Savez farmaceutskih fakulteta Srbije?

Started by Bred, 12-08-2006, 16:10:23

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Jeste razmisljali o tome da se osnuje ovaj savez? Vidim da medicinski fakulteti imaju takvo udruzenje.

Coolgemini

To bi bilo odlicno,kada bi farmaceutski fakultet u Beogradu priznavao donekle farmaceutske fakultete u Nisu,Novom Sadu i u Kragujevcu...dok medicina u Beogradu jos odavno saradjuje sa drugim medicinskim fakultetima i to udruzenje cak ima i svoju nevladinu organizaciju..

Bred

Nismo mi profesori pa da se  medjusobno priznajemo ili ne. Ti fakulteti ili odseci fakat postoje i mi treba da vidimo mozemo li da se povezemo radi bolje koordinacije i razmene iskustava...

Natasa

To bi bilo jako korisno, i u tom pravcu se vec rade koraci.
Kada je Beogradski Fakultet organizovao EPSA Letnju skolu kolege iz Novog Sada su bile pozvane i bilo je odlicno imati ih. Takodje kada je bio organizovan Balkanski kongres mi smo se pridruzili.
Kada je potrebno jednu drugima dajemo podrsku, reklamiramo jedni druge na zvanicnim dogadjajima. To je dobro za pocetka. Takodje su nas kontaktirali pojedini studenti iz Nisa i takodje je ponudjena saradnja i prisustvo na sve mailing liste koje su od znacaja.

Forum i NAPSer sajt mislim da jako u tome pomazu....bez lazne skromnosti.
ali treba gurati napred i to graditi

Bred

A da mi te korake malo ubrzamo? 
Iz Nisa? Ja sam pokusao da stupim u kontakt sa nekiml judima iz Nisa I da ih pozovem da se pridruze forumu, jer ova forum u pocetku I jeste bio zamisljen kao mesto gde ce farmaceuti (studenti, djaci, zaposleni) iz cele Srbije sastajati I diskutovati, ali moj trud je ostao bez rezultata. :roll:


Bred

Natasa
samo napred! Forum i jeste odlican nacin da pocne jaca komunikacija jer nije toliko opterecujece. Da bi postojala visa saradnja prvo gradovi moraju da imaju svoje jake asocijacije, da bi posle mogla da postoji Nacionalna Asocijacija koja okulja sve njih. za sada je to Beograd. U IPSF i EPSA to je NAPSer, koji ima prava da glasa. Naravno sve druge farmaceutske organizacije su pozvane da prisustvuju i ucestvuju. NAPSer to pravo ima od 1999 kada se izborio da se zaSrbiju cuje i kada je bilo bombardovanje i kada Srbija nije ni malo bila popularna.

Pretpostavljam da i studenti prodekani su u kontaktu i da zapocinju saradnju. Prvo (verovatno) te stvari moraju da se institucionalizuju kako bi ostalo funkcionisalo


Bred- Dakle, cekamo Visnju :wink:

pereca

Saradnja medju studentima nikada nije problem. Problem je nesaradnja fakulteta, dekana.. Dok se to ne promeni, nista veliko ne moze da se uradi.
NAPSer ima zaista odlicnu saradnju sa kolegama u Srbiji, narocito Novosadjanima. Uvek smo spremni da pomognemo, savetujemo i sve ostalo sto treba s obzirom da mi predstavljamo Srbiju u IPSF i EPSA sa pravom glasa, prvi smo se tamo pojavili i samim tim imamo vece iskustvo. Uostalom, smatramo da nam i jeste cilj da budemo jedinstveni, da jedni druge povlacimo za sobom, da nas sto vise ima...
Niske kolege zele da saradjuju., ali njih ima vrlo malo, tesko se odlucuju za studentsko organizovanje, nesigurni su jer nemaju iskustva, ali mislim da tamo ima vrlo kvalitetnih ljudi koji ce se brzo izboriti da se studenti farmacije u Nisu nadju zajedno sa svojim kolegama iz BG, NS, KG...

Da, postoji Zajednica medicinskih fakulteta Srbije i cini mi se da dobro funkcionise. Medjutim, u Srbiji postoji samo jedan Farmaceutski fakultet pa je tesko napraviti zajednicu Farmaceutskih fakulteta. Ostali su odseci pri medicinskim fakultetima.
Ali nije bitno kako se ko zove, bitno je da postoji saradnja.

U Nisu postoji student prodekan Medicinskog fakulteta, on studira medicinu ali zastupa i studente farmacije na svom faksu. Medjutim, on se u farmaciju "ne razume bas" i radije to prepusta nekome sa odseka farmacije.

Bred

Ok, za pocetak bi dakle trebali da dovucemo predstavnike Farmaceutskih odseka pri medicinskim fakultetima da ih malo osokolimo I podstaknemo da se organizuju, da vide kako to funkcionise, da se malo uklope I asociraju sa svojim kolegama farmaceutima iz Bga  pa onda da pricamo o nekom eventualnom udruzivanju.


Natasa

"Farmakoterapijski pristup" koji su zajedno organizovali NAPSer i YuMSIC su bili isto fin pocetak kada su studenti medicine i farmacije zajedno radili na resavanju klinickih slucajeva.
Razmisljamo da upremo sve snage da ovaj dogadjaj bude jednom godisnje i da pruza znanja koje nasi studenti ne dobijaju tokom skolovanja. A takodje rad sa kolegama i sticanje osecaja jedni za druge je neophodno.

pereca

A evo kad se vec rasirila ova tema, napomenimo da NAPSer vec vuce neke poteze kako bi se napravila naeka asocijacija svih studenata farmacije u Srbiji. Mislim da cemo dogurati donekle i sve to staviti u neke zvanicne i uredjene okvire.

Bred

I dovesti ljude na forum :> (sam sebi sam vise dosadio sa ovom frazom :K)

SofijaR

Kao prvo,sve pohvale za ovaj forum,jer mi je puno pomogao u resavanju nekih dilema vezano za tehnologiju.A,ka drugo veoma me raduje mogucnost osnivanja organizacije ,jer bi to bilo od velike koristi svim studentima farmacije u nasoj zemlji.Pozdrav iz Nisa za sve kolege na forumu

Bred

'ladno ste oziveli temu staru dve godine ...

Projekat tj ideja  je propala ili ce morati da saceka nove mladje generacije koje su voljne ovim da se bakcu ...  :wink:

pereca

Ideja nije propala.
Naprotiv.
Iznenadicete se prijatno za nekih mesec dana ;)

KaBoom

Ideja ne da nije propala, nego je osnovan novi NAPSer u èijoj organizaciji na neki naèin i sam uèestvujem! Od sada postoje lokalne organizacije BPSA (Beograd), PSANS (Novi Sad) i NIPSA (Ni¹) koji zajedno èine NAPSer... Ja sam naravno iz PSANS-a i evo juèe sam se èuo telefonom sa Nata¹om u vezi sajta kongresa NAPSer-a, koji obuhvata sve navedene fakultete. Vrlo moguæe da æu ja biti tvorac sajta, ali o tome æemo jo¹ poprièati, ¹ta i kako... Mo¾da i ne budem. :)

Ali, o svemu æete biti blagovremeno obave¹teni, siguran sam. Kao ¹to reèe pereca, prijatno iznenaðenje tek sledi... :wink: