Sistemi vrednosti

Started by Ru¾an Bosanac, 19-11-2007, 21:45:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ru¾an Bosanac

Pre neki dan slucajno upoznah jednu bakicu..i popricah malo s njom...
ispostavilo se starica fakultetski obrazovana i da je nekada radila na visokoj poziciji u socijalistickom Titovom drustvu... Kako je radila na uspostavljanju zdravih vrednosnih normi u periodu posle drugog svetskog rata koje su trajale po njenim recima 1950-1969, poredeci to sa danasnjom situacijom procenila je da bi nama trebale dve, mozda i tri generacije za uspostavljanje pravih sistema vrednosti... Naravno ovde se ne misli da je drzavni poredak taj koji je donosio zemlji te vrednosti vec pravilno usmeren proces koji to omogucava...
Da li mislite da bi to moglo malo brze da se ostvari?  3 generacije, suvise mracna prognoza brrrr...

Darker

Ne mislim... Mislim da taj sistem vrednosti itekako ima veze sa politièkim i dru¹tvenim poretkom u zemlji. Komunizam je bio sekta sa guru-om koji je bio zvezda vodilja, autoritet, indoktrinator, ali je postavljao cilj. I imao si cilj. I mogao si do njega doæi(npr. znaèke na ORA-i) samo po¹tovanjem odreðenog sistema vrednosti, koje je vaspostavio vrhovni guru.
Danas je jedini sistem vrednosti-LOVA BATO! Plandovanje i lièni interes! Ako nema liènog interesa-mrka kapa. :ball2:
Vraæanje u socijalizam bi bila degradacija, ali ovaj novi sistem ne valja iè :nonono:

AquArius

Fakultetski obrazovana zena u vrhu za vreme Tita ..

Hm, hm ..

Ja sam se tu vec zamislila.


lycos

Quote from: Darker on 19-11-2007, 21:56:50
Danas je jedini sistem vrednosti-LOVA BATO!
Kako opstati danas bez love ? Od cega da zivis-od vazduha ?
Niko te ne pita kako si do nje dosao. Bitno je da li ti shushkaju dzepovi.

Darker

-Ili tre¹a :wink:
Mnogi bi prodali æaleta i kevu
za cipelu levu
a za desnu
prodali bi sestru :K

darusaz

Дакле, ти ме увек одушевиш.  :ziveli

Оригинално речено, али нажалост није далеко од истине!
Quote from: Darker on 19-11-2007, 22:07:40
-Ili tre¹a :wink:
Mnogi bi prodali æaleta i kevu
za cipelu levu
a za desnu
prodali bi sestru :K

Darker

Samo ¹to to nisam ja nego Cane iz Brejkersa...
"Lova, lova, lova je sve"...

hulio_salinas

#7
Ovo je tema o kojoj može da se priča dan i noć. Možemo do ujutru da raspravljamo "lova-nelova", "ubiti-ne ubiti", "prevariti- ne prevariti"... ali plašim se da su prazne priče ako ne učinimo nešto konkretno.

Svi smo svesni da živimo u moralno retardiranom, zaostalom svetu koji se zasniva na novcu, ličnom interesu i sebičluku. Šta ćemo da radimo? Da pričamo o tome? Da klimamo glavom i potvrđujemo? Nema od toga ništa...

Moramo nešto raditi. Pošto smo suviše mali, neprimetni i u manjini, ne možemo ništa uraditi na globalnom nivou. Ne možemo vaspitavati celu planetu. Ne možemo menjati sisteme vrednosti današnjice, jer je svet surova, mračna džungla.

Jedino što možemo jeste da očistimo naše dvorište. Očistimo našu kapiju, popravimo bravu, ofarbamo poštansko sanduče, sakupimo đubre i bacimo u kontejner. Ako očistimo naše dvorište, komšija će se zapitati: "Pa čekaj majku mu, vidi kako je njemu lepo". Zašto da on ne uredi svoje dvorište. Zašto da on očisti ispred kuće. Zašto da ne... Malo po malo cela ulica čista.

Ako komšija neće, to ne treba da te brine. Ko si ti da ga vaspitavaš? Jednostavno čovek neće! Nema ni veze, ne mora. Radi da tebi bude lepo, daj primer komšijama. Videćete oni sigurno! Makar će razmisliti. Na njemu je onaj drugi deo: da li će te slediti ili ne. To nije naš deo posla. Ne možemo ući u tuđu glavu i misliti za njega.

Ne treba da naglašavam u kom smislu je ovo pisano.

Lično, mislim su dva izvora opšte retardacije: svetski poredak i, što je još važnije, mi sami. Svetski poredak je pušten prema budućnosti bez ikakvog reda i bez ikakve kontrole. Pa i ne može da se kontroliše. Ko bi to kontrolisao? Svaka država, grad za sebe mora ima lidera. Ne mislim diktatora, nego lidera koji je normalan u glavi. Surovo je što se politikom ne bave nesebični ljudi. Oni pametni, razumni su svesni da nema 'leba od bitke sa svetom i politikom! Ali ne slažem se sa tim! Ako si intelektualac, ako imaš znanja da promeniš nešto oko sebe - učini to! Ne čekaj da neko skače ispred tebe! Ne gledaj na ljude kao na rivale, nego kao na saborce! Koji je cilj vaše borbe? Pa opšte dobro. Tako treba. Barem mislim da treba.

Ovo su mnogo teške, kompleksne priče i ne možemo se time baviti na ovom nivou. Možemo kakiti kao što sada ja radim... ali to nije rešenje. Rešenje je da smislimo način da sredimo svoj život, a da ne ugrozavamo tuđ.

Smatram da se i u današnjem ludilu može ostati hladne glave i mislim da nije sve crno. Jeste tužno, jeste ružno, ali nije smak sveta.

Smejte se, ljudi! Osmeh tuče sve mrgude! Osmeh ostaje u sećanju onih koji vas vide!

:happy: :)):

Girl

#8
Bravo, Hulio!
Bistar decko i zreo!  :cvet

Sledece reci mozda na prvi pogled zvuce kontradiktorno, ali... pazite!  :wink:
Kada bi ljudi samo malo vise gledali sebe, a ne druge - oni primecuju trn u tudjem oku, a balvan u svom ne vide! Ona cuvena iz ekologije - misli globalno, deluj lokalno moze se i treba primenjivati u svakodnevnom zivotu, tj. imati to na umu kad pocnes da kritikujes nesrecu, siromastvo, politicku situaciju! Moras krenuti od sebe, steci znanje, primati informacije, pomagati u nevolji, a ne cekati da se stvari pokrenu same od sebe, jer NECE!

Duke

Jako smo mi lepo primili tu pricu kao narod samo da skrenem paznju.

Mnogi ljudi koji i kritikuju poredak, nisu protiv njega u osnovi nego samo zele da su u tom poretku na visem polozaju. Opet onaj ko je na vrhu ne oseca stvar kao takvu jer sa trona stvari se dosta izoblice, pa i kad moze da promeni nesto bira da to ipak ne ucini. Zato stvari stoje, kada se ovde u svesti to promeni, pasce i sistem vrednosti i docice drugi. od 89te do 92ge se to vec jednom desilo.

Dobrodosli u kapitalizam.

Mozda smo ovo i zasluzili, ko zna???

Masha

Sistem vrednosti - rupa bez dna sto se price tice. Ja znam da sam imala isti i ovde i gde god sam bila, bila to zemlja u tranziciji, kakva je Srbija, ili kapitalisticka Amerika. Necu mnogo da tupim, dopada mi se huliov post u ovoj temi s tim sto je hulio dao prioritet svetskom poretku (mozda je bilo bolje da je ova prica sa pocetka bila na kraju  :wink:) a ja bih podsetila da je pomenuo i nas same. Sve u svemu, ovaj svoj ne bih menjala za one Darkerove primere  :K, ali kome to odgovara, go ahead!

Darker

Quote from: Duke on 21-11-2007, 21:01:29
Jako smo mi lepo primili tu pricu kao narod samo da skrenem paznju.

Mnogi ljudi koji i kritikuju poredak, nisu protiv njega u osnovi nego samo zele da su u tom poretku na visem polozaju. Opet onaj ko je na vrhu ne oseca stvar kao takvu jer sa trona stvari se dosta izoblice, pa i kad moze da promeni nesto bira da to ipak ne ucini. Zato stvari stoje, kada se ovde u svesti to promeni, pasce i sistem vrednosti i docice drugi. od 89te do 92ge se to vec jednom desilo.

Dobrodosli u kapitalizam.

Mozda smo ovo i zasluzili, ko zna???

Da bi promenio sistem-mora¹ postati deo njega.
Kad postane¹ deo njega vrlo lako ti se osladi, ali umesto ti njega tako slatkog - on proguta tebe!
I ispljune besprizorne kreature koje se muvaju danas po na¹oj politièkoj sceni...

Duke


Lence

QuoteJedino ¹to mo¾emo jeste da oèistimo na¹e dvori¹te. Oèistimo na¹u kapiju, popravimo bravu, ofarbamo po¹tansko sanduèe, sakupimo ðubre i bacimo u kontejner. Ako oèistimo na¹e dvori¹te, kom¹ija æe se zapitati: "Pa èekaj majku mu, vidi kako je njemu lepo".
Sada cu da nazvrljam nesto preko, stavim zvaku u bravu, prevrnem kantu sa djubretom, pa da i njemu bude ruzno kao i meni! :twisted:
  Da komsiji crkne krava!  :K :K :K

pig_am_am

kaze meni jutros stariji jedan komsija:
"u selima se svi zivi znaju od prve do poslednje kuce,svi se druze, a mi u istom ulazi pa se niko ne druzi. al,eto,to je zato sto nemamo svi iste prste".

dugo sam razmisljala sta mu je to znacilo-i nisam shvatila.