Pitanja vezana za upis 08/09

Started by jeckili_cg, 24-11-2007, 19:57:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Wlada

Quote from: jeckili_cg on 28-02-2008, 18:47:33
i gdje konkretno magistar biohemije moze da radi?
У лабораторији, у производњи лекова.

МФ је тежи (а и главни смер, јер се ту уче прави фармацеути) па зато и плаћенији (генерално...све зависи од тебе).

Није компликовано, већ скоро немогуће. Уколико рачунаш да ћеш лагано уписати МБ па се пребацити на МФ, заборави... Боље паузирај годину дана...  :roll:

Бодовна граница зависи највише од тога како ће ваша генерација урадити пријемни и од тежине самог теста, а не од броја студената који могу да упишу факс (рачунај да је још 100 људи који нису хтели да упишу фармацију са интересовањем чуло исту причу).  :roll:

mihajilo

A i ja svasta pricam.:DPrica nije proverena,mozda su samo glasine. :hmm
Jel moze neko da kaze vise o platama...nek cifre,brojevi me zanimaju? :K

Wlada

Имаш на насловној страни форума оглас... стан + 800 евра (а то је почетна плата).
Зависи где желиш да радиш...

У сваком случају труд се итекако исплати јер је фармацеутски посао пре свега чист и господски (али се испрљаш док завршиш факс за цео живот :K).
Фармацеути живе лепо свуда на планети, у свакој држави у свакој средини.  :>

mihajilo

Fala Wlado.Moram jos jedno pitanje.Sta moze MB da otvori privatno?Neku laboratoriju...?Jedna drugarica mi je cak rekla da moze da otvori i apoteku,al' to nije istina.

AnaCrvena

generalno,ti mozes da otvoris sta god hoces,ali ne mozes tu i da radis,vec da zaposljavas radnika... :K
za otvaranje biohemijske laboratorije treba uloziti dosta,ali verujem da je dobra,cak odlicna investicija...znas i sam kako su analize po privatnim laboratorijama paprene...pa ko moze i voli-nek' izvoli...

Bred

takodje, neka me neko ispravi ako gresim ali MF cak ni nakon specijalizacijeiz oblasti biohemije ne moze da otvori samostalno biohemijsku laboratoriju?

jeckili_cg

zanima me da li instituti saradjuju sa fakultetom i na koji nacin,i da li postoji neka praksa u toku studiranja i da li je moguce baviti se naucno-istrazivackim radom posle faxa(u nasoj zemlji)?

Wlada

Научно истраживачким радом се бави јако мало студената након завршетка фармације...
Питање је да ли и свака генерација даје бар два-три права научника...

Зависи на какве научно-истраживачке радове мислиш (аматерски, професионални, едукациони...)...

jeckili_cg

na profesionalne naravno :smekerica:samo molim te ako imas vremena odgovori mi i na drugi deo poruke,ako te ne mrzi da kuckas :>

_sanja_

ako bi zelela da se bavis naucno istrazivackim radom onda ti je bolje da upises hemiju a ne farmaciju, kao sto Wlada rece , vrlo, vrlo retko se ljudi koji zavrse farmaciju bave time, bar koliko ja znam,koliko sam mogla o tome da cujem i procitam.  mada ne znaci da je nemoguce.  :cvet

jeckili_cg

bas bi mi znacilo da pogledas :cvet ali nije valjda da se posle faxa moze raditi samo u apoteci?

Wlada

Вероватно мислиш на синтезу и дизајн нових лекова... (тако сам ја замишљао научни рад). :roll:

Синтеза новог лека је вишедеценијски процес, који кошта на стотине милиона долара, и због тога ниједна земља у региону не може да приушти једно такво истраживање (на коме опет ради "тушта и тма" хемичара,фармацеута, биохемичара,...).
То је посао који углавном обављају истакнути професори са универзитета, јер, шта год причали, тешко се од науке живи... :roll:

Преко 90% фармацеута заврши по апотекама, још неки проценат оде на индустрију, маркетинг лекова (у оквиру страних представништава) и клиничку фармацију...
Од укупног броја фармацеута ни један посто не оде у научнике (али тако ти је на свим факултетима), јер за тако нешто ипак треба бити "обдарен " :>

Наравно постоје истраживања на много мањем нивоу (модификација постојећег лека),али и за такав рад је потребно огромно знање и доста одрицања.

Пројеката увек има (у земљи, и ван). Питање је да ли ћеш желети тиме да се бавиш након 5 година студија :K

Што се тиче праксе, она је обавезни део студирања, и постоји пракса на више истакнутих компанија, у апотекама, исправиће ме неко, и на ВМА у оквиру клиничке и болничке фармације.

Фармацеути раде по клиникама, болницама, веледрогеријама, у индустрији... Шта ћеш више? Овај факултет не школује научнике, него, пре свега, здравствене раднике  :wink:
А о томе више на уводу у фармацију када је будеш уписала.  :wink:

_sanja_

Wlado svaka cast za post, ali valjda treba biti obdaren a ne "obdaren"   :K   :K    sorry za off    :cvet

jeckili_cg

hvala na odgovoru,jeste da ponekad malo vise filozofiras ali sad ti stvarno skidam kapu,cvetic za vladu :cvet

Wlada

Шта да кажем... Деветка из увода - заслужена  :K
Што се тиче "обдарености": цццц девојке,само на то мислите  :F :smekerica: :K