Mala auto-¹kola

Started by Ayrton Senna, 31-10-2007, 20:18:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Bla_bla_blaaaa

#105
Xex...Ja pre godinu dana(bas skoro), al nisam obracala paznju na SFRJ i ostalo...Ne vozim kad pada kisa sneg i tako to, tako da ne znam! :K

Salim se...mrzi me da ukljucujem mozak sad :1
A i nesto se ne secam da ima tako nesto... :hmm

pig_am_am

zaista se ne secam... rekla bih ponovo nesto tipa "brzina je ona koja ne ugrozava bla bla..." a konkretno koja...ne bih znala.

Bla_bla_blaaaa

pa da...I ja mislim da je to... :hm

Ayrton Senna

Odgovori na pitanja:   9. 100 km/h;       10. b).

9. Pitanje je sasvim jasno. Na putu predviðenom za saobraæaj motornih vozila, maksimalna dozvoljena brzina iznosi 100 km/h, sem u sluèaju kada postoji saobraæajni znak koji ogranièava brzinu na delu deonice.

10. Obzirom da se radi o koloni vozila oru¾anih snaga, samo pod pratnjom, sa odgovarajuæim svetlosnim i zvuènim signalima imaju pravo prvenstva, ¹to znaèi da morate da se sklonite sa strane i propustite konvoj. U suprotnom, tenk ne bira teren za kretanje.

©to se tièe pitanja vezanog za ogranièenje brzine na magistralnom i auto-putu za vreme sne¾nih padavina, ostaviæu vas jo¹ malo da razmislite. Taèno je da se brzina prilagoðava uslovima puta, jer nemoguæe je da jurite 100 km/h, a nevidite prst pred okom, ili ¹to jeste slu¹aj, da auto ima slabo prianjanje za podlogu(engl. grip). Ali, koliko iznosi preporuèena brzina koja stoji na okruglom znaku?

Slede nova pitanja:

1. Svetla za maglu na prednjoj strani vozila daju svetlost:

a) bele boje, jer moraju biti halogena
b) bele ili ¾ute boje
c) iskljuèivo ¾ute boje
__________________________________________________________________

2. Prenosni sklopovi kod pomoæne koènice putnièkog automobila su:

a) hidraulièni
b) pneumatski
c) mehanièki (poluge i u¾ad)
___________________________________________________________________

3. Da li su isti efekti koèenja koje treba da ostvari na putnickom automobilu radna, pomoæa i parkirna koènica?

a) Da
b) Ne
c) Zavisi od konstrukcionih svojstava vozila

pig_am_am

rastojanje da bude vece,a kocenje iz vise puta. preporucenu brzinu mogu samo da lupim. 60.  :> (nemoj sad da mi se smejes  :>)

b
c
b

moram priznati da sam bas razmisljala. dobra pitanja  :wink:

BK


Bla_bla_blaaaa


Ayrton Senna

#112
Taèni odgovori na predhodna pitanja:

1. b) - svetla za maglu su bele ili ¾ute boje. Po na¹em zakonu, prednja svetla za maglu mogu biti i bele i ¾ute boje, s tim da su maglenke(kako se popularno nazivaju) sme¹tene ni¾e na braniku, pa ni¾om pozicijom daju jaèu svetlost koja ne zaslepljuje vozaèe iz suprotnog smera. Za razliku od nas, u Francuskoj su svetla za maglu iskljuèivo ¾ute boje.

2. c) - sklop pomoæne koènice je mehanièki. Pomoæna, ili poznatija parkirna, ruèna koènica je mehanièka, povlaèenjem poluge blokiraju se zadnji diskovi. Novim tehnolo¹kim napredkom, ruèna koènica se sve vi¹e zamenjuje elektronskom parkirnom koènicom. Sistem rada je isti, s tim ¹to kod elektronske koènice pritiskom tastera elektronika aktivira cilindre koji blokiraju diskove na svim toèkovima, pa se auto nemo¾e pomeriti, dok ne ubacite u brzinu i dodate gas, kada se aktiviraju senzori za pokret i otpu¹taju pritisak koèionih kle¹ta.

3. b) - ko ima iskustva u vo¾nji sigurno zna da se auto zaustavlja pritiskom no¾ne pedale koènice. A ruèna koènica se najvi¹e koristi kod parkiranja(blokada zadnjih toèkova), ili tokom sportske vo¾nje kada se zadnji kraj automobila zanosi u stranu. Ali koèenje samo ruènom koènicom te¹ko da æe brzo zaustaviti auto.

@ Pigi,
dobro si razmislila i dala taèan odgovor u vezi dozvoljene brzine na auto-putu za vreme sne¾nih padavina.  :pljes:

Ako je neko skoro vozio auto-putem, mogao je da primeti znak sa ogranièenjem brzine od 60 km/h, a ispod okruglog znaka nalazi se ¾uta tabla sa natpisom ZA VREME SNE®NIH PADAVINA. Sama brzina kretanja se odreðuje na osnovu uslova na putu. Dakle, ako pada sneg, jaka ki¹a, ako je kolovoz klizav, vratite menjaè u 3 ili 2 brzinu, oprezno na gasu, dr¾ite obe ruke èvrsto na volanu i lagano manevri¹ite. U takvim uslovima nema naglog koèenja, sve se re¹ava pravovremenim manevrom, i oprezom najpre.

Slede nova pitanja:

4. Kad je kolovoz klizav usled snega, leda, blata i sl., vozaè je du¾an da smanji brzinu kretanja:

a) u proseku za 20 km/h manje od dozvoljene
b) tako da koristi prvi ili drugi stepen prenosa
c) da vozilo mo¾e blagovremeno da zaustavi
________________________________________________________________________________

5. Ako naiðete na saobraæajnu nezgodu sa te¾im posledicama, nastojaæete da prvo:

a) uka¾ete pomoæ ukoliko ima povreðenih
b) obezbedite tragove saobraæajne nezgode
c) obavestite saobraæajnu miliciju
_________________________________________________________________________________

6. ®ivot povreðenog je direktno ugro¾en ako je do¹lo do povrede kièmene mo¾dine u:

a) vratnom delu
b) grudom delu
c) slabinskom delu

BK


Bla_bla_blaaaa


Ayrton Senna

Taèni odgovori:  (ma neznam ¹to dajem taène odgovore kada ste odgovorili pravilno)
4. c)
5. a)
6. a)

Slede nova pitanja, èime se zavr¹ava jedan ciklus, jer su ovo poslednja pitanja sa èetvrte strane:

7. Utvrðivanje rada scra merenjem pulsa vr¹i se:

a) jagodicama tri prsta
b) palcem
c) jagodicama dva prsta
_________________________________________________________________________________________________

8. Kod metoda ve¹tackog disanja pomoæu ruku povreðenog vr¹i se lagano podizanje laktova povreðenog od tela:

a) naizmenicno sa pritiskanjem leða povreðenog, da bi se istiskao vazduh iz pluæa
b) u istom ritmu sa radom srca
c) nakon uduvavanja vazduha u pluæa povreðenog
_________________________________________________________________________________________________

9. Povreðenog bez svesti treba transportovati le¾eæi na:

a) boku
b) leðima
c) trbuhu
__________________________________________________________________________________________________

10. Ukoliko naidete na osobu koja je otrovana ugljen-monoksidom ali pokazuje znake ¾ivota prva pomoæ je:

a) hitan transport do zdravstvene ustanove
b) pru¾anje ve¹tackog disanja
c) saèekati hitnu medicinsku pomoæ

Bla_bla_blaaaa


pig_am_am


Ayrton Senna

Taèani odgovori:
7. a) ;  8. a) ;  9. a) ;  10. a).

Predhodna pitanja odnosila su se na pru¾anje prve pomoæi povreðenom u saobraæajnoj nesreæi, mada kako danas vi¹e ne postoji kurs prve pomoæi tokom obuke vo¾nje u auto-¹koli, sva ova pitanja ostaju samo u domenu teorije.


Sa ovim pitanjima odraðen je jedan kompletan test. Kod slikovitih pitanja mogli smo se podsetiti nekih situacija koje se sreæu u svakodnevnom saobraæaju, raskrsnice zahtevaju moæ opa¾anja i poznavanje saobraæajnih znakova i pravila o prvenstvu prolaza. Ostala teorijska pitanja su priznajem malo dosadna, ali su sastavni deo testa, iako ne nose puno poena, ipak na kraju daju konaèan zbir za prolaz.

Po¹to postoji jo¹ dostupnih testova, nastaviæu da i dalje postavljam pitanja. Ali kako sam mogao da primetim, odgovarali su uglavnom vozaèi, ljudi koji su veæ pro¹li obuku za vo¾nju i kojima su ovi testovi poznati. Nadam se da su kolege koje jo¹ nisu polagale vozaèki ispit pogledale pitanja, mo¾da i uèestvovali u odgovaranju, kako bi znali ¹ta ih oèekuje.

Do kraja nedelje æu postaviti nova pitanja, kako bi ponovo nastavili sa odgovaranjem i diskusijom oko nekih problema.

U meðuvremenu, ako se neèeg setite, postavite pitanje.

I kao ¹to obeæah, potrudiæu se da konaèno napi¹em par saveta za prve korake, odns. kako da se naviknete na novo okru¾enje i novi zadatak kada sednete za volan.



Ayrton Senna

#119
Saveti za poèetnike

Ako uskoro planirate da posetite auto-¹kolu, i da konaèno krenete na èasove vo¾nje, evo nekoliko malih saveta koji vam mogu poslu¾iti kada sednete za volan. Jer iako ste ranije vozili, sve to pada u vodu kada sednete u automobil za obuku. A za¹to, saèekajte da to do¾ivite.

1. Kao dobra ve¾ba privikavanja na novo okru¾enje mo¾e da poslu¾i sledeæe: ako ste slobodni, provedite nekoloko minuta u automobilu, i normalno, sednite na vozaèko sedi¹te. Naviknite se na vozaèko okru¾enje i na komande. Mislim da znate koje su najva¾nije komande, ipak ne sedate u auto prvi put (mada znam sluèajeve ljudi koji su dosta vremena proveli u automobilu kao putnici, ali i dalje ne znaju koje su komande ni èemu slu¾e).
Stavite ruke na volan, noge na pedale – leva noga se koristi samo za pedalu kvaèila, desna pritiska pedalu gasa i koènice, ali NE pritiskajte pedale, nije po¾eljno kada je auto uga¹en i kada stoji u mestu. Desnu ruku povremeno sa volana pomerite ka ruèici menjaèa (simulacija promene brzine) pa odmah ruku nazad na volan. Po propisu, ruke su na obruèu volana u polo¾aju 10 i 2 h na satu.

2. Kada uèestvujete u saobraæaju (vozite se u automobilu ili putujete gradskim prevozom), poku¹ajte da malo pustite pogled ispred i oko sebe, steknite malo oseæaj za saobraæaj koji vas okru¾uje. Pustite misli pa poku¹ajte da u tom trenutku razmi¹ljate kao vozaè, ¹ta biste vi uradili kada bi se na¹li u datoj situaciji. Jednostavno, pripremite sebe unapred, a kada stvarno budete seli za upravljaè biæe vam mnogo lak¹e da predvidite kretanje saobraæaja i da br¾e podesite va¹u reakciju.

Sve ovo sada zvuèi malo èudno, ali verujte mi, isplatiæe se kada krenu muke tokom obuke.

Ako ste veæ upisali èasove vo¾nje, ne zaboravite sledeæe stvari:

3. Kada uðete u auto, najpre podesite svoju vozaèku poziciju. To ukljuèuje pode¹avanje sedi¹ta (daljina od komandi, visina – sem kod Juga), kao i pode¹avanje retrovizora (naðite vidno polje koje vama odgovara, jer morate pratiti i saobraæaj iza sebe). VE®ITE POJAS OBAVEZNO !!!

4. Ostalo je na instruktoru da vam objasni, a verujem da znate kako da startujete motor i da pokrenete auto, to je prvi , uvodni èas sa instruktorom.   

5. Po zavr¹etku èasa kada parkirate auto, obratite pa¾nju na sledeæe: dr¾ite pritisnute pedale koènice i kvaèila, prebacite ruèicu menjaèa u prvu brzinu, podignite ruèku ruène koènice, ugasite auto, pa tek tada otpustite pedale (ni sluèajno dok ne ugasite auto). Negde æe vam reæi da se prvo ugasi auto, pa onda ubacuje u brzinu i podi¾e ruèna, ali znam da je u auto-¹koli gde sam ja polagao bilo padanja zbog takvog sleda. Mada je sve to rutina, uèi se posle nekog vremena, ipak vam na ispitu prave problema oko svake sitnice.

O samoj tehnici vo¾nje, praæenju saobraæaja u retrovizoru i obaveznom okretanju glave prilikom promene trake (va¾no za gradsku vo¾nju), polukru¾nom okretanju, drugi put, ovo je ne¹to za poèetak.

Jedan moj lièni savet za sve. Neka vozaèka igrica, tipa Colin McRae Rally, Richard Burns Rally... mo¾e da poslu¾i za dobro uve¾bavanje refleksa. Jer, omoguæava vam da izvodite vozaèke bravure, da vozite brzo, po putanji i van nje, da lupate, okreæete, razbijate auto, a takva vo¾nja zahteva dobar refleks i brzo snala¾enje. Tu mo¾ete najbolje da izve¾bate refleks kako da udarite kontru kada vam auto prokliza, obzirom da u doglednoj buduænosti neæemo imati poligone za sigurnu vo¾nju na kojima mo¾ete da sve to ve¾bate u vrlo, vrlo realnoj simulaciji.