Mala auto-¹kola

Started by Ayrton Senna, 31-10-2007, 20:18:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Ayrton Senna

@Al-Jasmina
Nema¹ dozvolu, tebi se mo¾e progledati kroz prste(ali barem æe¹ nauèiti ne¹to za kasnije), ali za vozaèe  :nene:

Al-Jasmina

 :lol: :lol: :lol:
Mala auto skolo,
daj neku temu o znacima...  :a if ti nije problem  :cvet

Masha

#47
Tacni odgovori su pod a u oba slucaja. Zasto su razlicitog oblika -  ovaj okrugli govori da je zabranjeno stupiti na taj uski deo put dok ne prodju vozila iz suprotnog smera, a ovaj cetvrtasti obavestava da vozilo koje dolazi iz tog smera ima prednost na tom delu puta. Valjda sam dobro shvatila sta pitas.

katarina

Zavisi kakav je okrugli znak...ako je sa bordurom i necim u sredini(mada i ne mora) onda je to uglavnom zabrana, ali ako je podloga jednobojna kao npr plava sa belom strelicom, onda oznacava da se moras kretati kako je napisano.
Inace, ja bih isto odgovorila pod A u oba slucaja.

AquArius

Automobil je obavesten znakom koji oblika kvadrata i plave pozadine da ima prvenstvo prolaza, (a i njegov smer je belom strelicom oznacen na tom znaku).

Kamion bi u tom slucaju imao zabranu, dok ne propusti vozila iz suprotnog smera.

Duplo a).


Ayrton Senna

Fino, razumeli smo se. I va¹i odgovori su taèni.
Re¹enja pitanja 7. i 8. je odgovor a). Kako ste veæ naveli, auto ima prednost za prolazak su¾enim putem na mostu, a prvenstvo prolaza odreðeno je saobraæajnim znakom.

Po¹to slede pitanja gde je potrebno odrediti pravo prvenstva prolaza na raskrsnici, a pravo prvenstva u tom sluèaju je skoro uvek odreðen saobraæajnim znacima(sem kada saobraæajni policajac stoji na raskrsnici i daje signale), evo nekih osnovnih pravila vezanih za poruke koje saobraæajni znaci nose:

1. PRAVOUGAONI ZNAK - obave¹tenje
2. OKRUGLI ZNAK - naredba ili zabrana
3. TROUGAO - znak opasnosti i upozorenja

Sam oblik saobraæajnog znaka veæ nosi osnovnu poruku(obave¹tenje, naredba, zabrana, opasnost), a sama oznaka na ploèi upotpunjuje osnovnu namenu znaka, dajuæi potrebno obave¹tenje, naredbu ili upozorenje.

Normalno, odvijanje saobraæaja u svim uslovima vr¹i se po unapred odreðenim propisima, a va¾enje propisa na odreðenoj deonici puta predstavljeno je nekim od saobraæajnih znakova, ¹to zahteva po¹tovanje naredbi istih. Nepo¹tovanje saobraæajnih znakova povlaèi zakonsku sankciju.(novèanu ili meru zabrane upravljanja motornim vozilom odns. oduzimanje vozaèke dozvole na odreðeno vreme)

Te¹ko je zapamtiti ba¹ svaki znak, pogotovu one koji se retko viðaju u svakodnevnom saobraæaju. Zato, re¹ite sledeæe pitanje, neka vam pravila(gore navedena) slu¾e kao podsetnik, pa spojite znakove sa njihovim znaèenjem:

(brojeve odgovora sla¾ite redom, kako su poreðani i znaci na slici, s leva na desno)

(http://www.imagehosting.com)

-ZNAÈENJE ZNAKOVA:

1. Blizina prelaza puta preko ¾eleznicke pruge u nivou koji nije obezbeðen branicima ili polubranicima
2. Opasnost na putu
3. Zabrana kretanja pe¹aka
4. Obavezno obila¾enje prepreke na putu sa desne strane    
5. Zabrana saobraæaja u jednom smeru
6. Pru¾anje puta sa prvenstvom prolaza
7. Staza za pe¹ake
8. Put sa jednosmernim saobraæajem

Po¹to je 8 odgovora a 12 znakova, za odgovarajuæi znak za koji ne postoji odgovor, postavite nulu.

Jo¹ jedna stvar, vozaèi znaju, ali za ostale obave¹tenje da su oznake na kolovozu obavezujuæe, isto kao i saobraæajni znaci.
Isprekidana linija - dozvoljava prelaz iz trake u traku.
Puna linija - zabranjuje izlazak iz trake kojom se vozilo kreæe.
Puna linija paralelno sa isprekidanom(sa leve ili desne strane) - dozvoljava izlaz iz trake samo onim vozilima sa koje se strane nalazi isprekidana linija.
Strelice na kolovozu - pokazuju obavezan smer.



AquArius

1 3 4 0 6 2
0 7 0 0 8 5

katarina


Masha

Nisam prepisala, majke mi  :K
134062
070085

Darker

Quote from: cvjetic on 04-11-2007, 18:21:10
suma sumarum,idiota za volanom ce uvijek biti,zakoni nemaju velike veze sa tim!
Da, a zamisli tek devojku koja dok vozi, jednom rukom dr¾i sendviè, a drugom kucka poruku? :djavo :smekerica:


Smrda

ja znam i muske koji to rade.... :batina

Masha

Ja znam svoje mogucnosti hahahaah, tako da, kad vozim, ja vozim, ne pricam telefonom, on zvoni, ali aavaajj, ja vozim, ne pusim cigaretu, ne jedem, ne zevam, disem kao na jogi i tako, sve u svemu, vrlo sam savesna, bolje da ne citiram svog tatu  :K.

Ayrton Senna

Moram da vas pohvalim!!! Odgovori su taèni, a po¹to smo re¹ili znakove, mo¾emo da re¹avamo i raskrsnice.

Najpre, posle dosta konsultacija, du¾an sam da dam odgovor na prvo postavljeno pitanje u ovoj temi, i da konaèno dam rasplet na¹e rasprave. Dobro je ¹to smo sve prokomentarisali, du¾e æe nam ostati u seæanju.

Katarina, izvini ¹to smo te zamarali(sila¾enjem do podruma po priruènik), ali bila si u pravu. Zakon u gradskoj vo¾nji ne tretira br¾e kretanje levom ili desnom trakom kao preticanje. Sada mogu da potvrdim, jer sam se konsultovao, i dobio odgovor onako kako je to iznela Katarina. Meðutim, iskustva praktiène vo¾nje imaju svoju prièu. Svaki iskusniji instruktor daæe vam savet da dok vozite koristite desnu traku, a ukoliko ¾elite da skrenete levo, onda se ranije prestrojite u levu traku i dalje nastavljate radnju. Isto va¾i i za polukru¾no okretanje, kada prilazite maksimalno liniji sa leve strane, da biste skrenuli i napravili polukru¾no okretanje ulevo.

Pre nego li postavim pitanje sa problematikom raskrsnice, evo jo¹ jednog problema, prilièno identiènog sa dogaðajima u svakodnevnoj vo¾nji:

(http://www.imagehosting.com)

9. Kada se saobraæaj odvija u oba smera, kao u situaciji prikazanoj na slici, pravilno je parkiran:

a) teretni automobil
b) putnièki automobil
c) i putnièki i teretni automobil
___________________________________________________________

10. Pe¹ak u situaciji prikazanoj na istoj slici:

a) ne sme da ometa kretanje autobusa koji nailazi
b) ima prvenstvo prolaza u odnosu na autobus, jer je preglednost puta na mestu gde prelazi kolovoz dovoljna
c) ima prvenstvo prolaza ako uzdignutom rukom upozori vozaèa da namerava da preðe preko kolovoza

tarantulica

b
a

Ne volim da èekam rezultate testa  :42:

:>

Masha

I ja kazem b i a. I, davaj te raskrnice, to mi je uvek bilo zanimljivo. Nego, ovo je super onima koji tek treba da polazu voznju jer su ovo pitanja koja dolaze na testu, tako da, savetujem da nas redovno citate  :K