Kako saèuvati zdrave zube

Started by Bred, 16-05-2006, 10:41:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92
Beograd -- Istra¾ivanja koja je sproveo Institut za za¹titu zdravlja Batut pokazuju da stanovni¹tvo ne poklanja puno pa¾nje oralnoj higijeni.

Kampanja "Svi zajedno do oralnog zdravlja" ima za cilj da motivi¹e i podseti koliko je va¾no brinuti o zdravlju usta i zuba. Doktorka Milica ©æekiæ iz Insituta Batut ka¾e da, prema istra¾ivanjima, samo èetvrtina stanovni¹tva ide kod zubara na redovne kontrole i zube pere posle svakog obroka, dok ostali to èine pre i posle spavanja, jednom dnevno, a u malim procentima – nikada.

"Primetili smo da postoji niz zabluda, da zubi ne predstavljaju neki znaèajan organ u na¹em organizmu, da ne utièe zdravlje usta i zuba na op¹te zdravlje, da èetkica mo¾e da traje neogranièeno dugo. Zatim, stanovni¹tvo nije odr¾avalo pravilno oralnu higijenu, bila je prisutna nepravilna ishrana, neredovna kontrola kod stomatologa, ¹to je sve uticalo na pojavu velikog broja bezubosti kod stanovni¹tva u èetvrtoj i petoj deceniji ¾ivota", ka¾e ©æekiæeva.

Istra¾ivanja pokazuju i da oko osam odsto tinejd¾era nikad nije bilo kod stomatologa, a doktorka Milica ©æekiæ istièe da je posebno bitan prvi kontakt deteta i zubara.

pig_am_am

ok.zna li neko nekog DOBROG zubara?
da ne bih zavrsila ko ovi bez zuba...  :wink:

Smrda

ja sam skoro procitala da kod nas svaki treci stanovnik redovno pere zuvbe,
a svaki drugi se umiva?!?!?!?!
toliko o alarmantnosti...
i opet se vracamo na obrazovanje....

pig_am_am


Smrda

Quote from: pig_am_am on 26-07-2007, 16:51:10
a na nekog dobrog zubara?
pa znam ja jednog,tacnije dva..ali su malko skupi...
a uvek mozes da probas preko Stomatoloskog faxa...
tamo su provereno dobri..

pig_am_am

nema vezi,smrdisha. to mi nije zao da platim,al da znam da je sigurno dobro. samo ti meni reci.

Smrda

Quote from: pig_am_am on 26-07-2007, 19:51:34
nema vezi,smrdisha. to mi nije zao da platim,al da znam da je sigurno dobro. samo ti meni reci.
ako si ozbiljna,..onda na pm..
da ne reklamiramo...
ubice me bosss!

pig_am_am

ozbiljna. popravljala sam skoro zub i nije mi dobro uradjen. boleo me posle,pa ponovo pod busilicu...
... a bio je mali kvar kad sam dosla kod zubara...

Smrda


sladjafarm

Quote from: Smrda on 26-07-2007, 19:47:51
Quote from: pig_am_am on 26-07-2007, 16:51:10
a na nekog dobrog zubara?
pa znam ja jednog,tacnije dva..ali su malko skupi...
a uvek mozes da probas preko Stomatoloskog faxa...
tamo su provereno dobri..

Ja znam jednog extra zubara koji mi upravo leci posledice sa Stomatoloskog fakulteta,ako pricamo o tome kada ti studenti sredjuju zub. Tako da je bolje platiti nego rizikovati. Mozda nisu svi takve srece kao sto sam ja pa da mu otvore zub,ne napune kanale i stave plombu. To je tempirana bomba u vilici,ogromni bolovi i jedina sreca sto sam u pravo vreme otisla kod pravog stomatologa pa mi nije stiglo do koske inace ko zna gde bi sada bila  :K

Enea

uuu, a ja... prosla celu terapiju za upalu sinusa, a vangla i dalje bolela.. dok sam se odvukla do zubara zivac, sa sva tri kraka vecj bio mrtav..

srecjom, ovaj moj zubar je extra. skup je, ali i vredi.. kada se spoje takvo znanje i tehnologija.. dobije se car!

sladjafarm

Ovaj kod koga ja idem sada nije bas nesto skup,ali covek ti je maksimalno posvecen i radi jako precizno ( a jos mlad,pa ti milina da odes kod njega :) ). Lutala sam ja mnogo,ali sada se nadam da cu zauvek raditi kod njega. Zelela sam da imam savrsene zube i posle niza godina cimanja i fixne proteze uspela sam i onda se nadje neki student i ....da se ne ponavljam  :K.
Cuvajte vase zube jer lepi zubi ostavljaju lep prvi utisak... :>  a to mnogo znaci...

Enea

Yo, a da li cistite zube koncem?

Da li perete jezik?

Kakvu cetkicu koristite?

Da li koristite vodicu za ispiranje usta?

Sve u granicama je normalno i neshkodljivo.. nego htedoh da vam kazem za ove vodice za ispiranje... obzirom da na pakovanjima nije naznaceno... ne sme se 'grgljati' po grlu, samo 'mucjkanje' sa obraza na obraz... kancerogene su, te nakon primene istih ne piti vodu pola sata.. ne gutati, i nikako ih ne koristiti, ako ste npr vadili umnjak..

wolfeitzckie

канцерогене?
одакле ти тај податак, мислим, јел можеш да наведеш неки извор?

zoe

Четкица за зубе треба да буде средње-мека или мека да не би оштетила зубну глеђ (оне тврде су намењене за људе са протезама и вештацима). Затим, главица не треба да буде превелика, већ мања да би се лакше могло допрети до зубића који носе велике бројеве (7-ице, 8-ице). Зато нису потребне оне четкице са савитљивим вратом које шатро омогућавају лакши приступ скривеним деловима усне дупље. И још, четкасти део треба да буде раван без оних брда и долина, бразда и сл.

:)