Mu¹karci pred plavu¹ama "gube glavu"

Started by Roben, 25-11-2007, 17:06:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Roben

Mu¹karci pred plavu¹ama "gube glavu"

Mu¹karci pred plavu¹ama zaista "izgube glavu", pokazalo je nedavno istra¾ivanje. Nauènici su do¹li do zakljuèka da mu¹karci u dru¹tvu plavu¹a menjaju svoje uobièajeno pona¹anje, najverovatnije zbog stereotipa po kojem su one manje inteligentne od ostalih ¾ena, pi¹e "Sandej tajms" (Sunday Times).

Od ispitanika mu¹kog pola se oèekivalo da popunjavaju testove op¹te informisanosti, pri èemu su im prethodno prikazivane slike razlièitih ¾ena, a rezultati su bili iznenadjujuæi. Testiranje je pokazalo da su rezultati uoèljivo lo¹iji ako su mu¹karcima prikazivane slike plavu¹a.

Analizom dobijenih rezultata utvrdjeno je da mu¹karce nije "zanela" plava kosa, veæ su ispitanici reagovali kao da imaju posla sa "glupom plavu¹om", pa su se i oni sami gluplje pona¹ali.

"Istra¾ivanje je pokazalo da ljudi suoèeni sa nekim stereotipom poèinju da se pona¹aju u skladu sa njim", izjavio je Tjeri Mejer, sa Univerziteta u Parizu, gde je i sprovedeno istra¾ivanje.

Nauènici veruju da su plavu¹e postale naroèito "ranjive" tokom pro¹log veka. Sve je poèelo 1925. kada je Anita Lus objavila roman "Mu¹karci vi¹e vole plavu¹e", da bi se stereotip konaèno otelotvorio u liku Merilin Monro.

Ipak, ako je za utehu plavu¹ama, ovo nije jedina studija koja je ukazala na to da su ljudi skloni promeni pona¹anja kada se nadju u specifiènim situacijama. Ranije je utvrdjeno da se govor usporava u dru¹tvu starijih, da se ¾ene na liderskim pozicijama ocenjuju po mnogo stro¾im kriterijumima nego mu¹karci, kao i da u pisanim esejima rasne predrasude "isplivaju" mnogo èe¹æe nego u razgovoru.

(MONDO)

stef

 :nene:...ja samo pred  :cvet izgubim glavu... :a

Darker

Ok,a shta izgubish pred plavushama? :smekerica:
Plavushe rulz!

Lence

   Onda cu se ofarbati u crno!
Vise zelim da cujem nesto pametno!  :>

Al-Jasmina

 :lol: :lol: :lol:
Nemam nista protiv ako neko zaglupi,
onda se super ismejemo  :)):
:cvet :happy: :)): :>

lycos

uf, a ja bih pred onom sa slike totalno odlepio..  :smekerica:

Lence

#6
 
QuoteNemam nista protiv ako neko zaglupi,
onda se super ismejemo 
Pa da, al zamisli da sam ja plava i glupa, a on zaglupi, pa lupa, a ja glupa, pa ne kapiram da je zaglupio...a onda nam se smeje neko treci...  :K
...mada, ako zamislimo da sam plava i pametna, to bi bilo  :siza: :116:
   Jass, mora da ti je zivot bas zabavan!  :cvet
   

pig_am_am

meni je extra kad izgube glavu i zaglupe  :>  :smekerica:

Pedja

Мени се чини да су црнке фаталније  :smekerica:  8)

Al-Jasmina

 :cvet nije ni vazno, ko je fatalan- taj je fatalan i sa zelenom kosom  :>

Pedja

У праву си Ал Јасмина! :>

Al-Jasmina

 :smekerica: Da se razumemo, ja nemam zelenu kosu  :lol:

Pedja


Al-Jasmina

Idemo u off,
ali reci cu ti uzivo :smekerica:

:trfr:

Masha

Steta sto ovo nisam videla ranije pa da se ne farbam  :K. Sad necu moci da spavam razmisljajuci o tome kako sam svojom bojom kosom umanjila sebi sansu  :K. Ali, ima i nesto pozitivno- sad mogu da razmisljam  :K