу шутнуо ауто на право место,ђоном и њему су се отворили јастуци.Код овог удеса је проблем тај што су се они подвукли под камион,тако да ту фактички није ни било директног ударца,већ их је камион преклопио и ударио је у хаубу и шоферку,тако да није се ни могло очекивати да се јастуци отворе.
Што се тиче везивања појаса,у одређеним ситуацијама је боље да нисмо везани.Јер било је много случајева да су људи гинули услед тога што су се нагло цимнули(јер су били везани) приликом удара и последњи вратни пршљен(који је у облику зуба,колико се сећам) пробија кичмену мождину и крај.Али ово не значи да не требамо да се везујемо. :wink:(ово је више за стару тему,али добро)
Када је у питању саобраћај у Србији,слажем се са већином да је катастрофалан.Прво што се дозволе добијају на разно-разне начине.А директно са тим у вези су и пандури који те даве на полагању као змија жабу,па онда када ти пукне филм,траже ти паре,а тим им даш је ти је свега преко главе и све тако у круг.Друго,као што је Сена споменуо,клинцима се са 18 година дају јаке и брзе машине(камо среће да је само 100-150 коња) од по 200-250 коња јер то је начин да његов татица и његова мамица покажу свој статус у друштву,тј колико имају кеша.Е сада тај исти клиња,који је тотално незрео,седне у тај ауто,поред себе седне неку рибицу,оду на сплав,запију се и трас.Готово.
Али,на жалост,за ово немамо лека.Тога је било и увек ће бити,а страдаће углавном недужни.
Ја вози преко 7 година,али и даље памтим прве речи мог ћалета када ми је дао кључеве од мог првог аута.Он ми је тада рекао ''Ја знам која будала седи овде(мислећи на мене),али не знам која будала седи тамо.''Зато ја када возим,покушавам да увек будем корак или два ''испред'' онога ко је у возилу испред/поред/иза мене и увек размишљам о томе шта би тај неко могао да уради,тј коју глупост би могао да направи,а која би могла да ме угрози.И на тај начин се увек припремам за све ситуације које могу да ме снађу и покушавам да их избегнем.Наравно,по некада то није могуће,али хвала Богу за сада ми је то увек палило,иако сам имао пар јако критичних ситуација.

Ayrton Senna

Ba¹ tako, vo¾nja je niz predviðanja, jer mora¹ da predvidi¹ kako svoju, tako i reakcije uèesnika oko sebe. Tako priprema¹ refleks za dalji sled dogaðaja, jer si spreman da doda¹ gas, ali i da zakoèi¹.

pig_am_am

komsinice,jel smo i istu autoskolu isli? kod poste? a poligon je 2 min. od moje zgrade. "didaktik" se zove. :>

katarina

Daaaa Pig!!! Meni je bio instruktor onaj bradati(ali ne vlasnik), ali cula sam da on vise ne radi. Onaj sto stalno pljucka okolo i jede jabuke u jutarnjim casovima i baca sve kroz prozor:)