Cudo Bozije

Started by philoserbiana, 26-01-2008, 19:11:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Da li verujete u cudotvornost mostiju,ikona i svetog mira?

da,naravno,bez predrasuda
9 (42.9%)
prvi put cujem za ovo
0 (0%)
nisam pravoslavne veroispovesti
0 (0%)
verujem samo u naucno potkrepljene cinjenice
7 (33.3%)
ne,to je izmisljotina
5 (23.8%)

Total Members Voted: 21

philoserbiana

na praznik svetog Jovana dogodilo se cudo Bozije.naime,na Casnom Krstu sa glave Raspetog Gospoda poteklo je cudotvorno miro,slano kao suze.trenutno je stalo,ali su tregovi ostali...mnogi vernici su isli da se poklone ovom cudu.ja nisam imala prilike da odem tamo zbog obaveza,ali su moja drugarica i jedan veroucitelj to videli.da vas podsetim samo da su se ovakva cuda desavala pred bombardovanje 1999,bilo je slucajeva i krvavih suza sa ikone Presvete Bogorodice u Rusiji,ali desavaju se i u mirodopskim uslovima,cak i u domovima nekih ljudi.takva cuda su se desavala u domu sestre moje kume.izlazila je i komisija za ta pitanja na uvidjaj i potvrdili su istinitost te price...nastavak sledi  :a

whatever

Quote from: philoserbiana on 26-01-2008, 19:11:35
izlazila je i komisija za ta pitanja na uvidjaj i potvrdili su istinitost te price...nastavak sledi  :a

А како се то тачно потврђује истинитост таквих прича?  :roll:

philoserbiana

naucnici su pokusavali da odrede tacan hemijski sastav mira,ali im nije uspelo i to se karakterise kao neovozemaljska tvorevina.hemijski sastav je najslicniji maslinovom ulju,ali nije to.konkretno-kod sestre moje kume iz papira na kome je bio lik svetitelja sv.teodora studita poteklo je miro koje je mirisalo na ruzu.miro je masno,ali nije umastilo papir i kada ga obrises ono ponovo potekne sa tog mesta...odnodno niotkuda,a ipak ga ima.crkvena komisija to nadgleda.tako je i sa krvavim suzama i suzama sa ikona...obrise se i opet teku.kada prestane mirotocenje ostaje trag na tom mestu...Slava Bogu  :a
secate se da je sv.simeon(stefan nemanja)mirotociv  :cvet
to je primer tecenja mira iz mostiju svetitelja

dirigent

Whatever  ,naucnu istinitost covek treba da trazi, ali je  Gospod rekao  Svetom Tomi sledece :
      - Video si i poverovao si.
        Blago onima sto poverovase a nevidese.

      Naucna istinitost nije argument koji treba da potvrdi veru. Sustina verovanja je verovanje u ono, ako mogu da kazem  da kazem naucno(jos) nepotkrepljeno.

      Onog momenta kad se naucno dokaze , gubi se smisao vere, koja tada postaje gotov proizvod , nesto sto je sigurno , obezbedjeno , pa samim tim ne mora se u to verovati , vec je dovoljno podrazumevati odn. negirati.

Darker

Quote from: dirigent on 27-01-2008, 22:09:12
Whatever  ,naucnu istinitost covek treba da trazi, ali je  Gospod rekao  Svetom Tomi sledece :
      - Video si i poverovao si.
        Blago onima sto poverovase a nevidese.

      Naucna istinitost nije argument koji treba da potvrdi veru. Sustina verovanja je verovanje u ono, ako mogu da kazem  da kazem naucno(jos) nepotkrepljeno.

      Onog momenta kad se naucno dokaze , gubi se smisao vere, koja tada postaje gotov proizvod , nesto sto je sigurno , obezbedjeno , pa samim tim ne mora se u to verovati , vec je dovoljno podrazumevati odn. negirati.


Ja verujem u Deda Mraza, a nikad ga video nisam. Blago meni. ¹ipak tebi :K :K :K


Zar upravo ta "èuda" nisu tobo¾nji dokaz istinitosti(teologija je takoðe nauka, ako æemo tako) hri¹æanske vere kao jedine ispravne? A dokaz mi ne treba. Tako da ne verujem u takva èuda, a ni u crkvu. vera treba da se oseti, a ne da mi je neko propoveda, potkrepljuje i tumaèi na njegov naèin. U mojoj veri(iliti mom verovanju) postoji samo moj naèin. I ne treba mi ne¹to za ¹ta je NEKO REKAO  da je èudo, da u njega verujem. trebaju mi moja lièna, privatna èuda, da verujem u njih  :cvet

katarina

E Darker, slicno mislimo, samo sto ja verujem u Boga i crkvu,ali ne verujem popovima ovdasnjim. Isto tako nisam vernik koji nedeljom ide u crkvu, vec kad osetim potrebu ja odem. Imam svoju ikonu, kandilo i krst. Visa sila postoji.

whatever

Да, уопште ја не спорим то што неко верује да је чудесно миро чудесно, или да је ово, или да је оно. То је део његове вере, и у њега верује као што верује у хришћанске догме. Али мешати науку у то је злоупотреба и науке и вере, и тобоже потврђивање истиности таквих тврдњи нечија спрдња. Мој коментар је био циничан (извињавам се колегиници на томе, нисам намеравао ништа да исмејавам, агностичке тенденције ме понекад предалеко одведу  :cvet), јер управо сматрам да некакве потврде чуда јесу јефтин сензационализам, јер се вера потврђује на друге начине. А наука, па и наука је неки вид вере, али другачије; почива на аксиомима, ако негирамо те аксиоме, негирамо и све што из њих произилиази...

dirigent

     Vera se potvrdjuje verom , ali zbog Darkera treba raditi naucne eksperimente koji bi mogli da odgonetnu neke elemente bozanskog delovanja.

     Da li je nauka sposobna da dokaze putem aksioma to nisam siguran, ali uvek nam ostaje cinjenica da, figurativno govoreci iako ne znamo otkuda je dosla jabuka , mi je ipak beremo i jedemo i svesni smo njenog znacaja za nas zivot.

       A nije drugacije ni sa mirima svetitelja, jerbo ima puno prica zivih , stvarnih ljudi koji su doziveli izlecenja. Ja licno jako dobro poznajem majku moje drugarice koju su lekari otpisali , jer je imala kancer u odmakloj fazi. Nije imala nikakve veze sa crkvom , i tek na nagovor otisla je u manstir Ostrog da se pokloni kivotu Sv. Vasilija. Zena je na zaprepascenje lekara potpuno ozdravila i ima tome vise od 10 godina.

       Znam jos takvih prica... Za mene je to dovoljno.
       

philoserbiana

Quote from: katarina on 27-01-2008, 23:04:13
E Darker, slicno mislimo, samo sto ja verujem u Boga i crkvu,ali ne verujem popovima ovdasnjim. Isto tako nisam vernik koji nedeljom ide u crkvu, vec kad osetim potrebu ja odem.
"Pravoslavlje nam pru¾a moguænost za spasenje, ali nas ne èini automatski svetim i “pravilnim”: svako od nas je slobodan u izboru mere sledovanja Gospodnjeg Puta, i zato ne ¾urite sa razoèarenjem, veæ bolje razmislite o smislu biblijskog stiha: “Ne uzdajte se u knezove, ni sinove èoveèije, u kojima nema spasenja” (Ps. 145, 3) – ni mi sami nismo Angeli …S po¹tovanjem, sve¹tenik Aleksej Kolosov "
ovo sam preuzela sa sajta manastira Lepavina
zakljucak-covece,uzdaj se u Boga,a ne u drugog coveka,jer je isto toliko slab koliko si i ti sam! :cvet


Vampire 666

Цитираћу једног од највећих филозофа модерног доба...
Хришћанство је романтична хипохондрија људи који не стоје чврсто на својим ногама.

А та 'чуда' су само филозофија у одговарајућем облику за оне плићег ума. Да су све тврдње религије тачне и у пракси оствариве здравствени систем нам не би ни био потребан, а са њим ни ми фармацеути.

п.с. Зашто је Партријарх Павле већ дуже време на ВМА, ако молитве и та 'чуда' лече...но лицемерије религије је толико велико да је узалудно и расправљати на ту тему...

shiky

A kad bi svi bili doveka zdravi,srecni,vecno ziveli,onda bi verovao?
Da su tvrdnje religije tacne i u praksi ostvarive?To mi bas naucno zvuci  :wink:
Vera i nauka se ne mogu spojiti...a svako ima pravo na svoj izbor,moj je da verujem  :wink:

Wlada

Ево вам најбољег доказа зашто треба веровати у Бога:

Блез Паскал, даје само две опције: веровати или не веровати. Из овога следе могућности:

Верујеш у Бога.
Ако Бог постоји, идеш у рај после смрти; што значи да имаш бескрајну добит.
Ако Бог не постоји, губиш; твој губитак је коначан и самим тим занемарљив.

Не верујеш у Бога.
Ако Бог постоји, идеш у пакао; губитак је бескрајан.
Ако Бог не постоји, твоја добит је коначна и самим тим занемарљива.

Овим опцијама и статистикама, Паскал се надао да је доказао да је једино разборито решење за човека – веровати у Бога.

whatever

Хаха, нисам знао да се Паскал бавио софизмима  :wink:

Wlada

Па тада су сви научници били филозофи... Данас су сви филозофи научници, али не и обратно (ако ме схватате)

whatever

С тим што ово ни на који начин није мудро... Веровати у Бога из страха од пакла је `богоугодно` колико и бити атеиста...