Veæina graðana Srbije za EU, a protiv NATO

Started by Bred, 13-12-2007, 13:38:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pop

Quote from: dirigent on 20-12-2007, 17:59:28
Hocu da kazem da se u Evropi lose zivi. Ovde svako ima svoj stan , kola na ulicama samo ovoga grada ima negde oko 800000 , ljudi imaju malo , ali imaju elementarnu sigurnost.
:wall:
:wall:
:wall:
To je ono k'o Kastrove vesti - na sve strane sveta poplave, uragani, zemljotresi, pa narode sedi 'di si, ni za 'di si nisi   :K
Nigde ne tece med i mleko, ali o cemu mi pricamo?! Mislim da je extra tesko svim onim silnim ljudima sto sad nemaju granice od Crnog mora do Atlantika, pa jos mogu da studiraju u kojoj hoce zemlji pod istim uslovima kao u svojoj...  :roll:  Apsolutno se slazem sa Bredom da jedino neko sa strane moze da nas natera da usvojimo odredjene principe i standarde, jer nas sistem po zakonima fizike sam tezi ka vecem stepenu neuredjenosti. Mi bismo da imamo plate k'o Nemci, a da (ne)radimo k'o Kubanci. Bilo bi fenomenalno da imamo bar radne navike k'o Svajcarci ili Norvezani (a kamo li stotine godina koliko su gradili da budu ono sto jesu sad), pa da bar mozemo stati u isti referentni sistem sa njima, a ne jos da se poredimo.

dirigent

Idi vidi kako je napolju.

     Jedan moj prijatelj sto je radio u Nemackoj rece tamo izgubis zdravlje , ovde izgubis zivce.
      Od evropske unije glavni boljitak imaju veliki igraci. Prosecno stanovnistvo zabole tur za isto , jer je njihov deo kolaca zanemarljiv.
       Zbilja Pope , jel si razgovarao sa nekima prosecnim ljudima u zap. Evropi , kako zive i moraju li da stede?
        Zapravo zanima me , ja sam pricao sa Svajcarcima i Francuzima , nije da nemaju , ali i oni moraju dobro da ekonomisu da ih krediti , skolarine i porezi ne bi udavili.
     
     

pop

Imao sam tu srecu da posetim dosta zemalja EU u poslednjih nekoliko godina, kao i da pricam sa studentima, obicnim radnicima itd. Poenta je da nigde ne tece med i mleko, sto sam i napisao, ali je daleeeeko od istine da se tamo lose zivi. Mora se priznati da smo ove slabije razvijene zemlje EU u potpunosti stigli (a neke i prestigli) po cenama, dok su nam plate znatno nize od njihovih.
Ako uzmemo Bruto Drustveni Proizvod (gross domestic product ili GDP) kao parametar ekonomske razvijenosti (sto je po mnogim ekonomistima najbolji reper), tu se najbolje vidi koliko zaostajemo za vecinom zemalja Evrope. Nas GDP za 2006. godinu po glavi stanovnika je u rangu BiH, a nizi je nego u Rumuniji, Bugarskoj, cak duplo nizi nego u Hrvatskoj i cak 5 puta manji od GDP-a razvijenih zemalja EU, npr. Austrije.
Sto bi rekao nas sportski komentator Zvonko Mihajlovski, statistika je kao bikini - otkriva mnogo, a skriva najvaznije  :K  , medjutim sto se tice ekonomije i brojki, statistika je nepogresiva.

dirigent

Da , da ,po cenama smo stigli evropske zemlje , znaci sad kad se pridruzimo Uniji cene ce prestati da idu gore , a plate ce rasti...  :ball2: , ...ili bar ce rasti ispred cena.

      Nesto sam sumnjicav, jer mi imamo i pored svih problema unutrasnji monopol. Dok se Miskovic pita ne znam ko ce imati koristi od Unije.

Wlada

Не знам...
Намеће се закључак да су сви чланови ЕУ у ствари у заблуди да им је добро, а да смо ми најпаметнији у Европи.
Њих је 400 а нас једва 8 милиона.
(уистину у Срба је на стотине академика, у Француској 40!!!)

AquArius

Quote from: Wlada on 25-12-2007, 21:11:46
(уистину у Срба је на стотине академика, у Француској 40!!!)

Sto, cini se, govori vise o Srbiji nego o Francuskoj.

marer_86

#21
bicu sigurno "protiv" ... jedva cekam kad cu da nosim pasos na viziranje! :wall:
pa ipak su nas oni gadjali 77 dana :djavo

Wlada

Аква, наравно да иронишем... таква нам реалност, чиста иронија

pop

Ja shvatam sve Euro-skeptike, jer smo godinama (da ne kazem decenijama) trovani ideologijom da je sve to 'truli zapad' i da se treba okretati ili braci Rusima ili sto rece Toma Nikolic - Nesvrstanim majmunima (aludirajuci na africke zemlje za koje sad tvrdi da su nam prijatelji). De facto stanje je da smo mi sve vise okruzeni Evropskom Unijom, te da ni njima ni nama (narocito nama) ne odgovara jedna crna rupa na mapi Evrope koju ce svi zaobilaziti (kao sto su nas zaobilazili za vreme Olimpijskih igara u Atini 2004.). Ipak, mi se ne granicimo sa Iranom ili Libijom, vec sa Rumunijom, Madjarskom, Hrvatskom itd.

EU ne treba gledati kao cilj, nego kao sredstvo da unapredimo sopstveno drustvo.

Bred

kad smo vec kod bdp-a:

Srbija sustigla Rumuniju i Bugarsku, kaska za Hrvatskom
I. Jovanoviæ |
Srbija se trenutno po veæini ekonomskih parametara mo¾e meriti s Rumunijom i Bugarskom, èlanicama EU, ali je Hrvatska jo¹ ekonomski dosta jaèa i te¹ko dosti¾na, bar u skorije vreme, smatraju domaæi ekonomski analitièari.

RAST - Mlaðan Dinkiæ, ministar ekonomije i regionalnog razvoja, rekao je da je Srbija u 2007. godini ostvarila visok rast bruto domaæeg proizvoda (BDP) od 7,5 odsto i da BDP sad iznosi oko 5.500 dolara po glavi stanovnika.
- Ovi rezultati su daleko bolje od 1.000 dolara po stanovniku, s poèetka reformi 2000. godine. Srbija u narednim godinama mora da zadr¾i stopu rasta izmeðu sedam i osam odsto godi¹nje, kako bi mogli da se da se upustimo u trku s drugim zemljama - obja¹njava Dinkiæ.
Ekonomista Goran Nikoliæ smatra da Srbija ima dobru ekonomsku poziciju u regionu i da se mo¾e meriti èak s Rumunijom i Bugarskom koje su èlanice EU.
- Hrvati su ipak jo¹ uvek jaèi od nas i i u skorije vreme, bez obzira na dobar ekonomski tempo, te¹ko da mo¾emo da se merimo s njima - obja¹njava za „24 sata" Nikoliæ i dodaje da za rast BDP-a od ¹est do sedam odsto godi¹nje ima mesta.
On ka¾e da je zadu¾enost na¹eg stanovni¹tva jo¹ mala i da to mo¾e da privuèe velike investitore i uspe¹ne inostrane kompanije, ali pod uslovom da Srbija ostane politièki stabilna. Nikoliæ dodaje da je rast ovogodi¹njeg BDP Srbije meðu najveæima u Evropi.
Prema njegovim reèima, rast BDP od 7,5 odsto ukazuje na to da je Srbija bila privredno mnogo aktivnija i da procenat rasta predstavlja broj za koliko graðani Srbije imaju vi¹e da podele meðu sobom nego pro¹le godine.
- Ovoliki rast BDP zaista je dobar rezultat, ali ne treba smetnuti s uma da je kupovna moæ graðana Srbije èak tri puta manja nego stanovnika zemalja EU - zakljuèuje Nikoliæ.
Kako bi se ekonomski rast Srbije nastavio, ministar Dinkiæ je rekao da su glavni prioriteti smanjivanje broja nezaposlenih, poveæanje prihoda od turizma, zavr¹etak privatizacije, a uskoro æe poèeti i besplatna podela akcija.

24sata

endi

Da li bilo ko od vas veruje ciframa koje nam serviraju politièari?
Koliko fabrika radi, sa koliko zaposlenih, koliko je fabrika zatvoreno, koliko novootvorenih radnih mesta (osim u bankama i tr¾nim centrima)???
Bez industrijske proizvodnje nema pobolj¹anja standarda!
Izvori prihoda su nam prodaja onog ¹to imamo, a kad tog ponestane???

vucko81

NATO zar to nisu oni sto su ubijali nasu decu, rusili mostovove, oni zbog kojih nismo mirno spavali, oni koji su nam oteli deo drzave oni..........................................
Nikad sa njima

Darker

Jesu. Ne bih da to opet pre¾ivim, tako da-DA U NATO :wink:

vucko81


Wlada

То је претешка реч да би је тако олако изговорио.
У протеклих двадесет година било је толико издајника да би данас било укупно више "издајника" од "патриота".
Онда долазимо до (јако доброг) питања да ли су можда у ствари "издајници" у ствари патриоте, а "патриоте" издајници?