Integracija Roma

Started by Ru¾an Bosanac, 23-01-2008, 22:29:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ru¾an Bosanac

  Integrisati Rome u drustvo je jedan od problema s kojim treba da se suoci nasa zemlja. E sad, da li mi njih sputavamo ili diskriminisemo je druga prica. Verujem da je vecina od vas pogledala ranije klip o Romima na deponiji; da li je njima tamo lose....ili mozda cak i dobro?

[youtube=425,350]sjOJuL71aO8[/youtube] 

Darker

Mo¾da bi pametnije bilo da mi njih pustimo da NAS integri¹u u nihove redove :K jerbo, ako nas potrpaju u gorbnice, trebaæe im puno zemlje, pa æemo ostati bez iste, ba¹ kao i oni :wink:

dirigent

Cigan je cigan , bio i ostao. Mojoj majci je dolazila da radi u kucu pred 20-tak godina jedna ciganka , koja je bila obrazovana, pametna i dugo zivela u gradu. Kad je moja majka jednom htela da joj pokloni neke stvari , ona je upita

   - A jel bi mogla da mi das ovo , ovo mi se svidja?
   - Pa ne mogu to , to meni treba , sto me to pitas kad ti dajem ovo?
   - Sta da ti kazem , ciganka sam ja , moram da pitam.
   
     Oni su takve krvi , integrisati ih bi znacilo oduzeti im osnovna obelezja , recimo ko kad bi pokrstili Jevreje u hriscane.

Darker

Milsim da to integrisati ne sme da znaèi-na silu ih obrazovati, ili na silu ih zaposliti, veæ samo-dati im iste moguænosti kao i ostalima :wink: A mislim da trenutno to i imaju?

SLATKIS

oni imaju mogucnosti kao i svi ostali ali kao sto neko rece cigan je cigan ne mogu se oni promeniti.
mogu oni i da se zaposle ali nece  :nonono:

Wlada

Као што Србија треба да поштује нека правила да би се интегрисала у ЕУ, тако и Роми треба да испоштују нека правила да би могли да се интегришу у друштво...

(Срби су Цигани Европе  :K )

Vampire 666

     Као неко ко је одрастао у селу где живи око 1600 Влаха и 800 Цигана, одговорно тврдим да имају апсолутно иста права као и ми и да их нико не дискриминише...проблем је у томе што су врло склони манипулацији зарад неке минорне добробити...
     У основној школи сам имао неколико цигана у одељењу, фудбал сам тренирао са њима, играо у фолкрору, али што неко рече, цигани су цигани...ма где били и ма какво је њихово образовање или материјални статус...

Bred

Quote from: dirigent on 24-01-2008, 08:53:13
Cigan je cigan , bio i ostao. Mojoj majci je dolazila da radi u kucu pred 20-tak godina jedna ciganka , koja je bila obrazovana, pametna i dugo zivela u gradu. Kad je moja majka jednom htela da joj pokloni neke stvari , ona je upita

   - A jel bi mogla da mi das ovo , ovo mi se svidja?
   - Pa ne mogu to , to meni treba , sto me to pitas kad ti dajem ovo?
   - Sta da ti kazem , ciganka sam ja , moram da pitam.
   
     Oni su takve krvi , integrisati ih bi znacilo oduzeti im osnovna obelezja , recimo ko kad bi pokrstili Jevreje u hriscane.
tacno.
cak sam na par mesta video romkinje kako sasvim normalno rade u kaficima i prodavnicama u Bgu  :wink:

dirigent

Znam slucajeve gde su im dodeljivali stanove. Dobiju ih , pa ih prodaju , uzmu pare , a nastave da zive u kartonskom naselju i opet kukaju kako nemaju krov nad glavom.
     

darusaz

Ала ти колега делиш "европске вредности". Ти твоји "цигани" имају свој назив - Роми!  :F

Quote from: Vampire 666 on 24-01-2008, 11:52:45
     Као неко ко је одрастао у селу где живи око 1600 Влаха и 800 Цигана, одговорно тврдим да имају апсолутно иста права као и ми и да их нико не дискриминише...проблем је у томе што су врло склони манипулацији зарад неке минорне добробити...
     У основној школи сам имао неколико цигана у одељењу, фудбал сам тренирао са њима, играо у фолкрору, али што неко рече, цигани су цигани...ма где били и ма какво је њихово образовање или материјални статус...

Vampire 666

#10
У време кад сам имао бројне контакте са њима они су себе називали Циганима, а и сада за први круг избора су у комисији била двојица и наравно себе називали Циганима...кад ми неко од њих буде пришао и рекао да га зовем Ром радо ћу то учинити...Превише је оних који се брину о томе да ли је нико Циган или Ром, а кад треба конкретно да покажу да немају предрасуде нема их нигде...

Термин "Цигани" одомаћио се током вишевековног коришћења и никако се не може сматрати пежоративним, мада се посебним истицањем и наглашавањем, уз додатну иронију и посебан контекст, називање особе Циганином може доживети и као покушај вређања (јер се тада термин повезује са луталицом, крадљивцем и човеком у чије се поштене намере сумња). Ипак, сам назив у глобалу никада није био подругљив нити увредљив. Корен именице долази из грчког језика, Αιγύπτοι (Aigyptoi), и из модерног грчког: γύφτοι (gyphtoi). Роми у међусобној свакодневној комуникацији углавном користе назив "Цигани" за свој народ, јер је то домаћи и сасвим коректан назив за Роме. Јавне личности ромског порекла у Србији, као што су неки певачи народне или изворне музике или спортисти, јавно користе назив "Цигани", а не "Роми". Назив "Цигани" се у последње време доводи у везу са прогоном овог народа или појединих његових припадника, па се тиме стиче утисак о пежоративној конотацији. Ипак, назив "Цигани" - у разним сличним варијантама користи се у већини земаља света.
У Србији и у Хрватској, након ратова у време распада СФРЈ те пораста међунационалних тензија, почело је да се инсистира на коришћењу назива "Ром" спрам назива "Циганин", како би се предупредио негативан став према заједници Рома која је распадом државе запала у још сиромашнији и тежи положај, тј. спада у најсиромашније и технолошки и образовно најнеразвијеније етничке заједнице. Ипак, оба назива су у равноправној употреби код неромског становништва. Недавна истраживања, спроведена након учесталих инцидената изазваних од стране припадника покрета са фашистичким предзнацима над припадницима ромске заједнице у Београду и Новом Саду, показала су интересантан податак да Роми коришћење термина "Ром" сматрају наметнутим и вештачким, и да радије користе термин "Цигани".
У већем делу Европе Роми су познати као "Цигани" (француски: Tsigane ("Циган"); албански: Cigan ("Циган"), Maxhup ("Маџуп"), Gabel ("Габел"); македонски: Цигани; бугарски: Цигани ("Цигани"); чешки: Cikáni ("Цикани"); холандски и немачки: Zigeuner ("Цигојнер"); дански: Sigøjner ("Сигејнер"); литвански: Čigonai ("Чигонаи"); руски: Цыгане ("Цигање"); мађарски: Cigány ("Цигањ"); грчки: Τσιγγάνοι ("Циганои"); италијански: Zingari ("Цингари"); румунски: ţigani ("Цигани"); српски: Цигани; пољски: Cyganie ("Цигание"); португалски: Cigano ("Цигано"); шпански: Gitano ("Хитано") и турски: Çingene ("Чингене")). У Ирану их зову کولی ("Каули"), у Индији Lambani ("Ламбани"), Lambadi ("Ламбади"), или Rabari ("Рабари").

peho_atropin

Mnogo je ovo komplikovano pitanje,a komentari su nam tako povrsni!Znam samo da nije lako tim ljudima na ciji se racun svi sprdamo!Mislim da im trebamo pruziti sve sto mozemo a oni ako prihvate,prihvate!Neki hoce,neki ne ali ne smemo generalizovati stvari!

Darker

Sla¾em se da je komplikovno pitanje, ali podr¾avam Vampov post(navedi izvor :wink:)

Bred

Ja znam da se neki romi ljute kad ih zovu ciganima, ali posto ocigledno takvih za sad ovde nema, ne bi trebao da bude problem u tome kako cemo ih zvati.  :wink:

Vampire 666

Quote from: Bred on 24-01-2008, 21:04:08
Ja znam da se neki romi ljute kad ih zovu ciganima, ali posto ocigledno takvih za sad ovde nema, ne bi trebao da bude problem u tome kako cemo ih zvati.  :wink:
Једном и нама да се поклопе ставови...Ја додуше још нисам упознао ниједног коме смета назив Циган, али сам зато додуше, морам да нагласим после последњих парламентарних избора, срео доста душебрижника који су Срби и смета им кад неко користи назив Циган или Шиптар...

Иначе, оно горе сам преузео са Википедије...