Gugl planira da ulo¾i milione dolara za razvoj alternativnih izvora energije

Started by Bred, 27-12-2007, 21:37:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Jedan od najveæih svetskih internet pretra¾ivaèa Gugl nedavno je najavio da planira da ulo¾i milione dolara za razvoj alternativnih izvora energije.

Pored osnovnog delovanja - internet pretra¾ivanja - kompanija Gugl ima novi cilj, a to je potraga za alternativnim naèinima kori¹æenja energije. Izvr¹ni direktor kompanije Gugl, Leri Brilijant:

“Rastom Gugla mi ne ¾elimo da na¹ osnovna fukcija postane deo poblema. Mi ¾elimo da Gugl bude re¹enja. Mi ne poku¹avamo da kontroli¹emo univerzum, ali ¾elimo da zaustavimo klimatske promene, da ih ubla¾imo, da ih usporimo,“ ka¾e Brilijant.

Kompanija planira da investira u razvoj solarne energije pri èemu bi se koristila ogledala za zagrevanje vode i njeno pretvaranje u paru. Gugl takoðe planira da usavr¹i  primenu  geotermalne i energije vetra. Bil Veil je ¹ef Guglovog odeljenja za alternativnu energiju.

“Mo¾emo da smanjimo tro¹kove tako da alternativna energija bude konkurentna uglju i mislim da æemo imati ogromnu primenu“.

Geofizièaru Klausu Lekner sa Kolumbija Univerziteta se dopadaju planovi Gugla.

”U vremenu smo u kome mo¾ete napraviti obrt u energetskom sektoru, a ima malo onih koji to mogu da ostvare. Njihovi su planovi veoma va¾ni i ako iko mo¾e da ih ostvari, Gugl je sigurno jedan od njih,“ ka¾e Lekner. Jedan od osnivaèa Gugla Leri Peid¾

”Cilj nam je da proizvedemo gigavat (milijardu vati) alternativne energije koja bi bila jeftinija od uglja i optimisti smo da to mo¾emo da ostvarimo za nekoliko godina, a ne decenija koliko je obièno potrebno,“ ka¾e on.

Zvaniènici Gugla ka¾u da plan za razvoj èistije energije nije samo dobar poslovni potez veæ i odluka koja æe doprineti dobrobiti dru¹tva.

VOAnews.com

_d.0.t_

... ako niste znali, Google vecj ima svoj energy saving search Blackle (http://www.blackle.com).
crna pozadina shtedi energiju...

Al-Jasmina

Problematika jeftine termalne energije pociva na cinjenici da ako je doticna energija toliko dostupna onda ce i zagrevanje biti jos vece jer gde bi inace odlazila toplota koju stvorite u svom domu, u svojoj ulici, u svom gradu?
Gradovi odavno imaju svoju mikroklimu, znatno blaze zime i toplija leta od ruralnijih oblasti.

Buduci da je klimatologija toliko kompleksna nauka,
dolazimo do zakljucka da je potrebno resiti vise od jedne stavke u lancu koji dovodi do promena u svetskoj klimi.

Da li znate da otapanje leda na Severnom polu
dovodi do veceg priliva hladnije vode u vodama severnog dela Atlantskog okeana, i samim tim ponistava efekat Golfske struje, sto ce dovesti do zahladjenja u severnim oblastima Evrope (npr. luke koje su na Severu ostajale ne zaledjene, ce se lediti sa uticajem ne samo na ekonomiju i stanovnistvo vec i ceo eko sistem = mini ledeno doba)

Pa ipak,
ako ce se smanjiti zagadjenje vazduha, eto velikog plusa :)
I to je pocetak i to lep :)

Bred

Dobro, ovde je mix ekologije i ekonomije iliti biznisa.
Ne svidja mi se ovo, imam utisak da se google mnogo osilio i da su im pare udarile u glavu i bojim se da idemo ka stvaranju jos jednog  microsofta  :wink: :ohwell: