Kako saèuvati zdrave zube

Started by Bred, 16-05-2006, 10:41:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Maslacak

Sla¾em se s Bredom. Enea, ne znam ¹ta ti je tu toliko èudno, zna¹ i sama koliko takvih informacija ima na internetu, i kad bi u sve verovali... Ne ka¾em da to ¹to govori¹ nije taèno, samo da mi treba mnogo vi¹e od "imam svoje izvore" da bih mogla da poverujem, a kamoli prenosim dalje i upozoravam druge ljude.

Znaèi, ili da ti ima¹ tekst gde si to na¹la (a nema¹), ili da ti ta osoba da izvor gde to mo¾e¹ naæi, ili da ti objasni ne¹to vi¹e o tome tako da i nama bude jasno, ili daj ne¹to gde i mi tu informaciju mo¾emo proveriti, a ne samo verovati nekome na reè. Ili da ka¾e¹ npr taènu supstancu koja je kancerogena (ili vi¹e njih), pa mo¾emo i mi istra¾iti i doæi do zakljuèka da li je kancerogena ili ne.

Dakle, ¹ta taèno je u vodicama za ispiranje kancerogeno?

castell

Ja sam probala Sensodyne pastu, ali mi se uopste ne svidja. Ona bi trebala da bude za osetljive zube, a meni su tek posle nje postali osetljivi. Mozda umisljam, ali je ne koristim i sto je previse ljuta :stid: :stid: :stid:, pa mi izgori usta. Mome momku odgovara, pa je i koristi, jer je pusac i ne smeta mu, a ja koristim Elmex.

Za konac sam i ja cula od stomatologa da nije bas dobar, jer potpomaze povlacenju desni, a ja imam ipak potrebu za njim, pa se tako stalno dvoumim da li treba cistiti koncem ili ne???

Maslacak

Quote from: castell on 12-08-2007, 22:27:33
Za konac sam i ja cula od stomatologa da nije bas dobar, jer potpomaze povlacenju desni

E ovo definitivno moram da ispitam svog èika zubu! :hmm Meni desni samo ¹to se preko nosa nisu povukle, a on meni: koristi, pa koristi konac! :K

Bred

I meni takodje je receno da je krajnje NUZNO da koristim konac, verovatno je caka u jako pazljivom koriscenju konca i ne "prislanjanju" istog mnogo desnima :wink:

Smrda

e,ovako...
za izvore se slazem..ali ja ne znam koga da navedem,sem pola moje familije..hehhe
Lm,
za konac...
to cudo je stvoreno za nekoga bko ima teskobu,i tada treba da se koristi...(mislim da sam to vec napisala)
e sad,kako ja imam i teskobu i kako pocinju da mi se povlace desni...opnda sam nasla pravo resenje...
a to su one tanke male cetkice(ovo nije pleonazam,samo da se zna),sto podesecaju na cetku za pranje flasa...jako su tanke i mogu  sa njima da ocistim prostor izmedju zuba,a da ne povredim desni...
stoga ,Maslacak,probaj to..ima raznih debljina..tako da verujem da ces naci neku koja ti odgovara...

Bred

#50
koje proizvodjac tih cetkica smrdo. ja sam video da najnovije cetkice oral b imaju taj vertikalni deo koji se navodno provlaci i izmedju zuba pri pranju.
sto se tice izvora, nateraj ih da se registruju na forum
:K

Maslacak

@smrda
ne seæam se da sam ikad videla takve èetkice :hmm
zanimljiv predlog, ali ne zna¹ ti moje zube...
potreban mi je jako tanak i jako elastièan konac jer samo on mo¾e da proðe izmeðu njih, a da se ne zaglavi i ne pukne... stvarno sumnjam da bi èetkica, kakva god bila to mogla...

nemam pojma

Konac za zube bi trebalo da koriste i oni koji nemaju parodontopatiju, jer tako ciste mesta koja su nedostupna cetkici...smanjuje se tako rizik od parodontopatije.A oni koji je vec imaju bi trebalo da ga koriste da uspore tok bolesti.Oni kod kojih su se desni vise povukle, mogu da koriste i interdentalne cetkice raznih dimenzija.One cak bolje ciste interdentalne prostore od konca, jer su aproximalne (bocne)strane zuba cesto i konkavne.Ljudi...ne slusajte onu sto je rekla da kamenac stiti zube...To NIKAKO nije tacno.Plaku je potrebno tri nedelje neuklanjanja da predje u kamenac, sto se desava na mestima gde cetkica ne moze da dopre.On tada mehanicki deluje na desni, traumatizujuci ih i uslovljavajuci njihovo povlacenje.U njemu ima i anaerobnih bakterija koje su izazivaci parodontopatije...znaci sve govori u prilog tome da kamenac TREBA uklanjati.Ako parodontopatija nije pocela(a to ce reci lekar),redovnom i ISPRAVNOM higijenom samo mozemo uklanjati plak i onemoguciti stvaranje kamenca.Ako je parod.vec pocela, povratka nema.Moze se samo zaustaviti redovnim odlaskom kod stomatologa.Tada postoje dzepovi u kojima se stvaraju konkrementi koje sami ne mozemo ukloniti sta god da koristimo.Ako se oni ne uklanjaju parodontopatija napreduje.  :K Cim desni krvare pri pranju zuba, znaci da su upaljene i da ima plaka i mozda kamenca i da postoji opasnost od parodontop.Ako se stanje odrzava urednim, potrebno je ici kod parodontologa na 6 meseci..u suprotnom ce zakazivati na krace vreme dok se stanje na dovede u red.
E, izvinite ako sam vas smorila....znam da sebe jesam... :wave:

Al-Jasmina

Nisi smorila,
lepo je cuti konkretne tvrdnje :cvet

Smrda

@Maslacak,Bred...
imate te cetike u svim brendovima(se tako kaze?!?!)
rekoh,bre,da podsecaju na cetku za pranje flasa...
mala,tanka zicica sa cekinjastim vlaknima(bem me u opis?!?!)
Lm,ima ih u svakoj apoteci...
i Maslacak,jos nesto...
ja imam teskobu medju zubima...
tako da,kontam da smo u slicnom sosu...
meni uspeva da ocistim prostor izmedju zuba sa  njom..tj,moze da prodje...
probaj...

tarantulica

Juèe sam videla reklamu za te èetkice, ¹to ulaze izmeðu zuba...
To je sad hit, koliko primeæujem...  :wink:

Maslacak

Quote from: Smrda on 14-08-2007, 14:34:17
meni uspeva da ocistim prostor izmedju zuba sa  njom..tj,moze da prodje...
probaj...

Hoæu! :)
Hvala :cvet

Smrda

pa nije hit
ja ih koristim vec skoro 8 godina...
bas ih ima vec dugo u prodaji...

Ivke

#58
 Ja sam od onih koji spadaju u skolsku grupu hipohondara po ovom pitanju..kljuc uspeha je prvo PRAVILNO pranje zuba ...posle svakog obroka...konac koristiti bar jednom dnevno...mada je preporucljivo i posle svakog obroka (pogotovo kad nemate cetkicu)...i naravno neizostavno poseta stomatologu jednom u sest meseci...

Bice sada da preterujem ... ali moj savet je i da se jednom godisnje uradi ortopan jer se desava da se mnogo kvarova, cisti...krije upravo unutar zuba i ne moze da se vidi spolja...

nemam pojma

Posle toliko snimanja svetleces kao neonska reklama.Karijes se nikada ne dijagnostifikuje pomocu ortopana.Iskusan stomatolog, pa cak i mi studenti mozemo pazljivom inspekcijom da ga dijagnostifikujemo.Ogledalce i sonda je sve sto je potrebno.Cak i kada se karijes nalazi na bocnim stranama zuba, moze se videti zbog karakteristicne prebojenosti zuba na okluzalnoj povrsini.izuzetno, kada lekar nije siguran, nalozice snimanje malog dental filma za taj zub.Ortopan uopste nije za tako precizne stvari.