Zaustavimo sidu. Kako TI preuzima¹ odgovornost?

Started by darusaz, 01-12-2007, 14:26:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

pig_am_am

ja ne znam sta je sa ovim svetom...
juce sam na BN-u [off] to je mislim tv bijeljina[/off]
nacula nekog coveka kako reklamira kremu koja ubija sve bakterije i viruse [off] cak i hiv virus na 15 sekundi [/off]

zamislite da mu neko poveruje  :wall:
jos gore da pomisli da je ta krema svemocna.kako je on izreklamira...

Smrda

uu..pa ja naletoh na provokaciju,a?
ili je to samo testiranje?!?!?
Lm,
mozemo da cekamo do proleca...
ali zato mozemo ovde da se osmisljamo... :wink:

darusaz

Море, честитамо - у тиму си. Мада је тим у оснивању.  :wink:

Као што рекох, конкретно деловање на пролеће, а "консултације око формирања владе" могу и сада да почну.

Quote from: Smrda on 03-12-2007, 18:53:25
uu..pa ja naletoh na provokaciju,a?
ili je to samo testiranje?!?!?
Lm,
mozemo da cekamo do proleca...
ali zato mozemo ovde da se osmisljamo... :wink:

pop

Sto se tice akcije, svakog dana, u svakom pogledu, sve nas je vise...  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:

darusaz

Сјајно! Ево вечерас ми јавила другарица из средње, да је била у организацији акције медицинског факултета у Кнез Михаиловој сада 1.12. Видећу да сазнам шта и како су организовали, па да искористимо њихово искуство.  :smekerica:

Quote from: pop on 03-12-2007, 21:38:51
Sto se tice akcije, svakog dana, u svakom pogledu, sve nas je vise...  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:  :ninja:

Smrda

e,Pope,
a ti ces da krstis celu akciju,ne?!?!?
sorry,morah.,. :>
e a sad jedno pitanje,
zna li neko,
jesu li kod nas odrzavane tribine o Hivu?
mislim na fax?

pop

Ja pamtim :silly: tribine o HIVu koje su bile na nasem faxu pre 4-5 godina, a ako neko mladji zna i neke svezije primere, neka nas podseti  :wink:  Ja ove godine videh da je ceo fax izepljen JAZASovima plakatima, sto je za pohvalu  :pljes:

Smrdo  :abso: :abso: :abso:

:K

pereca

U Studentskoj poliklinici postoji savetovaliste za HIV i SIDU.
Organizuju i besplatna testiranja za studente. Imaju dobru saradnju sa medijima koji stalno obavestavaju o njihovim aktivnostima.
Nije to sve bas na potrebnom nivou, ali kao i za sve u Srbiji, problem je uglavnom novac.

ZPU studenata Beograda vec cetiri godine za redom organizuje akcije povodom 1. decembra na ulicama BG-a i u SKC-u.
Ciljna grupa su pre svega studenti.
Od ove jeseni smo krenuli i sa edukacijom studenata kroz predavanja, jer su statistike pokazale da su upravo studenti u vrhu kategorije ugrozenih.
Predavaci su strucnjaci iz raznih relevantnih institucija u Srbiji i vrlo smo im zahvalni sto odvajaju svoje vreme i rade iskljucivo volonterski (jer vecina koje smo kontaktirali su trazili honorare koje jedna studentska organizacija ne moze da plati i koji su za srpske uslove izuzetno veliki).
Organizovanjem takvih predavanja pokusavamo da obuhvatimo sto veci broj studenata, zato smo se okrenuli akcijama na fakultetima/visim skolama, gde je koncetracija studenata najveca.
Medjutim, praksa pokazuje da su studenti vrlo indiferentni prema edukaciji u tom smislu (izuzetak su studenti fakulteta biomedicinske grupacije), smatraju da dovoljno znaju o rizicima i prevenciji, sto se po statistikama ne bi bas reklo. Dovijamo se na razne nacine da privucemo studente na predavanja, sto je porazavajuce jer bi briga o sopstvenom zdravlju trebala da bude prioritet svakog pojedinca.

Ja sam u forumu Studentsko organizovanje postavila temu o projektu edukacije studenata o zdravlju i pozvala studente da ostavljaju svoje komentare, pitanja..., ali nazalost nijedan post nije ostavljen u toj temi.

Sutra ce se na fakultetu odrzati javna debata o stetnosti duvanskog dima, gosti ce biti strucnjaci iz relevantnih institucija, te vas sve pozivam da prisustvujete ovom dogadjaju. Proteklih dana je u holu fakulteta postavljena kutija u koju mozete ubaciti sva vasa pitanja, na koja ce sutra odgovarati nasi gosti.

Ovo je prvo u nizu predavanja/edukacije na nasem fakultetu u ovoj skolskoj godini. Planirano je da se odrzi edukacija na sve teme obuhvacene ovim projektom, a jedna od njih je i HIV/AIDS.

Smatram da nam nisu potrebni nikakvi zvanicni datumi globalnih kampanja kako bismo se edukovali ili sprovodili akcije kada je zdravlje u pitanju. Jer 1.decembra ionako svi pricaju o SIDI, neminovno je da cemo cuti o tome. Ali sta je sa ostalih 364 dana? Svaki pojedinac na razne nacine moze dati svoj doprinos ovakvoj stvari.
Neka pocne od brige o sopstvenom zdravlju i zdravlju najblizih. To treba da bude zelja, a ne obaveza.

darusaz

@pereca: ОК је то што они раде у поликлиници и другде, али хм.... резултати нису претерано запањујући.

Видим да међу колегиницама и колегама постоји добра воља да се и ми са фармације активно укључимо у борбу против сиде, тако да... А индиферентност се види. Ја на то могу само да злоупотребим онај слоган активног центра "кад неко плаче ја не окрећем главу".  :wink: Релано тако човеку може да се учини да је "проблем нестао", али проблем тада постаје још већи  - ако је глава окренута.

Везано за датум, наравно и боље да то буде неки други дан, неког другог месеца него баш 1. децембар. По мени, ако се одради организација, разни видови активности једном у месец-два би били пун погодак.

Smrda

pereco,
a ko ce da vrsi tu edukaciju,tj da drzi ta predavanja?
neko sa neseg faxa,medicinskog..itd?!?

Weishaupt

Edukacija je ok, ali dokle god ljudi misle da se to nece dogoditi njima(nasta svako jel ima pravo), nista se nece bitnije promeniti. U pitanju je nazalost kolektivna svest jednog drustva ( a to je kod nas na niskom nivou). Edukaciju mozes da drzis, i mozes da pokazujes i pricas i treba, ali sta ako nece doci dovoljno ljudi? Ako ti neko i posle toga kaze "ja volim bez, jer tako mi je lepse"? Jedino da strisnes zube i nastavis dalje, ali nazalost balvan ponekada ostaje balvan.

darusaz

Треба бити истрајан. Знаш нека некоме уђе на једно уво а на друго изађе... опет можда ће се у неком тренутку сетити целе ове приче. Барем ја живим у таквој нади. :a

Али оно што је "супер" у целој причи је да свако зна све о ХИВу/сиди, а не дај Боже да тој некој особи неко каже да има ХИВ, дотична би побегла главом без обзира, јер "сваки контакт са позитивном особом је опасан".  :nonono:

Елем имам идеју како окупити што већи број људи, али отом потом.  :wink:
Quote from: Weishaupt on 05-12-2007, 00:29:08
Edukacija je ok, ali dokle god ljudi misle da se to nece dogoditi njima(nasta svako jel ima pravo), nista se nece bitnije promeniti. U pitanju je nazalost kolektivna svest jednog drustva ( a to je kod nas na niskom nivou). Edukaciju mozes da drzis, i mozes da pokazujes i pricas i treba, ali sta ako nece doci dovoljno ljudi? Ako ti neko i posle toga kaze "ja volim bez, jer tako mi je lepse"? Jedino da strisnes zube i nastavis dalje, ali nazalost balvan ponekada ostaje balvan.

Weishaupt

Imao sam tu srecu da i u osnovnoj i srednjoj skoli prisustvujem Jazasovim edukacijama, cak sam jedno vreme i poznavao tadasnjeg direktora marketinga Jazasa. Eto ja sam imao srece jer su direktori mojih skola bili liberalniji, i podrzavali su i privatno ceo koncept.Koliko se secam 1999. kada sam upisao faks, u muskom toaletu je postojao aparat za prezervative, ubacis sicu i eto, nema mrgodne gospodje u punoj apoteci da te pita na sav glas, A ti bi prezervative?! Medjutim, on je vrlo brzo prestao da radi, i na kraju je uklonjen.Mozda ne bi bila losa ideja kada bi to moglo ponovo da se namesti.U krajnjoj liniji uvek moze neki proizvodjac prezervativa to da uradi, i da prodaje u okviru sponzorstva i samo promocije za malo nizu cenu (ipak nije na trafici ili u apoteci).
Sam problem cini cena, jer je kod nas nazalost sve skupo, a i negde kvalitet nije odgovarajuci. Mozda bi trebalo da nekako vidimo i sta se sve proizvodi na tu temu ( mozda mala prezentacija proizvodjaca), ipak je to nasa bransa u neku ruku.

ali ipak, preventiva je najbitnija, pre par godina je neko istrazivanje u okviru Jazasa pokazalo zastrasujuci podatak da je cak jedan deo devojki bio spreman da se upusti u vezu bez zastite i pored spoznaje da je muskarac potencijalno HIV +, posle toga je usledila vec gore pomenuta kampanja, 'misli za dvoje'.
O virusu side smo ucili i u okviru imunologije, i tamo lepo pise da je on vrlo nestabilan van organizma domacina i da vrlo brzo propada usled uslova spoljasnje sredine. Poljubac sa zarazenim HIV + nije 100% presudan, jer je koncentracija virusa u pljuvacki nedovoljna, ali ako zarazeni ima ranicu ili posekotinu ili lose desni, mogucnost postoji. Ali treba naglasiti ljudima da je to ipak rizicno. Ne bi hteo da uvredim ovde ljude koji su zarazeni hivom, ili da me shvate pogresno, jer znam da ih ima medju nama, ali oni moraju da brinu najvise i o sebi i o nama i svojim postupcima da ne bi nikoga drugog ugrozili.

darusaz

Мислим да аутомат и даље стоји тамо у оном ходнику између мушког и женског тоалета, али сигуран сам да није радио 2002. када сам ја крочио на факултет. Е то је крај првог офтопика.

А други офтопик - дискусија управо одржана на факултету о пушењу. Било је негде двадесетак студаната и то сем једне особе, све непушачи.  :shock

Колега добро си елаборирао ризик од пољупца. У идеалним условима не би био опасан, али као што и сам рече - what if...  :wink:

Ту долазимо до исто битног проблема. Са једне стране едукације у циљу превенције особа које нису инфициране HIV-ом, а са друге стране континуирана едукација и особа које живе са HIV-ом/сидом о томе

  • како могу да свесно или несвесно угрозе друге
  • како да активно учествују у својој терапији (управо овде долази до изражаја и улога нас фармацеута јер већина инфицираних ипак нису по образовном профилу здравствени радници, те је неопходно приближити им компликоване термине, објаснити шта који лек и како ради, које су контраиндикације...

pereca

Quote from: Smrda on 05-12-2007, 00:16:22
pereco,
a ko ce da vrsi tu edukaciju,tj da drzi ta predavanja?
neko sa neseg faxa,medicinskog..itd?!?

Edukaciju vrse lekari specijalizovani za ovakve oblasti, a uglavnom dolaze iz Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije.