Pedometri daju inspiraciju da se du¾e ve¾ba i doprinose boljem zdravlju

Started by Bred, 29-11-2007, 13:07:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Medicinska istra¾ivanja pokazuju da svakodnevno ve¾banje doprinosi kontroli telesne mase, pojaèava energiju, smanjuje rizik od srèanih oboljenja i visokog krvnog pritiska, ali i èini zglobove fleksibilnijim, tako da je kretanje lak¹e. Uprkos svim tim informacijama, nova analiza Amerièkog centra za kontrolu i spreèavanje bolesti pokazuje da je napredak u borbi protiv srèanih oboljeja kod mladih Amerikanaca u potpunosti zaustavljen, pre svega zbog ¹iroko rasprostranjene gojaznosti i nedovoljnog ve¾banja. Jedno drugo istra¾ivanje otkriva da vrlo jednostavan ureðaj, koji meri koliko koraka osoba napravi, doprinosi da ljudi ve¾baju vi¹e.

U vreme ruèka u Va¹ingtonu, mogu se primetiti ljudi koji trèe ili hodaju, a neki od njih nose i pedometar.

"To je mali, relativno jeftin ureðaj, koji se obièno nosi na kuku i meri koliko koraka neko napravi tokom dana", obja¹njava dr Dina Bravata, koja je zajedno sa svojim kolegama na kalifornijskom Univerzitetu Stenford obraðivala podatke o tom kako je pedometer upotrebljavalo 27 hiljada ljudi. Meðu njima je Kala Flaj¹er, koja ga je koristila u poslednje dve godine i tvrdi da joj je pomogao da popravi svoje zdravlje.

"Definitivno sam u boljoj formi, krvni pritisak mi je ni¾i, krvna slika bolja. Oseæam se 100 puta bolje i izgubila sam 20 kilograma", ka¾e Kala Flaj¹er.

Veæina onih koji su koristili pedometre imali su cilj koliko æe koraka napraviti dnevno. Flaj¹er i mnogi drugi planirali su 10 hiljada, ali doktor Bravata ka¾e da je najva¾nije imati cilj.

"Utvrdili smo povezanost izmeðu postavljanja bilo kakvog cilja, bilo to 10 hiljada koraka dnevno ili neka druga vrednost, i pobolj¹anja fizièke aktivnosti", obja¹njava ona, a Kala Flaj¹er dodaje:

"Pedometar je u stvari kao prijatelj sa kojim svaki dan razgovarate o ve¾banju. Znate ono, kako sam pro¹la danas? Pa, moraæu sutra malo bolje".

Korisnici pedometra u studiji snizili su svoj krvni pritisak i smanjili procent masti u telu, ali nauènici ka¾eu da je jedna od kljuènih stvari bilo i bele¾enje aktivnosti.

"Otkrili smo da je va¾an deo poveæanja fizièke aktivnosti kod korisnika pedometra bilo i voðenje dnevnika", ka¾e dr Bravata.

Presti¾ni ®urnal amerièkog lekarskog udru¾enja obajvio je ovu studiju, a Amerièka akademija porodiènih lekara smatra hodanje jednim od najboljih naèina ve¾banja, jer je lako, bezbedno i jeftino. Lekarske organizacije takoðe napominju da æe za razliku od trèanja i d¾ogiranja, hodanje te¾e dovesti do povreda i da je dobro ne samo za srce veæ i zbog toga odr¾ava èvrstinu kostiju. Uz sve to, Amerièki centar za kontrolu i spreèavanje bolesti u svom izve¹taju istièe da ve¾banje i gubitak te¾ine mogu da spreèe ili odlo¾e pojavu dijabetesa tipa dva.

VOA.com