Neoriginalnost kampanja za predsednicke izbore?

Started by Bred, 28-12-2007, 12:45:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

"Pozajmljivanje" izbornih slogana
Izvor: B92
Beograd -- Kreativni timovi predsednièkih kandidata ni ove godine nisu pokazali preveliku originalnost u osmi¹ljavanju izbornih kampanja.

Marketin¹ki "magovi" stranaka su ideje pozajmljivali od autora iz regiona. Tako se na primer dogodilo da se na ovda¹njim televizijama emituje promotivni spot kandidata radikala Tomislava Nikoliæa, koji je podseæa na spot koji je u svojoj kampanji koristio kandidat za predsednika Slovenije Mitja Gaspar.


Srpski i slovenaèki kandidati za predsednika se na isti naèin ¹etaju kroz prostoriju, a snimatelj na trenutke na skoro identièan naèin kadrira njihova lica.

Ivan Andriæ iz LDP-a ka¾e da njihova kampanja ne podseæa na promociju hrvatskog SDP-a, veæ da je upravo SDP od njih pozajmio ideju. On ka¾e i da to ni¹ta nije èudno, jer susedne zemlje imaju sliène probleme i politièke poruke.

Kreativni tim Borisa Tadiæa opredelio na kampanju koja podseæa na amerièke predizborne spotove. Obavezan deo amerièkih kampanja su biografija i detalji iz privatnog zivota kandidata. Marko Ðuri¹iæ iz Demokratske stranke ka¾e da im nije bila namera da imitiraju Amerikance, veæ da Borisa Tadiæa predstave kao dr¾avnika.

Da kreativni timovi iz Srbije nisu jedini koji prate tuðe kampanje vidi se i po nedavnim izborima u Hrvatskoj. Tamo¹nji premijer Ivo Sanader pozajmio je slogan "Idemo dalje" kojim se biraèima u Srbiji pre sedam godina obraæao Slobodan Milo¹eviæ. [youtube=425,350]rJgUbVcImTI&sdig=1[/youtube]

BK

#1
Mozda hoce da naprave veliku Jugoslaviju :smekerica:...ili idemo u EU :run...ili se slihtamo Amerima :Bog...

pig_am_am

meni je tako svejedno. kad su kampanje ne dozvoljavam da mi televizor "radi"  :help2:
inace...mnogo izgubljenog vremena i ispiranja mozga.

endi

Ovo mi lièi na ono pitanje ''pa kome ti veruje¹: svojim oèima ili meni?''
Ali ¹ta æe¹ kad jednom poène¹ da la¾e¹ valjda ti se usladi, preðe u naviku!
''Niko ni na kog ne lièi, svi smo mi originalni, to ¹to ste videli pogre¹no ste videli!''

Bred

Izvor: PRESS
RAT SMS PORUKAMA U IZBORNOJ TI©INI

Pristalice Borisa Tadiæa i Tomislava Nikoliæa preko ¹aljivih SMS poruka nastavile da agituju za svoje kandidate i tokom izborne ti¹ine

Umesto da ispo¹tuju izbornu ti¹inu, izborni ¹tabovi Borisa Tadiæa i Tomislava Nikoliæa nastavili su i tokom vikenda svoj marketin¹ki rat slanjem SMS poruka politièke sadr¾ine. Veliki broj graðana je u izbornoj ti¹ini dobio SMS poruke u kojima je pozivan da glasa za jednog od kandidata ili u kojima su izno¹eni argumenti za¹to ne bi trebalo da se glasa za nekog od njih.


Babina lièna karta

Demokrate, povedene stereotipom da starije osobe iskljuèivo glasaju za Tomislava Nikoliæa, predlo¾ile su mladima da sakriju liène karte svojim babama.

„Poèela je akcija ‘Sakrij babi liènu kartu da ne bi odluèivala o tvojoj buduænosti'. Mladi, pokrenimo se da osvojimo Evropu zajedno! Podr¾i, ¹alji dalje", bila je jedna od SMS poruka koje su poslednjih dana dobijali graðani.

Pristalice Borisa Tadiæa meðusobno su razmenjivale poruke podseæanja na devedesete godine. Prenosimo jednu koja je stigla na mnoge telefone u Beogradu i Srbiji:

„Kasnim. Stigao je zejtin, pa sam stao u red. Posle idem kod Rumuna da uzmem dve litre benzina, ako ima. Stavi hleb od juèe u zamrzivaè ako ima struje i zameni celu aprilsku penziju ako mo¾e za pet maraka da sutra idemo kod Jovine majke, juèe su ga poslali na rati¹te. Ja sam okej", pisalo je u poruci potpisanoj sa „Tvoj Toma, svim srcem".

SRS deseterac

Ni radikalima nije trebalo mnogo vremena da odgovore DS-u:

„Ja kasnim. Neki tajkun kupio je na¹u firmu za tri evra i sve nas otpustio. Sada èekam u redu na Birou, ali izgleda d¾abe, jer nemam èlansku kartu DS-a. Ako nam je ostalo ne¹to para, skokni, pa kupi bar hleb jer znam da za drugo nemamo. I ukljuèi bojler ako nam jo¹ nisu isekli struju...", stajalo je u odgovoru radikala. Odmah je usledio i nastavak:

„Da nastavimo sa otimaèinom, da kupujemo fabrike za tri evra, da nam funkcioneri budu stambeno obezbeðeni na Dedinju, da nam provizije budu jedini ideal, da vozimo besna kola i imamo armiju telohranitelja. Za jaku i stabilnu mafiju, Va¹ Boris Tadiæ", pisalo je u drugoj proradikalskoj SMS poruci.

Bilo je i ¹aljivih poruka:

„Bo¾o, da li si prebacio svih 11 miliona u ©vajcarsku? Mlaða i Jela¹iæ su veæ prebacili sve kofere s parama. Iznajmio sam veæi avion od Mitroviæa, pa æe sa nama i Vlahoviæ, Milovanoviæ, Novakoviæ, Kole, Janju¹eviæ i Kolesar. I oni sa sobom nose narodne pare. Da pobegnemo u Evropu zajedno! Tvoj Boris Tadiæ."

Ipak, veæina poruka bila je namenjena motivaciji glasaèa da izaðu na izbore:

„Ti se pita¹! Hoæe¹ mir, posao, putovanja, Evropu, ceo svet? Nemoj da ti drugi kroje sudbinu! Treæi februar - pravi dan za pravu odluku! Zaokru¾i 2! Pobeðujemo zajedno" - stajalo je u poruci potpisanom „Do pobede".

Radikalska verzija bila je u desetercu:

„Bog æe ti se javiti, prijatelju, kad ustane¹ treæeg u nedelju, ako ¾eli¹ zemlju èvrstu, pomoli se èasnom krstu i ne glasaj za tuðina, no za na¹eg domaæina. Tuðina je bilo dosta od Srbije ¹to nam osta, no razmisli s familijom, prijateljem i kom¹ijom da li ima iko bolji po narodnoj da je volji i svima nam ¾elja da imamo graditelja ko u doba Nemanjiæa. Zato glasaj Nikoliæa, pa poruku ti produ¾i, Tomislava zaokru¾i."


Radikalno sme¹no

Radikali su u izbornoj æutnji smislili i vic o Borisu Tadiæu, uvereni da æe Toma Nikoliæ dobiti izbore.

Posle drugog kruga, dolazi Tadiæ kuæi i ka¾e ¾eni: „Noæas æe¹ voditi ljubav s predsednikom Srbije!"

Ona mu odgovara: „A je l' Toma dolazi ili mi idemo kod njega?"

I ovaj vic su mnogi dobili SMS porukama.

Ni pristalice DSS-a nisu bile po¹teðene jer su mnogi èlanovi te stranke dobili poruke u kojima ih Vojislav Ko¹tunica, navodno, obave¹tava da ne treba da izaðu na izbore. Naravno, pokazalo se da iza ovih poruka ne stoji DSS.

Nije kr¹enje

Politièki analitièar Jovo Bakiæ ka¾e da slanje SMS poruka ne bi moglo da se smatra kr¹enjem izborne æutnje osim ako se ne doka¾e da iza njih „direktno stoji izborni ¹tab nekog od kandidata".

- Ko ¹alje te poruke? Ljudi ih dobijaju uglavnom od poznanika koji su mo¾da èlanovi i simpatizeri neke stranke i onda ih ¹alju dalje, i tu nema kr¹enja izborne ti¹ine. Te¹ko da mo¾ete dokazati da je sve organizovao neèiji izborni ¹tab, iako je slanje ovih SMS poruka bilo masovno - obja¹njava Bakiæ.
I. MARINKOVIÆ

Al-Jasmina

 :)): Pa ne bih rekla da je neoriginalno, narocito vic :trfr:  :smekerica:
Ali da je neozbljno , o daaaaa  :lol: :lol: :lol:

Srbi i sms poruke,
uzdrzali se od forward porukica oko Bozica,
prodivljali za izbore :116:

Bred

Quote„Ja kasnim. Neki tajkun kupio je na¹u firmu za tri evra i sve nas otpustio. Sada èekam u redu na Birou, ali izgleda d¾abe, jer nemam èlansku kartu DS-a. Ako nam je ostalo ne¹to para, skokni, pa kupi bar hleb jer znam da za drugo nemamo. I ukljuèi bojler ako nam jo¹ nisu isekli struju...", stajalo je u odgovoru radikala. Odmah je usledio i nastavak:

„Da nastavimo sa otimaèinom, da kupujemo fabrike za tri evra, da nam funkcioneri budu stambeno obezbeðeni na Dedinju, da nam provizije budu jedini ideal, da vozimo besna kola i imamo armiju telohranitelja. Za jaku i stabilnu mafiju, Va¹ Boris Tadiæ", pisalo je u drugoj proradikalskoj SMS poruci.

Bilo je i ¹aljivih poruka:

„Bo¾o, da li si prebacio svih 11 miliona u ©vajcarsku? Mlaða i Jela¹iæ su veæ prebacili sve kofere s parama. Iznajmio sam veæi avion od Mitroviæa, pa æe sa nama i Vlahoviæ, Milovanoviæ, Novakoviæ, Kole, Janju¹eviæ i Kolesar. I oni sa sobom nose narodne pare. Da pobegnemo u Evropu zajedno! Tvoj Boris Tadiæ."
ovo jeste originalno :siza:

darusaz

ма довитљив народ, нема шта!  :>

Darker

Quote from: Bred on 04-02-2008, 15:21:03
Izvor: PRESS

Umesto da ispo¹tuju izbornu ti¹inu, izborni ¹tabovi Borisa Tadiæa i Tomislava Nikoliæa nastavili su i tokom vikenda svoj marketin¹ki rat slanjem SMS poruka politièke sadr¾ine. Veliki broj graðana je u izbornoj ti¹ini dobio SMS poruke u kojima je pozivan da glasa za jednog od kandidata ili u kojima su izno¹eni argumenti za¹to ne bi trebalo da se glasa za nekog od njih.

QuoteNije kr¹enje

Politièki analitièar Jovo Bakiæ ka¾e da slanje SMS poruka ne bi moglo da se smatra kr¹enjem izborne æutnje osim ako se ne doka¾e da iza njih „direktno stoji izborni ¹tab nekog od kandidata".

- Ko ¹alje te poruke? Ljudi ih dobijaju uglavnom od poznanika koji su mo¾da èlanovi i simpatizeri neke stranke i onda ih ¹alju dalje, i tu nema kr¹enja izborne ti¹ine. Te¹ko da mo¾ete dokazati da je sve organizovao neèiji izborni ¹tab, iako je slanje ovih SMS poruka bilo masovno - obja¹njava Bakiæ.
Isti text :wink:
Oni to demantuju sami sebe? :116: :siza:
Inaèe, u¾asno su glupe sve poruke, pa i vic :wink:

Darker

Po¹to se digla neviðena drama oko toga ¹ta je Mira Banjac rekla, evo da citiram dragi nam Kurir, pa vi u njemu pronaðite tumaèenje u skladu sa sklopom sopstvene liènosti:

MIRO, ©TA TI BI?!
Glumica Mira Banjac na zavr¹noj konvenciji Demokratske stranke prisutnim èlanovima obratila se kao graðanima „prvog reda“

Na zavr¹noj konvenciji izborne kampanje Demokratske stranke, glumica Mira Banjac pompezno se obratila èlanovima i pristalicama sa: „Dobro veèe, graðani prvog reda“! Zaèudo, nikome iz „elite“ nije zasmetalo to graðani „prvog reda“. Dok joj je aktuelni predsednik Republike prilazio da je grli i ljubi, bez da je opomene za (in)direktno vreðanje miliona ostalih graðana Srbije, ta ista „elita“ je Miru nagradila ogromnim aplauzom.

Ko su, zapravo, za Miru Banjac, graðani prvog reda? Oèito rukovodstvo Demokratske stranke, njihovi èlanovi i simpatizeri, siva eminencija, nemali broj glumaca, studenti iz bogatih porodica, tajkuni, milioneri, neobiznismeni i ostale liènosti odabrane za taj „poseban“ skup. Glumica je, svakako, u taj krug svrstala i sebe. Oèito su za Miru Banjac i rukovodstvo DS svi ostali graðani u Srbiji graðani drugog, treæeg ili mo¾da trinaestog reda!

Na na¹e pitanje ¹ta podrazumeva pod graðanima prvog reda, Mira zaprepa¹æeno za Kurir ka¾e:

- Ta krilatica kru¾i ovih dana Srbijom, iako nisam rekla „graðani Demokratske stranke“, veæ „graðani prvog reda“! Prvo, ja nisam ni u jednoj stranci, a drugo, time sam „navodila vodenicu“ da mi jesmo graðani prvog reda i da treba da idemo u Evropu. ®ao mi je ako neko to nije tako razumeo. Ko se osetio prozvanim, neka je!

Da li ste to rekli namerno ili vam se omaklo?

- Ni¹ta mi se nije omaklo! Govorila sam iskljuèivo o na¹oj ¾elji da uðemo u Evropu i da treba da budemo graðani - Evropejci.   
Autor:
NAÐA ANDREJEVIÆ
Kurir

pig_am_am


Bred

to objasnjenje je trebala da kaze odmah nakon toga "gradjani prvog reda" a ne sad kad su videli da se digla prilicna frka.
Ona se obracala simpatizerima ds-a u Areni a ne svim gradanima  :wink:
Quote...time sam „navodila vodenicu“ da mi jesmo graðani prvog reda i da treba da idemo u Evropu. ®ao mi je ako neko to nije tako razumeo. Ko se osetio prozvanim, neka je.
tako klasicno za ds ...  :nene:

Vampire 666

Pa samo neko ko je prirodno ogranicen (iliti jednostavnije receno - glup) nije shvati njene reci iz prve, nego mu treba crtati...

Bred

izem te pametnog.
blago tebi kad sve kapiras onako kako ti odgovara.
:K :wink:

---
a ovo je i tako klasican nacin reagovanja zutih i cedonista-jos dodatno omalovazi i pljuni po onima koji nisu za tebe.
haahahaha.
:nonono: :F

aziraphale

Quote from: Bred on 12-02-2008, 16:27:52
---
a ovo je i tako klasican nacin reagovanja zutih i cedonista-jos dodatno omalovazi i pljuni po onima koji nisu za tebe.
haahahaha.
:nonono: :F

aha.
kapiram.
tvoje rechi, pretpostavljam, nikako nisu vredjanje clanova foruma, pa stoga ne podlezu restriktivnim merama propisanim Pravilnikom Foruma?