МОНАРХИЈА

Started by Bred, 05-01-2008, 17:10:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Да ли Србија треба да васпостави монархиј

ДА
5 (45.5%)
НЕ
5 (45.5%)
Нека одлучи референдум
1 (9.1%)

Total Members Voted: 11

Darker

1. Nikako ne dolazi u obzir vraæanje monarhije zato ¹to je pre 60 godina ukinuta (nasilno ili ne-nije bitno). To je jako lo¹ argument. Isto tako kroz 60 godina SPS mo¾e da tra¾i povratak na vlast, ili recimo Obrenoviæi, 150 godina nakon majskog puèa :wink: Istoriju ostaviti gde jeste :cvet

2. U skladu sa tim je jako lo¹ argument protiv karaðorðeviæa-to ¹to su be¾ali ili nisu. Ostaviti to gde jeste.

Pogledajte iz sada¹njeg ugla, da li je za nas dobra monarhija ili ne. Ja ka¾em da je nepotrebno uvoditi funkciju koja æe biti pro forme, a mislim da dru¹tveno ureðenje ne dozvoljava vi¹e bilo koji oblik dr¾avnog ureðenja koje ne bi bilo demokratsko... Takoðe mislim da ovo ne bi bilo ni razmatrano kao ideja da politièka scena nakon 5.og oktobra nije izmrcvarena, najpre ubistvom Ðinðiæa, a zatim i razoèarenjem naroda u sporost Ko¹tunièine politike...

Wlada

Никада не може да се пореди једна партија са владајућом династијом, зато што је династија одабрана да води народ због својих херојских заслуга па се као израз захвалности круна дарује (дакле не осваја).
Не могу Обреновићи да траже повратак на престо, из простог разлога што њихових директних потомака нема.

Наша монархија је још од времена Михајла Обреновића уставна парламентарна а самим тим и јако демократска. Дакле, ајде сада пошто је монархија ретро да Британци и Холанђани као јако либерална друштва укину монархије, јер то не одговара данашњем времену.

Пре 5. октобра је на власти био деспот, а пре њега Броз који је, за многе, био већи монарх од цара Душана.

Никада Зоран Ђинђић није рекао да је против монархије.

Уосталом, за 10-15 година, када будемо били у ЕУ, када буде боље време за одлучивање, биће референдума...
(Срби су чекали круну од 15. века до 1882.)

darusaz

#32
Браво за тебе шефе! Елем на ту тему ових дана излази и фељтон у "Новостима". О чувеном бегу преко Острога и Никшића ка Грчкој, Каиру и на крају УК.

Quote from: Bred on 06-01-2008, 16:58:20
Ne znam da li sam vec pisao, ali ja sam protiv monarhije.
Bez obzira na to sta je stvarno bilo 1941.god cinjenica je da je tadasnji kralj pobegao iz Srbije i ostavio narod na cedilu.
Olaksavajuca okolnost nije ni to sto je imao 18 god i ,po recima mog profesora istorije iz srednje , samo decak.
Stvarno je pitanje sta je stvarno tacno i zasto je on pobegao jer nam sad pricaju da ono sto smo ucili u prethodnom periodu iz istorije, nista nije tacno....
Ono sto ja znam po pricama starijih ljudi jeste da se u vreme Kralja jako tesko zivelo i da je postojala drasticna razlika izmedju slojeva. Otprilike 90% ljudi nije imalo 'leba da jede a predstavnici vlasti su se rasipali i prkosili sirotinji. Kazu ti stariji ljudi, da sad kad pogledaju unazad, u taj period se NIKAD ne bi vratili....
Karadjordjevici su se vratili u Srbiju jer su skoro bankrotirali u UK. Tako se bar prica. A dosli su ovde jer su se nadali da ce nesto da ucare. Tako da me ovaj san gosn' Princa uopste ne iznenadjuje. Hoce oni vlast. Samo sto ce o tome moci samo da sanjaj jos dugo, dugo. Bar se nadam. :wink:


А не спомену Саудијску Арабију? :) И она је монархија.  :> Шалим се, али са једне стране 5 земаља са највишим индексима стандарда и благостања у свету су монархије и ту ти колега, дајем за право - Шведска, Норвешка, Холандија, Аустралија и Канада. Све монархија до монархије.

А узгред Тајланд јесте краљевина, ал канда тренутно имају војну хунту уместо цивилне владе.

Quote from: Wlada on 07-01-2008, 00:26:35
Не постоји ретроградна монархија НИГДЕ на свету!
Наведи ми један пример и одустајем заувек од монархије!
Почев од Тајланда, преко Брунеја, Јордана, Марока, Британије, Шведске...
То су све најнапредније земље у свом окружењу које су степен демократије довеле до завидног нивоа (што значи демократија јача него у САД).

Lence

  Samo da se vidi cime raspolazemo...
Stoje Princ Aleksandar (levo) i Princ Filip (desno)
Sedi Princ Naslednik Petar

Bred

To sto je u tim zemljama dobar standard nema nikakve veze sa kraljem.

D, obrazlozi zasto su to losi argumenti?

Ono sto nikad nece moci da se izbrise jeste da su Karadjordjevici kukavicki pobegli i ostavili narod na milost i nemilost a to nisu uradile ni kraljevske porodice ni u UK ni u Holandiji.

:wink:

Al-Jasmina

Pa dobro a kraljevski potomci se vracaju sada kad mi obicni gradjani pokusavamo da zbrisemo odavde  :K
Hrabro, nema sta!
:smekerica:

wolfeitzckie

Ма може само да сања...

Darker

Quote from: wolfeitzckie on 08-01-2008, 08:53:03
Ма може само да сања...
Nemoj da se(me) ponavlja¹ :K

Brede, obrazlo¾io sam za¹to su lo¹i argumenti :wink: Zato ¹to istoriju treba ostaviti tamo gde je, jer je vraæanje u istoriju iz ovog politièkog trenutka, kao me¹ati babe i ¾abe :wink:
Rekoh da onda Obrenoviæi (da imaju potomka Wlado, gledaj malo ¹ire :K) mogu da tra¾e presto, da kroz 60 godina sin Marka Milo¹eviæa treba da dobije mesto predsednika itd. Princip je isti(sve su ostalo nijanse :roll: :K)

Takoðe, ko je koga izdao pre 60 godina je apsolutno besmislen razlog protiv toga da nas njegov sin/unuk danas vodi :wink:

Bred

Besmislen?? Apsolutno netacno i BESMISLENO! :K U istoriju se treba vracati da bi se izvukle neke pouke a ono koji su gresili treba kazniti. Neke stvari su jednostavno neoprostive i ukazaju na potencijalni obrazac ponasanja i u buducnosti. :wink:

dirigent

Obrenovici su pametniji od Karadjordjevica. Prema tome glasam za Obrenovice.

        A usput da vam ispricam jednu pricicu sto mi je profa ispricao. Na 200 godisnjicu prvog srpskog ustanka u Orascu u nekoj jaruzi na minus 10 stepeni je drzana prigodna svecanost. Moj profa se tu zadesio u ulozi dirigenta hora koji je trebalo tom prigodom da odpeva boze pravde i nekoliko prigodnih pesama.
        Ali  pre svega toga podravni govor je trebalo da odrzi princ Aleksandar.  Izadje on na binu i u ruci drzase brdo hartije koje je spremio za govor. Moj profa se oduzeo kad je video koliko jr toga , jer je pomislio da ce sad da prica dva sata (na minus 10) .
        Ispade da je govor trajao pet minuta , jerbo princ nije znao dobro da cita srpski ,pa su mu slova bila ogromna. Izlistao je ceo tabak hartije za to vreme!!
         Nek nauci srpski , pa nesto potrazuje , on je dete srbina i u unuk srbina , a ne neki pretendent iz neke pobocne loze pa da mu oprostimo sto je Habsburgovac ili Marsovac.
       U svakom slucaju ne dam glas za monarhiju.

Wlada

Оћете да се кладимо да холандски монарси ЈЕСУ напустили Холандију за време Другог светског рата?
Марко Милошевић није потомак краља тако да не може по наследном основу ништа да уради (можда у СПС-у,ал то је све).
Обреновићи немају ДИРЕКТНОГ наследника.
Синоћ на РТС 2 беше емисија о краљевским династијама... Требали сте да погледате.

ПС Узгред, да смо монархија нико не би могао да нам отме Косово, а то тврдим јер не би дозволиле европске краљевске породице које не дозвољавају да се територија било чије круне одваја.

Comfortably Numb

Quote from: Wlada on 08-01-2008, 18:41:13
ПС Узгред, да смо монархија нико не би могао да нам отме Косово, а то тврдим јер не би дозволиле европске краљевске породице које не дозвољавају да се територија било чије круне одваја.

koliko se secam kanda beshe kralj Petar ili Aleksandar imashe problema sa Arnautima...mislim da ti to bash i nije argument i tvrdnja koji mogu da stoje ili mozda znas da ce kraljica Elizabeta ili Charls da odbrane Kosovo...da dozvole ili ne dozvole nesto,kao uzdanje u bacushke...ali mislim da to i treba da bude uloga kraljevske porodice,lobiranje na neki nacin i uticanje sa njihove strane na sve,pa bili oni na prestolu ili ne...nego jos se ne pomenuse Nemanjici u ovoj raspravi...

marer_86


Darker

Quote from: Bred on 08-01-2008, 15:51:22
Besmislen?? Apsolutno netacno i BESMISLENO! :K U istoriju se treba vracati da bi se izvukle neke pouke a ono koji su gresili treba kazniti. Neke stvari su jednostavno neoprostive i ukazaju na potencijalni obrazac ponasanja i u buducnosti. :wink:
qq i lele onda, ¹to ne ode u baba gatare da vraèa¹ buduænost, nego se zamlaæuje¹ ovde sa nekim forumom? :wall: :wall:

Sve besmislica do besmislice :wall: :wall: Jbt, nikad u Tursku neæu vi¹e na letovanje jerbo su nas porobili pre 600 godina, a to ukazuje na obrazac pona¹anja, da æe jopen :wink:
Ili ne daj Bo¾e, kod lokalnog prodavca na trafici, jerbo je njegov èukundeda zeznuo mog èukundedu pre 150 godina za kilo duvana :wall: :wall:

Me¹a¹ babe i ¾abe :wink:

Bred

hahahahahhahahahahaha!
simpa si d :K

Ne mesam D, nego si pod suvise velikim uticajem Smrka pa bi i ti istoriju da zaboravis ali nece da moze. To su cinjenice i tvoje pausalne ocene tipa da su to gluposti,besmislice, babe[ili zabe] nece promeniti.  :wink: