Mala auto-¹kola

Started by Ayrton Senna, 31-10-2007, 20:18:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ayrton Senna

#15
Kao ¹to rekoh, saobraæaj na Slaviji odreðen je saobraæajnim znacima. Znaèi, ako dolazi¹ iz pravca koji ima prednost ulazi¹ u traku i bira¹ izlaz. Nelogièno mi je da iz Beogradske nije dozvoljeno skretanje u Kralja Milana, pa samo kolika se gu¾va napravi u kru¾nom toku zbog jednog skretanja udesno. Moram priznati da to nerazumem, sve i da je to skretanje suvi¹e o¹tro udesno, lak¹e je odmah skrenuti nego se gurati u kru¾nom toku sa ostalim saobraæajem. Iskreno, kada dolazim iz pravca Bulevara(Karaðorðev Park) i idem u Mekenzijevu, skreæem odmah desno. A i signalizacija pred ulazak u kru¾ni tok nije lako vidljiva(barem iz Nemanjine), tako da neznam kako pametnjakoviæi misle da po¹tujemo saobraæajna pravila ako nevidimo jasno signalizaciju.

Odgovori na pitanja: 1.b) i 2.b).

1. b) logièno, auto se ukljuèuje sa parkinga, du¾an je da propusti saobraæaj koji se kreæe trakom, pa kada je traka slobodna, vozaè automobila mo¾e da se ukljuèi;

2. b) motocikl se kreæe nepravilno jer je du¾an da se kreæe vi¹e uz desnu ivicu kolovoza(na slici se primeæuje da se kreæe vi¹e uz levu ivicu), kako bi ostavio prostora za obila¾enje.

Evo novog pitanja:

(http://www.imagehosting.com)

3. Vozaè motocikla du¾an je da propusti:

a) tramvaj
b) putnicki automobil
c) i tramvaj i putnicki automobil
____________________________________________________________

4. Putnièki automobil:

a) kreæe se putem na kome vozila imaju prvenstvo prolaza
b) nailazi na put sa prvenstvom prolaza
c) nailazi na raskrsnicu puteva iste va¾nosti

Al-Jasmina


Masha

3.pitanje - b
4.pitanje - a

mikele

Што се тиче кружног тока и Славије,забрањено је скретање десно из Београдске улице и то је потпуно уреду.Јесте да је мало глупо да се вртиш један круг без преке потребе,али чим ти изађеш из Београдске,ти си у кружном току и мораш да направиш пун круг(има онај знак за кружни ток,што значи да само у том правцу можеш да се крећеш) како би се искључио у улицу Краља Милана(или ти Српских владара).

А одговор на ова питања је Б и А

katarina


AquArius

Motociklista i automobil su na putu sa pravom prvenstva (da nema znaka, onda bi tramvaj imao prednost), ovako motociklista mora da propusti samo automobil.

4. a)


katarina

Ja se uzasno bojim tramvaja  :help2:

pig_am_am


Ayrton Senna

Taèni odgovori: 3.b) i 4.a)

Obrazlo¾enje na treæe pitanje dala je Aqua (hvala  :cvet)
Za èetvrto pitanje, pogledajte sliku. Automobil i motocikl se nalaze na putu sa prvenstvom prolaza, zog èega tramvaj mora da saèeka.
Jedno podseæanje: u gradskom saobraæaju(pomenuta Slavija i sve ulice gde se kreæu vozila GSP), tramvaj UVEK IMA PREDNOST, osim ako signalizacijom nije drugaèije propisano. Upamtite ovo, kasnije æe vam biti potrebno kod re¹avanja problema raskrsnica.

Uskoro æu napisati neke savete za poèetnike koji sada prvi put kreæu sa obukom, a do tada, jo¹ jedno slikovito pitanje:

(http://www.imagehosting.com)

5. Putnièki automobil zapoèinje preticanje:

a) propisno
b) neproisno
c) propisno ukoliko je prethodno upozorio vozaèa teretnog automobila o svojoj nameri
_________________________________________________________________________________________

6. Teret na vozilu obele¾en je u situaciji prikazanoj na slici:

a) propisno, crvenom tkaninom
b) nepropisno
c) nepotrebno jer je teret dovoljno uoèljiv i kad nije obele¾en

katarina


pig_am_am

neka bude C i (ne vidim dobro sliku,ne znam da li je teret presao ivicu kamiona...)

AquArius

#26
Ova teme je veoma aktuelna i visestruko korisna, ko je gledao danasnji SAT (ili to bese repriza), mogao je da cuje zanimljiv izvestaj o (ne)kvalitetu auto-skola u Srbiji, sprovodjenu zakona (mahom na papiru), o (ne)kompetentnosti instruktora, misljenju ucenika u auto-skolama.

Cela prica se pokrenula, izmedju ostalog i zbog toga sto mnogo ljudi gine u saobracaju, a broj i z godine u godinu raste! Da li su i koliko auto-skole (i njihovi dilovi sa milicijom) odgovorni za to ponasanje i neznanje (nekulturu).

Sve ukazuje na to da su auto-skole nekontrolisane, da ljudi dobijaju vozacke dozvole, onako ili ovako, da produzenje vozacke dozvole recimo po zakonu mora da bude propraceno polaganjem dodatnog testa, proverom zdravlja i nabrojase cim sve.. ali u praksi, nije to bas tako.

Malo sam umorna, pa ne mogu vise da pisem,
ali treba pola (ako ne i vise) auto-skola zatvoriti.
Na prvu!

Odg.
3. b)
4. gde su trouglovi a gde crvene trake .. pojam nemam  :stid:

tarantulica

b
a

P.S. Znala sam da ima neka fora sa Slavijom....  :arracher:

Ayrton Senna

Ba¹ tako Aqua.

Zbog toga se i povela prièa oko novog zakona i licenciranju auto-¹kola, jer je za poslednjih 15-tak godina krize svako mogao da otvori auto-¹kolu, a i da svako postane instruktor. Da ne spominjem kako se dolazilo do dozvola, ko je kako polagao i koliko plaæao za dozvolu. Manje-vi¹e sve je poznato.

Na zapadu se obuka u auto-¹koli vr¹i po programu koji mladom neiskusnom vozaèu omoguæava da nauèi da vozi po propisu, da proðe puno kilometara kako gradske, tako i vo¾nje na otvorenom putu, noæu, a na kraju tu su i simulatori, odns. poligoni koji simuliraju klizav kolovoz(sneg i led), ki¹u koja lije neprestano, kao i boèna zano¹enja u krivini i zaobila¾enja prepreka pri punom gasu. A ko ¾eli da nauèi vi¹e, mo¾e dalje da plati èasove u ¹koli sigurne vo¾nje, gde obuka traje 2-3 nedelje, ali na razlièitim automobilima, i na poligonima koji simuliraju sve moguæe situacije u saobraæaju.

Pa kada se nakon toga ukljuèite u saobraæaj, i naðete se u nekoj od situacija koje ste pro¹li na obuci, neæe vas strah paralisati, veæ æe refleks odraditi svoj posao, a vi se manevrom izvlaèite iz neprilke.

Veliki je problem ¹to kod nas ne postoji niti jedan poligon takve namene, a zastareli zakon to ne predviða, zbog èega se obuka svodi na vozikanje na nekom parkingu, i da li, neka usmena obja¹njenja instruktora, ako je raspolo¾en toga èasa, ako ga policajac nije kaznio, ili mu auto ne funkcioni¹e, onda nemo¾e¹ ni èas normalno da zavr¹i¹.

Zato se pokreæe pitanje licence, a i nije nam potrebno puno auto¹kola, koje vr¹e neadekvatnu obuku. ©to bi moj instruktor rekao(dok sam vozio na poligonu), "be¾i od drugih automobila(instruktora i kandidata druge auto¹kole koje su ve¾bale na istom poligonu), svi su struènjaci, ali im kandidati slabo prolaze jer 'znaju da voze' dok su na obuci, a kad izaðu na ulicu..... D¾aba ja tebe uèim da vozi¹ ¹kolski kada na ulici vlada d¾ungla, pa snalazi se kako zna¹".

Nadam se da æe najavljeni zakon re¹iti makar deo problema. Jeste, biæe obuka te¾a(neki se veæ bune zbog ogranièenja), ali ako to donese vi¹e saobraæajne kulture na ulicu(jer æe ih obuèavati po utvrðenim pravilima a ne liènom mi¹ljenju i preko veze), onda æe mere imati pravo dejsvo. Do tada........ :shock

AquArius

Nisam znala za tu i takvu praksu na zapadu - konkretno, interesuje me gde na zapadu, posto npr. Amerika je smesna po polaganju vozackog (da li racunamo da su sve automatici i da su ulice i putevi duplo siri od nasih). Ali mislim da je nacin obrazovanja, vezbe, sticanja vestine (posto voznja jeste vestina) koji si naveo sjajan!

Na sopstvenom gorkom primeru znam koliko sam se naplasila na tim nazovi casovima, nazovi voznje i koliko mi je svaki do jednog bio mucan. Jedva sam docekala da se zavrsi.

Ne znam kako ce licenciranje ici, jer ce eksternu kontrolu (da je tako nazovemo) opet vrsiti ta ista policija koju oni placaju za ovo ili ono i zavrsavaju im ovoliko ili onoliko. Ici ce verovatno glatko.

Bila je neka prica da je i nekoliko auto-skola zatvoreno u poslednjih nekoliko godina.. da, ali koliko ih je otvoreno.

Da, jos je (u emisiji) bilo nekih pitanja vezano za casove nocu/po kisi/autoputu/da li su naglo kocili. 80% ispitanika je odgovorilo - ne nije imalo nista slicno.