Zaustavimo sidu. Kako TI preuzima¹ odgovornost?

Started by darusaz, 01-12-2007, 14:26:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

darusaz

Колегинице и колеге,

као што већ врло добро знате данас је светски дан борбе против сиде. Наш портал се укључио активно у целу причу, што је исто већ познато. Елем, овогодишњи глобални слоган је "Зауставимо сиду. Одржимо обећање." илити по енглески "Stop AIDS. Keep the Promise."

Када је у питању овај озбиљан проблем, већ смо имали неке дискусије на ту тему, последња у низу тицала се намерног и свесног инфицирања других особа ХИВом а наслов теме је био "ХИВ као тренд".Ту сте врло лепо изнели своје мишљење.

Моје данашње питање има везе са овом паролом ПРЕУЗМИ ОДГОВОРНОСТ И ТИ. На који начин ТИ преузимаш одговорност:

  • према себи,
  • према другима,
  • према особама које живе са ХИВом или са сидом?

Да ли сте икада имали прилике да активно учествујете у раду неке од организација у Реп. Србији која се бави овим озбиљним проблемом?

Al-Jasmina

 :hm Nisam imala tu priliku,
u principu moj deo preuzimanja odgovornosti se svodi na to da preko Foruma terorisem sa onim "Kondom always"
i naravno da se trudim da sebe zastitim a samim tim i partnera na ogovrajuci nacin.

Aids je postala vrlo maglovita bolest,
pojavilo se toliko tvrdnji o njoj,
teorija zavere pocev od toga kako je nastala
pa preko toga kako se TACNO moze preneti
i da li lek postoji ili ne...

U celoj toj prici moguce je lako smatnuti s uma
da ona uopste postoji.

Dakle najbitnije je temeljno prihvatiti cinjenicu da je AIDS tu...oko nas! I ne namerava da ode sem ako je sami ne ispratimo u zaborav..
Kako?
Zastitom!
Prevencijom daljeg sirenja, u nedostatku vakcine ili leka.



pop

Zao mi je sto se o AIDSu prica skoro iskljucivo 1. decembra, sto rece jedan drugar - na dan Side  :K, ali je s druge strane odlicno sto se u ovo vreme u godini toliko intenzivno o tome govori.
Ucestvovao sam aktivno u JAZASu dok sam bio u srednjoj skoli, ono - tribine, predavanje, vrshnjacka edukacija... Pre 2 godine sam ponovo bio u centrali, popricao malo o organizaciji, ponudio se da pomognem jer smo mi ipak kao farmaceuti deo tog zdravstvenog miljea, ali sam dobio odgovor da JAZAS uglavnom akcenat baca na srednjoskolce i tzv. vrshnjachku edukaciju. Slazem se da je taj deo populacije prava ciljna grupa za borbu protiv AIDSa, ali ne treba nikako zanemariti ni studente i druge mlade ljude, kao ni ostale kategorije ljudi u urbanim i ruralnim sredinama. Najveca opasnost je nedostatak svesti o koliko opasnoj bolesti se radi, kao i uvrazeno misljenje u stilu 'nece to meni sad da se desi'  :roll:.

darusaz

@Pop: Истакао си два врло важна проблема. Запостављање студентске популације као и чувену мисао "неће мени да се деси.

По ономе што сам ја гледао од података добар део новоинфицираних последњих година су управо од 17. до 25. године старости, али претежно изнад 21. године. Јел су то године када се иде у школу или када се студира/ради?   :hm И ЈАЗАС, а поготову Y-PEER (одн. CENTARE8) се баве популацијом до 18. година старости.

Добро је да се барем данас и који дан пре и после говори о овом проблему. Али чини ми се, не само код нас, већ у највећем делу света да се ово некако "гура под тепих". А када га већ гурнеш под тај тепих - лакше је. Не види се. А ипак није решено. И самим тим се шири.  :help2: Ево ја гледам реакцију код себе кући. Тата први гунђа: "Докле више та сида, цео дан су ми се попели на главу." Још ја узео да му објасним шта значи црвена трачица коју носе људи на тв-у, и то га је тек разсрдило: "ма шта ја имам да им пружам подршку и да се саосећам са њима. како су сејали тако су пожњели, њихов проблем".

Quote from: pop on 01-12-2007, 18:15:24
Slazem se da je taj deo populacije prava ciljna grupa za borbu protiv AIDSa, ali ne treba nikako zanemariti ni studente i druge mlade ljude, kao ni ostale kategorije ljudi u urbanim i ruralnim sredinama. Najveca opasnost je nedostatak svesti o koliko opasnoj bolesti se radi, kao i uvrazeno misljenje u stilu 'nece to meni sad da se desi'  :roll:.

Al-Jasmina

Zar se niko sem Jazasa ne bavi mladima&SIDOM?
Ko onda pokriva populaciju od 20 do 26-7-8-9?  :ohwell:

darusaz

Quote from: Al-Jasmina on 01-12-2007, 20:36:09
Zar se niko sem Jazasa ne bavi mladima&SIDOM?
Ko onda pokriva populaciju od 20 do 26-7-8-9?  :ohwell:

Јасминка  :>, младима до 18 већ рекох ко се све бави. А нама "старијима" треба да се бави ЗЗЗЗ Студената Београд и Црвени Крст Србије ваљда.....  :roll:

А особама преко 30 година старости - не бави се нико.  :F

Al-Jasmina

 :nonono: dakle niko?  :wall:
A imaju sve te podatke?
:ohwell:
Svasta!

Smrda

ja sam isto ucestvovala u JZASu dok sam bila u srednjoj skoli...
i slazem se sa vama da je studentska generacija zapostavljena,
a nije ni Crveni Krst nesto aktivan po tom pitanju....
koliko sam shavtila oni se svi vode logikom da sustudenti dovoljno odrasli da se sami obavestavaju :roll:

darusaz

@Smrda: Благи оф, али морам. Када сам радио у нашој здравственој секцији, звали смо Црвени крст да нам дају термин за курс прве помоћи. Рекли су да су заузети тренинзима за школска такмичења и да могу да нам понуде само термине у месецима када су нама испитни рокови... Толико о Црвеном крсту.

Ја већ рекох, заиста није добра реклама за НВО које раде у овом сектору када се види да је већина новоинфицираних из студентске генерације. Барем гледано по годинама старости.  :wall:

Било би лепо, да се некако до наредног децембра организујемо ми са фармације, као што су се организовале колеге са медицинског и да и ми имамо свој пункт 1. децембра. А и да на факултету буде једно предавање барем. Из мог угла одговност фармацеутске струке је да што ефикасније ради на новим лековима помоћу којих би људи који живе са ХИВом заиста имали светлу будућност. А колеге доктори медицине, да омогуће боље збрињавање оболелих. Заједно радимо на превенцији.  :~

Такође апропо онога што су Попа одбили у ЈАЗАС-у са мном иста прича, и онда се после моја мајка чуди зашто радим у једној од ПЛХИВ организација уместо у ЈАЗАС-у.  :roll:

Quote from: Smrda on 02-12-2007, 12:28:50
ja sam isto ucestvovala u JZASu dok sam bila u srednjoj skoli...
i slazem se sa vama da je studentska generacija zapostavljena,
a nije ni Crveni Krst nesto aktivan po tom pitanju....
koliko sam shavtila oni se svi vode logikom da sustudenti dovoljno odrasli da se sami obavestavaju :roll:

Weishaupt

Jazas je pre par godina imao kampanju usmerenu iskljucivo na muskarce pod sloganom 'Misli za dvoje'. Veliki je problem ne informisanost mladih, pa i studenata medicinskih orijentacija. Ona je tolika da je to prosto zapanjujuce. A nasa drzava naravno nema neki konkretan plan povodom dosta ozbiljnih stvari, pa ni u vezi sa HIV-om. Inace imam neke poznanike koji su hiv + i ja nemam problema u tom ljudskom odnosu sa njima, jer znam kako se sve hiv prenosi, i sve je ok. Kod nekih ljudi vlada histerija, ali je istina da smo mi zdravi mnogo opasniji po osobe sa koje su HIV + (i obolele od aidsa) jer im je imuni sistem kompromitovan, i neka uobicajena infekcija bi za njih bila kobna.

pop

Quote from: darusaz on 02-12-2007, 13:49:26
Било би лепо, да се некако до наредног децембра организујемо ми са фармације, као што су се организовале колеге са медицинског и да и ми имамо свој пункт 1. децембра. А и да на факултету буде једно предавање барем. Из мог угла одговност фармацеутске струке је да што ефикасније ради на новим лековима помоћу којих би људи који живе са ХИВом заиста имали светлу будућност. А колеге доктори медицине, да омогуће боље збрињавање оболелих. Заједно радимо на превенцији.  :~

Potpuno se sla¾em sa idejom, a dodao bih jo¹ da treba ukljuèiti i profesore i asistente koji su zainteresovani. Ne bi trebalo zanemariti ni èinjenicu da farmaceuti (uz radnike na trafikama) neposredno uèestvuju u borbi protiv AIDSa prodajom kondoma. Na taj naèin smo u direktnom kontaktu sa ljudima, ¹to nam pru¾a priliku da edukujemo stanovni¹tvo i na tom nivou. Znam sluèajeve kad je drugar 3 puta kupovao aspirine i flastere umesto kondoma jer ga je bio blam od apotekarke. Mi smo ti koji treba da objasne ljudima da nije blam kupiti kondom, vec je ogroman rizik ne kupiti ga.

darusaz

Држава је као усвојила некакву стратегију за борбу против сиде, ваљда због тих међународних конценција и обећања које су светски лидери дали да ће до 2010. терапија бити омогућена свима.

А незнање је опасно. А оно је пак велико. Опасно је и по саме младе људе - јасно и због чега, али за студенте медицинских оријентација је још опасније. Они ткада изађу са факултета треба да постану део система здравствене заштите, а самим тим у једном тренутку и да раде са пацијентима који живе са ХИВом/сидом. И шта се онда деси? Страх, предрасуде...

Вајсхаупте, ово си добро рекао везано за то ко је за кога опаснији. Ја део личне одговорности видим управо и у томе. Уколико знам да неки мој познаник/колега живи са ХИВом/сидом, нема шансе да имам социјални контакт са дотичном особом када сам ја болестан.

Quote from: Weishaupt on 02-12-2007, 14:36:11
Jazas je pre par godina imao kampanju usmerenu iskljucivo na muskarce pod sloganom 'Misli za dvoje'. Veliki je problem ne informisanost mladih, pa i studenata medicinskih orijentacija. Ona je tolika da je to prosto zapanjujuce. A nasa drzava naravno nema neki konkretan plan povodom dosta ozbiljnih stvari, pa ni u vezi sa HIV-om. Inace imam neke poznanike koji su hiv + i ja nemam problema u tom ljudskom odnosu sa njima, jer znam kako se sve hiv prenosi, i sve je ok. Kod nekih ljudi vlada histerija, ali je istina da smo mi zdravi mnogo opasniji po osobe sa koje su HIV + (i obolele od aidsa) jer im je imuni sistem kompromitovan, i neka uobicajena infekcija bi za njih bila kobna.

Smrda

ija se slazem sa idejom,
ali samo moram da pitam..zasto do decembra,onda se to sve svodi na to da se ove problematike setimo samo 1.12.
i da..apsolutno treba ukljuciti profesore i asistnete

Weishaupt

Netreba nam 1.12 da bi se ovoga problema setili na jedan dan, jer on dodje i prodja, a ostalih 364 dana niko nista.To je problem koji je tu i koji nece nestati, i da se sada nadje nacin da se bolest vise ne prenosi, jos nekoliko decenija bi trebalo da se svi zarazeni i oboleli ljudi ili izlece, ili na  zalost preminu usled  oboljenja.
Mene najvise cude ljudi koji pod sloganom nece mene rade sve u zivotu, pa i intimne kontakte sa nepoznatim osobama, ili devojke/momci koji i dalje nece da koriste prezervativ sa svojim partnerom iako ih je on varao (naravno bez zastite). Ok je da mi nekome verujemo, ali hej, sida, nezeljena trudnoca, neke polno prenosive bolesti, i to sve za cenu od 5 din, pa nadalje! Mozda bi cena prezervativima trebala biti drasticno niza, jer bi mozda to pokrenulo ljude ako vec zdravi razum nije uspeo.
Dakle, devojke ako vam decko kaze da on sa prezervativom nece jer mu osecaj nije isti, razmislite dobro, jer je to rekao i prosloj devojci, a mozda i ako vas vara nekoj drugoj. Lakse je reci njemu zbogom, nego ostati sami sa detetom, ili HIV-om.

darusaz

Ово са датумом је било више провокација.  :wink: Можда је згодан датум на пролеће када се буде обележао  AIDS Memorial Day.  Хајд да прођу децембар и јануар, па ћемо да се искоординирамо. Форум, Студентска организација, професори/асистенти са катедри чија је ово тематика. Ја сам за.