Za koga cete glasati u drugom krugu predsednièkih izbora?

Started by Darker, 21-01-2008, 09:29:06

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Za koga cete glasati u drugom krugu predsednièkih izbora?

Boris Tadiæ
Tomislav Nikoliæ
necu glasati

darusaz

Демократска заједница Србије подржава Томислава Николића на предстојећим изборима!


Др Обрен Јоксимовић: Хвала. Даме и господо, радујем се да се срећемо у оваквим околностима и дужан сам да кажем који су то мотиви који су навели Демократску заједницу Србје да колективно приступи Српској радикалној странци, да подржи њеног и нашег кандидата Томислава Николића за председника Србије. Ви добро знате да сам ја поникао у једној политичкој школи која је другачија од ове, да сам један од најактивнијих учесника октобарских дешавања 2000. године и да сам један од оних који се први разочарао у оно што ДОС ради, а тај несрећни ДОС је још увек на власти. Надали смо се да ће кад-тад тај ДОС почети да испуњава своја обећања, али је очигледно и са овом кампањом и са захуктавањем ове кампање да је та кампања све прљавија да је све више прљав тај ДОС и да нам не обећава ништа ново и ништа добро. Једини начин да се Србија и њени грађани спасу од овога система, од овог и оваквог живота јесте да дође до помака патриотског и класичног правог демократског помака који они не могу да изведу. То је очигледно. Демократски прави помак на боље може се догодити само онда када постојеће гарнитуре оду са власти. Када се каже – не криминалу и корпуцији који царују у Србији, који није ниједног момента показао знакове заустављања његовог прогредира, а то је могуће урадити само тако што ћемо тој власти казати на изборима збогом односно, почетак њиховог одласка биће избор Томислава Николића за председника Србије. Избор Томислава Николића за председника Србије биће почетак рушења ДОС-а и стварања нове, другачије и лепше Србије, боље Србије и мајке за све њене грађане, не за појединце, не за поједине политичке партије, него за све њене грађане, чак наравно и за оне који у овом часу подржавају противничког кандидата. Мислим да нам је ово последња прилика да урадимо то на моран начин, да предупредимо социјалне погоне ка којима се очигледно иде, да изађемо из тог дужничког односа, а не знамо ни зашто се налазимо у њему, из тог поданичког, послушничког односа према неком измишљеном Западу и његовим измишљеним институцијама, да будемо своји на своме, да интегрално, људски, домаћински, грађански бранимо ову нашу једину Србију. Сви који воле ову земљу, сви који у њој живе, у њој имају родбину, рођаке, сви који знају шта је то бити домаћин, дужни су да размисле о томе шта ће се с нама десити ако не дај Боже победе они који су и досад на власти, који задњих осам година уништавају Србију. Криминал који су увели у Србију је достигао размере које су застрашујуће, које се не могу финансијски и новчано не могу. Бог свети зна докле су све стигли. Када сам ја биран за министра поставили су питање како је могуће да постанем министар, јер имам ауто и кућу, а они који су се клели да спавају у теткином кревету и да немају ништа сада имају милијарде. Ја и даље имам оно што сам имао, имам своју Србију, имам вас и молим вас и волим вас и молим вас цела Србијо, сви грађани Србије будите савесни, чисти пред собом, пред Богом, пред својим потомством и гласајте за Томислава Николића, за бољу, лепшу и срећнију Србију.

Al-Jasmina

[off]Admin mi je svedok da ovih dana besomuchno zloupotrebljavam lik i delo Merlin Monro za kojekakve posalice [/off]  :smekerica:

elem,
uz slogan "Neki T... ce svejedno pobediti"  :smekerica:
i ocaravajuci osmeh samopouzdanja Merlin Monro je spremna za rezultate II kruga

(http://nono9.us)

:happy:

darusaz

Што јесте јесте. Неки Т. ће да победи.  :happy:

Quote from: Al-Jasmina on 28-01-2008, 21:38:42
[off]Admin mi je svedok da ovih dana besomuchno zloupotrebljavam lik i delo Merlin Monro za kojekakve posalice [/off]  :smekerica:

elem,
uz slogan "Neki T... ce svejedno pobediti"  :smekerica:
i ocaravajuci osmeh samopouzdanja Merlin Monro je spremna za rezultate II kruga

(http://nono9.us)

:happy:

Darker

hahahah, èuo sam danas da je Obren Joksimoviæ pristupio radikalima, ¹to mnogo govori o njima. Kao i ¹u¹kanja ili realan odlazak jedinog normalnog tamo-Maje Gojkoviæ...

Ja æu glasati RUKOM, a razmi¹ljati MOZGOM!
Srce ostavljam za ljubav :ljubav:

Darker


Битка за најмлађе бираче
Оба председничка кандидата воде битку за гласове, а истраживања јавног мњења показују да у тој популацији уживају приближно исту подршку

У настојању да за 3. фебруар обезбеде максимум гласова различитих категорија бирача, Томислав Николић и Борис Тадић су после првог круга председничких избора нарочиту пажњу посветили младима. Тадић је то учинио јуче поручивши им да се у недељу бира између европског пута којим он води земљу и повратка на време изолације и економског назадовања под влашћу Војислава Шешеља и Томислава Николића. Обраћајући се најмлађим бирачима у Народном позоришту у Београду, кандидат Демократске странке за председника Србије рекао је да „само европска Србија може да има пасоше без виза и само јака и стабилна може да иде напред”.

А председнички кандидат Српске радикалне странке Томислав Николић почео је кампању за други круг избора разговором с младима, којима је поручио да Србија не треба да се сврстава и ослања само на једну страну – на Запад него да пријатеље треба да тражи и на другим странама. „Не верујте онима који вас затварају у некакав гето па макар он био најбољи на свету – нема добрих логора”, рекао је прошлог понедељка Николић.

Остатак порука двојице председничких кандидата младима своди се на исто – Николић им поручује да им је потребна стабилна породица, добро образовање, радна места за њихове родитеље, а Тадић је јуче навео да су неки од циљева његовог програма боља и извесна будућност свих грађана, квалитетније школовање, нова радна места, привлачење страних инвестиција, веће плате и пензије и лечење доступно свима.

Млади су, међутим, су се видели у кампањи и у непосредном окружењу Тадића и Николића и пре првог изборног круга. У борби за победу у другом кругу само су још више „истакнути”, кроз трибине, акције, спотове... у нади да ће им можда баш та популација од 18 до 30 година донети пресудне гласове. Јер супротно мишљењу увреженом у најширој јавности да млади људи нису заинтересовани за изборе и да су им многе ствари прече од изласка на изборе, озбиљнија истраживања показују да су они тек за који проценат мање бројни гласачи од старијих генерација.

Ђорђе Вуковић, програмски директор Цесида, истиче да је заблуда да млади не излазе на изборе, те да је њихова излазност од 10,23 процента, која се ових дана помиње на основу неких истраживања далеко од истине. Наиме, према његовим речима, млади излазе тек за 4-5 процената мање него људи из средњих старосних група, оних од 30 до 60 година. И тако је, више-мање, истиче Вуковић, бар од 2002. године, од када се он бави овим истраживањима.

„То значи, на излазност од 61 одсто, бирача старости од 30 до 60 година је 63 одсто, а оних до 30 година – 59 одсто”, наводи програмски директор Центра за слободне изборе и демократију.

Очигледно је ипак да различита истраживања дају различите резултате излазности младих. Отуда ваљда и бројни позиви организација младих, студентских организација и других, које између два изборна круга воде кампању за анимирање младих бирача. Представници студентских организација, рецимо, одржали су јуче перформанс у Кнез Михаиловој улици, а циљ акције је да што већи број младих гласа у другом кругу председничких избора. Најављујући ову акцију прошлог петка у Међународном прес центру Танјуга, представник Савеза студената Београда Срећко Шекељић је истакао да кампања нема политичко опредељење и да је њен једини циљ „појачање социјалне снаге групе младих”. Јер, како је тада наведено, према резултатима истраживања које је после председничких избора 2004. године обавила Студентска унија Србије, број младих који су гласали био је девет пута мањи него број пензионера или затвореника који су тада изашли на изборе.

А представник Студентске уније Србије Симон Симоновић рекао је јуче да „младима остаје ова држава и онако како је креирамо такву ћемо је и имати”. „Зато је битно да сви изађемо на други круг председничких избора, јер наш глас одлучује”, поручио је Симоновић, а преноси Бета.

Ђорђе Вукадиновић, уредник часописа „Нова српска политичка мисао”, сматра, међутим, да Тадић и Николић не би требало да буду сигурни да ће у овој категорији гласача стећи одлучујућу превагу, зато што су ту прилично изједначени. Позивајући се на истраживање агенције „Политикум” из децембра прошле године (дакле, пре првог круга председничких избора), Вукадиновић указује да су ови избори разбили мит о томе да млађи гласачи, по правилу, гласају за демократе.

Уз то, он прави разлику између млађе и старије групе у овој категорији гласача. Према његовим запажањима, наиме, они у тридесетим годинама (30-35 година) формирали су се интелектуално и политички у време Милошевића, у време рата, мобилизације, несташица, редова, студентских протеста, криза... Они су трајно обележени тим искуством, каже Вукадиновић, и међу њима је главни део гласача Чедомира Јовановића и ЛДП-а.

– А на формирање садашње генерације 20-годишњака и 25-годишњака заправо је пресудно утицала 1999. година, бомбардовање Србије, хашки притисци, разочарање у петооктобарске победнике... Они су тада били основци, средњошколци – и они су политички много другачији од старије генерације из ове категорије бирача. Зато су њихова политичка опредељења дифузнија и неодређенија у односу на генерације 30-годишњака и 40-годишњака. И зато је међу њима бар половина, ако не и више, прорадикалских гласача и отуда је заблуда да су млади у Србији аутоматски и а приори гласачи демократа – закључује Ђорђе Вукадиновић.

И Ђорђе Вуковић истиче да и СРС, као и ДС, има озбиљно упориште међу младима, само што је по његовој оцени, нешто више њих на страни демократа.

– Нешто већу предност у скупини младих има ДС и Борис Тадић. На пример, од 20 младих гласача, 11 или 12 су за Тадића, а осам или девет за Николића. То је неки однос 55:45 – истиче Вуковић, наводећи да су за Тадића, претежно, образованији, млади из центра градова, проевропски настројени, док су за Николића више они нижег образовања, из приградских насеља.

Потврђујући, на основу истраживања, да је радикалски гласачки корпус генерално шири што је њихов образовни ниво нижи, Ђорђе Вукадиновић истиче да ће, с обзиром на изједначеност рејтинга међу младима, Тадић и Николић морати да „играју” и на социјални фактор када им се обраћају. Вукадиновић оцењује да су млади који гласају за Николића више социјално фрустрирани, а имају доста снажну националну идентификацију. Њих више мучи осећај неправде, начин и реторика којом се образлаже одузимање Косова. Тадићеви млади гласачи су, пак, више проевропски настројени, жељни путовања, дакле, они који боље живе, који су боље ситуирани, па су и заинтересованији за европску причу.

Биљана Баковић
[објављено: 29/01/2008] Politika


Obtratite pa¾nju na drugu anketu :wink:
Elitizam ili ne, ali to su èinjenice :cvet

Bred

druga je ocekivana, ali pogledaj prvu - ko ima vise glasova medju glasacima do 30 god starosti?  :wink:

l@yl@

BILO BI LEPO DA JEDNOM PREDSEDNIK SRBIJE BUDE SRBIN,I TO IZ SRBIJE!!!!!!!!!!!!Jedan od kandidata je imao priliku da pokaze kakav je kao predsednik!Nadam se da ce mnogi 3.februara razmisljati glavom i glasati za Tomislava Nikolica!!!!!

vucko81

По твоме ако је рођен са леве стране Дрине није Србин? :bubble:

l@yl@

Jeste.Ali nije iz Srbije,posto biramo predsednika Srbije................

vucko81

Свака ти част на размишљању! O0
Србија је земља свих Срба ма где били!

Al-Jasmina

Bez svadje oko licnih stavova (http://nono9.us)

l@yl@

Jedna je Srbija!!!! I o tome ko ce biti predsednik treba da odluce gradjani Srbije, posto oni tu zive! Tadic se pokazao kakav je kao predsednik! Veruj mi 2000-te sam bila na ulici kao i vecin aali vidim da je bilo uzaludno zato i sada zelim promene!!!!

Bred

ok, ok, samo nemojmo da pisemo ceo post velikim slovima.
:wink: :cvet

l@yl@


Darker

woohoo, vadikali se svaðaju :~ :~
Samo slo¾no braæo nacional-fa¹istièka!!! :K :K
Quote from: Bred on 29-01-2008, 20:53:12
druga je ocekivana, ali pogledaj prvu - ko ima vise glasova medju glasacima do 30 god starosti?  :wink:

Sla¾em se i to je ono ¹to niko od analitièara do sada nije umeo da skonta. A to je takoðe odraz stanja na¹e svesti... Meðutim, druga anketa obja¹njava stav o dve Srbije :wink: