Gavez-Symphytum officinale

Started by vladimir, 05-08-2006, 11:10:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vladimir

Drugi nazivi: crni gavez, kilnjak, konjski rep, veliki gavez.
Latinski naziv: symphytum officinale .
Eng - Comfrey 

Opis biljke: gavez ima socnu, grubo dlakavu stabljiku visine 20 do 100 cm. Vi¹egodi¹nji koren gaveza raste vrlo duboko u zemlji. Debeo je, razgranat, vretenast i socan. Izvana je tamnosmedje do crnkaste boje, a iznutra bele do svetlo¾ute boje. Donji listovi su veliki s peteljkom, dugoljasti i grubo dlakavi. Listovi na stabljici su naizmjenicno poredani i grubo dlakavi po celoj povr¹ini. Cvetovi izbijaju tokom leta iz pazuha gornjih listova, a okrenuti su prema dole u jednostrano povijenim cvatovima. Imaju oblik uskog zvona, a boja im je prljavobela do ru¾icaste ili ljubicaste . ,

Stani¹te: gavez raste po citavoj srednjoj Evropi. Nalazi se na vla¾nim mestima, jarcima, uz vode i na vla¾nim livadama. Za poljoprivrednika predstavlja korov ¹to se te¹ko iskorenjuje (zbog du¾ine korena). Lekoviti delovi biljke: za lek se skupljaju listovi i koren. Koren se skuplja u prolece i kasnu jesen. Nakon ¹to se iskopa, opere se i, da ne izgubi od sluzavog soka, najpre se osu¹i, re¾e na komadice i do kraja su¹i na toplom mestu. Postoji oko dvadesetak vrsta gaveza, neke od njih uzgajaju kao stocnu hranu. Vi¹egodi¹nji gavez pu¹ta korijen duboko u zemlju

Lekoviti deo biljke: za lek se skupljaju listovi i koren. Koren se skuplja u prolece i kasnu jesen. Nakon ¹to se iskopa, opere se i, da ne izgubi od sluzavog soka, najpre se osu¹i, re¾e na komadice i do kraja su¹i na toplom mestu

Lekovito delovanje: od svih domacih lekovitih biljaka gavez sadr¾i alantoin, materiju ¹to najvi¹e deluje u stvaranju novih celija - zbog cega se gavez koristi u lecenju rana, cak i zapu¹tenih gnojnih rana. Njme se lece sve vrsti ozleda: ispucanost, posekline, lom kostiju, izev krvi i sl. Za vanjsku upotrebu protiv gihta i kostobolje nema boljeg leka od sve¾eg nastruganoga gaveza sa kojim obla¾emo mesta oboljela od gihta.

Kad nemamo na raspolaganju sve¾u biljku, upotrebljavamo tinkturu gaveza. Ona takodje povoljno deluje protiv neuralgicnih bolova, posebno protiv nesnosnih bolova lica.
Buduci da gavez sna¾no deluje na centralni ¾ivcani sistem, valja ga uzimati samo u malim dozama. Gavezovu tinkturu treba lagano utrljavati, jer pri te¹kom gihtu ne smemo upotrebljavati jake masa¾e. Tinktura se izvrsno pokazala i kod lecenja upale ¾ivaca; gde god su na telu nastala bolna mesta, osetljiva na pritisak, to se odrazi na perifernim ¾ivcima, a tinktura je jednostavan, prirodan i prikladan lek. Odlika je tinkture i da preporadja ko¾u.; ostarelu, naboranu, pogotovo sa borama oko ociju, ¹to su nastale zbog razlicitih kozmetickih sredstava, posle du¾e upotrebe tinkture, ko¾a ce se regenerisati. Protiv upale vena tinktura se dobro pokazala u kombinaciji sa gospinom travom kantarionovo ulje ili jo¹ bolje takodje tinktura od kantariona.

Koren gaveza delotvoran je u lecenju raznih pote¹koca organa za varenje, protiv katara ¾eluca (sa prolivom ili bez njega), srdobolje, bolesti bubrega i kod prejake menstruacije. Upotrebljava se kod krvarenja ¾eluca, bronhialnog katara, upale pluca, krvavog ka¹lja i ispljuvka, upale porebrice i dr.

Caj protiv bronhijalne astme priprema se na sledeci nacin : 5 g korena gaveza kuvati pola sata u pola litre vode, ostavi da odstoji dvadeset minuta i zatim procedi. Pije se jedna ¹oljica ujutro nata¹te, zatim svakih pola sata dve velike kasikei pre spavanja opet jedna ¹oljica.

Caj protiv cira na zelucu i dvanaestercu priprema se na sledeci nacin: me¹avina od 50 g gaveza, semena dunje, i lanenog semena (Semen lini) i po 20 g slatkog korena (Glycirrhiza glabra), i lista stolisnika, popari sa litrom kipuce vode, i nakon ¹est sati stajanja procedi. Pije se tokom dana umesto vode.

Ako treba podstaknuti znojenje ili mokrenje, priprema se caj od li¹ca i cveta gaveza. Jedna velika kasika li¹ca i cveta gaveza prelije se sa pola litre kipuce vode, poklopi i ostavi da stoji 15 minuta. procedi se i pije se dvaput dnevno; ujutro nata¹te i uvece pre spavanja, po 1 ca¹ica. Ujedno, ovaj caj uklanja i grceve u trbuhu.

Napomena: svi preparati od gaveza ne smeju se praviti ni dr¾ati u gvozdenom ni limenom posudju !
Takodje, kod su¹enja korena treba paziti da se koren ne uplesnivi, jer je opasan!
Sok od sve¾eg korena zaustavlja krvarenja iz sve¾ih rana.

Ako se koren gaveza kuva u mleku ili pivu dok se ne zgusne u ka¹u, dobija se sredstvo sa kojim se obla¾u mesta preloma ruke ili noge; preko toga se stave da¹cice i cvrsto se pove¾e. nakon 8 dana povoj se obnovi.
U slucaju da ko¾a pobeli, na to mesto stavljati zgnjeceno li¹ce trpuca, a kasnije posuti prahom od zdrobljenog li¹ca kupine.

Manje je poznato da gavez mo¾emo koristiti kao tecno djubrivo u povrtlarstvu; bogat je kalijumom, pa je podesan za djubrenje korenastog povrca, narocito paradajza. Priprema : u pocetku cvatnje pokosi se gavez i cele biljke stavljaju u burad ili posude od plastike , ali ne sasvim do vrha.
Zatim se dolije voda dok biljke ne pokrije voda, posuda se pokrije i ostavi tako 3 nedelje. Kada masa provrije, tecnost se odlije i razredjenom vodom u promeru 1:10 upotrebljava za zalevanje povrca. Najbolje je ovu tecnost pome¹ati sa tecnim djubrivom od koprive, koje se spravlja na isti nacin, u promeru 1:1.
Zalevanje biljaka ovim tekucim prirodnim djubrivom ubrzava rast biljaka i jaca njihovu otpornost prema bolestima.

(http://nono9.us)