Genetska lièna karta na internetu

Started by Bred, 31-01-2008, 20:33:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Za 1000 dolara danas svako mo¾e dobiti svoju detaljnu genetsku kartu na internetu.

Priredila: Jasna Æosoviæ

Internet servis 23andMe nudi detaljne analize na¹ih DNK koje mogu otkriti uzbudljive prièe o nama, na¹em poreklu i genetskim predispozicijama. Ovaj start-up, finansiran delom i od strane Google-a, osnovale su biologièarke Linda Avey i Anne Wojcicki, supruga jednog od osnivaèa Google-a Sergeya Brina. Ime firme odnosi se na 23 para hromozoma koje svako od nas ima.

Ono ¹to im je potrebno da bi procenili kakva nas sudbina oèekuje su dva mililitra pljuvaèke. Pored toga treba izdvojiti i 999 amerièkih dolara za uslugu. Oko 4 nedelje nakon slanja uzorka, mu¹terija æe dobiti pristup internet stranama u okviru sajta 23andMe na kojima mo¾e surfovati kroz svoj detaljno prikazan genetski materijal. Analiza rezultata je napisana lako razumljivim jezikom tako da ne morate biti genetièar da bi ste se sna¹li. Izmeðu ostalog, surfujuæi kroz svoje rezultate analize, mo¾e se proèitati koliki je korisnikov rizik oboljenja od neke vrste raka, kakva je opasnost od razvijanja dijabetesa ili Alchajmerove bolesti, ili koja grupa ljudi na planeti je genetski najsrodnija korisniku. Rezultati analize nam mogu pomoæi da bolje upoznamo samog sebe i bolje kontroli¹emo sopstveno zdravlje i ¾ivotni stil.

Imajuæi u vidu da æe se u bliskoj buduænosti verovatno otkriti jo¹ mnogo veza izmeðu gena i bolesti, u cenu od 999 $ ukljuèeno je i redovno obnavljanje genetske karte. U poèetku je ponuda servisa 23andMe bila ogranièena samo na SAD. Od nedavno se kompletna analiza na¹e DNK mo¾e obaviti i u Evropi. Na spisku dr¾ava u koje se isporuèuje set potreban za davanje uzorka pljuvaèke nalazi se i Srbija.

Neki nauènici nisu odu¹evljeni ovom ponudom i upozoravaju da rezultate analize treba prihvatiti sa oprezom buduæi da je analiza gena relativno mlada nauèna grana. Naime, celokupan ljudski genetski sastav „otkljuèan“ je tek 2003. godine. Ipak, biologièarka Avey tvrdi da su 23andMe spremni za novi talas istra¾ivanja èiji rezultati æe tek doæi.

Jedan od najpoznatijih genetièara, Amerikanac Craig Venter, ocenio je ponudu strane 23andMe kao ozbiljnu i smislenu u cilju boljeg razumevanja genetike. On je takoðe zajedno sa svojim timom izradio svoju kompletnu DNK sekvencu i javno postavio rezultate na internet. Ipak, i Craig Venter podsetio je da se istra¾ivanje genoma nalazi na poèetku te da rezultate treba uzimati sa oprezom.

Kompanije 23andME nije jedina koja nudi ovakve usluge. Na primer islandska firma deCODEme takoðe nudi ispitivanje genetskih osobina na osnovu uzorka pljuvaèke za 985 dolara.

b92

BK

Quote from: Bred on 31-01-2008, 20:33:12
koja grupa ljudi na planeti je genetski najsrodnija korisniku.
samo ovaj izvestaj je moja tetka iz Amerike uradila jos pre par godina...rekla mi je rezultate koji su po meni cista glupost...ne znam sta je uopste dobila sa tim...a naravno ne secam se odakle je ti davni koreni poticu....sigurno od Adama i Eve

Al-Jasmina

 :wink: Gledala sam na TV-u
urednik National Geographic-a za Srbiju je pricao o tome..
Gledala sam njegovu mapu..
pokazuje odakle sve vuce korene (dobije se mapa seoba naroda..)
ali mislim da nam se vecini poklapa - dakle jedan region Afrike (tamo negde Beli i Crni Nil) i deo Kavkaza...
(plodni luk)
ali tu i tamo ima neke "pritoke" sa Balkana  :wink:

mada iznenadjenja su uvek moguca  :happy:
I ja bih volela da znam :)