Patrijarh u lo¹em stanju

Started by pop, 18-11-2007, 14:06:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Bred

ruzni bosancu mislim da smo davno raskrstili sa vezom crkve i drzave?  :wink:

Wlada

Ru¾an Bosanac, не можеш да извлачиш из контекста историјске чињенице и убацујеш их у данашњицу...
Модерна Србија (од 19. века) задржала је јако мало од средњевековне краљевине, о којој и дан данас знамо само оквирне ствари (колико људи зна да наведе престонице Србије у време Стефана Првовенчаног, краљева Уроша, Радослава, Владислава, Милутина или Стефана Дечанског? ).

Црква има утицај на народ, на друштво, на његов морал... И треба да га задржи!
Свештена лица треба да раде на духовном уздизању и подизању свести српског народа, а не да се баве земаљским пословима политике (која је, како многи кажу, нечастив посао).

Ru¾an Bosanac


Tuzno je kada neko povrsno zna neke stvari.....
Vidite ako danasnji politicari, bar vecina njih smatra da ne sme biti upliva
crkve u politiku kako objasnjavate cinjenicu da u Srbiji postoji
ministarstvo vera.... ocigledan dokaz da su politicari sami sebe demantovali

Wlada

Дакле проблем је у политичарима, и не сме проблем политичара да постане проблем цркве...

Тема нам је лоше стање нашег патријарха Павла...  :ohwell:

pop

Patrijarh malo bolje
Autor: E.B. | 02.12.2007 - 00:17

Zdravstveno stanje patrijarha Pavla blago je pobolj¹ano u odnosu na prethodne dane, a vitalne funkcije su stabilizovane, saznaje „Blic nedelje“ od izvora sa VMA. Iako je devedesettrogodi¹nji patrijarh i dalje u te¹kom stanju i sa ozbiljnom slabo¹æu srca, primetni su diskretni znaci pobolj¹anja op¹teg stanja.

Tokom juèera¹njeg dana ministar vera Radomir Naumov posetio je patrijarha Pavla koji se nalazi na leèenju na VMA. ®elje za ozdravljenje juèe je uputio i reis-ul-ulema Azim Zilkiæ.
Kako je najavljeno, danas æe patrijarha na VMA posetiti i premijer Republike Srpske Milorad Dodik, koji dolazi u posetu Beogradu.

www.blic.co.yu (http://www.blic.co.yu)

willie the scot

ali uvek...

uvek, bilo koja da je tema u pitanju, najrigidniji su oni koji zastupaju liberalnu demokratiju. za njih je sve crno belo. razgraniciti ovo od onoga i gotova prica. prvo na sto me to asocira je drug generalni sekretar staljin:"postoji covek-postoji problem, nema coveka-nema problema". razgranici coveka od zivota i resis problem. ali i fizicki to je isti koren, ljudi koji su danas najglasnije demokratij nekad su bili hard core kpj.

koja je jedina drzava na svetu u kojoj funkcionise liberalna demokratija?
to je ujedinjeno kraljevstvo. zasto? zato sto postoji jasan vrhovni autoritet. u hajd parku, gde se u dokolici okupljaju londonci, izmedju ostalog i da vezbaju govornistvo, dozvoljeno je pljuvati i kritikovati sve zivo osim kraljice elizabete.

da ne govorim o katolickim zemljama, pocev od hrvatske...
u hrvatskoj dobije po zubima svaki politicar koji se usudi upustiti se u raspravu sa crkvom. da li vazi obrnuto?

da ne budem off...
patrijarh je licnost...u stvari on je vise od licnosti. bice koje neverovatnom krotkoscu i smernoscu zraci mir. imam osecaj ko god da ga zameni nece biti dostojan.


ThymusMedica


dirigent

Sanjao sam pre desetak dana patrijarha kako lezi u mrtvackom sanduku , otklopljenom , a oko njega sve cvetni aranzmani.

     Gledam i ne mogu da poverujem zivog coveka sahranjuju unapred . Kad evo ti on se budi i onako zbunjen se okrece oko sebe u sanduku i pita - Sta je ovo ovde? Gde sam to ja?

      A ja zblanut ne znam sta da mu kazem a da ne slazem pa ga pitam hocete li da ustanete? Evo pomoci cu vam...

      On svaka dva minuta pita sta je ovo okolo, a ja sve gledam da skrenem temu da ne provali... Secam se jos da sam mu pomogao da navuce neku trenerku.

      Koliko sam sada cuo izgleda da mu je bolje .   :a

Bred

Preminuo patrijarh Pavle
| Izvor: B92, Beta
Beograd -- Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle preminuo je danas u snu, u 10:45 èasova, u Vojnomedicinskoj akademiji, saop¹tila je VMA.

Telo preminulog patrijarha Pavla ne¹to pre 15 sati preneto je u Patrijar¹iju, gde æe èlanovi Sinoda slu¾iti pomen. Stare¹ina Saborne crkve Petar Lukiæ je rekao da æe potom telo patrijarha biti preneto u Sabornu crkvu, gde æe narod i svi po¹tovaoci moæi da se poklone i oproste od patrijarha Pavla.

Prema njegovim reèima, o terminu sahrane znaæe se vi¹e posle sednice Sinoda, koja bi trebalo da se odr¾i u toku dana. Ustav SPC-a predviða da kada se "patrijar¹ijski presto uprazni" svu vlast preuzima Arhijerejski sinod SPC-a, o èemu vi¹e mo¾ete èitati u posebnoj vesti.

Ispred Saborne crkve poèeli su da se okupljaju graðani, kao i sve¹tenstvo Srpske pravoslavne crkve.

nastavak -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=11&dd=15&nav_category=12&nav_id=392744

Kamicak

Njegova plemenita dusa konacno je nasla mir. Nije za njega bolnicki krevet, vec neki bolji svet..

an85


iwanna 87

Amin Boze,slava mu.. Sad je na lepom mestu,ne mora da gleda sta se radi na ovom svetu ...svi treba da se radujemo.

philoserbiana

On ce da nas posmatra i moli se za srpski rod sa onog boljeg sveta, tik uz velikog Savu :-)
Takvih kao sto je on puno je Carstvo Nebesko...i ima mesta za sve hristoljubive i bogobojazljive ljude, plemenite i mudre u mudrosti Bozjoj :-)
Neka mu je vecna slava i hvala :-)
A mozda je nasem rodu bas sada u ova teska vremena potreban jos jedan molitvenik, svetac, zastupnik pred Gospodom :-)
AMIN!

pozitiva

Quote from: philoserbiana on 16-11-2009, 10:36:11
On ce da nas posmatra i moli se za srpski rod sa onog boljeg sveta, tik uz velikog Savu :-)
Takvih kao sto je on puno je Carstvo Nebesko...i ima mesta za sve hristoljubive i bogobojazljive ljude, plemenite i mudre u mudrosti Bozjoj :-)
Neka mu je vecna slava i hvala :-)
A mozda je nasem rodu bas sada u ova teska vremena potreban jos jedan molitvenik, svetac, zastupnik pred Gospodom :-)
AMIN!
slazem se!!!

dirigent

Mnogo ljudi je bilo da oda postu , od najmladjih do najstarijih.
     Neki su mu zamerali devedesetih sto nije stao protiv Milosevica odlucnije. Ipak tada kada su se mnoge vrednosti obezvredjivale i izgubile smisao , On je bio iznad svega toga . Lepo je sto smo imali nekog takvog da svi mozemo da mu se poklonimo i da ga postujemo bili levo , desno , gore - dole i od kojegdekud da smo.
     Imao sam puno puta cast da vodim hor na liturgijama koje je sluzio. Mogu reci da je umeo dobro da peva. Propovedao je odmereno , uvek se oslanjajuci na jevandjeljske poruke , ali je umeo da poveze sa nekim prakticnim pitanjima vere i svakodnevnog zivota.
      Cuo sam mnogo zanimljivih prica o njemu. Izdvojicu dve.

      Jednom prilikom ga jedan svestenik upita jos devedesetih (kad je bio mladji).--> kako Svjatjejsi mozete da se vozite gradskim saobracajem , kad je stalno goimal sveta , a i zene se voze oskedno obucene , sa dekolteima i sl... --> Paja: prijatelju moj svako vidi ono sto zeli da vidi.
       Drugom prilikom je banuo na probu beogradskog pevackog drustva . Posto su prostorije drustva u istoj zgradi gde i patrijarsija, samo malo izolovano , povezuju ih jedna vrata koja se skoro i nikad nisu koristila i gde je kvaka tesko radila. Patrijarjh je prosao tuda do prostorija gde je hor imao probu, pa usput upita --> A koliko ima da ova kvaka ne radi kako treba? ---> Ovi odgovorise tipa otkad sebe... Otide ovaj potom i vrati se za 5 minuta sa alatom da popravi kvaku na zaprepascenje horista koji su se tu nasli.
       Definitivno nije voleo gotovanstvo tipa sto mozes danas ostavi za sutra. Pricali su mi da se i peo na odzak patrijarsije da nesto majstorise ne  cekajuci druge da to oprave. Pod stare dane takvi podvizi mu nisu trebali , al Gospod ga je cuvao , a nama bio za primer svake vrline.
        Nek je starcu vecna slava , lepo bi bilo da mu se posveti neka crkvica, pa bilo da ga svecem proglase ili ne.