Olak¹ano putovanje u EU

Started by Girl, 03-01-2008, 17:21:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

KaBoom

Quote from: jasna_ns on 07-04-2008, 20:31:21
svi se raduju novom viznom re¾imu, jer veæina moje generacije nije mrdnula iz dr¾ave, ali nije poenta otiæi u pariz sa 100 evra u d¾epu i na kraju taj pariz i nije neko svetsko èudo, sve zemlje èija se kultura razlikuje od na¹e i koje su u svakom smislu zanimljive i èiji gradovi nemaju diora i kartijea, ali plene vas zilonom drugih stvari...za te dr¾ave æe uvek trebati viza...jbg...treba je i englez...

Sla¾em se da treba para da bi èovek putovao... I dok nemamo para, ne mo¾emo ne¹to posebno ni putovati. Ipak, ako pogledamo da postoje jeftine varijante, koje izaðu isto toliko, koliko i letovanje u Grèkoj ili neko zimovanje - ne vidim za¹to mladi ne bi trebali da putuju. Ja sam i¹ao preko najjeftinijih agencija i organizacija na putovanja, nisam uop¹te ¹opingovao, hranio sam se u McDonaldsu, jer je to najjeftinije na zapadu. Jbga... Ali nijednom i nimalo nisam za¾alio za iskustvom koje sam tamo steko, stvari koje sam video, kulturu koju sam upoznao. Upravo zbog toga treba mladi da putuju, da vide svet, da nauèe stvari, da upoznaju kulture i da se vrate bogatiji znanjem, kulturom i iskustvom!

Ove olak¹ice æe bar pomoæi, da se ne cimamo sa milion papira i da ne èekamo satima ispred ambasada. Skupi se nekako jedno 300-500 evra, ali iskustvo je po meni neprocenjivo. I onda, kad se vratimo, tek onda vidimo razlike. Tek onda mo¾emo da prièamo o "zapadu", EU i takvim stvarima. Mo¾e neko pljuvati zapad, uzdisati Rusiju do nebesa ili obrnuto... Ali ako taj nije bio, a pogotovo ¾iveo negde neki period, ¹kolovao se mo¾da ili radio - samo kaki, s opro¹tenjem, jer obilazak Ajfelove kule ili poseta Crvenom trgu ne znaèi ama ba¹ ni¹ta!!! Treba osetiti kako ljudi ¾ive...

A kad sam video le¾ernost Holandije, Belgije i mnogih drugih Evropskih zemalja koje sam obi¹ao - ¾elim i ja tako!

pereca

Na stranu cu staviti turisticke obilaske, upoznavanje kulture, umetnosti, zivota... drugih naroda.
Ne kazem da nije bitno, ali je indivdualno. Ja volim i zelim da putujem svugde. I ako si malo snalazljiviji, mozes za malu kintu da se provedes i proputujes.
Ako mi se desi da zbog vize ne mogu da odem na turisticko putovanje, ne nerviram se toliko.
Ali zato se uzasno nerviram kad mi se porodi sestra u Sloveniji ili mi diplomira sestra u Austriji, a ja ne mogu da prisustvujem porodicnom veselju jer je prvi termin za vizu u ambasadi za mesec i po dana!!!  :namcor

Dakle, postoje stvari koje cu kad tad u zivotu moci da nadoknadim, ali neke stvari se desavaju samo jednom i ako me od toga udalji viza, pa naravno da cu da poludim. A cesto mi se to desava, imam mnooogo clanova familije i mnoogo prijatelja napolju. A ne mogu oni svi zbog mene da se poradjaju, radjaju, diplomiraju, vencavaju... u Srbiji.

Briga me za shoping, skrojice mi kuma odecu. Ne moram da trosim silne pare na putovanju.
Ali osecam se bogatije kad obidjem svet, druge narode, upoznam njihovu kulturu, umetnost. A bogami tako i njih malo upoznam sa nasim, imam priliku da razbijem njihove predrasude o nama.
Hrana je negde i jeftinija nego u Beogradu, a uglavnom su cene iste.
Dakle, pare su potrebne da bi se uplatio aranzman u nekoj agenciji.
Medjutim, na agencije smo osudjeni zbog viza. Da nema viza, lepo covek moze sam da uzme kartu za voz ili low cost avion i na netu nadje povoljan hostel ili se smesti kod poznanika. Sve to izadje mnogo jeftinije. Tako su putovali moji roditelji.
Ali s vizom se sve komplikuje.

Hocu samo da kazem da je slobodno kretanje pravo svakog coveka (osim osudjenika). Ja se ne osecam krivcem niti osudjenikom i zelim slobodno da se krecem. To je moje osnovno ljudsko pravo. To ne predstavlja nikakav luksuz i treba da bude stvar slobodne volje i zelje svakog pojedinca.


Darker

Ali ti i jesi kriva i treba da ispa¹ta¹ zato ¹to deli¹ ovo parèe crne zemlje sa ljudima koji se pitaju ¹ta æe nam vize :cvet

Da nije neko drugi mo¾da kriv ¹to nisi oti¹la iz zemlje? Sama si kriva. Ispa¹taj sestro, zatucanih mozgova neæe ovde manjkati jo¹ dugo...

Adonis_Vernalis

Quote from: pereca on 09-04-2008, 15:22:19
Na stranu cu staviti turisticke obilaske, upoznavanje kulture, umetnosti, zivota... drugih naroda.
Ne kazem da nije bitno, ali je indivdualno. Ja volim i zelim da putujem svugde. I ako si malo snalazljiviji, mozes za malu kintu da se provedes i proputujes.
Ako mi se desi da zbog vize ne mogu da odem na turisticko putovanje, ne nerviram se toliko.
Ali zato se uzasno nerviram kad mi se porodi sestra u Sloveniji ili mi diplomira sestra u Austriji, a ja ne mogu da prisustvujem porodicnom veselju jer je prvi termin za vizu u ambasadi za mesec i po dana!!!  :namcor

Dakle, postoje stvari koje cu kad tad u zivotu moci da nadoknadim, ali neke stvari se desavaju samo jednom i ako me od toga udalji viza, pa naravno da cu da poludim. A cesto mi se to desava, imam mnooogo clanova familije i mnoogo prijatelja napolju. A ne mogu oni svi zbog mene da se poradjaju, radjaju, diplomiraju, vencavaju... u Srbiji.

Briga me za shoping, skrojice mi kuma odecu. Ne moram da trosim silne pare na putovanju.
Ali osecam se bogatije kad obidjem svet, druge narode, upoznam njihovu kulturu, umetnost. A bogami tako i njih malo upoznam sa nasim, imam priliku da razbijem njihove predrasude o nama.
Hrana je negde i jeftinija nego u Beogradu, a uglavnom su cene iste.
Dakle, pare su potrebne da bi se uplatio aranzman u nekoj agenciji.
Medjutim, na agencije smo osudjeni zbog viza. Da nema viza, lepo covek moze sam da uzme kartu za voz ili low cost avion i na netu nadje povoljan hostel ili se smesti kod poznanika. Sve to izadje mnogo jeftinije. Tako su putovali moji roditelji.
Ali s vizom se sve komplikuje.

Hocu samo da kazem da je slobodno kretanje pravo svakog coveka (osim osudjenika). Ja se ne osecam krivcem niti osudjenikom i zelim slobodno da se krecem. To je moje osnovno ljudsko pravo. To ne predstavlja nikakav luksuz i treba da bude stvar slobodne volje i zelje svakog pojedinca.



Moja pokojna baka nije mrdnula celog svog (bogatog) zivota iz kruga koji opisuje sestar zaboden u Vrsac, kojih 50 km unaokolo.

Ovo ne pisem zato da bih propagirao izolaciju. Samo hocu da naglasim da je ona, udavsi se, presla put od kojih 20 km (vazdusnom linijom). Mrdnula nije iz svog debelog Banata, a promenila je surnaest drzavljanstava.

Ovo pisem, inspirisan prethodnim postom. Polovina moje rodbine, po ocevoj strani, zivi i radi u Rumuniji. Kako stvari stoje, svoga strica cu tesko upoznati. Zivi u Rumuniji, koja pripada EU. Sada. Onda, davno, nisam mogao da ga upoznam jer je tom granicom prolazila Gvozdena Zavesa. Nije meni bio problem da ga obidjem. Bio je problem sta ce on da kaze Sluzbi Bezbednosti, kad ja odem.

Nekada - Causesku. Sada - vize. Moga strica Dragoljuba cu upoznati jednog dana... Ako mi Siptari dozvole.

darusaz

Quote from: Adonis_Vernalis on 09-04-2008, 17:58:19
Nekada - Causesku. Sada - vize. Moga strica Dragoljuba cu upoznati jednog dana... Ako mi Siptari dozvole.

Нажалост професоре, видите на примеру Русије и тога како ће они нама због тих Шиптара само да ублаже визни режим, а не и да га укину,да нам се исто смеши и у другом правцу тј. на Запад.  :roll:  :ohwell:

Принцип је једноставан, ако је Косово Србија, самим тим Шиптари из тзв. Републике Косово имају и резервну домовину.  :batina Дакле са "косоварским пасошем" могу без визе у Албанију или у Турску, а ако би нама рецимо ЕУ укинула визе, не би се Шиптари либили да изусте: "Косово је Србија" и полете у Ниш, Крушевац или Јагодину по црвени биометријски пасош са двоглавим орлом и оцилима. Али плашим се да одлазим у нешто што није домен ове теме.

Да се вратим првобитној теми.
Случај А - бескућник у Њујорку. Шта њему вреди што има држављанство САД које му омогућава пролаз у преко 120 држава света без визе? Он данас не зна ни да ли ће јести три пута.
Случај Б - Фармацеут који живи ван ЕУ (дакле то може бити било која друга земља, али ради тачније интерпретације примера, рецимо да долази из земље у којој путна исправа - пасош није привилегија и да му није неопходна ИЗЛАЗНА ВИЗА), и који зарађује изнад просека у својој земљи, а плата може да му се пореди барем са минималцем у ЕУ. Иако му треба виза, он ће визу, како америчку, тако и шенгенску ипак добити. Јер паре, и пословни статус су гарант да ће се он вратити назад у своју домовину (ово јесте главни критеријум код добијања америчке или канадске визе - да ће те се заправо и вратити кући  :smekerica: )

Да закључим, џаба пасош када ни за бурек са сиром немате.  :K (ах ово је било у стилу Веље Илића  :happy: )

Darker

Sluèaj C: proseèan graðanin (kakvih je najvi¹e-zato i jeste proseèan), dakle nije beskuænik a nije ni pripadnik farmaceutske mafije, ¾eli da poseti prijatelja u Sloveniji. Bio bi tamo 5 dana. Za 200 evra, èak i da se odmori ko èovek(proseèan mobilni telefon). Meðutim, mora prvo da vidi ¹ta æe biti sa npr. nekim neodlo¾nim poslom. Ali mora mesec i po dana unapred da zaka¾e putovanje kako bi dobio vizu. Posao se iskomplikovao-putovanje otpada.
I ne pateti¹ite sa tim kako nemamo para, niko nema para, a tr¾ni centri puni, voze se besna kolica, kupuju se fency mobilni, foto-aparati...

marer_86

#21
Quote from: Darker on 10-04-2008, 13:13:04
Sluèaj C: proseèan graðanin (kakvih je najvi¹e-zato i jeste proseèan), dakle nije beskuænik a nije ni pripadnik farmaceutske mafije, ¾eli da poseti prijatelja u Sloveniji. Bio bi tamo 5 dana. Za 200 evra, èak i da se odmori ko èovek(proseèan mobilni telefon). Meðutim, mora prvo da vidi ¹ta æe biti sa npr. nekim neodlo¾nim poslom. Ali mora mesec i po dana unapred da zaka¾e putovanje kako bi dobio vizu. Posao se iskomplikovao-putovanje otpada.
I ne pateti¹ite sa tim kako nemamo para, niko nema para, a tr¾ni centri puni, voze se besna kolica, kupuju se fency mobilni, foto-aparati...
a sto se uopste trudis da objasnjavas ... sve se vidi sve se zna!

kaja

Kada si mlad sve kosta manje.Postoje razne varijante za put i smestaj koje su jako jeftine.Nama mladost prolazi i necu da idem u hostele kada budem baba, necu da spavam na kaucu kod prijatelja u inostranstvu kada budem baba,uostalom ni preziveti dug put u busu nije bas prijatno ni kada si mlad;sto si stariji veci komfor trazis.O ponudama Last Minute i da ne pricam.Da ne pricam kako je onome ko vas poziva da dodjete pa shvati sta mu sve tamosnja administracija trazi od dokumenata.
Ja sam dosta putovala i para treba, ali nije istina da treba mnogo.Pitanje prioriteta u zivotu.Poznajem i ljude koji ignorisu vize i putuju u zemlje za koje ona nije potrebna.Nikada nisam bila odbijena za vizu ali poznajem one koji jesu.
Bogatstvo koje sam stekla na tim putovanjima je neprocenjivo :wink:
Zelim vam svima divna putovanja :> bez viza :> naravno :wink:

marer_86

Quote from: kaja on 10-04-2008, 20:10:28
Kada si mlad sve kosta manje.Postoje razne varijante za put i smestaj koje su jako jeftine.Nama mladost prolazi i necu da idem u hostele kada budem baba, necu da spavam na kaucu kod prijatelja u inostranstvu kada budem baba,uostalom ni preziveti dug put u busu nije bas prijatno ni kada si mlad;sto si stariji veci komfor trazis.O ponudama Last Minute i da ne pricam.Da ne pricam kako je onome ko vas poziva da dodjete pa shvati sta mu sve tamosnja administracija trazi od dokumenata.
Ja sam dosta putovala i para treba, ali nije istina da treba mnogo.Pitanje prioriteta u zivotu.Poznajem i ljude koji ignorisu vize i putuju u zemlje za koje ona nije potrebna.Nikada nisam bila odbijena za vizu ali poznajem one koji jesu.
Bogatstvo koje sam stekla na tim putovanjima je neprocenjivo :wink:
Zelim vam svima divna putovanja :> bez viza :> naravno :wink:


svaka ti se pozlatila ... :wink:

pig_am_am

slucaj D : neko ko studira u inostranstvu,zivi ili radi u EU... i ko ne moze da se vrati kuci u srbiju kad hoce i kad moze, zato sto mora da gubi dragoceno vreme na cekanju u redovima za permese,vize i ostalo...
takav ce,recimo,da odustane i ostane tamo da zivi...a puno ljudi zeli da se vrati, da ovde radi, da prenese svoja iskustva...

katarina

I jos uvek ne znam da li sam dobila vizu....taman da ucim etiku ako ne dobijem! Optimista u dusi, uvek nadjem svetlu stranu! Samo hocu slobodu kretanja, da mogu da udahnem punim plucima...ubise ove granice, a iz godine u godinu obim im je sve manji:(

Darker

Posle mesec i po dana, nedelju dana d¾ud¾anja po redovima u PIO, op¹tini itd. posle 5-6000 dinara, rekli su mi da sam i ja dobio vizu, jeeeeeeeeeeeee!! :~ :~ :~
Ko je rekao da ne mo¾emo da izaðemo iz zemlje kad hoæemo?

kaja

Quote from: Darker on 13-04-2008, 10:52:41
Posle mesec i po dana, nedelju dana d¾ud¾anja po redovima u PIO, op¹tini itd. posle 5-6000 dinara, rekli su mi da sam i ja dobio vizu, jeeeeeeeeeeeee!! :~ :~ :~
Ko je rekao da ne mo¾emo da izaðemo iz zemlje kad hoæemo?
Zasto si morao toliko da se cimas :hm
Za koju zemlju :`?

Darker

©panija-apsolventska :wink:

Putuje se 25.04.
Ja sam sve papire najkasnije morao da predam do 15.02.u agenciji :cvet
2 i po meseca bez paso¹a... Jedno putovanje godi¹nje i ko te jb... Ne daj bo¾e da je trebalo hitno da otputujem u npr. Hrvatsku...

shumshi

Tako ti je to, kada hoces da ides na apsolventsku, a nisi apsolvent...  :trfr: