Predsednièki izbori 2008- I i II krug

Started by darusaz, 12-12-2007, 17:44:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ares

Ovo moze i bez drugog kruga da se zavrsi, sad je cista formalnost! Iako su radikali pobedili Boris ostaje predsednik jer ce sad za njega da glasaju Veljovci i Cedini a tu su i oni madjari, kad se sve sabere nema sanse za Tomislava! Sve u svemu ova politika kod nas je tako slozena da umetnost prozreti sta svi oni ustvari misle i ko stoji iza njih! Bilo ko da bude predsednik ne moze da radi sta hoce jer se sad vise sile mnogo vise i pitaju nego pre! Smatram da se buducnost nase drzave odigrava kao povlacenje iznudjenih poteza u sahu! :ball2:

pop

Boris Tadiæ i Tomislav Nikoliæ u drugom krugu predsednièkih izbora
Ko¹tunica bira novog predsednika
Autor: Blic online, E.B, Agencije | 21.01.2008 - 00:02

Boris Tadiæ, predsednièki kandidat Demokratske stranke, i Tomislav Nikoliæ, kandidat radikala, u drugom krugu izbora, 3. februara, boriæe se za funkciju predsednika Srbije ali faktièki odluku o tome doneæe - premijer Ko¹tunica. Njegova podr¹ka u drugom krugu biæe odluèujuæa.

Prve procene Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) ka¾u da je Nikoliæ osvojio 39,4 odsto a Tadiæ 35,4 odsto glasova. Kandidat Nove Srbije Velimir Iliæ, koalicioni partner stranke premijera, dobio je oko 7,5 odsto glasova i upravo ti biraèi, uz podr¹ku Ko¹tunice, mogu da odluèe ko æe biti predsednik Srbije.

Izuzetno visok stepen izlaznosti obele¾io je juèera¹nji prvi krug predsednièkih izbora u Srbiji. Prema podacima CeSID, na birali¹ta je iza¹lo oko 61 odsto biraèa, ili oko 4,06 miliona graðana sa pravom glasa. To je najvi¹e jo¹ od parlamentarnih izbora u Srbiji, decembra 2000. godine kada je na birali¹ta iza¹lo 57,7 odsto graðana! Da su graðani Srbije ove izbore zaista prihvatili kao svojevrstan referendum za izbor puta kojim æe iæi Srbija, kazuje i poreðenje sa prethodnim predsednièkim izborima iz 2004. kada je u prvom krugu glasalo „tek“ 47,75 odsto.



Kako je saop¹teno iz CeSID-a, prema rezultatima iz 90 odsto uraðenog uzorka, Tomislav Nikoliæ je dobio 39,4 odsto glasova ili oko 1.610.000 glasova. Boris Tadiæ dobio je oko 1.450.000 glasova, ili 35,4 odsto. Iza njih su Velimir Iliæ, kandidat Nove Srbije sa 7,6 odsto (310.000 glasova), potom Milutin Mrkonjiæ sa ¹est odsto (245.000), pa Èedomir Jovanoviæ (LDP) sa 5,6 odsto ili oko 230.000 glasova. Ostali kandidati, prema procenama CeSID-a, osvojili su mnogo manje glasova: I¹tvan Pastor 2,2 odsto, Milanka Kariæ jedan odsto, Marjan Ristièeviæ 0,4 a Jugoslav Dobrièanin 0,3 odsto glasova.
Republièka izborna komisija je na osnovu 98,68 odsto obraðenih rezultata sa biraèkih mesta saop¹tila da je kandidat Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ osvojio je 39,96 odsto glasova u prvom krugu izbora za predsednika Srbije. Zamenik predsednika RIK-a Dejan Ðurðeviæ rekao je da je kandidat Demokratske stranke Boris Tadiæ osvojio 35,41 odsto glasova. Slede kandidat Nove Srbije Velimir Iliæ sa 7,41, kandidat socijalista Milutin Mrkonjiæ sa 5,97 i kandidat Liberalno demokratske partije Èedomir Jovanoviæ sa 5,35 odsto. Kandidat Maðarske koalicije I¹tvan Pastor dobio je 2,27 odsto glasova. Prema podacima RIK na izbore je iza¹lo 61,27 odsto upisanih biraèa, a neva¾eæih listiæa je 1,84 odsto.


Procena CeSID-a rezultata po regionima:
Beograd: Tadiæ 40,2, Nikoliæ 39,1, Jovanoviæ 6,7, Mrkonjiæ 5,7, Iliæ 4,5.
Centralna Srbija: Nikoliæ 39,3, Tadiæ 33,1, Iliæ 11,6, Mrkonjiæ 6,7, Jovanoviæ 5.
Vojvodina: Nikoliæ 39,1, Tadiæ 36,5, I¹tvan Pastor 7,8, Jovanoviæ 6,2, Mrkonjiæ 4,9, Iliæ 2,3.
Kosovo: Nikoliæ 56,5, Tadiæ 25,9, Iliæ 8,9, Mrkonjiæ 6,2, Jovanoviæ 0,3.

- Najveæi odziv od 2000. godine
Na dana¹njim izborima zabele¾en je najveæi odziv na izborima za predsednika odr¾anim od 2000. godine. Najvi¹i odziv do dana¹njih izbora zabele¾en je u prvom krugu predsednièkih izbora 29. septembra 2002. godine, kada je glasalo 55,5 odsto biraèa.



Podr¹ka koju bude dao premijer Vojislav Ko¹tunica biæe odluèujuæa jer æe u drugom krugu izbora biti vrlo tesno, generalna je ocena politièkih analitièara na osnovu izbornih rezultata u prvom krugu. Shodno tome, za oèekivati je da æe u naredne dve nedelje veoma porasti temperatura u biraèkom telu koje se sada polarizuje i mnogi æe morati jasno da ka¾u svoj politièki stav.
- Ubeðena sam da æe premijer ipak morati da se opredeli za ono ¹to simbolizuje Boris Tadiæ - kazala je Sonja Liht, dok biv¹i sudija Ustavnog suda Slobodan Vuèetiæ ocenjuje da æe koalicija DSS-NS morati istinski da se opredeli ovog puta.
- Ako Ko¹tunica istinski ¾eli evropske integracije on æe to ovog puta i pokazati. Takoðe, moguæe je da æe na njegovu odluku uticati i neka pitanja poput spremnosti DS da se sklopi sporazum sa Rusijom oko NIS - ka¾e Vuèetiæ.
Goran Svilanoviæ, èlan Spoljnopolitièkog saveta MIP-a i funkcioner Pakta za stabilnost, takoðe smatra da æe predsednika, faktièki, izabrati Ko¹tunica.
- Izbor predsednika biæe znaèajniji i od buduæih parlamentarnih izbora jer æe definitivno odrediti kurs kojim ide Srbija. Rezultati pokazuju da æe prevagu pobedniku doneti podr¹ka DSS i Ko¹tunice. Ta odluka je od dalekose¾nog znaèaja za buduænost Srbije i bilo bi dobro da je Ko¹tunica saop¹ti ¹to pre - ka¾e Svilanoviæ. Analizirajuæi visoku izlaznost Svilanoviæ ka¾e da je takav odziv izraz ¾elje graðana za promenama.
- To znaèi da Srbija ¾eli ili drugog predsednika ili istog predsednika sa jasnom politikom i ciljem - rekao je Svilanoviæ. On je ocenio da æe „onaj koji bude izabran za predsednika, uz ovoliko velik odziv graðana, imati veliku te¾inu u meðunarodnoj javnosti i najveæi legitimitet u zemlji“.
Vladimir Goati iz Transparentnosti Srbija ocenio je juèe da je va¾nost predsednièkih izbora uticala na veliki odziv biraèa. „Èini mi se da smo potcenili biraèe, smatrajuæi da neæe umeti da procene da su ovo kritièni izbori, gde Srbija bira izmeðu dva vrednosna sistema“, rekao je Goati. Srbobran Brankoviæ iz Medijum galupa rekao je da je velikoj izlaznosti doprinelo to ¹to se odr¾avaju u vreme va¾nog procesa - re¹avanja statusa Kosova i Metohije. Prema njegovoj oceni, verovatno je i kratka kampanja od svega mesec dana uticala na veliku izlasnost, s obzirom na to da duge kampanje èesto imaju kontraefekat kod biraèa.
- Mladi su ove izbore do¾iveli kao va¾ne i vrlo je verovatno da oni èine veliki procenat onih koji su iza¹li na izbore - ocenio je politièki analitièar Zoran Stoiljkoviæ.
Najveæa izlaznost zabele¾ena je, veæ tradicionalno, u Vojvodini, gde je do 19 sati glasalo 59,6 odsto upisanih u biraèke spiskove. U centralnoj Srbiji do tog vremena iza¹lo je 58 odsto, Beogradu 55 odsto dok je na birali¹tima u Kosovu i Metohiji do 19 sati glasalo 50 odsto biraèa. I podaci Republièke izborne komisije govorili su u prilog tome da je velika izlaznost obele¾je prvog kruga. Prema RIK, do 18 sati glasalo je 53,45 graðana upisanih u biraèki spisak.

www.blic.co.yu (http://www.blic.co.yu)


alexica

ja sam bas bas za kostunicu i stvarno verujem u ono sto on radi i sl. ali ako sad precuti jer nece dati pdrsku tomi sigurno ali i ako samo precuti bas je :hmm :djavo :hmm :bljak:

vucko81

Vreme je da Tadija otkrije da bez Kostunice je niko i nista  :ziveli

Bojana 153

Koliko je samo iskorigovao svoje izjave Tadic od pre par godina i sada...
Ljudi su slepi kad ne vide njegovo potpuno neprimereno ponasanje,
ili su zaboravili da je on aktuelni predsednik...
Umesto sto obecava, sto ne kaze sta je uradio?!
Neverovatno mi je da ljudi zaboravljaju kakve je katastrofalne gafove imao... :wall:

Velika izlasnost je bar sa jedne stane pokazatelj nezadovoljstva ljudi aktuelnim stanjem..
I drago mi je sto je Ceda na istom kao pre par godina. Trudio se za dzabe! :K

Enea

chovek je sa FDUa shta ochekivati?
Ostale prate americhke agencije i nalazu im kako da se ponashaju, i shta da govore..

Bojana 153

A onda ljudi, iako je sve ocigledno, glasaju za njega??!!?!
Nemam reci!

Vampire 666

#142
Kako ste vi radikali jadni...umesto da slavite pobedu u prvom krugu, vama ja najbitnije da je Ceda 5. ....

Za sve Tomine glasace: SRS je bila u vlasti vrlo aktivno od 1994/95 do 2000...ako je nekom tada bilo bolje nego u periodu posle 2000 bolje nek se nabije u misiju rupu umesto sto sad kritikuje Tadica ili bilo koga iz takozvanog demokratskog bloka (pa makar to bila i DSS)...sve drugo bi bilo licemerno vredjanje 90+ % gradjana Srbije...

chiligirl

Bojana, ne bih se slozila  :nonono:
Ja sam glasala za Tadica jer mislim da je trenutno on najbolja opcija za Srbiju.
I sigurna sam da se covek maksimalno zalagao koliko je mogao i ne mislim da je on krivac za to sto nam drzava nije sjajna i bajna... Po meni su radikali najvece zlo koje moze da nas zadesi (Smrka i ostalu boraniju ne racunam  :K)
*pa-pa Evropo, dobro jutro Putine  :ball2:
evo vec mi kacushe odzvanjaju u usima  :wall: :wall: :wall:

Bojana 153

Ajde onda da se lizemo sa onima sto nas bombardovase!
Da se izvinjavamo Hrvatima, da ljubimo Busha, da se odreknemo Kosova.

@Vampire: ja nisam radikal. ne gledam sve crno i belo. i nije mi najvaznije koji je Ceda,
al' mi je drago sto nema puno glasova.

shumshi

ne, hajde da dohvatimo puske u ruke i da ratujemo sa svima dok ne nestanemo!  :ninja:

Masha

#146
Ovo sto je Vampir rekao o ucescu SRS u vlasti, sa tim se slazem. Mozda smo mi pocetkom devedesetih bili mali da bismo razumeli ko je ko i sta je ko i kako radio, ali, vecina nas se dobro seca 1998. i 1999. Sedeli su tada radikali u vladi Mirka Marijanovica pa se ja secam kako je to izgledalo. I ne dopada mi se. Ne znaci da sam sada skroz zadovoljna i da mi se sada sve dopada. Moze se reci da mi se ovo sada manje ne dopada.
Quote from: vucko81Vreme je da Tadija otkrije da bez Kostunice je niko i nista
Pa bez tog istog Kostunice i Tomislav nije siguran. Dobro, Kostunicina politika se i svela na pijacarenje, ali, zabrojace se i on. Trajace DS sa ili bez Kostunice i njegove svite, ali on bi trebao da porazmisli. Doduse, radikali su mu uvek tu, tako da, ako ga prihvate, gledacemo ga jos.

Vampire 666

Quote from: shumshi on 21-01-2008, 18:42:24
ne, hajde da dohvatimo puske u ruke i da ratujemo sa svima dok ne nestanemo!  :ninja:

Nemoj da im dajesh ideje...Srbi su i onako nebeski narod, tako da ima onih kojima ovo ne bi teshko palo...i previshe...(sva sreca te sam Vlah pa ne bolujem od te bolesti, a i rezistentan sam...)

Bojana 153

Iskreno, meni je bilo mnogo bolje!
Bolje biti mali kao ova . tacka ali imati dostojanstvo!

Masha

Quote from: Bojana 153 on 21-01-2008, 18:49:00
Iskreno, meni je bilo mnogo bolje!
Bolje biti mali kao ova . tacka ali imati dostojanstvo!
Zavisi sta podrazumevas pod dostojanstvom. Meni dostojantvo nije ako dozvolis da ti ginu mladi ljudi i na kraju potpises neki sporazum koji ti donese i manje od onoga sto si mogao da dobijes bez tolikog krvoprolica. Vucic vam je 70. godiste pa devedestih nije isao da ratuje nego je pricao kako moramo dostojanstveno da ratujemo i ne damo nase. E to dostojanstvo meni ne treba. Ko voli, nek` izvoli, ali onda, ako opet, zbog Kosova recimo, krenemo da angazujemo nasu vojnu silu, svi vi, toliko dostojanstveni, da se prijavite medju prvima i da branite vase dostojanstvo. A ne da sedite kod kuce i pustite one koji ne znaju sta je dostojanstvo da ginu, a vi iz svojih fotelja da navijate.